Menetlus M-119836 » Taotlus T-KL/1012541-2 Tagasi menetluse vaatesse

Sisukord

1. Keskkonnakaitseloa taotlus

Taotlus
Taotluse number
T-KL/1012268
Taotluse liik
Keskkonnakompleksloa taotlus
Taotleja andmed
Ärinimi / Nimi
Lotus Timber OÜ
Kontaktisik
Urmo Ilves
Tegevuse ülevaade
Taotluse kokkuvõtlikult sõnastatud sisu
Esitasime 30.12.2021 (menetlus M-118307) meie kliendi, Lotus Timber OÜ (edaspidi käitaja) (registrikood 12075701), nimel keskkonnakompleksloa taotluse. Käesoleva taotluse näol on tegemist endiselt taotlusega, mis on esimest korda esitatud 30.12.2021 ja täiendatud 14.02.2022 ning eeldame, et loa uuele vormile üleviimisest hoolimata jätkatakse sisuliselt sama menetlusega Keskkonnaameti poolt.

Taotleme luba puidu ja puidutoodete keemiliseks töötlemiseks üle 75
kuupmeetri ööpäevas. Lotus Timber OÜ on Eesti kapitalil põhinev ettevõte. Käitise põhitegevusala on puidu keemiline töötlemine. Ettevõttel on kasutusel 4 autoklaavi ning tööstuslikuks värvimiseks automaatne värviliin.
Peamised tootmisetapid käitises on puidu:
1. sorteerimine
2. kuivatamine
3. järkamine
4. hööveldamine (kalibreerimine, profiili hööveldamine)
5. immutus (kestvuskaitse, tulekaitse, sinekaitse)
6. värvimine (immutuskruntimine, kruntimine, värvimine)
7. pakkimine
Ettevõtte tootesortimenti kuuluvad kestvusimmutatud puitmaterjal (näiteks terrassilauad ja puitmastid), välis- ja sisevoodrilauad, nelikantne höövelpuit ja tugevussorteeritud konstruktsioonipuit.
Parandustaotluse selgitus
Taotlust täiendatud vastavalt Keskkonnaameti kirjale 09.05.2022 nr DM-119836-2.
Tegevuse kirjeldus, iseloomustus, eesmärk ja põhjendus
Ettevõtte tegeleb puidutoodete keemilise töötlemisega. Kirjeldame siinkohal erinevaid tootmisetappe lähemalt:
Puidukuivati
Kasutusel olevatel puidukuivatitel on 8 kambrit, kogumahuga 600 m3. Kuivatatakse nii oma toodangu tarbeks kui ka pakutakse puidu kuivatamise teenust. Kuna kasutusel on kondensatsioonkuivatid, on võimalik kuivatada ka väärispuitu (nt. lehis, kask, saar, tamm jne). Puidukuivati töötemperatuur on max 60ºC. Protsessi käigus eraldub veeaur ning vähesel määral puidus sisalduvaid lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Kuivati on elektriküttel (lokaalne põletusseade puudub).

Y-hoone
Tegu on nn vana tootmishoonega, kuhu on olnud seni koondunud enamik tootmisetappe, sh viimistlusliin ja immutus.
Hoones toimub toetava tegevusena ka puidu järkamiseks ja hööveldamiseks kasutatavate lõiketerade teritus.

Viimistlus

Käitises on automaatvärvimise viimistlusliin. Värvimisse minevad lauad sorteeritakse otse konveieril ja mittesobiv defekteeritakse välja. Lauad eelsoojendatakse talvisel ajal, et tekiks korralik nake külmas laos seisnud laua ja värvikihi vahele. Puhastusseadmed eemaldavad pinnalt saepuru, kui ka Dricon tulekaitse immutusest ladestunud kristalli.

Värvimistehniline lahendus võimaldab laudu kruntida ja värvida nii kolmest, kui neljast küljest. Liini on paigaldatud harjadega värvimasin ja kõrgsurve pihustid.

Kuivatustsükkel võtab aega 4- 17 min sõltuvalt värvisüsteemist.
Viimistlemiseks kasutatakse ainult tööstuslikke vesibaasil värve.
P-hoone valmimisel viiakse viimistlusliin Y-hoonest P-hoonesse.

Immutus

Immutamisega saab oluliselt parendada puidu omadusi ja vastupidavust. Tuleaeglustiga immutatud puit aga aeglustab tule levikut puidu pinnal ning annab tulekahju korral väärtuslikku lisaaega evakueerimiseks.

Lotus Timber pakub tööstuslikke puidukaitsevahendeid. Immutamiseks keskkonnasäästlike immutusmaterjale.
Immutamiseks on kasutada 4 autoklaavi, mille mõõdud on järgmised:

21 m (d 2.6 m)
16 m (d 2.0 m)
14 m (d 2.0 m)
14 m (d 2.0 m)

Surveimmutuse tüübid immutuskemikaalide põhiselt on järgmised:
1) TANALITH, see on nn roheline immutus, mis tagab kaitse seenkahjustuste ja kahjurputukate eest. Lisaks annab see puidule nii sise- kui ka välistingimustes kasutamisel värvipüsivuse.
2) TANATONE on nn pruun immutus. Tanatone tootega töödeldud puit on mõeldud piirdetarades ja maastikukujunduses kasutamiseks, see välistab vajaduse puitu paigalduskohas värvida.See puit sobib kasutamiseks hööveldamata aiamaterjalina ja maastikukujunduses. Parimad tulemused saab puhta, kuiva ja ilmastikuoludest mõjutamata puidu korral.
3) VACSOLiga immutatud puit on madalsurveimmutustehases (VAC-VAC tehas) kahekordse vaakumi tingimustes kontrollitud VACSOLi puidukaitsetootega immutatud puit. Vacsol on veepõhine puidukaitsetoode, mis sisaldab orgaanilisi toimeaineid (triasoolfungitsiidid ja insektitsiid). Vacsoliga immutatud puit annab kaitse seente ja putukate kahjuliku toime eest nii sisestes kui ka välistes (maapinnast kõrgemal) ehitus- ja tislerirakenduste konstruktsioonides.
4) ANTIBLU – puidu sinimädanikku, mida mõnikord nimetatakse ka puidusineks, põhjustavad seened, mis arenevad värskelt lõigatud palkidel ja saematerjalil, tekitades värvikaotust. Nakatunud puit ei sobi enam paljudeks lõppkasutusviisideks ja kujutab endast seega suurt väärtuskadu. Antiblu Select on vesialusel puiduimmutusvahend, mis põhineb biolagunevatel koostisosadel ning tagab värskelt langetatud puidu või saematerjali hea ja ökonoomse kaitse puidu sinimädanikku ja hallitust tekitavate seente vastu.
5) ENSELE on pintsliga pealekantav puidu otsakiudude kaitsevahend surveimmutatud puidu lõikepindade, sälkude või puuritud alade järelimmutamiseks. Valida on rohelist ja pruuni värvi surveimmutatud puidule. Säilitab surveimmutatud puidu kaitse seente ja putukate rünnete vastu.
6) DRICON on pulbriline kemikaal, mis sisaldab tule leviku aeglustamiseks vajalikke komponente. Dricon on ainus tuleaeglusti, mis saanud Briti ehitustoodete akrediteerimisasutuse BBA tunnustuse ning, mis on Eestis ainuke sertifitseeritud tuleaeglusti. Immutusjärgselt ei muutu oluliselt puidu välimus.
Ettevõtte müüb edasi kreosootõliga immutatud puitmaterjale. Kreosoodiga immutust käitises ei teostata.

2022. aasta I kvartalist viiakse puidust karkassimaterjali ja puitprofiilmaterjali tootmine Y hoonest eraldi selleks kohandatud hoonetesse (edaspidi K ja P-hoone).

K- hoone
Tegu on uue hoonega. Edaspidi hakkab K-hoones paiknema puidu mehhaaniline töötlus - karkassiliin. Mehhaanilise töötlemise seadmed on varustatud tolmu kogumisseadmetega. Saepuru ja puidutolm kogutakse pneumotranspordisüsteemiga ja suunatakse silosse. Filtrites puhastatud õhk suunatakse üldjuhul tootmishoonesse tagasi. Soojal aastaajal on võimalik, et puhastatud õhk suunatakse välja. Tegu ei ole välisõhu heiteallikaga, sest õhk vastab tööruumidele kehtivatele õhu kvaliteedinõuetele. Protsessi käigus tekkiv saepuru kogutakse silosse (V6). Silo täitumisel laetakse saepuru autodesse ja antakse üle biokütuseid tootvatele ettevõtetele.

Hoone soojavarustus on lahendatud rajatava gaasikatlaga (heiteallikas K1).

P-hoone
Tegemist on ehitusjärgus hoonega. P-hoonesse koondub edaspidi puidu mehhaaniline töötlus (puitprofiilmaterjali tootmine) ja puitmaterjali viimistlusliin (V4). Mehhaanilise töötlemise seadmed on varustatud tolmu kogumisseadmetega. Saepuru ja puidutolm kogutakse pneumotranspordisüsteemiga ja suunatakse silosse. Filtrites puhastatud õhk suunatakse üldjuhul tootmishoonesse tagasi. Soojal aastaajal on võimalik, et puhastatud õhk suunatakse välja. Tegu ei ole välisõhu heiteallikaga, sest õhk vastab tööruumidele kehtivatele õhu kvaliteedinõuetele. Protsessi käigus tekkiv saepuru kogutakse silosse (V7). Silo täitumisel laetakse saepuru autodesse ja antakse üle biokütuseid tootvatele ettevõtetele.

Soojavarustust hakkab tagama rajatav gaasikatel (K1).

Laohoone
2021. aasta IV kv seisuga on ehitusjärgus ka 5 250m² suletud netopinnaga laohoone toodangu hoiustamiseks.


Veevarustus
Käitise veetarbimine on lahendatud kinnistul Koplimäe 10 asuva puurkaevu baasil. Kaev on rajatud 1998 a ja on 30 m sügavune Lääne-Eesti vesikonna Ordoviitsiumi-Kambriumi põhjaveekogumi põhjaveekihi puurkaev. Keskkonnaregistri andmetel on puurkaevul 10 meetrine hooldusala. Olemasolevast puurkaevust on tagatud ka Koplimäe tn 5 ja Vana-Narva mnt 31 kinnistute veetarbimine.

Võimalike tulekahjude tagajärgede minimeerimiseks on territooriumile rajatud 249,7m³ tuletõrje veehoidla.

Heit- ja sademevee lahendus
Piirkonna kanalisatsioonisüsteem töötab lahkvoolsena. Koplimäe tänav 8 kinnistul paiknevad AS-ile Technomar & Adrem kuuluvad reovee puhastusseadmed. Käitise ja Vana-Narva mnt 31 kinnistu reoveekanalisatsioon on lahedatud olemasoleva De110 reoveekanalisatsiooni survetoru liitumisega AS Technomar & Adrem puhastusseadmetega. Ühenduspunkt asub Koplimäe tänaval paikneval olemasoleval isevoolsel torustikul.
Sademeveekanalisatsiooni eelvooluks on olemasolev sademevee torustik DN1200. Enne eesvoolu juhtimist puhastatakse platsitel kogutav sademevesi liiva- ja õlipüüdurites (2 tk).

Jäätmekäitlus

Käitises tekib tootmisjäätmetest 08 01 11* orgaanilisi lahusteid või muid ohtlikke aineid sisaldavaid värvi- ja lakijäätmeid, 13 02 08* muid mootori-, käigukasti- ja määrdeõlisid, 08 01 12 värvi- ja lakijäätmeid, mida ei ole nimetatud koodumbriga 08 01 11*, 13 05 01* tahkeid liiva-ja õlipüünise jäätmeid, 13 05 02* õlipüünisesetted, 13 02 02* segajäätmed liiva- ja õlipüünisest, 13 05 08* segajäätmed liiva- ja õlipüünistest, 05 02 02* ohtlike ainetega saastatud absorbendid, puhastuskaltsud, filtermaterjalid (sealhulgas nimistus mujal liigitamata õlifiltrid) ja kaitseriietus, 20 01 21* luminestsentslambid ja muud elavhõbedat sisaldavad jäätmed ja 15 01 02 plastpakendid. Kõik tekkivad jäätmed antakse üle vastavat registreeringut omavale jäätmekäitlejale.

Autoklaav
Jäätmete tekke seisukohalt on siinkohal vajalik kirjeldada, et immutuse puhul on tegu kinnise tsüklilise protsessiga, mille käigus jäätmeid ja reovett ei teki. Immutusest väljavõetavate puidupakkide nõrutamine toimub autoklaavide ees spetsiaalselt rajatud alal. Immutuskemikaalidega saastunud vesi valgub mööda renni tagasi autoklaavide ees olevatesse kogumismahutitesse, mis pumbatakse tagasi puiduimmutusmahutitesse. Kasutatakse vesialuselisi immutuskemikaale st et kõik kemikaalide pakendid pestakse veega, mis suunatakse immutusmahutisse.

Puhastatakse immutuslahuse reservuaare, kuhu tekib immutusest tekkiv sade. Sademe tekitajaks on pakkides olev saepuru, tolm ja muu sinna sattuv mustus mille immutuslahus pakkidelt maha peseb. Reservuaare käib puhastamas ja pesemas Survepesu 24 OÜ. Peale pesu tekkinud immutuslahuse ja setetega saastunud vesi antakse üle vastavat luba omavale jäätmekäitlejale.

Värvimasinate hooldus
Viimistlusliini värvimasinate pesust tekib värvijäätmetega segunenud vesi. Eelpool nimetatud vesi kogutakse kokku värviliini all olevasse mahutisse. Mahutist pumpab operaator värvise vee puhastusmasinasse, kus keemilise reaktsiooni (koaguleerimise) tulemusena eraldatakse tahked värvi osad veest. Tahke osa pressitakse seadmes kuivaks ja antakse üle vastavat luba omavale jäätmekäitlejale. Kasutusel olev seade- mudel WWTS-SS400 („Wastewater Treatment System“) on mõeldud tööstusliku värvimise, -liimimise või -fleksotrükiga tegeleva ettevõtte masinate, pumpade, pihustite ja kolude pesul või värvi vahetusel tekkiva jääkprodukti ümbertöötlemiseks.

