Menetlus M-120867 » Taotlus T-KL/1012875-7 Tagasi menetluse vaatesse

Sisukord

1. Keskkonnakaitseloa taotlus

Taotlus
Taotluse number
T-KL/1012875-7
Taotluse liik
Keskkonnakompleksloa taotlus
Taotleja andmed
Ärinimi / Nimi
HANZA Mechanics Narva AS
Kontaktisik
Marina Sevastjanova
Tegevuse ülevaade
Taotluse kokkuvõtlikult sõnastatud sisu
Käesolev töö on koostatud Hanza Mechanics Narva AS (registrikood 11011627) tellimusel keskkonnakompleksloa taotlemiseks.
THS § 19 lg 2 p 2 kohaselt on luba nõutav metallide tootmise ja töötlemise tegevusvaldkonnas, mille alltegevusvaldkonnad ja künnisvõimsused sätestab Vabariigi Valitsuse 06.06.2013. aasta määrus nr 89 „Alltegevusvaldkondade loetelu ning künnisvõimsused, mille korral on käitise tegevuse jaoks nõutavkompleksluba“ (edaspidi nimetatud määrus nr 89). Ettevõtte tegevus kuulub määruse nr 89 § 3 lg 9 alla metallide või plastide elektrolüütiline või keemilinepinnatöötlus, kus töötlemisvannide kogumaht ületab 30 m³.
Käitises ülesseatud metallide elektrolüütilise töötluse vannide maht on 80,08m3.
Peale värvimistöid teostatakse ettevõtte territooriumil ka keevitustöid, galvaanikat, plasma/gaaslõikust ja haaveldamist.
Parandustaotluse selgitus
Taotlusprojekti täiendatud vastavalt Keskkonnaameti kirjale.
Tegevuse kirjeldus, iseloomustus, eesmärk ja põhjendus
Ettevõte tegeleb metallist toodete galvaanilise pinnakatmisega, pulber- ja vedelvärvimise, keevitustööde, metallide plasma- ja gaasilõikusega, mehhaanilise puhastusega (haalvepuhastus) ning metalldetailde koostega.

Galvaanikaks nimetatakse elektrokeemilist protsessi, kus metallpind kaetakse teisest metallist kaitsva kihiga. Käitis teostab praeguseks ainult tinatamist ja tsinkimist. Metalle töödeldakse nende pinnaomaduste parendamiseks: korrosioonitõrje, vastupidavus, kulumiskindlus,väljanägemine, peegeldusvõime ning parem haarduvus.
Galvaanimisprotsess on vajalik metalli pinnale teatud kattematerjali kihi ladestamiseks, et anda sellele soovitud omadusi. Metallide pinnatöötlemisel on oluline roll metallide eluea pikendamisel. Edukaks galvaaniseerimiseks on oluline metallist valmistoodete pinna puhtus, kuna õli molekulaarsed kihid võivad takistada kattega haardumist. Galvaaniseerimise puhul on pinna puhastusprotsessid eeltöötlemise osadeks.

Galvaaniseerimise protsess jaguneb kolme etappi.
Eeltöötlus – detailide puhastamine.
Eeltöötluse eesmärk on valmistada detailid ette katmiseks õhukese metallikihiga st puhastada. Eeltöötluse käigus kasutatakse happelisi ja leeliselisi lahuseid detailide puhastamiseks välisest mustusest ja oksiididest. Meetoditeks on:
leeliseline määrdeainete ja rasvade eemaldamine, elektrolüütiline pesemine, soolhappe abil toimuv detaili pinna söövitus ja pesemine.
Tsinkimine, tinatamine – detaili katmine metallikihiga elektrolüüsi abil.

Pinnakatmisprotsessis asetatakse kaetavad esemed metallisoolasid sisaldavasse elektrolüüsivanni katoodina. Süsteemist alalisvoolu läbijuhtimisel sadenevad metalliioonid (M+) katoodile ehk kaetava detaili pinnale. Sadenevad ioonid saadakse metalli lahustumisel anoodist (kattemetall).

Järeltöötlus – pinna järeltöötlus ja kuivatamine.
Järeltöötluse eesmärgiks on parandada eseme välimust, suurendada eseme korrosioonikindlust ja dekoratiivsust. Seejärel detailid kuivatatakse soojapuhuriga.

Galvaaniline katmine toimub kahel liinil: trummel- ja riputusliinil.
Riputusliinil ehk suurel liinil on 17 kemikaalidega töötlusvanni, 9 loputusvanni ja 8 töötluskohta suurusega 2,7 x 1,6 x 1,2 m. Kogu vanniruum on võimalike lekete püüdmiseks ümbritsetud nn tilgavanniga. Töötluskoha suurus võimaldab töödelda detaile suurusega 2,4 x 1,4 x 0,7 m.
Trummelliinil ehk väiksel liinil on 8 töötlusvanni, 6 loputusvanni ja 5 täiendavat töötluskohta. Töötlusvanni suurus on 2,3 x 0,95 x 0,8 m, mis võimaldab ühe töötlemiskorra ajal töödelda umbes 120 kg tooteid.
Nii trummel- kui riputusliini tööprotsess on põhijoontes sarnane, hõlmates eeltöötluse, tsinkimise või tinatamise ja järeltöötluse. Mõlemad liinid on varustatud automaatsete juhtimis- ja jälgimissüsteemidega (transport ja sissekastmine), riputatud detaili vabastamiskoha ning töötlemisprotsessis vajalike kemikaalide ladustamis- ja transpordisüsteemiga. Liinid töötavad automaatselt operaatori poolt sisestatud lähteandmete alusel. Sisestatud lähteandmete järgimist ja liini tööprotsesside toimimist jälgib automaatika, mis vajadusel takistab valede andemete sisestamist või seiskab rikke tekkimisel liini. Lahuseid segatakse pidevalt suruõhu abil (välja arvatud pesuvannid ja HCl vannidel).

Galvaanika protsessidest eralduvad heitmed välisõhku läbi ventilatsioonide 101 ja 102.

Protsessis kasutatavale loputusveele lisatakse vastavalt tehnoloogilistele nõuetele puhast vett ja kasutatud loputusvesi juhitakse tsinkimistsehhi reoveepuhastusjaama ning seejärel kanalisatsiooni kaudu AS-i Narva Vesi puhastusjaama.

1. Eeltöötlus - detailide mehhaaniline puhastus
Mehhaaniline puhastus on protsess, mille käigus töödeldava detaili pind puhastatakse mustusest, värvist võimäärdeainetest haavelpuhastuse. Kambri ventilatsiooniseadmed on varustatud tolmupüüdeseadmetega.

1.1. Haavelpuhastus
Kasutatakse läbikäidavat tüüpi haavlijoa kambrit. Teenindavad inimesed viibivad kambri sees. Düüsi diameeter haavlijoa aparaadil on d=10 mm (sellest oleneb tahkete abrasiivsete osakeste heitkogus). Puhastatavaks pinnaks on teras. Haavlite kuluks on 100 kg/h, haavlid on korduvkasutuses.
Mehaanilise pinnatöötluse protsessis tekib tolmu, s.o tahkeid osakesi. Osa tekkivast tahkete osakeste kogusest imetakse sundventilatsiooni abil välisõhku, jämedam tolm sadeneb kambris. Kasutatud haavlid kogutakse separaatoris, kus eraldatakse tolm. Välisõhku suunatav õhk läbib kassettfiltri. Haavelduskambri ventilatsioon on heiteallikas 104 ja 115.

2. Märgvärvimine
Detailide eeltöötlusele järgneb detaili värvimine koos kuivamisega. Värvimine ja kuivamine viiakse läbivastavalt kliendi spetsifikatsioonile, millega seatakse ette töödeldava pinna kvaliteedinõuded. Näiteks, kas pind on vaja eelnevalt krunt värviga kruntida või on vaja katta pinda värviga mitu korda. Sellest lähtuvalt võib värvimise ja kuivamise protsess toimuda ühes või mitmes järjestikuses tsüklis.

Ettevõttes kasutatakse värvimiseks kahte värvimiskambrit. Värvimiskambrite mahud on: esimene (nn uus kamber) – 462,4 m3, teine (nn vana kamber) – 363,1 m3. Uue värvikambri kõrval asub laoruum kemikaalide (värvide, lahustite jm) hoidmiseks. Mõlemal värvikambril on omab iseseisev ventilatsioonisüsteem: 105 - nn vana kamber ja 106 - nn uus kamber. Temperatuur värvimiskambris on värvimise ja kruntimise ajal 20°C, detailide kuivamisel 50°C. Saasteainete hajumisarvutustes arvestatakse, et väljuva gaasi temperatuur on 20°C, sest sellises olukorras on väljuva gaasi ning välistemperatuuri vahe väiksem ja hajumistingimused halvimad.

Värvikambrid (MIH15-V-LTO) on varustatud seadmetega sisseimetava õhu ja väljuva õhu puhastamiseks tolmust ning tahketest osakestest. Selleks kasutatakse laefiltreid filtreerimise klassiga EU-5 (ASHRAEfiltration Standard) ja põrandafiltreid (värvikambrite alaosas) klassiga EU-3 ja (Pekotek) paber värvipüüniseid. Kasutusel on ka filter FläktGroup UV-C, EU7. Filtrid on ette nähtud värvitolmu püüdmiseks.
Filtermaterjalina kasutatakse 100% polüesterkangast, mida vahetatakse tavaliselt iga 1–3 kuu tagant, ka 6 kuu tagant.
Värvimise etapis kantakse värv töödeldavale pinnale värvimisaparaadiga, mille tööpõhimõtteks on suruõhugavärvi pihustamine detaili pinnale. Kasutatakse värvimisaparaate Merkuur 40:1 ja President 30:1. Esimene neist on pidevalt kasutuses, teine on kui varuseade.

Pärast värvimist toimub samas kambris detaili kuivatamine temperatuuril 50°C. Olenevalt detailist on kuivamise aeg 5–5,25 tundi. Kuivatamisele võib vajadusel järgneda uue värvikihi pealekandmine ja uus kuivamine. Neid tsükleid võib olla üks või mitu. Tavapäraselt järgneb detailide mehhaanilisele eeltöötlusele märgvärvimine. Samas sõltub iga detaili puhul protsess detaili eripäradest. Märgvärvimise asemel võib toimuda ka näiteks pulbervärvimine.

3. Pulbervärvimine

Pulbervärvimine on värvimismeetod, kus värvidena kasutatakse lahustiteta pulbrilises olekus värve. Värvimise käigus pihustatakse detaili puhastatud pinnale elektriliselt laetud pulbervärvi. Selleks, et pulbrist moodustuks tugev, ühtlane värvikiht, kuumutatakse teda kõvenemisahjus 200°C juures umbes 15 min jooksul. Tulemuseks on ühtlane, tugev ja kõrgekvaliteediline värvikiht.
Tootmisliin on transportööritüüpi, milles detailid kinnitatakse transportöörikonksude külge ja veetakse läbi kogu protsessi.
Pulbervärvimise protsess on praktiliselt kinnine süsteem ja jaguneb laias laastus kolmeksetapiks:
Eeltöötlus – detailide puhastamine töötluseks.
Eeltöötluses kasutatakse määrdeainete eemaldusainet ja pesukemikaale. Kemikaalidest tehakse vesilahus (pesulahus) ja toode kastetakse lahusesse. Detailide puhastamiseks kasutatakse vett. Pesemine toimub vastavas masinas (washer).
Pulbri pihustamine – pulbervärvi suunamine pihustisse ja elektrilise laengu abil detaili pinnale. Pulbri pihustamisel nakkub elektrilise laenguga pulbervärv detaili pinnale. Töö toimub vastavas kambris.
Järeltöötlus – pulbervärvi kinnitamine kuumutamisega ja jahutamine.
Järeltöötluse käigus sulatatakse detaili pinnaga nakkunud värvipulber ahjus (190–220°C juures) detaili pindakatvaks kileks. Ahju soojendamiseks kasutatakse kuuma õhku, mida saadakse kütteseadmes propaani põletamisel saadavast soojusest. Edasi järgneb detailide jahutamine.
Ettevõttel on senini kasutusel olnud üks pulbervärvimisliin (heiteallikas 113). Käesoleva taotlusega nähakse ette uue pulbervärvimisliini rajamist (heiteallikas 109).
Pulbervärvimise protsessis kasutatakse detailide loputuseks vett. Veekasutuse maht on 1000 m3/a (85m3/kuus). Protsessi loputusvesi on osaliselt korduvkasutuses. Kasutatud loputusvesi suunatakse reoveekanalisatsiooni.

3.1. Pulbervärvimise kütteseadmed
Vanal pulbervärvimise liinil on kasutusel kolm vedelgaasil töötavat põletit. Põletite soojusvõimsused on 800kW, 120 KW, 160 kW. Põletite kogusoojusvõimsus on 1080 kW ehk 1,08 MW. Põletite suitsugaaside väljutusava on heiteallikas 112.

4. Keevitamine
Keevituskohtade (postide) arv on 30. Kasutatakse TIG ja MAG (MIG) gaasielektri-kaarkeevitust (Gas metalarc welding). Kõik keevituspostid on varustatud poolautomaat-keevitusseadmetega ja kohalike lokaalsete õhupuhastusfiltritega. Keevistraadi kulu aastas on 100 tonni.
Keevituspostid on varustatud lokaalsete filtersüsteemidega Statiflex 6000-MS+, mis on spetsiaalselt väljatöötatud MIG/MAG ja TIG keevitusel tekkiva (suitsu) püüdmiseks, s.o õhu puhastamiseks tahketestosakestest, sh peentest tolmuosakestest (PM10), suitsust, tolmust ja lõhnadest. Samuti tekib gaasi-elektrikaarkeevitusel vähesel määral gaasilisi
saastekomponente, mis filtris ei neeldu. Lokaalseid filterseadmeid läbinud õhk suunatakse tootmisruumi, kus seguneb ruumiõhuga ja läbibteistkordse puhastuse üldventilatsiooni filtris enne suunamist välisõhku. Igas keevituspostis tehakse ka ettevalmistustöid ja detailide lihvimist lihvmasinaga. Lihvimisringi diameeteron keskmiselt d=125 mm. Tekkinud tolm imetakse samuti läbi lokaalsete Statiflex süsteemide ja edasi suunatakse analoogselt keevitussuitsuga ruumi üldventilatsiooni kaudu atmosfääri. Lihvimistolm on samuti põhiliselt peentolm (PM10). Keevituse ja lihvimise heitmed eraldatakse läbi heiteallikate 103 ja 108.

5. Lehtmetalli lõikus
5.1. Plasmalõikamine
Plasma all mõistetakse kõrge temperatuurini kuumenenud, osaliselt ioniseerunud, osaliselt dissotsioneerinud, elektrit juhtivat gaasi, milline moodustub erilistest molekulidest, aatomitest, ioonidest ja elektronidest. Plasma ülesanne lõikeprotsessis on lõigatava aine sulatamine ja lõikejääkide äratoimetamine.
Plasmalõikus on sulatuslõikus, kus kuuma plasmakaare energia abil sulatatakse lõigatavasse detaili lõikejoon, erinedes sellega põlevgaasilõikusest, kus lõikeprotsessis lõigatav materjal lihtsalt põletatakse pealevoolavas lõikegaasisegus oleva hapniku abil. Plasma moodustamiseks on vajalik gaas, sobivaskoguses energiat ja plasmalõikepead. Plasmagaas ioniseerub suudmikus. Plasma kontsentreerumine põhineb suudmiku ehituses. Plasmajuga on niivõrd kuum, et sellega saab lõigata dielektrikke, näiteks plasti. Metallide lõikuse korral lisaenergiana kasutatakse elektrikaart, mis tekib elektroodi ja lõigatava metalli vahel. Et kaarlahenduse ja plasma ühiselt toodetud soojusenergiat saaks võimalikult kontsentreerunult suunata lõigatavasse pinda, kasutatakse peenelõikeavaga suudmikku [www.aga.ee].
Plasmalõikuse gaasina kasutatakse lämmastikku.

5.2. Gaasilõikus
Gaasilõikus on põlemisprotsess. Hapnikujuga oksüdeerib lõigatava materjali, moodustades põlemiseks vajaliku soojuse ja eemaldab põlemisjäägid (šlakk) lõikejoontest. Lõikamiskiirusele avaldab suurt mõju lõikehapniku puhtus. Mida puhtam on gaas, seda suurem on lõikamiskiirus ja produktiivsus. Enne lõikamist kuumutatakse teras hapniku-põlevgaasileegi abil süttimistemperatuurini [www.aga.ee]. Gaasilõikuse gaasina kasutatakse hapnikku. Plasma- ja gaasilõikuse heitgaasid väljuvad läbi heitallikate 108 ja 110

6. Kooste
Koosteosakonnas toimub seadmete ja sõlmede kokkupanek. Selleks kasutatakse elektrilisi käsitööriistu. Abimaterjalidena kasutatakse vähesel määral väiketaaras kemikaale nagu liimid, lahustid vms. Koostevahetuste arv sõltub tellimuste mahust ja arvust. Tavapärane on töötamine ühes kuni kahes vahetuses,võimalik on töö ka kolmes vahetuses.

7. Diiselkütuse tankla
Ettevõttel on kasutusel diiselkütuse tankla ettevõtte enda sõidukite (minilaadurid jms) tankimiseks. Tankla mahutab korraga kuni 2,5 m3 kütust. Tankla on tähistatud heiteallikana 114.

Jäätmed
Tekkivate jäätmete liigid ja kogused
08 01 11* - Orgaanilisi lahusteid või muid ohtlikke aineid sisaldavad värvi- ja lakijäätmed 80 t/a
08 01 12 - Värvi- ja lakijäätmed, mida ei ole nimetatud koodinumbriga 08 01 11* 20 t/a
08 02 01 - Pulberpinnakatete jäätmed 50 t/a
10 02 02 - Töötlemata räbu 100 t/a
11 01 06* - Nimistus mujal nimetamata happed 55
11 01 07* - Peitsimisalused 20 t/a
11 01 13* - Ohtlikke aineid sisaldavad rasvaärastusjäätmed 5 t/a
11 01 98* - Muud ohtlikke aineid sisaldavad jäätmed 63 t/a
12 01 01 - Mustmetalliviilmed ja -treilaastud 250 t/a
12 01 02 - Mustmetallitolm ja -kübemed 200 t/a
12 01 03 - Värvilise metalli viilmed ja treilaastud 60 t/a
12 01 04 - Värvilise metalli tolm ja kübemed 20 t/a
12 01 09* - Halogeenivabad metallitöötlusemulsiooni- ja -lahusejäätmed 7 t/a
12 01 13 - Keevitusjäätmed 2 t/a
12 01 16* - Ohtlikke aineid sisaldavad liivapritsimis jäätmed 500 t/a
12 01 17 - Liivapritsimisjäätmed, mida ei ole nimetatud koodinumbriga 12 01 16* 1 300 t/a
13 02 05* - Mineraalõlipõhised kloorimata mootori-, käigukasti- ja määrdeõlid 20 t/a
13 02 08* - Muud mootori-, käigukasti- ja määrdeõlid 20 t/a
14 06 03* - Muud lahustid ja lahustisegud 20 t/a
14 06 05* - Muid lahusteid sisaldavad setted või tahked jäätmed 5 t/a
15 01 01 - Paber- ja kartongpakendid 100 t/a
15 01 02 - Plastpakendid 18 t/a
15 01 03 – Puitpakendid 43 t/a
15 01 04 - Metallpakendid 0,9 t/a
15 01 10* - Ohtlikke aineid sisaldavad või nendega saastatud pakendid 2 t/a
15 01 10 01* - Ohtlikke aineid sisaldavad või nendega saastunud metallpakendid 2 t/a
15 02 02* - Ohtlike ainetega saastatud absorbendid, puhastuskaltsud, filtermaterjalid (sealhulgas nimistus mujal nimetamata õlifiltrid) ja kaitseriietus 6 t/a
15 02 03 - Absorbendid, puhastuskaltsud, filtermaterjalid ja kaitseriietus, mida ei ole nimetatud koodinumbriga 15 02 02* 0,1 t/a
16 01 03 - Vanarehvid 1 t/a
16 02 16 - Kasutuselt kõrvaldatud seadmetelt eemaldatud osad, mida ei ole nimetatud koodinumbriga 16 02 15* 10 t/a
16 02 97* - Muud ohtlikke osi sisaldavad kasutuselt kõrvaldatud seadmed 1 t/a
16 05 06* - Ohtlikest ainetest koosnevad või neid sisaldavad laborikemikaalid, sealhulgas laborikemikaalisegud 5 t/a
16 06 01* - Pliiakud 0,25 t/a
17 04 01 - Vask, pronks, valgevask 130 t/a
17 04 02 - Alumiinium 60 t/a
17 04 05 - Raud ja teras 2500 t/a
17 09 04 - Ehitus- ja lammutussegapraht, mida ei ole nimetatud koodinumbritega 17 09 01*, 17 09 02* ja 17 09 03* 20 t/a
20 01 01 - Paber ja kartong 2 t/a
20 01 21* - Luminestsentslambid ja muud elavhõbedat sisaldavad jäätmed 0,5 t/a
20 01 35* - Ohtlikke osi1 sisaldavad kasutuselt kõrvaldatud elektri- ja elektroonikaseadmed, mida ei ole nimetatud koodinumbritega 20 01 21* ja 20 01 23* 0,5 t/a
20 01 36 - Kasutuselt kõrvaldatud elektri- ja elektroonikaseadmed, mida ei ole nimetatud koodinumbritega 20 01 21*, 20 01 23* ja 20 01 35* 0,5 t/a
20 03 01 - Prügi (segaolmejäätmed) 100 t/a
16 02 98 01 -Muud kasutuselt kõrvaldatud metallseadmed ja -aparaadid, mida ei ole nimetatud
koodinumbriga 16 02 97 01* 7 t/a

Kõik tekkivad jäätmed antakse üle vastavat registreeringut omavale jäätmekäitlejale. Jäätmekäitluskoht puudub.
Tegevusega kaasneda võivate keskkonnahäiringute (lõhn, müra, vibratsioon, tolm jne) kirjeldus
Taotlejale teadaolevalt ei ole ettevõtte Hanza Mechanics Narva AS tegevusega seoses esitatud kaebuseid müra, vibratsiooni ega lõhna osas.

Lõhn
Käesoleva taotluse punktis 5.4.14. "Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang" on jõutud järeldusele, et käitis küll kasutab oma töös kemikaale, mis võivad teoreetiliselt põhjustada lõhnahäiringu, kuid modelleeritud saasteainete kontsentratsioonid välisõhus jäävad allapoole saasteainete teadaolevaid lõhnalävesid. Käitise poolt põhjustatud heitmed on väikesed ning ei suuda olulisel määral mõjutada piirkonna õhukvaliteeti sh lõhnahäiringute teket. Sellest lähtuvalt ei ole oodata käitise tegevusega seonduvat lõhnaemissiooni tasemel, mis võiks põhjustada lõhnahäiringuid.