Aastas tekkib puidu mehaanilisel töötlemisel 8000t saepuru (sh laastud/ pinnud jms), mis antakse üle biokütuseid tootvatele ettevõtetele nagu Ardor OÜ, Briketipoisid OÜ ja SLG Energy OÜ. Tegu on kõrvalsaadusega, mitte jäätmega.
Tegevusega kaasneda võivate keskkonnahäiringute (lõhn, müra, vibratsioon, tolm jne) kirjeldus
Kuna käitis asub tootmisettevõtete piirkonnas, kus lähim elamu asub 550 m kaugusel käitisest, ei ole oodata piirnorme ületava müra levimist müratundlike objektideni.
Käitise tootmistegevusega ei kaasne vibratsiooni, mis võiks levida välisterritooriumile.
Maardu piirkonnas esineb lõhnaprobleeme, mida põhjustavad eeskätt piirkonnas paiknevad terminalid. Käitise terminal jääb kahe terminali vahelisele alale. Käitise tegevusega seoses ei ole oodata ümbritsevatele aladele lõhnahäiringu suurenemist. Võrreldes olemasolevate käitistega on käitise lõhnaainete võimalik heide vähene. Kasutatakse vesipõhiseid viimistlus- ja immutuskemikaale.
Saepuru laadimisel eraldub väheses koguses puidutolmu. Tolmuheite ohjamiseks jälgitakse saepuru laadimisel, et puistekauba kukkumiskõrgus silo avast autokasti oleks võimalikult väike.
Käitis/tegevuskoht
Nimetus
Lotus Timber OÜ puidu töötlemine ja -immutamine
Aadress
Koplimäe tn 5, Maardu linn, Harju maakond
Territoriaalkood
0446
Katastritunnus(ed)
44601:001:0177; 44601:001:0846
Objekti L-EST97 koordinaadid
X: 6591259, Y: 555231
Käitise territoorium
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Koplimäe tn 5 (44601:001:0177). kuva kaardil
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Koplimäe tn 5 (44601:001:0177).
Loa taotletav kehtivusaeg
Tähtajatu
Kehtivus aastates
Alates
 
Kuni
 

2. Tööstusheide

2.1. Käitise tegevus ja kirjeldus

Käitise kirjeldus
Käitise kood UUS
Käitise nimetus Lotus Timber OÜ puidu töötlemine ja -immutamine
Asukoha üldiseloomustus Asukoha üldiseloomustus
Lotus Timber OÜ tootmiskompleks asub Harjumaal Maardus Vana-Narva maantee tööstuspiirkonnas Vana-Narva mnt põiktänava, Vana-Narva maantee ja Termoili raudtee vahelisel alal. Käitise territoorium jaguneb järgmiste külgnevate kinnistute vahel:
Koplimäe tn 5, Maardu linn, Harju maakond; Vana-Narva mnt 29c, Maardu linn, Harju maakond; Koplimäe tn 10, Maardu linn, Harju maakond; Vana-Narva mnt 29b, Maardu linn, Harju maakond

Lotus Timber OÜ kontor asub käitisega piirneval maaüksusel- aadressil Vana-Narva mnt 31, Maardu (ei kuulu käitise koosseisu).

Piirkonnas paiknevad peamiselt tootmise ja laondusega tegelevad ettevõtted. Piirkond on tööstusettevõtete kasutuses juba alates 1960ndatest. Lähimad elamud jäävad käitise välispiirist üle 550 m kaugusele. Käitise territooriumile jääb osaliselt käitisest loode suunda jääva A-kategooria suurõnnetuse ohuga ettevõtte Liwathon E.O.S AS Termoil ohuala. Ohtu põhjustavaks on masuut (400000), põlevkivikütteõli (100000), kütteõli/masuut/vaakumgaasõlid (230000). Ohu tüübiks on soojuskiirgus/ülerõhk.

Teised piiranguid põhjustavad objektid käitise asukohas on:
1) põhja suunas kulgeva riigimaantee 11606 Vana-Narva mnt kaitsevöönd 30 m äärmise sõiduraja servast;
2) käitise territooriumit läbiv AS´le Eesti Gaasi kuuluv B-kategooria gaasitoru, mille kaitsevöönd on torustiku välimisest mõõtmest 1 m;
3) käitise territooriumit läbiv Telia Eesti AS´le kuuluv sidekanalisatsioon, mille kaitsevöönd on kanalisatsiooni välisseinast 1 m;
4) käitise territooriumil paiknev puurkaev (kat nr 14461), mille põhjaveehaarde hooldusala ulatus on 10 m (vastavalt Keskkonnaregistrile).
Käitis asub tasasel alal, kus maapinna absoluutkõrgused on 25-28 m. Alal esineb täitepinnase kuhjatisi, mille suhteline kõrgus on 1-2 m.
Käitise territooriumile ei jää looduskaitseseaduse alusel kaitstavaid loodusobjekte. Lähim Natura 2000 võrgustikku kuuluv ala jääb üle 3 km kaugusele. Samuti ei paikne alal muinsuskaitseseaduse alusel kaitstavaid kultuuriobjekte.
Käitise planeerimise, projekteerimise ning ehitamisega seotud asutuste andmed Taotlust täiendatud vastavalt Keskkonnaameti kirjale 09.05.2022 nr DM-119836-2.
Aadress Koplimäe tn 5, Maardu linn, Harju maakond
Territoriaalkood EHAK 0446
Katastritunnus(ed) 44601:001:0177; 44601:001:0846
Käitise territoorium
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Koplimäe tn 5 (44601:001:0177). kuva kaardil
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Koplimäe tn 5 (44601:001:0177).
Selgitus käitise kattuvuse kohta  
Seotud käitised
Seotud käitise kood Seotud käitise nimetus
   
Käitise tegevus
Käitise tegevus
Puidu immutamine
Ohukategooria
Pole ohtlik
Tegevusala
Tegevus- ja alltegevusvaldkond Tööaeg tundides ööpäevas Tööaeg tundides aastas Ülesseatud tootmis­võimsus Aastane tootmis­maht Põhitegevusala
Muud tegevusvaldkonnad - Puidu ja puidutoodete keemiline töötlemine, välja arvatud töötlemine puidu sinimädaniku vastu, üle 75 kuupmeetri ööpäevas 24 8 760 Kuni 700 m3 immutatud puitmaterjali ööpäevas. 240 000 m3 immutatud puitmaterjali aastas. Jah
Tootmisetapid
Loend peamistest tootmisetappidest
Puidu sorteerimine
Puidu kuivatamine
Puidu järkamine
Puidu hööveldamine (kalibreerimine, profiili hööveldamine)
Puidu immutus (kestvuskaitse, tulekaitse, sinekaitse)
Puid värvimine (immutuskruntimine, kruntimine, värvimine)
Puidu pakkimine
Tehnoloogiaprotsesside plokkskeemid
Tehnoloogiaprotsesside andmed
Töötajate arv olemasolevates ja kavandatavates tootmisüksustes
74
Tavapärane tööaeg
24 h päevas, 7 päeva nädalas, 52 nädalat aastas ehk 8760 h aastas

2.2. Parima võimaliku tehnika (PVT) rakendamine

PVT allikad
Jrk Lühend Allika nimetus Viide (URL) Avaldamise kuupäev Jõustumise kuupäev
1. STS PVT-alased järeldused pindade katmise kohta orgaaniliste lahustitega, sealhulgas puidu ja puittoodete kaitsmise kohta kemikaalidega https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020D2009&from=EN
09.12.2020
09.12.2024
2. EFS Reference Document on Best Available Techniques on Emissions from Storage https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2019-11/esb_bref_0706.pdf
01.07.2006
01.07.2010
3. ENE Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2019-11/ENE_Adopted_02-2009.pdf
01.04.2009
01.04.2013
 
Kasutusel oleva keskkonnajuhtimissüsteemi (KKJS) ja tehnoloogia võrdlus PVT-ga
Jrk Tootmisetapid Käitise KKJS-i ja tehnoloogia nimetused Käitise KKJS-i ja tehnoloogia kirjeldused PVT nõuete kirjeldus PVT viide
PVT lühend PVT number Vastavusmärge
1. Pakendatud ohtlike ainete ladustamine, turvalisus Töökorraldus, tegevuskavad Olemas on plaanid hädaolukorras käitumiseks. Ohtlikke aineid hoitakse tootja pakendites. Kemikaale hoitakse tootmishoones betoneeritud või asfalteeritud alal. ptk 5.1.1.3. PVT on õnnetuste vältimine ja turvalisuse juhtimissüsteemi rakendamine. EFS 5.1.1.3 Vastab
2. Ladustusala Kemikaale ladustatakse hoonesiseselt. Võimalikud emissioonid ladustusaladelt puuduvad. Ohtlikke aineid hoitakse tootja pakendites. ptk 5.1.2. PVT on määrata ladustusalaks hoone/ või välitingimustes katusealune. Tule- ja lekkekindel. EFS 5.1.2 Vastab
3. Saepuru saadimine silost veokisse Saepuru laadimisel jälgitakse, et puistekauba kukkumiskõrgus silo avast autokasti oleks võimalikult väike.   ptk 5.4.1. PVT on puistekauba laadimisel tolmuheite vähendamiseks peab puistekauba kukkumiskõrgus olema võimalikult väike. EFS 5.4.1 Vastab
4. Energia efektiivsuse tagamine Saepuru eemaldussüsteemide kaudu väljuv soojusenergia suunatakse soojusvahetite kaudu uuesti tootmise siseruumidesse.   ptk 3.3.1 PVT on soojusvahetite kasutamine. Otsene soojustagastus läbi soojusvahetite. ENE 3.3.1 Vastab
5. Juhtimissüsteem Käitise poolt rakendatud keskkonnajuhtimissüsteemi keerukus ja formaliseeritus on käitise tegevuse võimaliku keskkonnamõju ulatust ja käitise suurust arvestades adekvaatne. Keskkonnajuhtimissüsteem ei ole sertifitseeritud. Kasutusel on muuhulgas "Seadmete hooldus- ja haldusregister", lekkeid ja mahavoolujuhtumeid registreerib ja analüüsib töökeskkonnaspetsialist ning võimalike parendustegevuste sh juhendite ja protseduuride läbi võetakse vastu tegevuskava, kuidas nende vältimist tõhustada. Juurutatud on FSC (tooraine päritolu tarneahela skeem). Sertifitseeritud KKJS ei ole PVT 30. Selleks et parandada üldist keskkonnatoimet, on töötada välja ja võtta kasutusele selline keskkonnajuhtimissüsteem, mis hõlmab kõiki 1 punktides i–xx kirjeldatud elemente ning samuti järgmisi konkreetseid elemente- i-v:
i) biotsiide ja nendega seotud õigusakte käsitlevate uudistega (nt loa andmine toodete jaoks biotsiidimääruse kohaselt) kursis olemine, eesmärgiga kasutada kõige keskkonnasõbralikumaid protsesse;
ii) lahusti massibilansi kasutamine lahustipõhisel ja kreosoodiga töötlemisel (vt PVT 33, meetod c);
iii) kõigi keskkonna seisukohast kriitilise tähtsusega protsessi- ja saastevähendusseadmete (mille rike võib keskkonda mõjutada) kindlakstegemine ja loetellu kandmine (vt PVT 46, meetod c); kriitilise tähtsusega seadmete loetelu ajakohastamine;
iv) lekete ja mahavoolu ärahoidmise ja ohjamise kavade, samuti mahavoolujuhtumitega seotud jäätmete käitlemise juhiste koostamine (vt PVT 46);
v) juhuslike lekete ja mahavoolujuhtumite registreerimine ning paranduskavad (vastumeetmed).
Kohaldatavus
Keskkonnajuhtimissüsteemi üksikasjalikkuse ja formaliseerituse määr sõltub üldjuhul käitise laadist, suurusest ja keerukusastmest ning selle võimaliku keskkonnamõju ulatusest.
STS 30 Vastab
6. Kahjulike/ohtlike ainete asendamine Kasutatakse mitmeid veepõhiseid konservante ja ainult vees lahjendatavaid kontsentraate.   PVT 31. Selleks et hoida ära või vähendada polütsükliliste aromaatsete süsivesinike ja/või lahustite heidet, on PVT kasutada veepõhiseid säilitusaineid.
Kirjeldus
Lahustipõhised säilitusained või kreosoot asendatakse veepõhiste säilitusainetega. Vesi toimib biotsiidide kandeainena.
Kohaldatavus
Kohaldatavus võib olla piiratud toote kvaliteedinõuete või spetsifikatsioonide tõttu.
STS 31 Vastab
7. Kahjulike/ohtlike ainete asendamine Uute, keskkonnale ohutumate alternatiivsete puidukaitsekemikaalide kättesaadavusel hoitavad ettevõtte vastavad töötajad (peamiselt tootejuht) ennast pidevalt kursis.   PVT 32. Selleks et vähendada puidukaitsekemikaalidest tulenevat keskkonnariski, on PVT asendada praegu kasutusel olevad puidukaitsekemikaalid vähem ohtlike kemikaalidega ja teha sel eesmärgil korrapäraselt (nt kord aastas) kindlaks võimalikud uued kättesaadavad ja ohutumad alternatiivid. STS 32 Vastab
8. Ressursitõhusus a) Kasutatakse vaakumimmutust (suletud süsteem), mille tõhusus on ligikaudu 100 %;
b) Immutuskemikaalide kulu logitakse arvutisse jooksvalt kõikide immutusprotsesside kohta;
c) Orgaanilise lahusti sisend- ja väljundkoguste bilansi koostamine- ei kohaldu;
(Kohaldatav üksnes käitiste puhul, kus kasutatakse lahustipõhiseid puidukaitsekemikaale või kreosooti.)
d) Immutusoperaator mõõdab enne immutamist saabuva puitmaterjali niiskust ja vajaduse korral suunatakse puit täiendavalt kuivatusse.
  PVT 33. Selleks et suurendada ressursitõhusust ning vähendada puidukaitsekemikaalide kasutamisega seotud keskkonnamõju ja -riski, on PVT vähendada nende tarbimist kõigi allpool kirjeldatud meetodite kasutamise teel.
Meetod Kirjeldus Kohaldatavus
a) Puidukaitsevahendiga töötlemiseks tõhusa süsteemi kasutamine Immutussüsteemid, milles puit sukeldatakse puidukaitsevahendi lahusesse, on tõhusamad kui näiteks pihustamine. Vaakumimmutuse (suletud süsteem) tõhusus on ligikaudu 100 %. Immutussüsteemi valikul võetakse arvesse puiduklassi ja vajalikku immutussügavust. Kohaldatav üksnes uute ja põhjalikult ajakohastatavate käitiste puhul.
b) Puidukaitsekemikaalide kulu kontrollimine ja optimeerimine konkreetseks lõppkasutuseks Puidukaitsekemikaalide kulu kontrollimine ja optimeerimine: Üldkohaldatav.
a) puidu/puittoodete kaalumine enne ja pärast immutamist või
b) immutuslahuse koguse kindlakstegemine immutamise ajal ja pärast seda.
Puidukaitsekemikaalide tarbimisel järgitakse tarnijate soovitusi ega ei ületata säilitamiseks nõutavat kemikaalikogust (nt toote kvaliteedistandardites kindlaks määratud kogust).
c) Lahusti massibilanss Direktiivi 2010/75/EL VII lisa 7. osa punktis 2 esitatud määratluse kohaste orgaanilise lahusti sisend- ja väljundkoguste bilansi koostamine käitises vähemalt kord aastas. Kohaldatav üksnes käitiste puhul, kus kasutatakse lahustipõhiseid puidukaitsekemikaale või kreosooti.
d) Puidu niiskuse mõõtmine ja reguleerimine enne töötlemist Puidu niiskust mõõdetakse enne töötlemist (nt elektritakistuse mõõtmise või kaalumise teel) ja vajaduse korral seda reguleeritakse (nt puidu täiendava kuivatamisega), et optimeerida immutamisprotsessi ja tagada toote nõutav kvaliteet. Kohaldatav üksnes juhul, kui puit peab olema kindla niiskusesisaldusega.
STS 33 Vastab
9. Puidukaitsekemikaalide tarnimine, ladustamine ja käitlemine a ja b ei kohaldu, kuna kasutatakse vees lahjendatavaid immutuskemikaale;
e) Kemikaalide kontsentraatide pumpamine toimub 24h operaatori juuresolekul ja mahutid on varustatud ülevooluanduriga, mis häire korral sulgeb mahutisse pealevoolu;
d) Kemikaalide hoiustamiseks muust tootmisest madalamal põrandatasapinnal (täpsem kirjeldus PVT 46 juures) paiknevate hoiumahutite ühendused suletakse kindlalt, kui neid ei kasutata.
f) Puiduimmutuskemikaale hoitakse suletud konteinerites/mahutites.
  PVT 34. Selleks et vähendada heidet puidukaitsekemikaalide tarnimisel, ladustamisel ja käitlemisel, on kasutada allpool kirjeldatud meetodit a või b ning meetodeid c–f.
a) Tagasisuunamine
b) Väljatõrjutud õhu kogumine
d) Mahutite ühenduste sulgemine
e) Meetodid ülevoolu ärahoidmiseks pumpamisel
f) Suletud hoiumahutid.
STS 34 Vastab
10. Puidu ettevalmistamine a) puit eraldatakse vahelippide abil;
b) osaliselt kasutatakse (toodetega, kus esineb kemikaali kaasakannet) puidupakkide asetamist kalde alla;
c) Käitises kasutatakse puidupakkide asetamist autoklaavi kalde all (vt eelmine punkt), et soodustada üleliigse kemikaali puidu vahelt välja valgumist. Antud juhul survemahuti ise ei ole kallutatav. Kuna meede on kohaldatav üksnes uute ja põhjalikult ajakohastatavate käitiste puhul, siis antud juhul vastab tegevus PVT-le ka meedet c rakendamata. Lotus Timber OÜ tootmiskompleksis viiakse osa protsesse küll üle värskelt valminud hoonetesse ja kaasajastatakse osaliselt, kuid immutusprotsess on esialgu plaanitud töötama endistviisi edasi samal asukohal;
d) Puitdetailid paigutatakse vastavalt, vältimaks kemikaalide soovimatut kogunemist;
e) puidupakid on kinnitatud liikumise vältimiseks;
f) Käitises kohaldatud juhendile vastavalt peab autoklaav olema täielikult täidetud.
  PVT 35. Selleks et vähendada puidukaitsekemikaalide kulu ja energiakulu ning puidukaitsekemikaalide heidet, on PVT kasutada allpool kirjeldatud meetodite kombinatsiooni, et optimeerida immutusmahuti täitmist puiduga ja hoida ära kemikaalide soovimatut kogunemist.
a) Pakkides oleva puidu eraldamine vahelippide abil;
b) Puidupakkide kalle traditsioonilistes horisontaalsetes immutusmahutites;
c) Kallutatavate surveimmutusmahutite kasutamine (Kohaldatav üksnes uute ja põhjalikult ajakohastatavate käitiste puhul)
d) Vormitud puitdetailide paigutuse optimeerimine
e) Puidupakkide kinnitamine
f) Puidu koguse maksimeerimine.
STS 35 Vastab
11. Töötlemine säilitusainega b) Kasutusel on ühekordse, piisava paksusega (kemikaalile vastupidava) seinaga immutusmahuti.
Protsessi juures viibib operaator 24h.
  PVT 36. Selleks et hoida ära puidukaitsekemikaalide juhuslikku leket ja heidet protsessides, milles ei kasutata ülerõhku, on PVT kasutada ühte allpool kirjeldatud meetoditest.
b) Üheseinalised immutusmahutid piisavalt suure ja puidukaitsevahendi suhtes vastupidava kaitsekestaga ning kaitsetõkke ja automaatse lekketuvastusseadmega.
STS 36 Vastab
12. Töötlemine säilitusainega a) Protsessi automaatika ei luba immutusmahutil tööle lülitada, kui mahuti ei ole suletud;
b) Protsessi automaatika ei luba immutusmahuti ust avada, kui mahuti on rõhu all või puidukaitselahusega täidetud;
c) Immutusmahuti uks on varustatud kiillukuga;
d) Immutusmahuti on varustatud kaitseventiiliga ülerõhu vältimiseks;
e) ei kohaldu, kuna kasutusel on vees lahjendatavad immutuskemikaalid;
f) kemikaaliga vakumeerimise ja immutusmahuti avamise vahele jääb tänu nö viimasele vakumeerimisele piisavalt aega, et kemikaal saaks alla nõrguda ja kondenseeruda;
g) Protsessi viimase etapina kasutatav ilma kemikaali kohaloluta vakumeerimine tagab liigse vedeliku eemaldamisele ja puidu pinnakihi kuivamisele.
  PVT 38. Selleks et hoida ära või vähendada puidukaitsekemikaalide heidet rõhu all toimuvates protsessides (autoklaavimine), on kasutada kõiki allpool kirjeldatud meetodeid.
a) Protsessijuhtimissüsteemid, millega välistatakse immutusmahuti töölelülitumine, kui selle uks ei ole suletud ja hermetiseeritud;
b) Protsessijuhtimissüsteemid, millega välistatakse immutusmahuti ukse avanemine, kui mahuti on rõhu all ja/või kui see on täidetud puidukaitselahusega;
c) Immutusmahuti ukse kiillukk;
d) Kaitseventiilide kasutamine ja hooldus;
e) Vaakumpumba väljalasketorust õhku eralduva heitkoguse vähendamine;
f) Õhkuheite vähendamine immutusmahuti avamisel;
g) Vaakumi kasutamine viimase etapina puidukaitsekemikaalide üleliigse koguse eemaldamiseks töödeldud puidu pinnalt.
STS 38 Vastab
13. Töötlemine säilitusainega Energiakulu optimeerimiseks mõõdab autoklaavi juhtimissüstem materjalikulu ja soovitud immutustaseme saavutamisel katkestab protsessi. Pump ei vahetu.   PVT 39. Selleks et vähendada energiakulu rõhu all toimuvates protsessides (autoklaavimine), on PVT kasutada pumbavahetust võimaldavaid juhtseadmeid. STS 39 Vastab
14. Töötlemisjärgne hoidmine ja vaheladustamine Käitises on autoklaavide ettepaigutatud nõrgumisala, kuhu kogutakse materjalist nõrguv kemikaal kokku ja suunatakse tagasi protsessi.   PVT 40. Selleks et hoida ära või vähendada pinnase või põhjavee saastumist värskelt töödeldud puidu ajutisel ladustamisel, on PVT tagada pärast töötlemist piisav nõrgumisaeg ja eemaldada töödeldud puit kaitsepiirdega/isoleeritud alalt alles siis, kui seda võib pidada kuivaks. STS 40 Vastab
15. Jäätmekäitlus a) Immutusoperaator kontrollib, et immutusse minev puit oleks puhas.
b) Kõik immutusest üle jäävad kemikaalid kogutakse kokku ja suunatakse tagasi protsessi.
c) Valdav osa suures koguses kasutadavaid kemikaale tarnitakse IBC konteinerites;
d) Käitises on kasutusel korduvkasutatavad kemikaalimahutid, mis tagastatakse kemikaali tarnijale.
  PVT 41. Selleks et vähendada kõrvaldamisele kuuluvate jäätmete, eelkõige ohtlike jäätmete kogust, on PVT kasutada allpool kirjeldatud meetodeid a ja b ning ühte või mõlemat meetoditest c ja d.
a) Prahi eemaldamine enne töötlemist;
b) Vahade ja õlide kokku kogumine ja taaskasutamine;
c) Töötlemisel kasutatavate kemikaalide tarnimine mahtkaubana;
d) Korduvkasutatavate mahutite kasutamine.
STS 41 Vastab
16. Jäätmekäitlus Tootmisterritoorium on kaetud asfaltiga ja tootmisetapid, mis eeldavad kemikaalide käitelmist, pumpamist jne toimuvad hoones sees betoneeritud/asfalteeritud pinnal.   PVT 42. Selleks et vähendada jäätmekäitlusega seotud keskkonnariski, on PVT ladustada jäätmeid sobivates mahutites või läbilaskmatul pinnal ning hoida ohtlikke jäätmeid eraldi selleks määratud ilmastikukindlal ja kaitsepiirdega/isoleeritud alal. STS 42 Vastab
17. Vetteheide Seiret heitvees ja saastuda võinud äravoolavas pinnavees ei ole seni teostatud. Kreosooti ei kasutata. Seiret alustatakse kompleksloa väljastamise järgselt. Asjakohane on seirata Cu ja VOC sisaldust.   PVT 43. PVT on teha saasteainete seiret heitvees ja saastuda võinud äravoolavas pinnavees enne iga partii ärajuhtimist vastavalt EN-standarditele. EN-standardite puudumise korral seisneb PVT selliste ISO, riiklike või muude rahvusvaheliste standardite kohaldamises, millega on tagatud samaväärsel teaduslikul tasemel andmete saamine.
Aine/näitaja Standard(id)
Biotsiidid (55) EN-standardite olemasolu sõltub biotsiidide koostisest
Cu (56) On olemas mitu EN-standardit
(nt EN ISO 11885, EN ISO 17294-2, EN ISO 15586)
Lahustid (57) Mõne lahusti kohta on olemas EN-standardid
(nt EN ISO 15680)
Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (58) EN ISO 17993
Benso[a]püreen (58) EN ISO 17993
Nafta süsivesinike indeks (HOI) EN ISO 9377-2
Märkused:
(55) Konkreetsete ainete suhtes seire tegemine sõltub protsessides kasutatavate biotsiidide koostisest.
(56) Seiret tehakse üksnes juhul, kui protsessides kasutatakse vaseühendeid.
(57) Seiret tehakse üksnes käitiste puhul, kus töötlemisel kasutatakse lahustipõhiseid kemikaale. Seiratakse konkreetseid aineid sõltuvalt protsessides kasutatavate lahustite koostisest.
(58) Seiret tehakse üksnes käitiste puhul, kus töötlemisel kasutatakse kreosooti.
STS 43 Vastab
18. Põhjavee kvaliteet Käitise tegevus toimub kõvakattega aladel ja seega saasteainete põhjavette sattumine on välistatud.   PVT 44. See PVT seisneb põhjavees esineda võivate saasteainete seires sagedusega vähemalt kord kuue kuu jooksul ja kooskõlas EN-standarditega. EN-standardite puudumise korral seisneb PVT selliste ISO, riiklike või muude rahvusvaheliste standardite kohaldamises, millega on tagatud samaväärsel teaduslikul tasemel andmete saamine.
Seiresagedust võib riskihindamise põhjal või juhul, kui saasteainete tase on tõendatult piisavalt püsiv (nt nelja aasta jooksul), vähendada ühe korrani iga kahe aasta järel.
Aine/näitaja (59) Standard(id)
Biotsiidid (60) EN-standardite olemasolu sõltub biotsiidide koostisest
As On olemas mitu EN-standardit
Cu (nt EN ISO 11885, EN ISO 17294-2, EN ISO 15586)
Cr
Lahustid (61) Mõne lahusti kohta on olemas EN-standardid
(nt EN ISO 15680)
Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud EN ISO 17993
Benso[a]püreen EN ISO 17993
Nafta süsivesinike indeks (HOI) EN ISO 9377-2
Märkused:
(60) Seiratakse konkreetseid aineid sõltuvalt protsessides kasutatavate või varem kasutatud biotsiidide koostisest.
(61) Seiret tehakse üksnes käitiste puhul, kus töötlemisel kasutatakse lahustipõhiseid kemikaale. Seiratakse konkreetseid aineid sõltuvalt protsessides kasutatavate lahustite koostisest.
STS 44 Vastab
19. Heitgaasis sisalduvad heitkogused Ei kohaldu, kuna ei toimu puidu ja puittoodete konserveerimist kreosoodi ega lahustipõhiste puidukaitsevahenditega.   PVT 45. See PVT seisneb heitgaasis sisalduvate heitkoguste seires sagedusega vähemalt kord aastas ja kooskõlas EN-standarditega. EN-standardite puudumise korral seisneb PVT selliste ISO, riiklike või muude rahvusvaheliste standardite kohaldamises, millega on tagatud samaväärsel teaduslikul tasemel andmete saamine.
Näitaja Protsess Standard(id) Seire seos PVT rakendustega
TVOC (62) Puidu ja puittoodete konserveerimine kreosoodi ja lahustipõhiste puidukaitsevahenditega EN 12619 PVT 49, PVT 51
Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (62) (63) Puidu ja puittoodete konserveerimine kreosoodiga EN-standard puudub PVT 51
NOx (64) Puidu ja puittoodete konserveerimine kreosoodi ja lahustipõhiste puidukaitsevahenditega EN 14792 PVT 52
CO (64) EN 15058
Märkused:
(62) Võimaluse korral tehakse mõõtmised tavapärastes käitamistingimustes ajal, mil heitkogus on eeldatavalt suurim.
(63) See hõlmab järgmisi ühendeid: atsenafteen, atsenaftüleen, antratseen, benso[a]antratseen, benso[a]püreen, benso[b]fluoranteen, benso[g,h,i]perüleen, benso[k]fluoranteen, krüseen, dibenso[a,h]antratseen, fluoranteen, fluoreen, indeno[1,2,3-c,d]püreen, naftaleen, fenantreen ja püreen.
(64) Seiret kohaldatakse ainult protsessigaasi termilisel töötlemisel tekkiva heitkoguse suhtes.
STS 45 Vastab
20. Heide pinnasesse ja põhjavette a) Käitises on autoklaavide ala ülejäänud tasapinnast madalamale viidud. See betoneeritud ala mahutab võimaliku lekke korral kogu võimaliku välja voolava kemikaali mahu.
b) Kemikaalide käitlemine toimub kas siseruumides betoonpõrandatel või asfalteeritud pindadel.
c) Kemikaali mahavoolu vältimiseks on immutuskemikaalide vahemahutid varustatud ülevooluanduritega, mille automaatika ei luba pumpamist jätkata, kui nivoo on saavutatud. Kogu protsess toimub operaatori juuresolekul. Keskkonnaohu seisukohalt on need ainukesed kriitilised seadmed käitises.
d) Kemikaali mahavoolu vältimiseks on immutuskemikaalide vahemahutid varustatud ülevooluanduritega, mille automaatika ei luba pumpamist jätkata, kui nivoo on saavutatud.
e) Käitises on kasutusele võetud "Seadmete hooldus- ja haldusregister" (AllDevice rakenduses).
f) Ristsaastumise ärahoidmiseks kasutatakse immutusprotsessi juures ühte konkreetset tõstukit, mis teisi tootmises ettetulevaid tõstetöid ei tee.
  PVT 46. Selleks et hoida ära või vähendada heidet pinnasesse või põhjavette, on PVT kõigi allpool kirjeldatud meetodite kasutamine.
a) Käitise ja seadmete kaitsepiirdega ümbritsemine või isoleerimine;
b) Läbilaskmatud põrandad;
c) Kriitilise tähtsusega seadmete hoiatussüsteemid;
d) Kahjulike/ohtlike ainete maa-aluses laos ja torustikus esineda võivate lekete ärahoidmine ning selliste lekete avastamine ja registreerimine;
e) Käitise ja seadmete korrapärane kontroll ja hooldus;
f) Ristsaastumise ärahoidmise meetodid.
STS 46 Vastab
21. Vetteheide ja reoveekäitlus a) Puidukaitsekemikaalide ladustamise ja käitlemise kohad asuvad kinnises ruumis, kaitstuna vihmaveega kokkupuute eest. Kreosooti ei kasutata. Värskelt töödeldud puidu (mis enam ei tilgu) hoiustamine esimese 24 h vältel oleneb ilmastikust- sademete tõenäosuse korral hoitakse värskelt töödeldud puitu tootmishoones nö puhvertsoonis. Kui sademeid oodata ei ole, siis hoitakse värskelt töödeldud puitu väljas. 24 h möödumisel pakendatakse toodang pakkekilesse.
b) Võimaliku saastuse korral kogutakse saastunud pinnavesi kokku ja puhastatakse või antakse üle vastavat jäätmekäitluslitsentsi omavale jäätmekäitlejale.
c) Saastuda võinud äravoolavat pinnavett on võimalik kasutada veepõhiste puidukaitselahuste valmistamiseks, kui need vastavad kavandatud kasutusviisiga seotud kvaliteedinõuetega. Selleks analüüsitakse olukorda juhtumipõhiselt ja otsustatakse, kas seda on võimalik kasutada või tuleb see käidelda punktis f kirjeldatud viisil.
d) Operaatori tööülesannete hulka kuulub seadmete ja mahutite pesemiseks kasutatud vee kogumine ja taaskasutamine veepõhiste puidukaitselahuste valmistamisel.
e) Kogu ettevõttes tekkiv reovesi läbib puhastit käitise naabruses asuva tootmisettevõtte reoveepuhastis (täpsemalt ptk-s 6.1.3).
f) Kui kogutud äravoolavas pinnavees ja/või puhastusvees avastatakse saastus või seda võib eeldada ja kui vee töötlemine ega kasutamine ei ole võimalik, kõrvaldatakse kogutud äravoolav pinnavesi ja/või puhastusvesi ohtlike jäätmetena.
  PVT 47. Selleks et hoida ära või sellise võimaluse puudumisel vähendada vetteheidet ja vähendada veekulu, on PVT kasutada kõiki allpool kirjeldatud meetodeid.
a) Meetodid vihmavee ja äravoolava pinnavee saastumise ärahoidmiseks;
b) Saastuda võinud äravoolava pinnavee kogumine;
c) Saastuda võinud äravoolava pinnavee kasutamine;
d) Puhastusvee taaskasutamine;
e) Reovee puhastamine;
f) Ohtlike jäätmete kõrvaldamine.
STS 47 Vastab
22. Vetteheide ja reoveekäitlus Ei kohaldu, kuna ei kasutata kreosooti ega ka lahustipõhiseid värve.   PVT 48-52 ei kohaldu. STS 48-52 Vastab
23. Müra Kuna käitis asub tootmisettevõtete piirkonnas, kus lähim elamu asub 550 m kaugusel käitisest, ei ole oodata piirnorme ületava müra levimist müratundlike objektideni.   PVT 53. Selleks et hoida ära või sellise võimaluse puudumisel vähendada mürateket, on PVT ühe või mitme allpool kirjeldatud meetodi kasutamine.
Meetod
Tooraine ladustamine ja käitlemine
a) Müratõkkeseinte paigaldamine ja hoonete mürasummutava mõju kasutamine/optimeerimine
b) Mürarohkete toimingute ala osaline või täielik eraldamine
c) Madala müratasemega sõidukite/transpordisüsteemide kasutamine
d) Müra ohjamise meetmed (nt seadmete tõhusam kontroll ja hooldus, uste ja akende sulgemine)
Kuivatusahjus kuivatamine
e) Ventilaatorite müra vähendamise meetmed
STS 53 Vastab
 