Müra
Tootmistegevus toimub hoonete sees. Tootmisseadmete töö puhul ei ole korrektse hoolduse korral oodata ülenormatiivseid müratasemeid, mis võiks kanduda hoonetest väljapoole. Samuti ei ole tegevusega kaasnevana oodata ülenormatiivset vibratsiooni teket.
Käitis/tegevuskoht
Nimetus
Hanza Mechanics Narva AS tehas
Aadress
Kulgu tn 5, Narva linn, Ida-Viru maakond
Territoriaalkood
0511
Katastritunnus(ed)
51106:001:0059
Objekti L-EST97 koordinaadid
X: 6587567, Y: 737385
Käitise territoorium
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Kulgu tn 5 (51106:001:0059). kuva kaardil
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Kulgu tn 5 (51106:001:0059).
Loa taotletav kehtivusaeg
Tähtajatu
Kehtivus aastates
Alates
 
Kuni
 

1.1. Reovee, sh ohtlike ainete juhtimine ühiskanalisatsiooni

Ühiskanalisatsiooni juhitud reovesi
Reoveepuhasti nimi Narva
Reoveepuhasti kood PUH0441170
Ühiskanalisatsiooni omaniku ärinimi/nimi Aktsiaselts Narva Vesi
Ühiskanalisatsiooni omaniku registrikood/isikukood 10369373
Ühiskanalisatsiooni juhitava reovee prognoositav hulk (m³/a) 30 500
Eelpuhasti olemasolu Jah
Eelpuhasti kirjeldus Galvaanika eelpuhasti
Kõigepealt toimub pH ühtlustamine ja vajadusel reguleerimine. Sellele järgneb flokulatsioon ja sadestamine. Sadestunud sete kogutakse ning antakse üle jäätmekäitlusregistreeringut omavale ettevõttele. Enne puhastatud heitvee juhtimist kanalisatsiooni toimub vee automaatne pH mõõtmine. Iga kolme minuti tagant registreeritakse galvaanimisel tekkivast reoveest proovi näit pH, tsingi ja niklisisalduse osas. Seda ei salvestata, aga seda saab operaator jälgida.

Pulbervärvimise eelpuhasti
Protsessist tekkiv vesi juhitakse eraldi anumasse, kus vesi puhastatakse sadestamise teel. Sadestamiskemikaal on kaltsiumkloriid. Tekkinud sete kogutakse kinnisesse mahutisse, mis täitumisel antakse üle jäätmekäitlusregistreeringut omavale ettevõttele.
Reovee juhtimise koht ühiskanalisatsiooni (L-EST97) X: 6587579, Y: 737389
 
Ühiskanalisatsiooni juhitud saasteained reovees
Saasteaine nimetus Saasteaine kontsentratsioon mg/l Saasteaine kogus t/a Analüüsitulemus
Üldlämmastik (Nüld) 4.50 0.01
Kloriid (CL) 40 0.088
Sulfaat (SO42-) 78 0.172
Rasvad (polaarsed süsivesinikud) 2 0.004
Vesinikioonide kontsentratsioon (pH) 7.80 7.80
Ühiskanalisatsiooni juhitavate ohtlike ainete koguste mõõtmine Ei
Ühiskanalisatsiooni juhitavad ohtlike ainete heidete kogused ja sisaldused
Ohtliku aine nimetus CAS kood Ohtliku aine kogus t/a Ohtliku aine kontsentratsioon µg/l Analüüsitulemus/arvutusliku arvestuse alus
Tsink (Zn) 7440-66-6 0.003 1 400
Seirepunktid
Seirekoha nimetus Proovi võtmise liik Koordinaadid Analüüsitava näitaja nimetus Proovivõtmise sagedus
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Vesinikioonide kontsentratsioon (pH) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Üldlämmastik (Nüld) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Kloriid (CL) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Sulfaat (SO42-) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Tsink (Zn) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Punktproov X: 6587422, Y: 737513 Rasvad (polaarsed süsivesinikud) Üks kord aastas
Galvaanika puhastusseade Ajas keskmistatud X: 6587422, Y: 737513 Vesinikioonide kontsentratsioon (pH) Vajadusel
Pulbervärvimise puhastusseade Ajas keskmistatud X: 6587472, Y: 737423 Vesinikioonide kontsentratsioon (pH) Vajadusel
Pulbervärvimise puhastusseade Ajas keskmistatud X: 6587472, Y: 737423 Üldkaredus Vajadusel
Vee-ettevõtjaga sõlmitud teenusleping

2. Tööstusheide

2.1. Käitise tegevus ja kirjeldus

Käitise kirjeldus
Käitise kood KNR0000339
Käitise nimetus Narva metalltoodete tehas
Asukoha üldiseloomustus Asukoha üldiseloomustus
HANZA Mechanics Narva AS (endine Metalliset Eesti AS) Kulgu tn 5 kinnistu asub Narva linna lõunaosas (katastritunnus 51106:001:0059). Ettevõtte territooriumipindalaks on 32984 m², sellest 6043 m² on ehitiste alune maa.

Ettevõtte territoorium on sihtotstarbelt 100 % tootmismaa. Käitise territooriumit ümbritsevad alad on samuti valdavalt kasutusel tootmismaadena. Kinnistu külgnebpõhjast ja läänest Kulgu tänavaga ja idast raudteega. Lähim elamu paikneb ettevõtte territooriumi piirist ca 189 m kaugusel (Betooni 5, Narva).

Käitis asub Narva linna üldplaneeringu kohaselt Narva linna tööstuspiirkonnas.
HANZA Mechanics Narva AS tegutseb antud käitises alates 2016. aastast, enne seda oli käitise omanikuks Metalliset Eesti AS, kes tegutses alal alates 2005. aastast. Enne seda tegutses alal teadaolevalt puidutöötlusega tegelev ettevõte.

Käitise territooriumil ega sellega vahetult piirneval alal ei ole veekogusid. Lähim veekogu on Narva veehoidla umbes 300 m kaugusel lõunasuunal, loodesuunalasuvad Paemurru tiigid (Kadastiku t). Territoorium asub pindmise reostuse eest nõrgalt kaitstud põhjaveega ala.

Veehaaret HANZA Mechanics Narva AS ei oma. Veevarustuseks on veetud liin naaberettevõttest, mis vahendab vett Narva linna vee-ettevõtjalt. Samuti ei paikne käitise alal ega selle kontaktvööndis puurkaeve.

Loodus- ja muinsuskaitsealuseid alasid ega üksikobjekte Kulgu t 5 kinnistul ega sellega piirneval alal ei ole. Lähim looduskaitsealune ala jääb 890 m ida suunas ja selleks on Narva jõe kanjoni maastikukaitseala. Natura 2000 võrgustikku kuuluvaid alasid käitise teoreetilises mõjupiirkonnas ei esine.

Lähimad kultuurimälestised jäävad u 500 m kaugusele ida suunas, tegu on Kreenholmi hoonete ja rajatistega.
Käitise planeerimise, projekteerimise ning ehitamisega seotud asutuste andmed  
Aadress Kulgu tn 5, Narva linn, Ida-Viru maakond
Territoriaalkood EHAK 0511
Katastritunnus(ed) 51106:001:0059
Käitise territoorium
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Kulgu tn 5 (51106:001:0059). kuva kaardil
Ruumikuju: 1 lahustükk. Puudutatud katastriüksus: Kulgu tn 5 (51106:001:0059).
Selgitus käitise kattuvuse kohta  
Seotud käitised
Seotud käitise kood Seotud käitise nimetus
   
Käitise tegevus
Käitise tegevus
Käitise tegevuse eesmärk ja põhjendus
HANZA Mechanics Narva AS põhitegevusalaks on mujal liigitamata metalltoodete tootmine (25991). Tegeletakse metallitöötluse ja metallpindade katmisega (25611) ning mehaaniline metallitöötlusega (25621).
THS § 19 lg 2 p 2 kohaselt on kompleksluba nõutav metallide tootmise ja töötlemise tegevusvaldkonnas, mille alltegevusvaldkonnad ja künnisvõimsused sätestab Vabariigi Valitsuse 06.06.2013. aasta määrus nr 89 „Alltegevusvaldkondade loetelu ning künnisvõimsused, mille korral on käitise tegevuse jaoks nõutavkompleksluba“ (edaspidi nimetatud määrus nr 89). Ettevõtte tegevus kuulub määruse nr 89 § 3 lg 9 alla metallide või plastide elektrolüütiline või keemilinepinnatöötlus, kus töötlemisvannide kogumaht ületab 30 m³. Käitises ülesseatud metallide elektrolüütilise töötluse vannide maht on 80.08 m³.

Loend peamistest tootmisetappidest:
Ettevõte tegeleb metallist toodete galvaanilise pinnakatmisega, pulber- ja vedelvärvimise, keevitustööde, metallide plasma- ja gaasilõikusega, mehhaanilisepuhastusega (haalvepuhastus) ning metalldetailde koostega.
Ohukategooria
Pole ohtlik
Tegevusala
Tegevus- ja alltegevusvaldkond Tööaeg tundides ööpäevas Tööaeg tundides aastas Ülesseatud tootmis­võimsus Aastane tootmis­maht Põhitegevusala
Metallide tootmine ja töötlemine - Metallide või plastide elektrolüütiline või keemiline pinnatöötlus, kus töötlemisvannide kogumaht ületab 30 m³ 24 8 736 Käitises ülesseatud metallide elektrolüütilise töötluse vannide maht on 80.08 m³. Käideldava materjali maht 11000 t/a, lahustite kasutamine kuni 70.693 t/a. Jah
Tootmisetapid
Loend peamistest tootmisetappidest
Loend peamistest tootmisetappidest. Ettevõte tegeleb metallist toodete galvaanilise pinnakatmisega, pulber- ja vedelvärvimise, keevitustööde, metallide plasma- ja gaasilõikusega, mehhaanilisepuhastusega (haalvepuhastus) ning metalldetailde koostega.
Tehnoloogiaprotsesside andmed
Töötajate arv olemasolevates ja kavandatavates tootmisüksustes
260
Tavapärane tööaeg
24 tundi ööpäevas kuni 7 päeval nädalas ehk kuni 8736 tundi aastas

2.2. Parima võimaliku tehnika (PVT) rakendamine

PVT allikad
Jrk Lühend Allika nimetus Viide (URL) Avaldamise kuupäev Jõustumise kuupäev
1. STM Reference Document on Best Available Techniques for the Surface Treatment of Metals and Plastics https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2019-11/stm_bref_0806.pdf
01.08.2006
01.08.2010
2. EFS Reference Document on Best Available Techniques on Emissions from Storage https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2019-11/esb_bref_0706.pdf
01.07.2006
01.07.2010
3. ENE Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency https://eippcb.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/2019-11/ENE_Adopted_02-2009.pdf
01.04.2009
01.04.2013
 