Lisad

2.3. Keskkonnatoime heitetasemed (HT)

Vorm ei ole asjakohane.

2.4. Tarbimis- ja muud keskkonnatoime tasemed (KT)

Vorm ei ole asjakohane.

2.5. Hoidlate ja mahutite kirjeldus ning kaitsemeetmed

Jrk Hoidlad ja mahutid Hoiustatav aine, toode, toore, abimaterjal, kemikaal, sõnnik, jääk vms Meetmed
Tüüp Maht m³ Maksimaalne ühel ajal hoitav Nr kaardil Asukoht kaardil Hoidlate ja mahutite keskkonnakaitsemeetmed PVT lühend PVT number
Kogus Ühik
1. Big bag 1 1.50 tonni 1 X: 6591318, Y: 555297 Dricon Powder Pulbrilist materjali hoitakse tootja pakendis kuivades siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
2. kanister 0.03 0.90 1 X: 6591318, Y: 555297 Tanagard 3755 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
3. IBC konteiner 1 22 1 X: 6591318, Y: 555297 Tanalith E 3475 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
4. IBC konteiner 1 4 1 X: 6591318, Y: 555297 Tanatone 3950 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1-1,5 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
5. IBC konteiner 1 1 1 X: 6591318, Y: 555297 Vacsol Aqua 6114 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 2 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
6. metallämber 0.025 1 1 X: 6591318, Y: 555297 DRYWOOD FIRESTAIN Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 2 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
7. metallämber 0.025 2 2 X: 6591379, Y: 555310 PINOTEX EXTREME LASUR Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
8. metallämber 0.025 2 2 X: 6591379, Y: 555310 ULTRA PRO 30 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses, et katta ca 1 kuu tootmises vajaminev kogus ette.    
9. kanister 0.03 0.03 1 X: 6591318, Y: 555297 ENSELE 3450 Materjali hoitakse lekkekindlas tootja pakendis siseruumides minimaalses koguses.    
 

2.6. Keskkonnakaitse lisameetmed

Vorm ei ole asjakohane.

2.7. Kasutatavad ja toodetavad ained ja segud

Jrk Aine või segu Tootmis- või tehnoloogiaprotsess Ohutuskaart Ohtlik aine
Liik Nimetus Nimetus Kirjeldus Kogus Ühik Nimetus CAS, EINECS või ELINCS nr Piirang
1. Abimaterjal Antifoam 1478 puidu viimistlus vahuvastane aine 0.06 t/a
   
2. Abimaterjal Vacsol Aqua Blue Colour Additive puidu viimistlus puiduimmutusaine toonimine 0.343 t/a
   
3. Tooraine PINJA OPTI PRIMER A puidu viimistlus   7.241 m³/a
   
4. Tooraine TEKNOSAFE 2407-00 puidu viimistlus   1.93 m³/a
   
5. Tooraine Antiblu Select 3787 Pack A sinevastane töötlus   0.598 t/a Dipropüleenglükoolmonometüüleeter (DPGME) 34590-94-8 Puudub
3-jodo-2-propünüülbutüülkarbamaat 55406-53-6 Puudub
Propikonasool 60207-90-1 Puudub
Tebukonasool 107534-96-3 Puudub
6. Tooraine Antiblu Select 3787 Pack B sinevastane töötlus   0.771 t/a Hüdroksüalküülamiin - Puudub
Dipropüleenglükoolmonometüüleeter (DPGME) 34590-94-8 Puudub
Amiini derivaat - Puudub
Pindaktiivne aine - Puudub
propaanhape 79-09-4 Puudub
7. Tooraine Dricon Powder tulekaitseimmutus   15.70 t/a Boorhape 10043-35-3 Puudub
Fosforhape (ortofosforhape) 7664-38-2 Puudub
8. Tooraine ENSELE 3450 puidu otsakiudude kaitse   0.025 m³/a
Lisa 5: ENSELE_3450.pdf
vaskkarbonaat 2069-69-1 Puudub
Boorhape 10043-35-3 Puudub
9. Tooraine Tanagard 3755 puidu kestvusimmutus   7.763 m³/a 2-Oktüül-2H-isotiasool-3-oon 26530-20-1 Puudub
5-Kloro-2-metüül-2H-isotiasool-3-oon 55965-84-9 Puudub
vasknitraat 10031-43-3 Puudub
10. Tooraine Tanalith E 3475 puidu kestvusimmutus   221.84 t/a 2-Aminoetanool (Etanoolamiin) 141-43-5 Puudub
Vask (II) karbonaat-vask (II)hüdroksiid 12069-69-1 Puudub
Rasv alküülamiinid,etoksülaatisostearüülalkohole 68155-40-8 Puudub
Tebukonasool 107534-96-3 Puudub
Propikonasool 60207-90-1 Puudub
11. Tooraine Tanatone 3950 puiduimmutusaine toonimine   42.31 m³/a Asovärvaine - Puudub
12. Tooraine Vacsol Aqua 6114 puidu kestvusimmutus   6.44 m³/a 2-(2-Butoksüetoksü)etanool 112-34-5 Puudub
Hüdroksüalküülamiin - Puudub
13. Tooraine DRYWOOD FIRESTAIN puidu viimistlus   7.56 m³/a 2-(2-Butoksüetoksü)etanool 112-34-5 Puudub
3-jodo-2-propünüülbutüülkarbamaat 55406-53-6 Puudub
1,2-Bensisotiasool-3(2H)-oon 2634-33-5 Puudub
2-Bromo-2-nitro-1,3-propaandiool (Bronopool) 52-51-7 Puudub
2-metüül-4-isotiasool-3-oon 2682-20-4 Puudub
14. Tooraine PINOTEX EXTREME LASUR puidu viimistlus   20.151 m³/a 1,2-Bensisotiasool-3(2H)-oon 2634-33-5 Puudub
2-metüül-4-isotiasool-3-oon 2682-20-4 Puudub
Dipropüleenglükoolmonometüüleeter (DPGME) 34590-94-8 Puudub
hüdroksüfenüülbensotriasooliderivaatide segu 1065336-91-5 Puudub
2-Etüülheksanoolpropüleen etüleenglükooleeter 64366-70-7 Puudub
15. Tooraine ULTRA PRO 30 puidu viimistlus   30.144 m³/a Dipropüleenglükoolmonometüüleeter (DPGME) 34590-94-8 Puudub
3-jodo-2-propünüülbutüülkarbamaat 55406-53-6 Puudub
2-Oktüül-2H-isotiasool-3-oon 26530-20-1 Puudub
Adipiinhape dihüdrasiid 1071-93-8 Puudub
1,2-Bensisotiasool-3(2H)-oon 2634-33-5 Puudub
5-Kloro-2-metüül-2H-isotiasool-3-oon 55965-84-9 Puudub
16. Tooraine ACMOSIT 65-50 terade hooldus   0.11 m³/a 2-Aminoetanool (Etanoolamiin) 141-43-5 Puudub
Boorhappe alkanolamiinester - Puudub
17. Tooraine DP-125 terade hooldus   0.10 m³/a Kaaliumhüdroksiid 1310-58-3 Puudub
2-etüülheksanooletoksüülitud polümeer 26468-86-0 Puudub
Naatriumkarpüüli aminodipropiaat 94441-92-6 Puudub
L-glutamiinhape, N,N-diaäädikhape, tetranaatriumsool 51981-21-6 Puudub
Trietanoolamiin 102-71-6 Puudub
 
 
Käitises kasutatavate või toodetavate ainete või segude REACH registreeringute ja PPORD toimikute numbrid
 

2.8. Pinnase ja põhjavee saastatuse seire

Omaseire liik Põhjaveekiht Proovivõtupunkti sügavus Mõõtepunkti asukoht Analüüsi- ja proovivõtu nõuded Saasteaine
Nr plaanil või kaardil L-EST97 koordinaadid Seiratavad näitajad Seire sagedus
põhjavee seire Ordoviitsium (O) 30 5 X: 6591192, Y: 555248   Ammoonium (NH4+) Üks kord kolme aasta jooksul
Elektrijuhtivus Üks kord kolme aasta jooksul
Hägusus Üks kord kolme aasta jooksul
Keemiline hapnikutarve (KHT) Üks kord kolme aasta jooksul
Lõhnaläve indeks Üks kord kolme aasta jooksul
Nitrit (NO2-) Üks kord kolme aasta jooksul
Vesinikioonide kontsentratsioon (pH) Üks kord kolme aasta jooksul
Värvus Üks kord kolme aasta jooksul
Üldkaredus Üks kord kolme aasta jooksul

2.9. Tootmise, jäätme- ja heitetekke ning heite keskkonnamõju omaseire tõhustamiseks kavandatud meetmed

Jrk Meede/Tegevus Meetme kirjeldus Meetme rakendamine
1. Tootmise seire Tootmistsüklit ja seadmete korrasolekut kontrollitakse ja jälgitakse pidevalt. Seiratakse tooraine ja abimaterjalide kulu ning teostatakse toodangu kvaliteedikontrolli. Pidevalt
2. Jäätmetekke seire Toimub tekkivate ja üle antavate jäätmekoguste jälgimine ja liigiti arvestuse pidamine. Jälgitakse, et kõik tekkivad jäätmed kogutakse liigiti ning selleks ettenähtud kogumismahutisse/konteinerisse. Pidevalt
3. Heitetekke seire Välisõhu seiret teostatakse arvutuslikult. Välisõhku väljutatavate saasteainete heitkoguste seire sagedus ja tingimused on toodud peatükis 7.16 "Saasteainete heitkoguste ja müra seire". Ei rakendata
4. Müra- ja vibratsiooni seire Kuna käitis asub tootmisettevõtete piirkonnas, kus lähim elamu asub 550 m kaugusel käitisest, ei ole oodata piirnorme ületava müra levimist müratundlike objektideni. Müra kaebuste esinemisel
5. Lõhna seire Ettevõtte tegevusega ei kaasne lõhnahäiringuid. Ei rakendata
6. Veesaaste seire Kompleksloa koostamisega seoses on tehtud ettepanek teostada saasteainete seiret sademevee kanalisatsioonis, proovivõtu koht peale õlipüüdurit. Sagedusega 2 x aastas. Seiratavad näitajad- VOC ja Cu. 2x aastas