Kasutusel oleva keskkonnajuhtimissüsteemi (KKJS) ja tehnoloogia võrdlus PVT-ga
Jrk Tootmisetapid Käitise KKJS-i ja tehnoloogia nimetused Käitise KKJS-i ja tehnoloogia kirjeldused PVT nõuete kirjeldus PVT viide
PVT lühend PVT number Vastavusmärge
1. Käitise juhtimine, tegevuste planeerimine, töötajate koolitus Käitises on juurutatud ISO 9001:2008 standardi nõuetele vastav kvaliteedijuhtimise süsteem ja ISO 14001:2004 nõuetele vastav keskkonnajuhtimissüsteem. Rahvusvahelistele standarditele vastavad keskkonna- ja kvaliteedijuhtimissüsteemid, juhtimissüsteemide integreerimine. Keskkonnaalaste protseduuride, keskkonnapoliitika ja hea tootmistava reeglite protseduuride järgimine, olemasolevate protseduuride täiustamine ja kehtestatud ning läbiviidavate protseduuride täitmise kontroll. Lähtutakse auditi tulemustest. Tootmisprotsesside pidev seire ja igakülgne analüüs ptk 5.1.1.1. PVT on ettevõttesisese keskkonnajuhtimissüsteemi ja/või kvaliteedijuhtimissüsteemi olemasolu. STM 5.1.1.1 Vastab
2. Hooldustööde haldamine ja töötajate koolitus Juurutatud on ISO 9001:2008, ISO 14001:2004. Regulaarselt toimuvad töötajate täiendkoolitused. Olemas on koolituskava. Kõik uued töötajad instrueeritakse.   ptk 5.1.1.2 PVT on haldus- ja hooldusprogrammi olemasolu. Töötajate koolitus, et nad oskaks spetsiifilisi keskkonnariske vältida. STM 5.1.1.2 Vastab
3. Energiakasutus-elektrienergia Elektrikulu registreerimine. Elektrikulu optimeerimine. Vee kasutamise jälgimine veemõõtja abil. Materjali kulunormide jälgimine, aruandlus. Jälgitakse kulunorme ja kasutatakse Benchmarker´ite meetodit materjalide kasutuskoguste jälgimisel ptk 5.1.1.4 PVT on eeldatava energia, vee ja materjalikulu väljaarvestamine, selleks et oleks protsessi kõrvalekaldeid võimalik avastada nt suurema kulu järgi. STM 5.1.1.4 Vastab
4. Kemikaalide ladustamine Eraldi hoidmiskohad tahkete ja vedelate kemikaalide hoidmiseks. Tooraine ladustamine toimub siseruumides, st kuivas keskkonnas. Kemikaalide hoiustuskohad on tähistatud. Kemikaalide hoidmine toimub originaalpakendites, ümber laadimist ei toimu. Teostatakse hoiustusanumate ja kohtade visuaalset kontrolli vältimaks võimalikke lekkeid. ptk 5.1.2.1. PVT on jälgida hoiustatavate kemikaalide omadusi (nt hoida happed ja leelised eraldi). Lühendada ladustamise aega või vältida ladustamist eri operatsioonide vahel. STM 5.1.2.1 Vastab
5. Vannides olevate lahuste segamine Madalsurve õhu abil segamine, v.a HCl söövitamise ja pesuvannid. Madalsurve õhu abil vannides olevate lahuste segamine. PVT ei ole nende lahuste segamine õhuga, mis võivad põhjustada õhuheite suurenemist, nt Cr(VI) ja NH4 sisaldavad lahused. Cr(VI)ja NH4 lahuseid ei kasutata. ptk 5.1.3 PVT on madalsurve õhu abil vannides olevate lahuste segamine. PVT ei ole nende lahuste segamine õhuga, mis võib põhjustada õhuheite suurenemist. STM 5.1.3 Vastab
6. Energiakasutus-soojendamine Isoleeritud mahutite kasutamine Soojuskadude vähendamine. Soojendatavate mahutite isoleerimine. ptk 5.1.4.3 PVT on soojakadude vähendamine. STM 5.1.4.3 Vastab
7. Veekasutus-mõõtmine Vee ja teiste materjalide kasutamise jälgimine veemõõtja abil ja nende kulu minimeerimine. Vee kasutamise jälgimine veemõõtja abil. ptk 5.1.5.1 PVT on vee kulu jälgimine ja kasutuse vähendamine. STM 5.1.5.1 Vastab
STM 5.1.5.3 Vastab
STM 5.1.5.3.1 Vastab
8. Veekasutus-väljakande vähendamine Loputusvee väljakande vähendamine riputusliinil. Loputusvee väljakande vähendamine trummelliinil. Riputusliinile asetatakse detailid selliselt, et need ei haara kaasa lahust. Hüdrofoobsed plastikust (pehmest plastikust) trumlid. Madala kontsentratsiooniga lahuste kasutamine; kemikaalide kontsentratsioonide regulaarne kontrollimine, optimaalse temperatuuri hoidmine – väiksem viskoossus. ptk 5.1.5.2, 5.1.5.3, 5.1.5.3.1 PVT on materjali kaasaskande vähendamine, viskoossuse vähendamine. STM 5.1.5.2 Vastab
STM 5.1.5.3 Vastab
STM 5.1.5.3.1 Vastab
9. Veekasutus-loputusvee kasutuse minimeerimine. Loputusvee väljakande vähendamine. Mitme järjestikuse loputusvanni kasutamine veekulu vähendamiseks. ptk 5.1.5.4 PVT on vee tarbimise vähendamine loputusvannidest vee väljakande vähendamisega. STM 5.1.5.4 Vastab
10. Materjalide kasutamise minimeerimine. Vannides olevate lahuste kontsentratsioonide regulaarne jälgimine. Vee ja muude materjalide kasutus koguste registreerimine. Jälgitakse kulunorme ja kasutatakse Benchmarker´ite meetodit materjalide kasutuskoguste jälgimisel. Materjalide säästlik kasutamine. Materjalikao vähendamine vannidest väljakande näol läbi mitmekordse loputuse, kontsentratsioonide ja kasutuskoguste registreerimine jt ptk 4.1.3, ptk 5.1.6, ptk 5.1.6.1.PVT on enchmarker´ite meetodit tootmise sisendite jälgimisel. materjalide kasutamise vähendamine ja taasväärtustamine. Materjalide kasutamise efektiivisused protsessis: tsinkimisel 70% passiveerimisega koos (kõik protsessid), 80% ilma passiveerimiseta (kõik protsessid), elektrolüütiline nikeldamine 80-85%. STM 4.1.3 Vastab
STM 5.1.6 Vastab
STM 5.1.6.1 Vastab
11. Reovee käitlemine Veekasutuse minimeerimine, ohtlike ainete kasutamise vähendamine. Väljuvas reovees pH ja Zn sisalduse pidev jälgimine ja regulaarsed analüüsid põhiparameetrite suhtes (metallide sisaldus jne) Ainete sisaldus kanalisatsiooni minevas vees on: Cd<0,1mg/l;Cu<0,2 mg/l; Ni 2 mg/l; Sn -, Zn <2 mg/l. ptk 5.1.8.3. PVT on ainete sisaldus kanalisatsiooni minevas vees peaks PVT rakendamise korral olema järgmine (saavutatud tase PVT tehastes): Cd 0,1-0,2; mg/l,Cu 0,2-2,0mg/l; Ni 0,2-2,0 mg/l; Sn 0,2-2,0 mg/l; Zn 0,2-2,0mg/l. STM 5.1.8.3 Vastab
STM 5.2.5.7 Vastab
12. Heide välisõhku Kohtäratõmme töötlemisvannide külgedelt. Galvaanikaliinid asuvad eraldi hoones. Eraldatud suurest metallitöötlemise hallist seinaga. Õhuheite vähendamine. ptk 5.1.10 PVT on õhuheite vähendamine. STM 5.1.10 Vastab
STM 5.2.5.7 Vastab
13. Kemikaalide asendamine pinnatöötlus protsessides ja rasvaärastusel. Rasvaärastus, söövitamine, tsinkimine, nikeldamine, tinatamine, passiveerimine. NaOH lahusega rasvaärastus. Leeliseline pesu, söövitamine happelises keskkonnas, tsink-kloriidvannid, tinatamine happelises keskkonnas, passiveerimisvannid (kollane ja sinine passiveerimine). ptk 5.2.5.3, 5.2.5.7 PVT on ohtlike kemikaalide asendamine pinnatöötluses vähemohtlike ainetega. Tsüaniidiühendite vältimine tsinkimisel. Tsüaniidiühendite ja lahustite vältimine rasvaärastusel. STM 5.2.5.3 Vastab
STM 5.2.5.7 Vastab
14. Rasvaärastuslahuste kasutuses hoidmine Rakendatakse nii mitmeastmelist rasvaeemaldust kui ka elektrolüütilist rasvaärastust Keskkonnasõbralike rasvaeemaldusmeetodite kasutamine. ptk 5.2.7 PVT on mitmeastmeline rasvaeemaldus; elektrolüütiline rasvärastus. STM 5.2.7 Vastab
15. Söövituslahuste kasutuseapikendamine ja taaskasutamine. Söövitusvannide puhul lisatakse söövitavat ainet kogu aeg juurde kuni vanni saastumiseni ja siis vahetatakse vanni sisu uuelahuse vastu välja. Kaheastmelise söövitusvanni kasutamine. ptk 5.2.8. PVT on mitmeastmeline rasvaärastusvann. STM 5.2.8. Vastab
16. Energiatõhusus Isoleeritud mahutite kasutamine, galvaanikas vannide elektrisoojendite, elektrikulude jälgimine ja kokkuhoid.   4.2.2.2 PVT on välja selgitada energiatarbimise minimeerimise võimalused sh isoleerimise optimaalne kasutamine. ENE 4.2.2.2 Vastab
17. Energiatõhusus Juurutatud on ISO 9001.   4.2.2.3 PVT on süsteemse lähenemise rakendamine, mis hõlmab kõiki protsesse. ENE 4.2.2.3 Vastab
18. Energiatõhusus Juurutatud on ISO 9001.   4.2.7 PVT on protsessi parameetrite kontrollimine. ENE 4.2.7 Vastab
19. Kemikaalide hoiustamine mahutis Diiselkütuse mahuti asub betoneeritud platsil, on varustatud taseme- ja lekkeanduriga. Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all.
Argooni, hapniku, lämmastiku, atsetüleeni jt balloonid on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku.
Propaani mahuti asub väljaspool hooneid, asfaltplatsil. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku.
  Ptk 5.1.1.1: PVT on mahuti projekteerimisel võtta arvesse :
• Ladustatava aine füüsikalisi ja keemilisi omadusi
• Mahuti kasutamiseks vajalikus instrumendid, mõõteseadmed, inimressurss jne.
• Alarmsüsteemide olemasolu
• Konstruktsioonimaterjalide valik
• Hooldusvajadus
• Hädaolukordades käitumise reeglistik
EFS 5.1.1.1 Vastab
20. Kemikaalide hoiustamine mahuti: värvus ja asukohavalik Käitises on kasutusel heledat tooni maapealsed mahutid.   Ptk 5.1.1.1: PVT on maapealsete mahutite kasutamine. PVT on kasutada
värvi, mis peegeldab vähemalt 70% soojuskiirgusest
EFS 5.1.1.1 Vastab
21. Õnnetuste vältimine: Lekked korrosiooni või erosiooni toimel Kasutusel on metallmahutid, mis ei reageeri kasutusel olevate ainetega. Vihmavee sattumine mahutisse on välistatud. Mahutitele ja balloonidele teostatakse regulaarset kontrolli ja igapäevast visuaalset kontrolli.   Ptk 5.1.1.3: PVT on korrosiooni vältimisel:
• Mahuti materjalivalik, et see ei reageeriks seal ladustatava ainega
• Õigete ehitus/konstruktsioonimeetodite rakendamine
• Vältida sademevee sattumist mahutisse
• Kasutada ennetavaid hooldusi
EFS 5.1.1.3 Vastab
22. Õnnetuste vältimine: Automaatne lekete tuvastamine Diislikütuse mahuti on varustatud taseme- ja lekkeanduriga.   Ptk 5.1.1.3: PVT on automaatsete lekete süsteemi rakendamine mahutitel,
milles ladustatakse keskkonnale/pinnasele ohtlikke aineid.
EFS 5.1.1.3 Vastab
23. Pakendatud ohtlike ainete ladustamine: tuleohutus Käitises on nõuetele vastavad tuleohutussüsteemid.   Ptk 5.1.2: PVT on piisavate tulekustutussüsteemide olemasolu. EFS 5.1.2 Vastab
24. Pakendatud ohtlike ainete ladustamine: ladustusala Kemikaale hoitakse originaalpakendites ja siseruumides.   Ptk 5.1.2: PVT on ladustusala, mis asub hoones sees. EFS 5.1.2 Vastab
 