2.10. Avariide vältimiseks ja avarii tagajärgede vähendamiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks

Jrk Tootmisetapp, tehnoloogiaprotsess Võimaliku avariiohu kirjeldus Avariide vältimiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks (lühikirjeldus) Avarii tagajärgede piiramiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks (lühikirjeldus) Kehtestatud korra ja juhiste ülevaatamise sagedus
1. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Avarii- või õnnetusjuhtum Antud tehnoloogilise protsessi peatamine ja tegutsemine vastavalt koostatud riskianalüüsile. Tegutsemine vastavalt plaanile. Riskianalüüs. Vastavalt vajadusele
2. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Tulekahju, sabotaaž, keskkonnakahjustus Tegutsemine vastavalt tehases kehtestatud plaanile. Tuleohutusjuhendi täitmine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
3. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Kemikaalide, sh leke, keskkonnakahjustus või reostus, reostuse oht Juhised kemikaalidega töötamiseks, kaitsevahendid. Lekke sulgemine, kemikaalide adsorbeerimine. Tegutsemine vastavalt riskianalüüsis toodud korrale. Kemikaaliseaduses kemikaalikäitlusele ja –kontrollile sätestatu jälgimine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
4. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Tööõnnetus (raske, eluohtlik, surmaga lõppenud) Vastavalt ettevõttes kehtestatud korrale. Töötervishoiu- ja tööohutuse eeskirjade täitmine ja tegutsemine vastavalt koostatud riskianalüüsile. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
5. Puidu immutamine Kemikaalide sattumine keskkonda, kemikaalide leke, kemikaalireostus, keskkonnakahjustus, selle oht. Seadmete kasutusjuhiste järgimine. Juhised kemikaalidega töötamiseks, kaitsevahendid. Lekke sulgemine, kemikaalide adsorbeerimine. Seadmete kasutusjuhiste täitmine. Kemikaalide ohutuskaartide järgimine ja riskifaktoritega arvestamine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
6. Puidu värvimine Kemikaalide sattumine keskkonda, kemikaalide leke, kemikaalireostus, keskkonnakahjustus, selle oht. Seadmete kasutusjuhiste järgimine. Juhised kemikaalidega töötamiseks, kaitsevahendid. Lekke sulgemine, kemikaalide adsorbeerimine. Seadmete kasutusjuhiste täitmine. Kemikaalide ohutuskaartide järgimine ja riskifaktoritega arvestamine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
7. Transport ja laadungi käitlemine Laadungi (kemikaalid) keskkonda sattumine Laadungikäitlemise eeskirjade täitmine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
8. Jäätmete kokkukogumine üleandmiseks jäätmekäitlejale Kemikaalide maha valgumine ja võimalik sattumine kanalisatsiooni Kokku kogumine saepuru või absorbentidega, saastunud saepuru ja absorbendi üle andmine jäätmekäitlejale. Kogumiskonteinerite hoidmine kinnistes ruumides, katusealustes. Nõuetele märgistatud hoiumahutid. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
9. Kuivatusseadmed Freooni leke Regulaarne hooldus Avariitagajärgede likvideerimsiega tegeleb kuivatusseadmeid hooldav ettevõte. Vastavalt vajadusele

2.11. Tegevushälbed

Tegevushälbe liik Tootmisetapp, tehnoloogiaprotsess Meede
Puhastustööd Kõik tootmisetapid (-üksused). Toimuvad vastavalt koostatud tööjuhenditele.
Tootmisseadmete rikked Tootmisseadmete rikked Ettevõtte töö osaline või täielik peatamine vastaval seadmel, tööde teostamine vastavalt remondijuhenditele.
Puhastusseadmete rikked Puidu immutus ja -värvimine. Kogu töötsükkel käivitatakse pärast seda, kui puhastusseadmete rike on täielikult kõrvaldatud (nt filtrite vahetamine). Ventilatsioonisüsteemide õigeaegne hooldus ja remont vastavalt seadmete valmistaja instruktsioonile.
Tehnoloogiaseadmete töö lõpetamine Töö seiskamine on vajalik remonditööde tegemiseks. Seiskamine toimub vastavalt juhendile (nt värvikambri korraline ülevaatus).
Ajutised seisakud Kõik tootmisetapid (-üksused). Tootmisprotsess või –osad peatatakse kuni seisaku põhjuste väljaselgitamise ning kõrvaldamiseni.
Lekked Tootmisüksus, kus antud rike toimus. Töö peatatakse ja leke kõrvaldatakse operatiivselt.

2.12. Keskkonnamõju vältimine või vähendamine käitise sulgemise korral ja järelhoolduse meetmed

Tegevused käitise sulgemise korral
Tegevuse lõpetamisel ettevõte korraldab seadmete tühjendamise ning vajadusel demonteerimise ja teisaldamise. Kõik ladustatud toormed ja abimaterjalid müüakse maha, kõrvaldatakse, antakse üle teisele ettevõttele või vastavat käitluslitsentsi omavale jäätmekäitlejale. Ettevõtte territoorium heakorrastatakse. Elektrivarustus lülitatakse välja, veetorustikud tühjendatakse, mitte töökorras olevad seadmed käideldakse jäätmetena.
Järelhoolduse meetmed
Käitise tegevuse lõpetamisel ei ole ette näha jääksaaste ja jääkreostuse esinemist. Käesoleva taotluse koostamise ajal käitise sulgemiseks plaani ei ole koostatud. Kui selline vajadus tekib, siis kaalutakse vastava projekti tellimist eraldiseisva projektina.

2.13. Ajutised erandid kompleksloa nõuetest

Vorm ei ole asjakohane.

2.14. Lähteolukorra aruanne

Käitise tegevuskoha lähteolukorra aruanne

4. Eriosa - Vesi

4.1. Veekasutuse ja veeheite üldkirjeldus

Vee erikasutusega mõjutatava ala/tegevuspiirkonna kirjeldus
Käitise alale jääb 1998 a rajatud 30 m sügavune Lääne-Eesti vesikonna Ordoviitsiumi-Kambriumi põhjaveekogumi põhjaveekihi puurkaev (nr 14461). Keskkonnaregistri andmetel on puurkaevul 10 meetrine hooldusala.
Maa-ameti geoloogiliste kaartide rakenduse põhjavee kaitstuse kaardi alusel paikneb tootmisterritoorium peamiselt kaitsmata põhjaveega alal. Territooriumi põhjaosas levib osaliselt ka nõrgalt kaitstud põhjaveega ala.

Maa-ameti pinnakatte kaardi alusel levivad käitise territooriumil pinnakatetest meresetted- klibu, liiv, möll, saviliiv, liivsavi, savi ja sapropeel. Pinnakatte paksus on < 1m.

Piirkonna kanalisatsioonisüsteem töötab lahkvoolsena.
Andmed kavandatava tegevusega mõjutatava pinnaveekogu/põhjaveekihi seisundi kohta
Reostusest ohustatud eelkõige lõheliste karbonaatsete kivimite põhjaveekompleks, mis on oma olemuselt reostuslevi suhtes kaitsmata. Pinnase reostusvõimalus on vähene, kuna tootmine ja toomises kasutatavate kemikaalide kasutamine ja transport toimub siseruumides betoneeirtud põrandatel või välistingimustes asfalteeritud aladel.

Jääkreostuse olemasolu kohta antud alal andmed puuduvad. Arvestades kinnistute varasemat maakasutust on jääkreostuse esinemine võimalik.
Käitise tegevuse mõjupiirkonnas asuvate oluliste geograafiliste, looduslike ja tehnogeensete objektide iseloomustus
Maa-ala reljeef on tasandikuline, maapinna kõrguste vahe ei ületa 50 m 1 km kohta. Samuti puuduvad mõjupiirkonnas olulised tehnogeensed objektid, mis mõjutaksid saasteainete levikut.
Vee erikasutuse asukoha skeem ja kaart
Vee erikasutuse asukoha veekogu, maa- ja/või ehitise valdust tõendavad dokumendid
Teave vee erikasutusega seotud tehnoloogia ja tehnika kohta
 

4.2. Veevõtt

4.2.1. Veevõtt pinnaveekogust

Vorm ei ole asjakohane.

4.2.2. Veevõtt põhjaveekihist

Veehaare jrk nr 1.
Veehaarde nimi Tarbepuurkaev (14461)
Veehaarde kood POH0004635
Puurkaevu katastrinumber 14461
Kas puurkaevul on olemas kasutusluba Jah
Puurkaevu L-EST97 koordinaadid X: 6591195, Y: 555296
Põhjaveekiht Ordoviitsiumi-Kambriumi (O-Cm)
Põhjaveekogum Ordoviitsiumi-Kambriumi põhjaveekogum Lääne-Eesti vesikonnas (O-Cm_Laane)
Kas veevõtt toimub kinnitatud varuga seotud põhjaveekihist ja piirkonnast? Jah
Joogivee kasutamine või tootmine Jah
Kas sanitaarkaitseala on vähendatud? Ei
Veehaarde tehniline ja sanitaarne seisukord Käitis kasutab puurkaevu katastrinumbriga 14461. Sellest puurkaevust toimub kogu käitises kasutatav veevõtt. Puurkaev on rajatud 1998. aastal. Puurkaevu sügavus on 30 m ja see avab Ordoviitsiumi-Kambriumi põhjaveekogumi sügavusintervallis -0,3-30,0 m. Staatiline veetase oli puurimisjärgselt 5 m maapinnast. Kaevu passijärgne deebit on 0,67 l/s.
Veevõtuseadmete iseloomustus Veevõtmisel on arvestatud puurkaevu tootlikkusega. Vett võetakse veepumbaga. Kasutusel olev pumba tüüp: sagedusmuunduriga Grundfos SQE 50-50, mille võimsus on 1,5kW. Paigaldamise aeg- 2016. Veemõõtmise seadmena on kasutuses veearvesti „Minol“. Veevõtu seadmed on hooldatud töökorras ja heas sanitaarses seisukorras.
Võetava vee koguse määramise viis Veearvesti
Võetava vee koguse mõõtmisvahend(id) Vee kogust mõõdetakse veearvestiga, arvesti taadeldakse vastavalt nõuetele.
Võetava vee kvaliteeti iseloomustavad analüüsitulemused
Toimub võetava vee töötlemine Ei
Taotletav veevõtt (m³)
Vee kasutusala Periood I kvartal II kvartal III kvartal IV kvartal Aastas Ööpäevas Sekundis
Veevõtt 2011 3 757 3 757 3 757 3 757 15 028 41  
Taotletav veevõtt antud veehaardes kokku aastas m³ 15 028
Põhjaveevaru uuringu aruanne
 
Kas soovite moodustada puurkaevude gruppi?
Ei
Puurkaevude grupi või gruppide kirjeldus
 

4.2.3. Reovee/heitvee ja sademevee ärajuhtimine ja veekulu ning vee võtmisega kaasenevad keskkonnamõjud

Reovee/heitvee käitlemise viis
ÜVK
Heitvee kogus aastas (m³)
Käitise olmevee tarve ja seega tekkiv olmereovee kogus on u. 600 m3/a. Koplimäe tänav 8 kinnistul paiknevad AS´ile Technomar & Adrem kuuluvad reovee puhastusseadmed. Käitise reoveekanalisatsioon on lahedatud olemasoleva De110 reoveekanalisatsiooni survetoru liitumisega naabruses asuva AS Technomar & Adrem reoveepuhastusseadmetega. Ühenduspunkt Koplimäe tänaval paikneval olemasoleval isevoolsel torustikul.

Käitises paiknev 249,7m³ tuletõrje veehoidla on täidetud samuti puurkaevust saadud veega. Veehoidla on tänapäevane rajatis ja selle veetase ei ole aja jooksul langenud. Vett tuletõrje veehoidlas ei vahetata. Veevajadus tekib avariiolukorras, kui on vaja kustutusvett ja hoidla tuleb hiljem taas täita. See on erandjuhtum ning seega antud taotluses tuletõrjevee vajadusega ei arvestata.
Ettevõtte nimi, kelle kanalisatsiooni reovesi juhitakse
AS Technomar & Adrem
Sademevee käitlemise kirjeldus
Sademeveekanalisatsiooni eelvooluks on olemasolev sademevee torustik DN1200. Enne eesvoolu juhtimist puhastatakse platsitel kogutav sademevesi liiva- ja I klassi õlipüüdjates. Käitises on kasutusel õlipüüdur SWOK 20, mille hüdrauliline võimsus on 1,5-25 l/s. Õlipüüdur on varustatud järgmiste osadega: liiva- ja mudapüüdur ( 1. klass), sisselaskeava põlv, vahekoalisaator, automaatne sulgur, tuulutus ja proovivõtmise ava. Vahekoalisaator võimaldab õlijääkproduktide reduktsiooni < 5mg/l õlide kontsentratsiooni sisenemisel kuni 0,85 g/cm3, heljum <50 mg/l. Õlipüüduri puhastusteenust osutab Buchen Industrial Services Baltikum OÜ, kes omab jäätmeluba nr L.JÄ/331262 (põhitegevusala 38121: ohtlike jäätmete kogumine). Õlipüüduri puhastamise vajadusest annavad märku elektroonilised andurid (juhtseadme tüüp- Labkotec SET-1000).
Vee võtmisega kaasneva keskkonnamõju vähendamise meetmete kirjeldus
Puurkaevule on kehtestatud hooldusala - 10 m. Hooldusalal ega selle läheduses ei käidelda ohtlikke aineid ega käidelda jäätmeid. Puurkaevust võetud vee kvaliteeti seiratakse 1 kord kolme aasta tagant.
Põhjaveevaru uuring
 

4.2.4. Põhjavee täiendamine, ümberjuhtimine või tagasijuhtimine

Ei ole asjakohane

4.3. Saateainete juhtimine suublasse sh heitveega, sademeveega, kaevandusveega, jahutusveega ja vesiviljeluses tekkiva veega

Vorm ei ole asjakohane.

4.3.1. Reovee, sh ohtlike ainete juhtimine ühiskanalisatsiooni

Vorm ei ole asjakohane.

4.3.2. Heitvee ja teisi vett saastavate ainete suublasse juhtimine

Vorm ei ole asjakohane.

4.3.3. Äkkheide vette

Vorm ei ole asjakohane.

4.4. Veekogu süvendamine, puhastamine, põhja pinnase ja tahkete ainete paigutamine (sh kaadamine), rajamine laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused.