Lisad

2.3. Keskkonnatoime heitetasemed (HT)

Jrk PVT lühend PVT number Nimetus, aine või muu näitaja Nimetus, aine või muu näitaja täpsustav kirjeldus PVT heitetaseme (HT) vahemik HT keskmistamise ajavahemik, seire sagedus, proovivõtu täpsustus Tehnoloogiaga saavutatav HT HT ühik Erandi lõpp
1. STM 5.1.8.3 Zn STM BREF: ptk 5.1.8.3. Ainete sisaldus kanalisatsiooni minevas vees peaks PVT rakendamise korral olema järgmine (saavutatud tase PVT tehastes): /.../ Zn 0,2-2,0mg/l. 0,2-2,0 mg/l 1 x aastas 1,4 mg/l
 
 
Jrk Käitise lubatud HPV vastavuse hindamise tingimused
1. Analüüsitud on regulaarselt minimaalselt 1 x aastas katsemeetodil EVS-EN ISO 11885 Eesti Keskkonnauuringute Keskus OÜ keskkonna- ja anaküütilise keemia osakonnas.
Käitise heitetaseme arvutuskäigud ja vajadusel neid tõendavad dokumendid

2.4. Tarbimis- ja muud keskkonnatoime tasemed (KT)

Jrk PVT lühend PVT number Valdkond Toode/ protsess/ üksus või seade PVT-KT vahemik Käitise KT KT ühik
1. ENE 4.2.7 Pulbervärvimise kütteseadmed Vedeldatud naftagaasi (LPG) kasutamine pulbervärvimise liini põletites   200 t
2. ENE 4.2.7 Pulbervärvimise kütteseadmed Oma toodetud soojuse tootmine pulbervärvimise kütteseadmetega.   2555.556 MWh/a
3. ENE 4.2.7 Galvaanika (tsinkimine) Tsinkimisprotsessi elektrikulu (muu tarnija).   1500 MWh/a
4. ENE 4.2.7 Värvikambrid Värvikambrite elektrikulu (muu tarnija).   172 MWh/a
5. ENE 4.2.7 Värvikambrid Värvikambrite soojusenergia kulu (muu tarnija).   216 MWh/a
6. ENE 4.2.7 Ventilatsioon Ventilatsiooniseadmete elektrikulu (muu tarnija).   210.5 MWh/a
7. ENE 4.2.7 Ruumide kütmine ja olmevee soojendamine Ruumide kütmise ja olmevee soojendamise elektrikulu (muu tarnija).   134 MWh/a
8. ENE 4.2.7 Ruumide kütmine ja olmevee soojendamine Ruumide kütmise ja olmevee soojendamise soojusenergia kulu (muu tarnija).   1160 MWh/a
 

2.5. Hoidlate ja mahutite kirjeldus ning kaitsemeetmed

Jrk Hoidlad ja mahutid Hoiustatav aine, toode, toore, abimaterjal, kemikaal, sõnnik, jääk vms Meetmed
Tüüp Maht m³ Maksimaalne ühel ajal hoitav Nr kaardil Asukoht kaardil Hoidlate ja mahutite keskkonnakaitsemeetmed PVT lühend PVT number
Kogus Ühik
1. Maapealne metallmahuti 5   6 X: 6587550, Y: 737414 Süsihappegaas Mahuti asub väljaspool hooneid, asfaltplatsil. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
2. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Argoon Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all. Mahuti onvarustatud kaitseklappidega , ülerõhukorral läheb ülerõhk gaasilisel kujulümbritsevasse õhku. EFS  
3. Maapealne metallmahuti 5   7 X: 6587558, Y: 737504 Propaan Mahuti asub väljaspool hooneid, asfaltplatsil. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
4. Maapealne metallmahuti 2.50   12 X: 6587575, Y: 737486 Diislikütus Mahuti asub betoneeritud platsil. Mahuti on varustatud taseme- ja lekkeanduriga. EFS  
5. Balloonid 0.05   13 X: 6587549, Y: 737489 Hapnik Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
6. Balloonid 0.05   13 X: 6587547, Y: 737490 Lämmastik Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
7. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Atsetüleen Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
8. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Lasermix 312 (CO2 3,14 %; N2 31,4 %; He 65,46 %) Balloonid asuvad väljaspool hooneid,asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
9. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Mison 18 (CO2 18 %; Ar 81,9725 %) Balloonid asuvad väljaspool hooneid, asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
10. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Varigon H35 (Ar 65%; H2 35 %) Balloonid asuvad väljaspool hooneid, asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
11. Balloonid 0.05   6 X: 6587550, Y: 737414 Mison He (He 30 %; Ar 69,9725 %) Balloonid asuvad väljaspool hooneid, asfaltplatsil, katuse all. Mahuti on varustatud kaitseklappidega, ülerõhu korral läheb ülerõhk gaasilisel kujul ümbritsevasse õhku. EFS  
 

2.6. Keskkonnakaitse lisameetmed

Jrk Meede/Tegevus Meetme kirjeldus ja tehnika Rakendamine
1. Toorme säästlik kasutamine Metallide lõikamiseks kasutatakse automaatpinke Pidev
2. Vee säästlik kasutamine Vee kulu on minimeeritud Pidev
3. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Keevituspostid on koondatud gruppideks, millised on varustatud lokaalsete tolmu- ja suitsupüüdeseadmetega Püüdeseadmed Statiflex 6000-MS+
4. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Lehtmetalli lõikamiseks kasutatakse kõrge efektiivseid hapnikplasmalõikureid. Plasmajuga on keskkonnast ekraniseeritud Plasma-Oxygen-Cutting, firmaMetalMaster Company
5. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Filtrid metalliaurude ja –oksiidide püüdmiseks Filtrid Downflo DFPRO 4 IP, MetalMaster Company või firma KEMPER
6. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Tootmisruumi üldventilatsioon- enne suunamis välisõhku puhastatakse väljutatav õhk aerosoolist Plasmamasina filter, Dust Collektor Donaldson Torit DCE
7. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Vedelikvärvimise värvikambrid on varustatud väljuva õhu puhastussüsteemiga, mis eraldab väljuvates gaasides värvide tahkeid osakesi. Filter Pekotek, EU3,EU5; FläktGroup UV-C, EU7 peentolmu püüdmiseks
8. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Pulbervärvimine- filtrite kasutamine (peentolmufiltrid) Filterpadrun Dust Collektor Donaldson Torit DCE
9. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Haavelpuhastus- filtrite kasutamine (peentolmufiltrid) padrunfiltrid Pekotek KDF, filter FV-62EXHPS
10. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Galvaanika- kastmis-, eel- ja järeltöötluse protsesside organiseerimine selliselt, et heited oleksid minimaalsed. Töökohtade ventileerimine Metallipindade galvaanilisel katmisel ei esine reeglina olulist saasteaineteeraldumist ja välisõhu saastet.
11. Jäätmetekke minimeerimine Jäätmeid tekib väheses koguses Pidev
12. Jäätmetekke vältimine Jäätmeid tekib väheses koguses Pidev
13. Jäätmete kõrvaldamine Jäätmed antakse üle litsentseeritud jäätmekäitlejale Pidev
14. Energia ja kütuse kasutamise vähendamine Isoleeritud mahutite kasutamine, galvaanikas vannide elektrisoojendite, elektrikulude jälgimine ja kokkuhoid. Pidev
15. Energia ja kütuse tõhus kasutamine Ventilatsiooniõhu kasutamine ruumide kütteks pärast puhastust. Kütteperioodil.

2.7. Kasutatavad ja toodetavad ained ja segud

Jrk Aine või segu Tootmis- või tehnoloogiaprotsess Ohutuskaart Ohtlik aine
Liik Nimetus Nimetus Kirjeldus Kogus Ühik Nimetus CAS, EINECS või ELINCS nr Piirang
1. Tooraine Oma toodetud või tellija poolt tarnitud metalldetailid ja -konstruktsioonid Metalli mehaaniline töötlemine   11 000 t/a
   
2. Abimaterjal Metallhaavlid (graanulid) läbimõõduga 0,4–0,05 mm –purustatud teras Värvitavate pindade mehhaanilinepuhastamine (haavlijoa kamber)   24 t/a
   