4.4.1. Veekogu süvendamine, tahkete ainete paigutamine, kaadamine ning vee füüsikalised, keemilised, bioloogilised omadused ja veerežiim

Ei ole asjakohane

4.4.2. Veekogu rajamine, laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused

Ei ole asjakohane

4.4.3. Veekogu kemikaalidega puhastamine

Ei ole asjakohane

4.5. Veekogu paisutamine või hüdroenergia kasutamine

Ei ole asjakohane

4.7. Vesiviljelus

Ei ole asjakohane

4.8. Laeva teenindamine, remontimine või lastimine

Ei ole asjakohane

5. Eriosa - Õhk

5.1. Heiteallikad

Heite­allikas Väljuvate gaaside parameetrid Tegevusala, tehnoloogiaprotsess, seade
Heiteallika keskkonnaregistri kood Nr plaanil või kaardil Nimetus L-EST97 koordinaadid Ava läbi­mõõt, m Väljumis­kõrgus, m Joon­kiirus, m/s Tempera­tuur, °C SNAP kood Lisategevuse SNAP
  K1 Katlamaja korsten X: 6591258, Y: 555316 0.30 13 2.643 120 010203b - Piirkondlikud katlamajad - põletusseade < 20 MW (katlad)
  V1 Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) X: 6591381, Y: 555301 1.60 17 6.70 20 060107 - Värvi kasutamine - puit
  V2 Immutuse ventilatsioon X: 6591322, Y: 555300 0.552 15 6.70 20 060406 - Muu lahustite kasutamine - puidu immutamine ja keemiline töötlus
  V3 Puidukuivati X: 6591263, Y: 555223 0.20 7 2 60 040620 - Töötlemine puidu-, paberi-, toiduainete jne tööstuses - puidutöötlemine (saagimine, freesimine jms)
  V5 Y hoone silo ja laadimine autosse X: 6591378, Y: 555361 0.50 3 1 20 040620 - Töötlemine puidu-, paberi-, toiduainete jne tööstuses - puidutöötlemine (saagimine, freesimine jms)
  V6 K hoone silo ja laadimine autosse X: 6591295, Y: 555392 0.50 3 1 20 040620 - Töötlemine puidu-, paberi-, toiduainete jne tööstuses - puidutöötlemine (saagimine, freesimine jms)
  V7 P hoone silo ja laadimine autosse X: 6591242, Y: 555331 0.50 3 1 20 040620 - Töötlemine puidu-, paberi-, toiduainete jne tööstuses - puidutöötlemine (saagimine, freesimine jms)
  V4 P hoone värviliini vent (uus) X: 6591174, Y: 555358 0.50 10 7.10 20 060107 - Värvi kasutamine - puit
  V8 Teritusruum X: 6591369, Y: 555368 0.25 1 4.30 20 060412 - Muu lahustite kasutamine - muu (tegevuste korral, mida ei ole nimetatud koodide 0601** - 060410 all, näit. kilekottide tootmine)

5.2. Käitise kategooria

Nende tegevusalade EMTAK koodid, millele luba taotled
16102 - Puidu kuivatus, immutamine ja keemiline töötlus
Põletusseade
Jah
Põletus­seadme summaarne soojus­sisendile vastav nimi­soojus­võimsus, MWth
0.40
Kütuse liik Kütuseliigi täpsustus Kütuseliigi aastakulu
Kogus Ühik
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul)   600 tuh. Nm³

Keskmise võimsusega põletus­seade
Ei
 
Suure võimsusega põletus­seade
Ei
Orgaaniliste lahustite (kaasa arvatud kemikaalides sisalduvate lahustite) kasutamine
Ei
Nafta­saaduste, muude mootori- või vedel­kütuste, kütuse­komponentide või kütuse­sarnaste toodete laadimine (terminal või tankla)
Ei
Seakasvatus
Ei
Veisekasvatus
Ei
Kodulinnukasvatus
Ei
E-PRTR registri kohustuslane
Ei
Kasvuhoone­gaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi kohustuslane
Ei

5.3. Kasutusest eemaldatud heiteallikad

Ei ole asjakohane

5.4. Lubatud heitkoguste projekt (LHK projekt)

5.4.1. Üldandmed

Lubatud heitkoguste projekti koostaja
Nimi
LEMMA OÜ
Registrikood/isikukood
11453673
Postiaadress
Harju maakond, Tallinn, Kristiine linnaosa, Värvi tn 5, 10621
Telefon
+372 50 59914
E-posti aadress
Sissejuhatus
Viited õigusaktidele, juhendmaterjalidele ja kasutatud kirjandusele
- Atmosfääriõhu kaitse seadus, vastu võetud 01.01.2017
- Keskkonnaministri 01. jaanuari 2017. a määrus nr 67 „Tegevuse künnisvõimsused ja saasteainete heidete künniskogused, millest alates on käitise tegevuse jaoks nõutav õhusaasteluba”.
- Keskkonnaministri 23.10.2019 määrus nr 56 "Keskkonnaloa taotlusele esitatavad täpsustavad nõuded ja loa andmise kord ningkeskkonnaloa taotluse ja loa andmekoosseis".
- Keskkonnaministri 01. jaanuar 2017. a määrus nr 75 „Õhukvaliteedi piir- ja sihtväärtused, õhukvaliteedi muud piirnormid ning
õhukvaliteedi hindamispiirid”.
- Keskkonnaagentuur. Metoodika lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) sisalduse arvutamiseks kasutatavates kemikaalides ningväljuvates gaasides näidete ja kommentaaridega. Kinnitatud 16.04.2013.a.Keskkonnaministeeriumi kirjaga nr 12- 3/13/3094-2.
- Keskkonnaministri 21.06.2013 määrus nr 44
„Lahustite kasutamisel välisõhku eralduvate lenduvate orgaaniliste ühendite heite piirväärtused ja heite piirväärtustele vastavusehindamise kriteeriumid“
- Keskkonnaministri 27. detsembri 2016. a. määrus nr. 86: Välisõhku väljutatava süsinikdioksiidiheite arvutusliku määramise
meetodid. – RT I, 29.12.2016, 63.
- Keskkonnaministri 24. novembri 2016.a. määrus nr. 59. Põletusseadmetest ja põlevkivitermilisest töötlemisest välisõhku
väljutatavate saasteainete heidete mõõtmise ja arvutuslikumääramise meetodid. – RTI, 22.03.2019, 9.
Lähteandmed, mille alusel on esitatud tootmismaht, kütusekulu ja muud andmed
Käitise andmeid on täpsustatud kohtülevaatuse käigus. Kemikaali ohutuskaardid ja kasutuskogused, samuti seadmete parameetrid on saadud käitajalt. Kemikaali koguseid on
suurendatud kuni 1.5 korda arvestamaks võimalikku mahtude suurenemist.
Käitise asukoha kirjeldus
Käitise asukoha kirjelduses esitatakse heiteallika(te) asukoha kirjeldus
Heiteallikad V1, V2, V5 ja V8 asuvad nn Y hoones (vt Kaitise_asendiplaan_Lotus_.png), kuhu olnud seni koondunud enamik tootmisetappe, sh viimistlusliin ja immutus. Heiteallikas V1 on värviliini ventilatsiooniseade. Käesolevas taotluses on arvestatud ka ettevõtte arenguplaanidega, seega on värviliini ventilatsioone välja toodud kaks- V1 ja V4. Kuna värviliin on plaanis ümber kolida P-hoonesse, siis heiteallikas V1 likvideeritakse hiljem ja kasutusse jääb ainult V4. Värviliinil kasutatakse järgmisi LOÜ-sid sisaldavaid kemikaale: DRYWOOD FIRESTAIN, PINOTEX EXTREME LASUR, ULTRA PRO 30 ja Pinja Opti Primer.
V2 on immutuse ventilatsioon. Immutuses kasutatakse järgmisi kemikaale: Antiblu Select 3787 Pack A, Antiblu Select 3787 Pack B, Dricon Powder, ENSELE 3450, Tanagard 3755, Tanalith E 3475, Tanatone 3950 ja Vacsol Aqua 6114.
Heiteallikas V5 on Y hoone silo. Heiteallikad V5, V6 ja V7 on sarnased. nendesse kogutakse puidu mehhaanilise töötlemise järgselt saepuru. Silodel on sisseehitatud tsüklonid ja filtrid. Peenete osakeste kogumiseks.
Heiteallikas V8 on teritusruumi ventilatsioon. Teritusruumis kasutatakse järgmisi LOÜ-sid sisaldavaid kemikaale: Acmosit ja DP-125.
Heiteallikas K1 on gaasikatla korsten. Kasutatav kütuseliik on maagaas.
Heiteallikas V3 o puidukuivati. Puidukuivatitel on 8 kambrit, kogumahuga 600 m3. Puidukuivati töötemperatuur on max 60ºC. Protsessi käigus eraldub veeaur ning vähesel määral puidus sisalduvaid lenduvaid orgaanilisi ühendeid.
Käitise asukoha kaart sobivas, kuid mitte väiksemas kui 1:20 000 mõõtkavas
Heiteallikate asendiplaan või koordinaatidega skeem, kuid mitte väiksemas kui 1:5000 mõõtkavas
Saasteainete hajumistingimusi mõjutavad olulised geograafilised ja tehnogeensed objektid
Saasteainete hajumistingimusi oluliselt mõjutada võivad geograafilised ja tehnogeensed objektid heiteallikate mõjupiirkonnas puuduvad. Hajuvusarvutustes on arvestatud maapinna reljeefi vastavalt Maa-ameti kõrgusmudelile.
Ilmastikutingimuste iseloomustus
Saasteainete heitkoguste määramise kirjeldus
Saasteainete heitkoguste mõõtmistulemused, mis on aluseks heitkoguste määramisel ja mõõtepunktide kirjeldus

Mõõtmisi ei ole teostatud

Arvutusmetoodikad, mis on aluseks heitkoguste määramisel

Arvutusmeetodite kirjeldus ja arvutuskäigud on lisatud taotlusele failis: Arvutustabel.xls

Arvutuskäik iga saasteaine kohta juhul, kui kasutatakse arvutusmetoodikat

Arvutusmeetodite kirjeldus ja arvutuskäigud on lisatud taotlusele failis: Arvutustabel.xls

Manused

5.4.2. Söödas, piimas, juurdekasvus, lootes, munades ja väljaheites sisalduva lämmastiku mass

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.3. Karjatamine (veisekasvatuses karjatamise kasutamise korral)

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.4. Sea-, veise- ja linnukasvatusest välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.5. Saasteainete püüdeseadmed ja heite vähendamise tehnoloogiaseadmed

Heite­allikas Püüdeseade
Nimetus, tüüp Arv Püüdeseadme töökorras oleku kontroll ja sagedus Püütav saasteaine
CAS nr Nimetus Projekteeritud puhastusaste Puhastusastme ühik Muu ühik
Y hoone silo ja laadimine autosse Saepuru silode sisseehitatudtsüklonid ja filtrid 1 mõõtmise teel ei kontrollita PM10 Peened osakesed (PM10) 99 %  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 99 %  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 99 %  
K hoone silo ja laadimine autosse Saepuru silode sisseehitatudtsüklonid ja filtrid 1 mõõtmise teel ei kontrollita PM10 Peened osakesed (PM10) 99 %  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 99 %  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 99 %  
P hoone silo ja laadimine autosse Saepuru silode sisseehitatudtsüklonid ja filtrid 1 mõõtmise teel ei kontrollita PM10 Peened osakesed (PM10) 99 %  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 99 %  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 99 %  
 
Muud heite vähendamise meetmed
Puidu mehhaanilisel töötlemisel kogutakse puidutolm ja saepuru pneumotransportsüsteemi abil. Süsteemist suunatakse puhastatud õhk tagasi tootmisruumidesse. Puhastatud õhk peab seega vastama töökeskkonna normidele. Suvisel ajal on võimalik, et süsteemist väljuv õhk suunatakse ajutiselt ka väliskeskkonda tagamaks tööruumides paremat õhuvahetust. Tegu ei ole välisõhu heiteallikaga, sest õhk läbib puhastussüsteemi, mis tagab õhu vastavuse siseruumide nõuetele.

5.4.6. Heiteallikate prognoositav tööaja dünaamika

Heiteallikas Katlamaja korsten
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 70
Aprill 60
Mai 20
Juuni 10
Juuli 10
August 10
September 60
Oktoober 70
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel)
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Immutuse ventilatsioon
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Puidukuivati
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas P hoone värviliini vent (uus)
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Y hoone silo ja laadimine autosse
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 8 8 8
01 - 02 8 8 8
02 - 03 8 8 8
03 - 04 8 8 8
04 - 05 8 8 8
05 - 06 8 8 8
06 - 07 8 8 8
07 - 08 8 8 8
08 - 09 8 8 8
09 - 10 8 8 8
10 - 11 8 8 8
11 - 12 8 8 8
12 - 13 8 8 8
13 - 14 8 8 8
14 - 15 8 8 8
15 - 16 8 8 8
16 - 17 8 8 8
17 - 18 8 8 8
18 - 19 8 8 8
19 - 20 8 8 8
20 - 21 8 8 8
21 - 22 8 8 8
22 - 23 8 8 8
23 - 24 8 8 8
 
Heiteallikas K hoone silo ja laadimine autosse
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 8 8 8
01 - 02 8 8 8
02 - 03 8 8 8
03 - 04 8 8 8
04 - 05 8 8 8
05 - 06 8 8 8
06 - 07 8 8 8
07 - 08 8 8 8
08 - 09 8 8 8
09 - 10 8 8 8
10 - 11 8 8 8
11 - 12 8 8 8
12 - 13 8 8 8
13 - 14 8 8 8
14 - 15 8 8 8
15 - 16 8 8 8
16 - 17 8 8 8
17 - 18 8 8 8
18 - 19 8 8 8
19 - 20 8 8 8
20 - 21 8 8 8
21 - 22 8 8 8
22 - 23 8 8 8
23 - 24 8 8 8
 
Heiteallikas P hoone silo ja laadimine autosse
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 8 8 8
01 - 02 8 8 8
02 - 03 8 8 8
03 - 04 8 8 8
04 - 05 8 8 8
05 - 06 8 8 8
06 - 07 8 8 8
07 - 08 8 8 8
08 - 09 8 8 8
09 - 10 8 8 8
10 - 11 8 8 8
11 - 12 8 8 8
12 - 13 8 8 8
13 - 14 8 8 8
14 - 15 8 8 8
15 - 16 8 8 8
16 - 17 8 8 8
17 - 18 8 8 8
18 - 19 8 8 8
19 - 20 8 8 8
20 - 21 8 8 8
21 - 22 8 8 8
22 - 23 8 8 8
23 - 24 8 8 8
 
Heiteallikas Teritusruum
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 8 8 8
01 - 02 8 8 8
02 - 03 8 8 8
03 - 04 8 8 8
04 - 05 8 8 8
05 - 06 8 8 8
06 - 07 8 8 8
07 - 08 8 8 8
08 - 09 8 8 8
09 - 10 8 8 8
10 - 11 8 8 8
11 - 12 8 8 8
12 - 13 8 8 8
13 - 14 8 8 8
14 - 15 8 8 8
15 - 16 8 8 8
16 - 17 8 8 8
17 - 18 8 8 8
18 - 19 8 8 8
19 - 20 8 8 8
20 - 21 8 8 8
21 - 22 8 8 8
22 - 23 8 8 8
23 - 24 8 8 8
 