3. Abimaterjal Keevitustraat Metalldetailide keevitamine   100 t/a
   
4. Abimaterjal Kaaliumkloriid Tsinkimine   3 m³/a
   
5. Tooraine Pulbervärv Infralit Pulbervärvimine   90 t/a
   
6. Abimaterjal Soola tabletid vee pehmendamiseks Vee pehmendamine   300 t/a
   
7. Abimaterjal LANTHANE TR 175 PART B Galvaanika   2 m³/a
   
8. Abimaterjal ZETAPLUS 450 BASE Galvaanika   1 t/a
   
9. Abimaterjal Värv- TEKNOCRYL AQUA 2K 2520-05 Värvimine   0.74 m³/a
   
10. Abimaterjal PRESOL 3475 Galvaanika   1.50 m³/a Naatriumkarbonaat 497-19-8 Puudub
Naatriumhüdroksiid 1310-73-2 Puudub
Naatriummetasilikaat 5H2O 10213-79-3 Puudub
sulfoonhapped, C14-C16-alkaanhüdroksü-, C14-C16- alkeen-,naatriumi soolad 68439-57-6 Puudub
2-(2-Butoksüetoksü)etanool 112-34-5 Puudub
2-propüülheptanool 166736-08-9 Puudub
2-Butoksüetanool 111-76-2 Puudub
isotridekaan-1-ool 27458-92-0 Puudub
11. Abimaterjal STARGLO MSA 1 Galvaanika   1 m³/a 2-propeenhappe, 2-metüül-, ning 2-propeenhappe ja N-oktüül-2-propeenamiidi kopolümeer 9036-19-5 Puudub
12. Abimaterjal STARGLO MSA 3 Galvaanika   1 m³/a naatriummetaakrülaat 5536-61-8 Puudub
1-naftaaldehüüd 66-77-3 Puudub
2-propeenhappe, 2-metüül-, ning 2-propeenhappe ja N-oktüül-2-propeenamiidi kopolümeer 9036-19-5 Puudub
13. Abimaterjal ELEKTROLYTISCHESENTFETTUNGSSALZEC-205 Galvaanika   1 m³/a Naatriumkarbonaat 497-19-8 Puudub
Naatriumhüdroksiid 1310-73-2 Puudub
Polüetüleen glükool tridetsüülkarboksümetüül eeter 56388-96-6 Puudub
14. Abimaterjal Väävelhappe lahus Galvaanika   1 m³/a Väävelhape 7664-93-9 Puudub
15. Abimaterjal ZETAPLUS 600 MIX Galvaanika   1 t/a 1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
4-Fenüül-3-buteen-2-oon 122-57-6 Puudub
naatrium-p-kumenesulfonaat 15763-76-5 Puudub
Naatriumbensoaat 532-32-1 Puudub
1'-atsetaftoon 941-98-0 Puudub
2-Butoksüetanool 111-76-2 Puudub
16. Abimaterjal Lämmastikhape Galvaanika   1 m³/a Lämmastikhape 7697-37-2 Puudub
17. Abimaterjal Bonderite m-nt 40042 Pulbervärvi pesu   0.70 m³/a 2-divesinikheksafluorotsirkonaat 12021-95-3 Puudub
Fosforhape (ortofosforhape) 7664-38-2 Puudub
Naatrium 3-nitrobenseensulfonaat 127-68-4 Puudub
Maleiinhape 110-16-7 Puudub
18. Abimaterjal Vedelgaas (propaan) Pulbervärvimise põletite küte   200 t/a
Lisa 17: propaan.pdf
Propaan 74-98-6 Puudub
19. Abimaterjal Diislikütus Sisesõidukite kütus   30 t/a
Lisa 18: Diislikutus.pdf
Diislikütus 68334-30-5 Puudub
20. Abimaterjal Bonderite a-ad 0508 Pulbervärvi pesu   0.124 m³/a rasvalkohol -EO-PO 68439-51-0 Puudub
Etoksüülitud kookosalküülamiinid 61791-14-8 Puudub
2-(2-Butoksüetoksü)etanool 112-34-5 Puudub
21. Abimaterjal Naatriumhüdroksiid50% Galvaanika   0.522 t/a Naatriumhüdroksiid 1310-73-2 Puudub
22. Abimaterjal STARGLO MSA 2 Galvaanika   1 m³/a Metakrüülhape (2-Metüülpropeenhape) 79-41-4 Puudub
Ammoniaak 7664-41-7 Puudub
23. Abimaterjal Hapnik Lõigatava materjali oksüdeerimiseks   6.534 m³/a Hapnik 7782-44-7 Puudub
24. Abimaterjal Värv- TEKNOZINC 90SE või sarnased Vedelvärvimine   0.30 m³/a Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 7440-66-6 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
Fenool, 4,4'-(1-metüületülideen)bis-,polümeer koos 2,2'-[(1-metüületülideen)bis(4,1-fenüülneoksümetüleen)]bis[oksiraan 25036-25-3 Puudub
Tsinkoksiid 1314-13-2 Puudub
Metüülisobutüülketoon 108-10-1 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
25. Abimaterjal Lahusti- TEKNOSOLV9506 ja sarnased Vedelvärvimine   10.424 m³/a Lahustibensiin (nafta), kerge aromaatne 64742-95-6 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
Isobutanool 78-83-1 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
26. Abimaterjal Kõvendi- TEKNOZINC50 SE / 80 SE / 90 SEHARDENER jasarnased Vedelvärvimine   13.349 m³/a Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
2,4,6-Tris(dimetüülaminometüül)fenool 90-72-2 Puudub
27. Abimaterjal Värv- TEKNOPLAST PRIMER 3 ja sarnased Vedelvärvimine   193.526 m³/a Isobutanool 78-83-1 Puudub
Fenool, 4,4'-(1-metüületülideen)bis-,polümeer koos 2,2'-[(1-metüületülideen)bis(4,1-fenüülneoksümetüleen)]bis[oksiraan] 25036-25-3 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
Lahustibensiin (nafta), kerge aromaatne 64742-95-6 Puudub
bis[4-(2,3-Epoksüpropoksü)fenüül]propaan 1675-54-3 Puudub
1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
28. Abimaterjal Värv- TEKNODUR COMBI 3430-05 jasarnased Vedelvärvimine   7.394 m³/a n-Butüülatsetaat 123-86-4 Puudub
2-Metoksü-1-metüületüülatsetaat 108-65-6 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
29. Abimaterjal Värv- INERTAMASTIC MIOX jasarnased Pulbervärvimine   0.25 m³/a bis[4-(2,3-Epoksüpropoksü)fenüül]propaan 1675-54-3 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
Kašupähkel, pähklikoorevedelik,oligomeernereaktsioonisaadused 1-kloro-2-ga,3-epoksüpropaan 68413-24-1 Puudub
Etüülbenseen 100-41-4 Puudub
1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
30. Abimaterjal TEKNOCRYL 2K2540-05 Vedelvärvimine   1.704 m³/a n-Butüülatsetaat 123-86-4 Puudub
Lahustibensiin (nafta), kerge aromaatne 64742-95-6 Puudub
2-Metoksü-1-metüületüülatsetaat 108-65-6 Puudub
Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
31. Abimaterjal HARDENER 008 5600 Pulbervärvimine   0.218 m³/a Ksüleen (dimetüülbenseen) 1330-20-7 Puudub
n-Butanool 71-36-3 Puudub
1-Metoksü-2-propanool 107-98-2 Puudub
2,4,6-Tris(dimetüülaminometüül)fenool 90-72-2 Puudub
32. Abimaterjal Süsihappegaas MIG/MAGkeevitamiselkasutataksekaitsegaasidena   37.259 m³/a Süsinikdioksiid 124-38-9 Puudub
33. Abimaterjal Argoon MIG/MAGkeevitamiselkasutataksekaitsegaasidena   9.768 m³/a argoon 7440-37-1 Puudub
34. Abimaterjal Lämmastik Metallilõikus   12 m³/a
Lisa 33: Lammastik.pdf
Lämmastik 7727-37-9 Puudub
35. Abimaterjal Atsetüleen Metallilõikus   12 m³/a Atsetüleen 74-86-2 Puudub
36. Abimaterjal LASERMIX® 312 Metallilõikus   12 m³/a heelium 7440-59-7 Puudub
Lämmastik 7727-37-9 Puudub
37. Abimaterjal Mison 18 Metallilõikus   12 m³/a argoon 7440-37-1 Puudub
38. Abimaterjal Varigon H35 Metallilõikus   12 m³/a argoon 7440-37-1 Puudub
Vesinik 1333-74-0 Puudub
39. Abimaterjal Mison He Metallilõikus   12 m³/a argoon 7440-37-1 Puudub
heelium 7440-59-7 Puudub
40. Abimaterjal Hydromax AW 46 Määrdeaine (mehaanika)   1.057 m³/a
   
41. Abimaterjal Loctite 222 Anaeroobne liim (kooste)   0.005 m³/a
Lisa 39: LOCTITE_222.pdf
Polüetüleenglükool 200 dimetakrülaat 25852-47-5 Puudub
Oleiinhape 5,5EO 9004-96-0 Puudub
Kuumenhüdroperoksiid 80-15-9 Puudub
42. Abimaterjal Loctite 8031 Määrdeaine (kooste, mehaanika)   0.037 m³/a Destillaadid (nafta), vesinikuga töödeldud kergedparafiinne, <3% DMSO 64742-55-8 Puudub
Destillaadid (nafta), vesinikuga töödeldud kergednafteen < 3% DMSO 64742-53-6 Puudub
Propaan 74-98-6 Puudub
Polüsulfiidid, di-tert-dodetsüül 68425-15-0 Puudub
Sulfoonhapped, nafta, kaltsiumisoolad 61789-86-4 Puudub
43. Abimaterjal Hüdraulika tihend LOCTITE 542 Anaeroobne hermeetik (kooste)   0.005 m³/a Kuumenhüdroperoksiid 80-15-9 Puudub
N,N-dietüül-p-toluidiin 613-48-9 Puudub
N,N-dimetüül-o-toluidiin 609-72-3 Puudub
Metüülmetaakrülaat 80-62-6 Puudub
1,4-naftaleendioon 130-15-4 Puudub
44. Abimaterjal DST-DEGREEZ/15 Pesuvahend (mehaanika)   0.305 m³/a
   
45. Abimaterjal Ecocut 3022 Metallitöötlusvedelik (mehaanika)   5.08 m³/a
   
46. Abimaterjal Eurol Slideway Oil 68 Määrdeaine (mehaanika)   0.531 m³/a
   
47. Abimaterjal Puhastusspray Puhastusaine (keevitus)   0.03 m³/a
   
48. Abimaterjal Hüdraulika tihend LOCTITE 577 Anaeroobne hermeetik (mehaanika)   0.005 m³/a Dekaan-1-ool 112-30-1 Puudub
Kuumenhüdroperoksiid 80-15-9 Puudub
Äädikhape, 2-fenüülhüdrasiid 114-83-0 Puudub
Maleiinhape 110-16-7 Puudub
1,4-naftaleendioon 130-15-4 Puudub
 
 
Käitises kasutatavate või toodetavate ainete või segude REACH registreeringute ja PPORD toimikute numbrid
 

2.8. Pinnase ja põhjavee saastatuse seire

Vorm ei ole asjakohane. Ettevõte ei teosta pinnase ja põhjavee saastatuse omaseiret.

2.9. Tootmise, jäätme- ja heitetekke ning heite keskkonnamõju omaseire tõhustamiseks kavandatud meetmed

Jrk Meede/Tegevus Meetme kirjeldus Meetme rakendamine
1. Tootmise seire Tootmistsüklit kontrollitakse ja jälgitakse pidevalt visuaalselt, seiratakse tooraine jaabimaterjalide kulu, teostatakse toodangu kvaliteedikontrolli ning seadmete korrasolekukontrolli. Pidev
2. Jäätmetekke seire Tekkivate jäätmekoguste jälgimine ja liigiti arvestuse pidamine. Jäätmearuandekoostamine 1 kord aastas. Jälgitakse, et kõik tekkivad jäätmed kogutakse liigiti ning selleksettenähtud kogumismahutisse/konteinerisse. Pidev
3. Heitetekke seire Juurdepääs saasteallikate juurde: Võimaldada pideva ja ohutu juurdepääsu loatingimustesmärgitud saasteallikatele. Pidev
4. Heitetekke seire Gaasipõletite ja plasmalõikuse ning keevitustööde tagamine nõutud parameetrite piires, ettagada madal saasteainete sisaldus suitsugaasis. Pidev
5. Heitetekke seire Keevituse gaasipuhastusseadmete, ventilatsioonidel kasutusele olevate filtrite jaruumiventilaatorite töö jälgimine ja hooldus. Pidev
6. Heitetekke seire Vedelikvärvimisel lahustikulu arvestuse pidamine, jälgimine, et ei ületatakse loas lubatudkoguseid. Pidev
7. Muud asjakohased meetmed Õnnetuste tagajärgede leevendamine: Avarii korral peab käitaja oma tehnilisi jamajanduslikke võimalusi arvestades saastuse viivitamata likvideerima, sõltumata sellest,kas saastus on tahtlik või tuleb ettevaatamatusest. Pidev
8. Muud asjakohased meetmed Õnnetuste vältimine: Tagada käitise tegevust vastavalt parima võimaliku tehnikale ja healemajapidamistavale. Pidev

2.10. Avariide vältimiseks ja avarii tagajärgede vähendamiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks

Jrk Tootmisetapp, tehnoloogiaprotsess Võimaliku avariiohu kirjeldus Avariide vältimiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks (lühikirjeldus) Avarii tagajärgede piiramiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks (lühikirjeldus) Kehtestatud korra ja juhiste ülevaatamise sagedus
1. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Avarii- või õnnetusjuhtum Antud tehnoloogilise protsessi peatamine ja tegutsemine vastavalt koostatud riskianalüüsil. Tegutsemine vastavaltplaanile. Riskianalüüs. Vastavalt vajadusele
2. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Tulekahju, sabotaaž, keskkonnakahjustus Tegutsemine vastavalt tehases kehtestatud plaanile. Tuleohutusjuhendi täitmine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
3. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Kemikaalide, sh lahustite leke, keskkonnakahjustus või reostus, reostuseoht Juhised kemikaalidega töötamiseks, kaitsevahendid. Lekke sulgemine, kemikaalide adsorbeerimine.Tegutsemine vastavalt riskianalüüsis toodud korrale. Kemikaaliseaduses kemikaalikäitlusele ja –kontrollile sätestatu jälgimine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
4. Tehnoloogiliste protsesside läbiviimine vastavalt ettenähtud režiimile Tööõnnetus (raske, eluohtlik, surmaga lõppenud). Vastavalt ettevõttes kehtestatud korrale. Töötervishoiu- ja tööohutuse eeskirjade täitmine ja tegutsemine vastavalt koostatud riskianalüüsile. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
5. Pulbervärvimine, vedelikvärvimine Kemikaalide sattumine keskkonda, kemikaalide leke, kemikaalireostus, keskkonnakahjustus, selle oht. LOÜ-de käitlemisest tingitud tuleoht. Seadmete kasutusjuhiste järgimine. Juhised kemikaalidega töötamiseks, kaitsevahendid. Lekke sulgemine, kemikaalide adsorbeerimine. Seadmete kasutusjuhiste täitmine. Kemikaalide ohutuskaartide järgimine ja riskifaktoritega arvestamine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
6. Pinnakatmine, galvaanilised protsessid Pinnase ja vee reostumise oht kemikaalidega, kemikaalide sattumine keskkonda Kogumisvannid protsessiliinide all, spetsiaalse töötlusega põrandad – epovaiguga, mis takistab kemikaalide imbumist põrandasse või pinnasesse. Õigeaegne liinide hooldus ja remont ja riskifaktoritega arvestamine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
7. Transport ja laadungi käitlemine Laadungi (kemikaalid) keskkonda sattumine Laadungi käitlemise eeskirjade täitmine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
8. Jäätmekäitlus Vanaõlide, emulsioonide mahavalgumine ja võimalik sattumine kanalisatsiooni. Kokku kogumine saepuru või absorbentidega, saastunud saepuru ja absorbendi üle andmine jäätmekäitlejale. Kogumiskonteinerite hoidmine kinnistes ruumides,katusealustes. Nõuetele vastavalt märgistatud hoiumahutid. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele
9. Vedelpropaani kasutamine pulbervärvimisel Propaani mahuti leke ja tuleohu tekkimine. Vedelgaasi kasutamise eeskirjade jälgimine, gaasiseadmete ohutuse tagamine. Tegutsemine vastavalt plaanile. Vastavalt vajadusele

2.11. Tegevushälbed

Tegevushälbe liik Tootmisetapp, tehnoloogiaprotsess Meede
Puhastustööd Kõik tootmisosakonnad (mehhaanikatsehh, keevitustsehh, galvaanikatsehh,värvimistsehh) Toimuvad vastavalt koostatud tööjuhenditele
Tootmisseadmete rikked Tootmisosakonnad, kus antud rike toimus. Ettevõtte töö osaline või täielik peatamine vastavalt seadmel (tsehhis), töödeteostamine vastavalt remondijuhenditele.
Tootmisseadmete rikked Soojusenergia tootmine: katlad (katkeb katelde töö). Ettevõtte töö osaline või täielik peatamine (seadmete avariiseiskamine) ja koheseltremonditööde alustamine vastavalt remondijuhenditele. Hälvete põhjuste selgitamine.Avariiline üleminek põlevkiviõli küttele.
Puhastusseadmete rikked Värvimistsehh, keevitustsehh, gaasi-ja plasmalõikus, galvaanikatsehh, uustootmishoone. Kogu töötsükkel käivitatakse pärast seda, kui puhastusseadmete rikeon täielikult kõrvaldatud (nt filtrite vahetamine). Gaasipuhastusseadmete tööjuhendite täitmine, õigeaegne hooldus ja remontvastavalt seadmete valmistaja instruktsioonile.
Tehnoloogiaseadmete töö lõpetamine Toimub tootmisosakondade (värvimistsehh, galvaanikatsehh jt) korraliste seiskamisteperioodil vajalike remonditööde tegemiseks. Seiskamine toimub vastavalt ekspluatatsiooni eeskirjadele (nt värvikambrite korralineülevaatus).

2.12. Keskkonnamõju vältimine või vähendamine käitise sulgemise korral ja järelhoolduse meetmed

Tegevused käitise sulgemise korral
Tegevuse lõpetamisel ettevõte korraldab seadmete tühjendamise ning vajadusel demonteerimise ja teisaldamise.Mahutid/hoidlad tühjendatakse (sh jäätmekonteinerid). Vajadusel ka mahutid/hoidlad demonteeritakse jateisaldatakse. Kõik ladustatud toormed ja abimaterjalid müüakse maha, kõrvaldatakse, antakse üle teisele ettevõttelevõi vastavat käitluslitsentsi omavale jäätmekäitlejale. Ettevõtte territoorium heakorrastatakse. Elektrivarustuslülitatakse välja, veetorustikud tühjendatakse, mitte töökorras olevad seadmed käideldakse jäätmetena.
Järelhoolduse meetmed
Käitise tegevuse lõpetamisel ei ole ette näha jääksaaste ja jääkreostuse esinemist. Käesoleva taotluse koostamiseajal käitise sulgemiseks plaani ei ole koostatud. Kui selline vajadus tekib, siis kaalutakse vastava projekti tellimisteraldiseisva projektina.

2.13. Ajutised erandid kompleksloa nõuetest

Vorm ei ole asjakohane. Taotleja ei näe ette vajadust ajutiste erandite kehtestamiseks.

2.14. Lähteolukorra aruanne

Käitise tegevuskoha lähteolukorra aruanne

3. Eriosa - Jäätmed

3.1. Käitluskoht ja selle asukoha andmed

Ei ole asjakohane

3.2. Andmed jäätmeliikide ja -koguste ning jäätmete kavandatava liikumise kohta kalendriaasta jooksul

Ei ole asjakohane

3.3. Jäätmekäitlustoimingute ja tehnoloogia iseloomustus

Ei ole asjakohane

3.4. Jäätmete ladustamine kalendriaasta jooksul

Ei ole asjakohane

3.5. Keskkonnariski vähendamise meetmed

Ei ole asjakohane

3.6. Jäätmekäitluse alustamisel ja lõpetamisel rakendatavad tervise- ja keskkonnakaitsemeetmed, sealhulgas jäätmekäitluskohtade järelhoolduse kava

Ei ole asjakohane

3.7. Jäätmekäitluses rakendatavate tehnoloogiaprotsesside ja tehnilise varustatuse võrdlus parima võimaliku tehnikaga

Ei ole asjakohane

3.8. Hädaolukordade tekkimise võimaluste selgitused ja võimalike hädaolukordade korral rakendatavad meetmete kirjeldused

Ei ole asjakohane

3.9. Andmed prügila ja/või jäätmehoidla kavandatud mahutavuse kohta

Ei ole asjakohane

3.10. Prügila ja/või jäätmehoidla asukoha kirjeldus, selle hüdrogeoloogiline ja geoloogiline iseloomustus

Ei ole asjakohane

3.11. Lisad

Ei ole asjakohane

4. Eriosa - Vesi

4.1. Veekasutuse ja veeheite üldkirjeldus

Ei ole asjakohane

4.2. Veevõtt

4.2.1. Veevõtt pinnaveekogust

Ei ole asjakohane

4.2.2. Veevõtt põhjaveekihist

Ei ole asjakohane

4.2.3. Reovee/heitvee ja sademevee ärajuhtimine ja veekulu ning vee võtmisega kaasenevad keskkonnamõjud

Ei ole asjakohane

4.2.4. Põhjavee täiendamine, ümberjuhtimine või tagasijuhtimine

Ei ole asjakohane

4.3. Saateainete juhtimine suublasse sh heitveega, sademeveega, kaevandusveega, jahutusveega ja vesiviljeluses tekkiva veega

Ei ole asjakohane

4.3.2. Heitvee ja teisi vett saastavate ainete suublasse juhtimine

Ei ole asjakohane

4.3.3. Äkkheide vette

Ei ole asjakohane

4.4. Veekogu süvendamine, puhastamine, põhja pinnase ja tahkete ainete paigutamine (sh kaadamine), rajamine laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused.

4.4.1. Veekogu süvendamine, tahkete ainete paigutamine, kaadamine ning vee füüsikalised, keemilised, bioloogilised omadused ja veerežiim

Ei ole asjakohane

4.4.2. Veekogu rajamine, laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused

Ei ole asjakohane

4.4.3. Veekogu kemikaalidega puhastamine

Ei ole asjakohane

4.5. Veekogu paisutamine või hüdroenergia kasutamine

Ei ole asjakohane

4.7. Vesiviljelus

Ei ole asjakohane

4.8. Laeva teenindamine, remontimine või lastimine

Ei ole asjakohane

5. Eriosa - Õhk

5.1. Heiteallikad

Heite­allikas Väljuvate gaaside parameetrid Tegevusala, tehnoloogiaprotsess, seade
Heiteallika keskkonnaregistri kood Nr plaanil või kaardil Nimetus L-EST97 koordinaadid Ava läbi­mõõt, m Väljumis­kõrgus, m Joon­kiirus, m/s Tempera­tuur, °C SNAP kood Lisategevuse SNAP
HEIT0006944 101 101-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 X: 6587405, Y: 737475 1 10 7.64 20 040307 - Töötlemine mitteraudmetalli tööstuses - galvaanika
HEIT0006943 102 102-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 X: 6587419, Y: 737519 1 10 7.64 20 040307 - Töötlemine mitteraudmetalli tööstuses - galvaanika
HEIT0006942 103 103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 X: 6587414, Y: 737455 0.80 7.60 4.58 20 040210 - Töötlemine raua- ja terasetööstuses - muu (keevitamine, plasmalõikurid, terituspingid, metallpinna puhastus, kus tekivad tahked osakesed, liivajoa aparaat jms)
HEIT0006941 104 104-Haavelpuhastuse kamber nr 1 X: 6587464, Y: 737396 0.50 6 6.05 20 040210 - Töötlemine raua- ja terasetööstuses - muu (keevitamine, plasmalõikurid, terituspingid, metallpinna puhastus, kus tekivad tahked osakesed, liivajoa aparaat jms)
HEIT0006940 105 105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 X: 6587469, Y: 737394 0.40 7 39.01 20 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus)
HEIT0006939 106 106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 X: 6587465, Y: 737373 0.40 7 39.01 20 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus)
HEIT0006938 108 108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 X: 6587556, Y: 737425 1 9.50 4.97 20 040210 - Töötlemine raua- ja terasetööstuses - muu (keevitamine, plasmalõikurid, terituspingid, metallpinna puhastus, kus tekivad tahked osakesed, liivajoa aparaat jms)
HEIT0006937 110 110-Gaasi- ja plasmalõikuse kohtäratõmme X: 6587554, Y: 737425 0.40 9.80 19.90 20 040210 - Töötlemine raua- ja terasetööstuses - muu (keevitamine, plasmalõikurid, terituspingid, metallpinna puhastus, kus tekivad tahked osakesed, liivajoa aparaat jms)
HEIT0006936 112 112-Propaani põleti pulbervärvimisel X: 6587471, Y: 737434 0.32 7.60 6.72 180 030103b - Põletamine töötlevas tööstuses - põletusseade < 20 MW (katlad)
HEIT0006935 113 113-Pulbervärvimise ventilatsioon X: 6587471, Y: 737422 0.63 6 4.49 20 040309z - Töötlemine mitteraudmetalli tööstuses - muu
HEIT0006933 114 114-Diiselkütuse tankla X: 6587575, Y: 737486 0.50 2 0.03 20 050402 - Vedelkütuse jaotamine (v.a bensiin): muu laadungikäitlus (sh jaotustorustik) (tanklad: diislikütuse käitlemine)
HEIT0006934 115 115-Haavelduskamber nr 2 X: 6587525, Y: 737363 0.63 6 7.45 20 040210 - Töötlemine raua- ja terasetööstuses - muu (keevitamine, plasmalõikurid, terituspingid, metallpinna puhastus, kus tekivad tahked osakesed, liivajoa aparaat jms)