5.4.7. Kütuse ning jäätmete või koospõletamisel välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Põletusseade
Heite­allikas Katlamaja korsten
Põletusseadmete arv 1
Soojus­sisendile vastav nimi-­soojus-­võimsus, MWth 0.40
Töö­tundide arv aastas 8 760
Kas soovite kasutada salvestamisel saasteainete eeltäitmist ja automaatset heitkoguste arvutamist? Jah
Püüdeseade
Püüde­seade Püütav saasteaine
CAS nr Saasteaine nimetus Projekteeritud puhastusaste, %
       
Kasutatav kütus ja jäätmed
Kasutatav kütus või jäätmed Saasteaine
Kütuse liik Väävlisisaldus, % Alumine kütte­väärtus, MJ/kg; Gaas - MJ/Nm³ Kogus aastas Välisõhku väljutatud heide Kanda vormile 5.5
Kogus Ühik CAS nr Nimetus Heitkogus
Hetkeline heitkogus Ühik Aastas Ühik
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul) 0 33.60 600 tuh. Nm³ 10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0171 g/s 0.862848 t
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.012 g/s 0.6048 t
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.0008 g/s 0.04032 t
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0002 g/s 0.010282 t
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.0002 g/s 0.009072 t
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.0002 g/s 0.009072 t
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.0002 g/s 0.009072 t
124-38-9 Süsinikdioksiid 0.0061 g/s 1 130.153472 t
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0 mg/s 0.002016 kg
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0 mg/s 0.002419 kg
BC Must süsinik 0 g/s 0.00049 t
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0.00003 kg
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0.000005 kg
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0.000015 kg
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0.000302 kg
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0.000015 kg
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0.00001 kg
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0.000222 kg
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0002 µg/s 0.01008 mg
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0.000011 kg
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0.000017 kg
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0.000017 kg
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0.000017 kg
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.5
 
RM on raskmetall. Raskmetallid on järgmised metallid ja poolmetallid ning nende ühendid: plii (Pb), kaadmium (Cd), elavhõbe (Hg), arseen (As), kroom (Cr), vask (Cu), nikkel (Ni), seleen (Se), tsink (Zn), koobalt (Co), vanaadium (V), tallium (Tl), mangaan (Mn), molübdeen (Mo), tina (Sn), baarium (Ba), berüllium (Be), uraan (U).

POSid on püsivad orgaanilised saasteained, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta lisas 1 nimetatud ained ja benso(a)püreen, benso(b)fluoranteen, benso(k)fluoranteen ning indeno(1,2,3-cd)püreen.

PCDDd/PCDFd on polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid.

5.4.8. Lahusteid sisaldavate kemikaalide kasutamine tegevusalade kaupa ja välisõhku väljutatud LOÜde heitkogused

Kas soovite kasutada salvestamisel automaatset heitkoguste arvutamist?
Jah
 
Heite­allikas Lahusteid sisaldav kemikaal Lahusteid sisaldava kemikaali kasutamine Välisõhku väljutatud LOÜ-de heitkogus saasteainete kaupa
Nimetus Tüüp Liik LOÜ-de sisaldus, massi % Tegevusala või tehnoloogiaprotsess Kemi­kaali kogus aastas, tonni Töö­tundide arv aastas Ohulaused (H) CAS nr Nimetus Heitkogus
SNAP kood Nimetus Hetkeline heitkogus, g/s (täpsus 0,001) Aastane heitkogus, tonni/a (täpsus vähemalt 0,0001)
Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) DRYWOOD FIRESTAIN Veepõhine Muu kemikaal 1 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 7.56 756 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.028 0.0756
P hoone värviliini vent (uus) DRYWOOD FIRESTAIN Veepõhine Muu kemikaal 1 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 7.56 756 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.028 0.0756
Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) PINOTEX EXTREME LASUR Veepõhine Muu kemikaal 7.547 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 20.151 2 015 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.21 1.5208
P hoone värviliini vent (uus) PINOTEX EXTREME LASUR Veepõhine Muu kemikaal 7.547 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 20.151 2 015 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.21 1.5208
Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) ULTRA PRO 30 Veepõhine Muu kemikaal 3.333 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 30.144 3 014 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.093 1.0047
P hoone värviliini vent (uus) ULTRA PRO 30 Veepõhine Muu kemikaal 3.333 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 30.144 3 014 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.093 1.0047
Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) Pinja Opti Primer Veepõhine Muu kemikaal 0.336 060107 - Värvi kasutamine - puit viimistlemine 7.241 724 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.009 0.0243
Teritusruum Acmosit Veepõhine Lahusti 6 060412 - Muu lahustite kasutamine - muu (tegevuste korral, mida ei ole nimetatud koodide 0601** - 060410 all, näit. kilekottide tootmine) terade pesu 0.11 730 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.003 0.0066
Teritusruum DP-125 Veepõhine Lahusti 2 060412 - Muu lahustite kasutamine - muu (tegevuste korral, mida ei ole nimetatud koodide 0601** - 060410 all, näit. kilekottide tootmine) terade pesu 0.10 730 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.001 0.002
 

5.4.9. Lahustite kasutamisel välisõhku väljutatud LOÜde summaarsed heitkogused tegevusalade kaupa

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.13. Ühel tootmisterritooriumil ja sellest väljaspool paiknevate heiteallikate koosmõju

Heite­allikate numbrid plaanil või kaardil Saasteaine Õhu­kvaliteedi tase
CAS nr Nimetus Summaarne hetkeline heitkogus M Ühik Keskmistamisaeg Õhu­kvaliteedi piir- või siht­väärtus Ühik Maksimaalne arvutuslik õhukvaliteedi tase väljaspool tootmisterritooriumi, ∑Cm Suhe Cm / Keskmistamisaeg
K1, HEIT0006196, HEIT0006210, HEIT0006202 630-08-0 Süsinikmonooksiid 4.813 g/s 8 tundi 10 000 µg/m³ 104.20 0.01
K1 7446-09-5 Vääveldioksiid 0 g/s 1 tund 350 µg/m³ 0.05 0
24 tundi 125 µg/m³ 0.02 0
K1, HEIT0006196, HEIT0006210, HEIT0006202 10102-44-0 Lämmastikdioksiid 4.819 g/s 1 tund 200 µg/m³ 116.70 0.584
1 aasta 40 µg/m³ 6.72 0.168
K1, V1 või V4, V2, V3, V8, HEIT0006196, HEIT0006213, HEIT0006214, HEIT0006212, HEIT0006190, HEIT0006210, HEIT0006202, HEIT0006284, HEIT0006216, HEIT0001461, HEIT0001463, HEIT0001464, HEIT0001462 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 30.198 g/s 1 tund 5 000 µg/m³ 4 622.65 0.925
24 tundi 2 000 µg/m³ 1 150.03 0.575
K1 PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0 g/s 1 aasta 25 µg/m³ 0.001 0
K1, V5, V6, V7 PM10 Peened osakesed (PM10) 0.003 g/s 24 tundi 50 µg/m³ 0.31 0.006
1 aasta 40 µg/m³ 0.03 0.001
V3 50-00-0 Formaldehüüd (metanaal) 0.007 g/s 1 tund 150 µg/m³ 22.40 0.149
24 tundi 50 µg/m³ 2.09 0.042
 
Koosmõju kirjeldus
Käitise enda heiteallikatest ei ole koostöötamine võimalik heiteallikatel V1 ja V4 - olemasoleval värviliinil ja ehitataval värviliinil. Olemasolev värviliin kolitakse asukohast V1 asukohta V4. Koos seega heiteallikad 1 ja V4 töötada ei saa.

Piirkonnas olemasolevate heiteallikatega esineb olulise koosmõju esinemise võimalus kahe käitisega. Teised käitised paiknevad piisavalt kaugel, et oluline koosmõju oleks välditud.

1) Tallinna Terminal AS Kroodi Terminal keskkonnaluba L.ÕV/318227
Eelduslikult võivad koosmõjus töötada heiteallikad:
HEIT0001462
HEIT0001461
HEIT0001464
HEIT0001463
Heiteallikate ajalise dünaamika osas on kasutatud KOTKAS heiteallikate registri andmeid. Heiteallikate koostöötamise osas saadi info KOTKASes kättesaadavast LHK projektist (2017 aasta). Projekti kohaselt on võimalik, et kõik 4 heiteallikat töötavad korraga.
Saasteainet Ligroiin ehk toorbensiin käsitleti NMVOC heitkogusena.

2) Liwathon E.O.S. AS kompleksluba KKL/320962
Kuna KOTKASe heiteallikate registris on käitisel 82 kehtivat heiteallikat, mis kõik töötavad registri andmetel pidevalt, siis on ilmselge, et reaalselt selline heiteallikate koostöötamine ei toimu. Heiteallikate reaalse koostöötamise ja ajalise dünaamika selgitamiseks kasutati kompleksloa lisana KOTKASes kättesaadavat LHK projekti (AS Vopak E.O.S. Termoil terminal, Hendrikson ja Ko OÜ, 2016). LHK projekti abil tuvastati allikate koostöötamine ja dünaamika. LHK projekti kohaselt on loal näidatud kogu LOÜ alifaatsete süsivesinikena ehk alif süsivesinikke käsitleti kui NMVOC-i. Koosmõju modelleerimisel kasutati järgmisi heiteallikaid, mis LHK projekti (Tabel L-9) alusel põhjustavad koostöötamisel kõrgeima NMVOC kontsentratsiooni:
HEIT0006196
HEIT0006213
HEIT0006214
HEIT0006212
HEIT0006190
HEIT0006210
HEIT0006202
HEIT0006284
HEIT0006216

Kütteseadmete puhul esineb antud käitise puhul olukord, kus kütteseadmed ei saa korraga töötada täisvõimsusel. Seega lähtuti LHK projekti tabelist Tabel L-9 kajastatud maksimaalsetest kütteseadmete summaarsest heitkogustest. Reservkütuse kasutamise võimalust ei arvestatud, sest tegu on LHK projekti kohaselt erandliku ja lühiajalise tegevusega.

5.4.14. Saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi seire

Saasteainete heitkoguste ja müra seire
Heiteallikas Seiratav näitaja Seire sagedus Saasteaine
CAS nr Nimetus Selgitused (vajaduse korral)
Immutuse ventilatsioon Saasteaine üks kord aasta jooksul peale loa väljastamist NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid

Immutuse ventilatsioonist V2 teostada NMVOC kontrollmõõtmine 1 aasta jooksul kompleksloa väljastamisest. Kui mõõtmistulemused erinevad oluliselt arvutuslikust hindamisest siis korrigeerida heitkoguseid vastavalt mõõtetulemustele. Teistest heiteallikatest mõõtmiste teel seiret ei korraldata.

 
 

5.4.15. Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang

Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang
Maardu piirkonnas esineb lõhnaprobleeme, mida põhjustavad eeskätt piirkonnas paiknevad terminalid. Käitise terminal jääb kahe terminali vahelisele alale. Käitise tegevusega seoses ei ole oodata ümbritsevatele aladele lõhnahäiringu suurenemist. Võrreldes olemasolevate käitistega on käitise lõhnaainete võimalik heide vähene. Kasutatakse vesipõhiseid viimistlus- ja immutuskemikaale.

5.4.16. Õhukvaliteedi taseme määramise kirjeldus

Õhukvaliteedi taseme määramise kohtade loetelu mõõtmiste korral ja mõõtetulemused

Mõõtmisi ei ole teostatud

Välisõhu kvaliteedi taseme määramise hajumisarvutusprogrammid

Aermod (AERMOD View by Lakes)

Arvutamiseks valitud meteoaasta
2018-2020
Kasutatud meteoroloogiliste parameetrite loetelu

Piirkonna meteoroloogilisi tingimusi Harku ilmavaatlusjaama andmed, arvutustes kasutati kolmel järjestikusel aastal (2018-2020) mõõdetud meteoroloogilisi andmeid (õhutemperatuurid, tuule kiirused, suunad, pilvisus ja sajuhulgad 1 tunnise resolutsiooniga).

Aermod tarkvaraga kliimaandmete kasutamiseks töödeldi neid AERMOD tarkvara mooduliga AERMET. Kliimaandmed saadi avalikust andmebaasist, mis on kättesaadav ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/noaa Nn ülemise kihi kliimaandmed genereeriti AERMET mooduli abil.

Meteoroloogiliste parameetrite mõõtepunktide asukohad

Tallinn-Harku aeroloogiajaam
Paldiski mnt. 245, Tallinn, Harju maakond
Laius: N 59°23´53´´
Pikkus: E 24°36´10´´
Vaatlusväljaku kõrgus merepinnast: 33,16 m

Viide meteroloogilise mudeli andmetele

Aermod tarkvaraga kliimaandmete kasutamiseks töödeldi neid AERMOD tarkvara mooduliga AERMET. Kliimaandmed saadi avalikust andmebaasist, mis on kättesaadav ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/noaa Nn ülemise kihi kliimaandmed genereeriti AERMET mooduli abil.

Viide kasutatud topograafiliste sisendandmete kohta

Piirkonna topograafilised sisendandmed, sh kõrgusandmed ja maapinna kareduse arvestamiseks vajalikud andmed laaditi mudelisse Maa-ameti Geoportaali ruumiandmete e-teenusest.

Fooniandmete kirjeldus (koosmõjusse kaasatavad käitised, seireandmed)

Käitise enda heiteallikatest ei ole koostöötamine võimalik heiteallikatel V1 ja V4 - olemasoleval värviliinil ja ehitataval värviliinil. Olemasolev värviliin kolitakse asukohast V1 asukohta V4. Koos seega heiteallikad 1 ja V4 töötada ei saa.

Piirkonnas olemasolevate heiteallikatega esineb olulise koosmõju esinemise võimalus kahe käitisega. Teised käitised paiknevad piisavalt kaugel, et oluline koosmõju oleks välditud.

1) Tallinna Terminal AS Kroodi Terminal keskkonnaluba L.ÕV/318227
Eelduslikult võivad koosmõjus töötada heiteallikad:
HEIT0001462
HEIT0001461
HEIT0001464
HEIT0001463
Heiteallikate ajalise dünaamika osas on kasutatud KOTKAS heiteallikate registri andmeid. Heiteallikate koostöötamise osas saadi info KOTKASes kättesaadavast LHK projektist (2017 aasta). Projekti kohaselt on võimalik, et kõik 4 heiteallikat töötavad korraga.
Saasteainet Ligroiin ehk toorbensiin käsitleti NMVOC heitkogusena.

2) Liwathon E.O.S. AS kompleksluba KKL/320962
Kuna KOTKASe heiteallikate registris on käitisel 82 kehtivat heiteallikat, mis kõik töötavad registri andmetel pidevalt, siis on ilmselge, et reaalselt selline heiteallikate koostöötamine ei toimu. Heiteallikate reaalse koostöötamise ja ajalise dünaamika selgitamiseks kasutati kompleksloa lisana KOTKASes kättesaadavat LHK projekti (AS Vopak E.O.S. Termoil terminal, Hendrikson ja Ko OÜ, 2016). LHK projekti abil tuvastati allikate koostöötamine ja dünaamika. LHK projekti kohaselt on loal näidatud kogu LOÜ alifaatsete süsivesinikena ehk alif süsivesinikke käsitleti kui NMVOC-i. Koosmõju modelleerimisel kasutati järgmisi heiteallikaid, mis LHK projekti (Tabel L-9) alusel põhjustavad koostöötamisel kõrgeima NMVOC kontsentratsiooni:
HEIT0006196
HEIT0006213
HEIT0006214
HEIT0006212
HEIT0006190
HEIT0006210
HEIT0006202
HEIT0006284
HEIT0006216

Kütteseadmete puhul esineb antud käitise puhul olukord, kus kütteseadmed ei saa korraga töötada täisvõimsusel. Seega lähtuti LHK projekti tabelist Tabel L-9 kajastatud maksimaalsetest kütteseadmete summaarsest heitkogustest. Reservkütuse kasutamise võimalust ei arvestatud, sest tegu on LHK projekti kohaselt erandliku ja lühiajalise tegevusega.

Manused
Lisa 30: foon.xlsx
Ümbritseva piirkonna välisõhu kvaliteedi taseme muutumine pärast heiteallika töölerakendamist

Koosmõju hajuvusarvutustest ilmnes, et kõigi heiteallikate koosmõjus ei ole oodata ühegi saasteaine keskmistamisaja osas piirväärtust ületavate kontsentratsioonide teket.
NMVOC osas on Kroodi Terminali lähialal liiklusmaal (Muuga sadama tee L1 ja T-1 Tallinn-Narva) ebasoodsatel ilmastikuoludel NMVOC 1 h kontsentratsioon, mis võib olla lähedane piirväärtusele. Kõrge kontsentratsioon tuleneb suure tõenäosusega maapinna reljeefist (eritasandilise ristmiku piirkond on ümbritsevast maapinnast tunduvalt kõrgem).
Vastavalt AÕKSi § 30 lõikele 4: Õhukvaliteeti ei hinnata õhukvaliteedi piirkonna kohas, kuhu avalikkusel puudub juurdepääs ja kus ei ole püsivat asustust, ning töökeskkonnas, kus kehtivad töötervishoidu ja tööohutust käsitlevad nõuded. Seega liiklusmaal õhukvaliteedi piirnormid tegelikkuses ei rakendu.

Teiste saasteainete ja NMVOC teiste keskmistamisaegade osas õhukvaliteedi piirväärtuse lähedasi kontsentratsioone ei esine.

Piirväärtuste ületamist lähimate elumajade juures ei esine. Erinevate saasteainete kontsentratsioonide ülevaade eri asukohtades, sh elamualadel, on tuvastatav taotlusele lisatud hajuvuskaartidelt.

Mudeldatud hajumisarvutuse kaardid

5.4.17. Järeldused ja ettepanekud

Välisõhku väljutatavate saasteainete otsesel mõõtmisel või arvutuslikult saadud õhukvaliteedi taseme maksimaalväärtuste vastavus atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 alusel kehtestatud saasteainete õhukvaliteedi piirväärtustele väljaspool tootmisterritooriumi ja käitist ümbritsevas piirkonnas olevate elumajade juures.
Koosmõju hajuvusarvutustest ilmnes, et kõigi heiteallikate koosmõjus ei ole oodata ühegi saasteaine keskmistamisaja osas piirväärtust ületavate kontsentratsioonide teket.
NMVOC osas on Kroodi Terminali lähialal liiklusmaal (Muuga sadama tee L1 ja T-1 Tallinn-Narva) ebasoodsatel ilmastikuoludel NMVOC 1 h kontsentratsioon, mis võib olla lähedane piirväärtusele. Kõrge kontsentratsioon tuleneb suure tõenäosusega maapinna reljeefist (eritasandilise ristmiku piirkond on ümbritsevast maapinnast tunduvalt kõrgem).
Vastavalt AÕKSi § 30 lõikele 4: Õhukvaliteeti ei hinnata õhukvaliteedi piirkonna kohas, kuhu avalikkusel puudub juurdepääs ja kus ei ole püsivat asustust, ning töökeskkonnas, kus kehtivad töötervishoidu ja tööohutust käsitlevad nõuded. Seega liiklusmaal õhukvaliteedi piirnormid tegelikkuses ei rakendu.

Teiste saasteainete ja NMVOC teiste keskmistamisaegade osas õhukvaliteedi piirväärtuse lähedasi kontsentratsioone ei esine.

Piirväärtuste ületamist lähimate elumajade juures ei esine. Erinevate saasteainete kontsentratsioonide ülevaade eri asukohtades, sh elamualadel, on tuvastatav taotlusele lisatud hajuvuskaartidelt.
Müra esinemisel hinnang atmosfääriõhu kaitse seaduse § 56 lõike 4 alusel kehtestatud välisõhus leviva müra normtasemetele vastavuse kohta
Kuna käitis asub tootmisettevõtete piirkonnas, kus lähim elamu asub 550 m kaugusel käitisest, ei ole oodata piirnorme ületava müra levimist müratundlike objektideni.
Heiteallikad ja saasteained, mille osakaal on välisõhu saastatuse tekitamises suurim
Oluliseimaks võib pidada käitise NMVOC heitmeid seoses asjaoluga, et piirkonnas paikneb mitmeid käitisi (peamiselt terminalid) mis samuti emiteerivad NMVOC-e. Käitise panus üldisesse fooni on võrreldes suurte terminalidega vähene.
Ettepanekud õhusaasteloaga kehtestatavate saasteainete heitkoguste kohta ning rakendatavate saasteainete heite, müra ning lõhnaaine esinemise vähendamise meetmete kohta
Ettepanekud õhusaasteloaga kehtestatavate saasteainete heitkoguste kohta: Kehtestada heitkogused vastavalt taotluse tabelile 5.6. nende saasteainete osas mille heitkogus on üle 1 kg aastas. Ülejäänud saasteainete heitkogused on esitatud informatiivselt, et Keskkonnaamet saaks kontrollida, et nende heitkogus on alla 1 kg/aastas.
Ettepanekud välisõhku väljutatavate saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi omaseireks ning seirejaama asukohaks
Vastavalt käitise puidu keemilise töötlusega tegelevale osale kehtivatele PVT järeldustele on asjakohane teostada immutuse ventilatsioonist TVOC kontrollmõõtmine. Käitis ei tegele otseselt puidu ja puittoodete konserveerimisega kreosoodi ja lahustipõhiste puidukaitsevahenditega, kuid PVT heitetasemele vastavust ning heite arvutusmetoodika asjakohasuse hindamiseks oleks otstarbekas teostada ühekordne kontrollmõõtmine.

Teiste saasteainete ja heiteallikate osas seire vajadus puudub kuna heitmed ei põhjusta olulist mõju õhukvaliteedile.

Püsiseirejaama rajamise vajadus puudub. Maardu piirkonnas paikneb mitmeid õhukvaliteedi seireseadmeid sh riiklikud püsiseirejaamad, millest lähim on Maardu 1 seirejaam. Seirejaama koordinaadid L-Est süsteemis on 554873/6591883. Seirejaamas mõõdetakse automaatanalüsaatoritega mittemetaanseid süsivesinikke, vesiniksulfiidi ja meteoroloogilisi parameetreid.
Ettepanekud saasteainete heitkoguste vähendamiseks ebasoodsate ilmastikutingimuste esinemise korral
Hajuvusarvutuste kohaselt ei ole oodata piirväärtuste ületamist ebasoodsatel ilmastikutingimustel. Heitkoguste nõuetekohasuse tagamiseks on oluline seadmete korrashoid.
Informatsioon tegevusega kaasneda võiva muu keskkonnahäiringu kohta keskkonnaseadustiku üldosa seaduse § 3 tähenduses. St et ehk lisaks sellele, et tegevusega võib avalduda ebasoodne mõju eelkõige välisõhule, tuleb LHK projektis märkida (kui asjakohane) muud keskkonnahäiringud, mis võivad konkreetse tegevuse tagajärjel tekkida. Näiteks ebasoodne mõju inimese varale või kultuuripärandile.
Muid keskkonnahäiringuid ei ole oodata.
Muud heite vähendamise meetmed
 

5.4.18. Lisad

LHK projekti täiendavad andmed
 
LHK projekti lisad

5.4.19. Tehnoloogilised äkkheited (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane. Tehnoloogiliste äkkheidete esinemist ei ole oodata. Puidu immutamine on oma iseloomult tsükliline protsess, kuid seda ei saa pidada äkkheiteks.

5.4.20. Välisõhus leviv müra (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane. Keskkonnaministri 16.12.2016 määruse nr 71 „Välisõhus leviva müra normtasemed ja mürataseme mõõtmise, määramise ja hindamise meetodid“ järgi on kehtestatud müra normtasemed müratundlike objektide suhtes. Kuna käitis asub tootmisettevõtete piirkonnas, kus lähim elamu asub 550 m kaugusel käitisest, ei ole oodata piirnorme ületava müra levimist müratundlike objektideni.

5.5. Heiteallikad ning saasteainete aasta ja hetkelised heitkogused heiteallikate kaupa

Heiteallikas Välisõhku väljutatud saasteaine
CAS nr Nimetus Heite liik Heitkogus Äkkheite keskmine prognoositav kontsentratsioon, mg/Nm³ Kanda vormile 5.6
Hetkeline Aastas
Kogus Mõõtühik Kogus Mõõtühik
P hoone värviliini vent (uus) NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.331 g/s 2.6011 t  
Teritusruum NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.004 g/s 0.0086 t  
Värviliini vent Y hoone (likvideeritav P hoone liini valmimisel) NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.34 g/s 2.6254 t  
Katlamaja korsten 10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.0171 g/s 0.862848 t  
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.012 g/s 0.6048 t  
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.0008 g/s 0.04032 t  
7446-09-5 Vääveldioksiid Tavaheide 0.0002 g/s 0.010282 t  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0002 g/s 0.009072 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0002 g/s 0.009072 t  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) Tavaheide 0.0002 g/s 0.009072 t  
124-38-9 Süsinikdioksiid Tavaheide 0.0061 g/s 1 130.153472 t  
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks Tavaheide 0 mg/s 0.002016 kg  
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks Tavaheide 0 mg/s 0.002419 kg  
BC Must süsinik Tavaheide 0 g/s 0.00049 t  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks Tavaheide 0 mg/s 0.00003 kg  
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks Tavaheide 0 mg/s 0.000005 kg  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks Tavaheide 0 mg/s 0.000015 kg  
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks Tavaheide 0 mg/s 0.000302 kg  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks Tavaheide 0 mg/s 0.000015 kg  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks Tavaheide 0 mg/s 0.00001 kg  
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks Tavaheide 0 mg/s 0.000222 kg  
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid Tavaheide 0.0002 µg/s 0.01008 mg  
50-32-8 Benso(a)püreen Tavaheide 0 mg/s 0.000011 kg  
205-99-2 Benso(b)fluoranteen Tavaheide 0 mg/s 0.000017 kg  
207-08-9 Benso(k)fluoranteen Tavaheide 0 mg/s 0.000017 kg  
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen Tavaheide 0 mg/s 0.000017 kg  
Immutuse ventilatsioon NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 1.142 g/s 36 t  
Puidukuivati 50-00-0 Formaldehüüd (metanaal) Tavaheide 0.007 g/s 0.228 t  
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.239 g/s 7.534 t  
Y hoone silo ja laadimine autosse PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.021 g/s 0.0138 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.001 g/s 0.0007 t  
K hoone silo ja laadimine autosse PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.021 g/s 0.0138 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.001 g/s 0.0007 t  
P hoone silo ja laadimine autosse PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.021 g/s 0.0138 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.001 g/s 0.0007 t  
 
Kontrollimatu heite kirjeldus heiteallikate kaupa
THS § 115 lõike 2 tähenduses kontrollimatut heidet ei esine. Heide väljutatakse heiteallikatest.
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.6
 
RM on raskmetall. Raskmetallid on järgmised metallid ja poolmetallid ning nende ühendid: plii (Pb), kaadmium (Cd), elavhõbe (Hg), arseen (As), kroom (Cr), vask (Cu), nikkel (Ni), seleen (Se), tsink (Zn), koobalt (Co), vanaadium (V), tallium (Tl), mangaan (Mn), molübdeen (Mo), tina (Sn), baarium (Ba), berüllium (Be), uraan (U).

POSid on püsivad orgaanilised saasteained, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta lisas 1 nimetatud ained ja benso(a)püreen, benso(b)fluoranteen, benso(k)fluoranteen ning indeno(1,2,3-cd)püreen.

PCDDd/PCDFd on polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid.

5.6. Välisõhku väljutatavate saasteainete loetelu ja nende taotletavad heitkogused aastas

CAS nr Nimetus Heitkogus aastas
Kogus Mõõtühik
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.862848 t
124-38-9 Süsinikdioksiid 1 130.153472 t
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0.000017 kg
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0.000017 kg
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0.000017 kg
50-00-0 Formaldehüüd (metanaal) 0.228 t
50-32-8 Benso(a)püreen 0.000011 kg
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.6048 t
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0.00003 kg
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.002016 kg
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0.00001 kg
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.002419 kg
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0.000005 kg
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0.000015 kg
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0.000015 kg
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0.000302 kg
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.010282 t
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0.000222 kg
BC Must süsinik 0.00049 t
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 48.80942 t
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.01008 mg
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.050472 t
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.011172 t
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.009072 t

7. Teave keskkonnamõju hindamise eelhinnangu andmiseks

Tegevuse täpsustus, füüsilised näitajad ning asjakohasel juhul lammutustööde kirjeldus
Andmed esitatud eraldi dokumendis " Teave KMH eelhinnangu andmiseks" vt lisatud fail allpool.
Tegevuse asukoha ja eeldatava mõjuala kirjeldus
Andmed esitatud eraldi dokumendis " Teave KMH eelhinnangu andmiseks" vt lisatud fail allpool.
Tegevusega oluliselt mõjutatavate keskkonnaelementide kirjeldus
Andmed esitatud eraldi dokumendis " Teave KMH eelhinnangu andmiseks" vt lisatud fail allpool.
Teave kavandatava tegevusega eeldatavalt kaasneva olulise keskkonnamõju kohta
Andmed esitatud eraldi dokumendis " Teave KMH eelhinnangu andmiseks" vt lisatud fail allpool.
Kavandatava tegevuse erisused ja meetmed
Andmed esitatud eraldi dokumendis " Teave KMH eelhinnangu andmiseks" vt lisatud fail allpool.

8. Taotluse lisad

Nimetus Manus
Asendiplaan
Sademevee formeerumise ja tehnilise jaotuse skeem
Reovee formeerumise ja tehnilise jaotuse skeem