5.2. Käitise kategooria

Nende tegevusalade EMTAK koodid, millele luba taotled
25991 - Mujal liigitamata metalltoodete tootmine
Põletusseade
Jah
Põletus­seadme summaarne soojus­sisendile vastav nimi­soojus­võimsus, MWth
1.08
Kütuse liik Kütuseliigi täpsustus Kütuseliigi aastakulu
Kogus Ühik
Vedeldatud naftagaas (LPG)   200 tonni

Keskmise võimsusega põletus­seade
Ei
 
Suure võimsusega põletus­seade
Ei
Orgaaniliste lahustite (kaasa arvatud kemikaalides sisalduvate lahustite) kasutamine
Jah
Tegevusala, tehnoloogiaprotsess või seade Tegevusalal orgaaniliste lahustite aastakulu, tonni
Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 70.693

Nafta­saaduste, muude mootori- või vedel­kütuste, kütuse­komponentide või kütuse­sarnaste toodete laadimine (terminal või tankla)
Jah
Kütuse liik Laadimiskäive aastas, m³
Diislikütus 30.918

Seakasvatus
Ei
Veisekasvatus
Ei
Kodulinnukasvatus
Ei
E-PRTR registri kohustuslane
Ei
Kasvuhoone­gaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi kohustuslane
Ei

5.3. Kasutusest eemaldatud heiteallikad

Ei ole asjakohane

5.4. Lubatud heitkoguste projekt (LHK projekt)

5.4.1. Üldandmed

Lubatud heitkoguste projekti koostaja
Nimi
LEMMA OÜ
Registrikood/isikukood
11453673
Postiaadress
Värvi tn 5, Tallinn, Harjumaa 10621
Telefon
+372 5279790
E-posti aadress
Sissejuhatus
Viited õigusaktidele, juhendmaterjalidele ja kasutatud kirjandusele
Seadused, määrused ja abimaterjalid:

1. „Atmosfääriõhu kaitse seadus“ vastu võetud 15.06.2016.
2. Keskkonnaministri 14.12.2016 määrus nr 67 „Tegevuse künnisvõimsused ja saasteainete heidete künniskogused,millest alates on käitise tegevuse jaoks nõutav õhusaasteluba”.
3. Keskkonnaministri määrus 23.10.2019 nr 56 "Keskkonnaloa taotlusele esitatavad täpsustavad nõuded ja loaandmise kord ning keskkonnaloa taotluse ja loa andmekoosseis”.
4. Keskkonnaministri 27.12.2016 määrus nr 75 „Õhukvaliteedi piir- ja sihtväärtused, õhukvaliteedi muud piirnormidning õhukvaliteedi hindamispiirid”.
5. Keskkonnaministri 24.11.2016 määrus nr 59 „Põletusseadmetest välisõhku väljutatavate saasteainete heidetemõõtmise ja arvutusliku määramise meetodid“.
6. Keskkonnaministri 27.12.2016 määrus nr 86 „Välisõhku väljutatava süsinikdioksiidi heite arvutusliku määramisemeetodid“.
7. Vabariigi Valitsuse 06.06.2013 määrus nr 89 „Alltegevusvaldkondade loetelu ning künnisvõimsused, mille korral onkäitise tegevuse jaoks nõutav kompleksluba“.
8. Справочник Н.ф.Тищенко Охрана атмосферного воздха. Расчет содержания вредных веществ и ихраспределение в воздхе. Москва 1991 „ХИМИЯ“
9. Surface Treatment of Metals and Plastic (Metallide ja plastide pinnatöötluse parimat võimalikku tehnikat käsitlevdokument), August 2006.
10. Keskkonnaagentuur. Metoodika lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) sisalduse arvutamiseks kasutatavateskemikaalides ning väljuvates gaasides näidete ja kommentaaridega. Kinnitatud 16.04.2013.a.Keskkonnaministeeriumi kirjaga nr 12- 3/13/3094-2.
11. Keskkonnaministri 02.12.2016 määrus nr 61 „Naftasaaduste laadimisel välisõhku väljutatavate lenduvateorgaaniliste ühendite heidete arvutusliku määramise meetodid“ esitatud metoodika kohaselt.
12. USEPA. 1997. Emission Factor Documentation for AP-42. Section 13.2.6. Abrasive blasting. Final Report.
13. Surface Treatment Using Organic Solvents (Pinnatöötlus orgaaniliste lahustite kasutamisega).
14. Welding and cutting risks and measurements (http://www.esb.com).Welding and cutting – risks and measures.
15. „МЕТОДИКА РАСЧЕТА ВЫДЕЛЕНИЙ (ВЫБРОСОВ) ЗАГРЯЗНЯЮЩИХ ВЕЩЕСТВ В АТМОСФЕРУ ПРИСВАРОЧНЫХ РАБОТАХ (ПО ВЕЛИЧИНАМ УДЕЛЬНЫХ ВЫДЕЛЕНИЙ)“ Санкт-Петербург 2000, Разработан:НИИ Атмосфера.

Andmebaasid:

• Keskkonnaregister: http://register.keskkonnainfo.ee
• Maa-ameti geoportaal: http://geoportaal.maaamet.ee
• Riigi Teataja: https://www.riigiteataja.ee
• Klassifikaatorite nimistu: http://metaweb.stat.ee
• Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituut (EMHI): http://www.emhi.ee/index.php
• Äriregister: https://ariregister.rik.ee/
Lähteandmed, mille alusel on esitatud tootmismaht, kütusekulu ja muud andmed
Saasteainete heitkoguste arvutamiseks on saadud lähteandmed Hanza Mechanics AS käest. Heitkoguste arvutamisel on lähtutud kasutatava kütuse (LPG) kogusest, põletusseadme nimisoojusvõimsustest. Galvaanika saasteainete heitkoguste määramisel lähtutakse käsiraamatus "Справочник Н.ф.Тищенко Охрана атмосферного воздха. Расчетсодержания вредных веществ и их распределение в воздхе. Москва 1991 „ХИМИЯ“ esitatud metoodikast (lk68-74). Saasteaine kogus on saadud eriheite, vanni pindala ja tööaja korrutisena.
Osad kasutatavad kemikaalid sisaldavad ka ohutuskaartide kohaselt lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Kemikaalides sisalduvate lenduvate orgaaniliste ühendite arvutamisel on lähtutud Keskkonnaagentuuri koostatud metoodikast "Metoodika lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) sisalduse arvutamiseks kasutatavates kemikaalides ning väljuvatesgaasides näidete ja kommentaaridega (uuendatud detsember 2019)".
Käitise asukoha kirjeldus
Käitise asukoha kirjelduses esitatakse heiteallika(te) asukoha kirjeldus
HANZA Mechanics Narva AS (endine Metalliset Eesti AS) Kulgu tn 5 kinnistu asub Narva linna lõunaosas (katastritunnus 51106:001:0059). Ettevõtte territooriumi pindalaks on 32984 m², sellest 6043 m² on ehitiste alune maa.
Ettevõtte territoorium on sihtotstarbelt 100 % tootmismaa. Käitise territooriumit ümbritsevad alad on samuti valdavalt kasutusel tootmismaadena. Kinnistu külgneb põhjast ja läänest Kulgu tänavaga ja idast raudteega. Lähim elamu paikneb ettevõtte territooriumi piirist ca 189 m kaugusel (Betooni 5, Narva).
Käitis asub Narva linna üldplaneeringu kohaselt Narva linna tööstuspiirkonnas.
HANZA Mechanics Narva AS tegutseb antud käitises alates 2016. aastast, enne seda oli käitise omanikuks Metalliset Eesti AS, kes tegutses alal alates 2005. aastast. Enne seda tegutses alal teadaolevalt puidutöötlusega tegelev ettevõte.
Käitise territooriumil ega sellega vahetult piirneval alal ei ole veekogusid. Lähim veekogu on Narva veehoidla umbes 300 m kaugusel lõunasuunal, loodesuunal asuvad Paemurru tiigid (Kadastiku t). Territoorium asub pindmise reostuse eest nõrgalt kaitstud põhjaveega ala.
Veehaaret HANZA Mechanics Narva AS ei oma. Veevarustuseks on veetud liin naaberettevõttest, mis vahendab vett Narva linna vee-ettevõtjalt. Samuti ei paikne käitise alal ega selle kontaktvööndis puurkaeve.
Loodus- ja muinsuskaitsealuseid alasid ega üksikobjekte Kulgu t 5 kinnistul ega sellega piirneval alal ei ole. Lähim looduskaitsealune ala jääb 890 m ida suunas ja selleks on Narva jõe kanjoni maastikukaitseala. Natura 2000 võrgustikku kuuluvaid alasid käitise teoreetilises mõjupiirkonnas ei esine.
Lähimad kultuurimälestised jäävad u 500 m kaugusele ida suunas, tegu on Kreenholmi hoonete ja rajatistega.
Käitise asukoha kaart sobivas, kuid mitte väiksemas kui 1:20 000 mõõtkavas
Heiteallikate asendiplaan või koordinaatidega skeem, kuid mitte väiksemas kui 1:5000 mõõtkavas
Saasteainete hajumistingimusi mõjutavad olulised geograafilised ja tehnogeensed objektid
Heiteallikatest 750 meetri raadiuses (kõrgeima paikse heiteallika 50 kordne kõrgus 15m*50=750) oleva maa-ala reljeef on tasandikuline, maapinna kõrguste vahe ei ületa 50 m 1 km kohta. Lähtuvalt sellest ei ole vaja saasteainete hajumisarvutuste tegemisel arvestada maapinna reljeefsustegurit. Samuti puuduvad mõjupiirkonnas olulised tehnogeensed objektid, mis mõjutaksid saasteainete levikut.
Ilmastikutingimuste iseloomustus

Tuulteroos on lisatud manusena punktis 5.4.17 "Lisad".

Saasteainete heitkoguste määramise kirjeldus
Saasteainete heitkoguste mõõtmistulemused, mis on aluseks heitkoguste määramisel ja mõõtepunktide kirjeldus

Heitkoguseid mõõdetud ei ole, lähtutud on kehtivast arvutusmetoodikast (keskkonnaministri määrus nr 59) ja KOTKAS arvutusmoodulist.

Arvutusmetoodikad, mis on aluseks heitkoguste määramisel

Põletusseadmed

Põletusseadme heitkoguste määramisel on lähtutud keskkonnaministri 24.11.2016 määrusest nr 59 „Põletusseadmetest ja põlevkivi termilisest töötlemisest välisõhku väljutatavate saasteainete heidete mõõtmise ja arvutusliku määramise meetodid“. Süsinikdioksiidi heitkoguse määramisel on lähtutud keskkonnaministri 27.12.2016 määrusest nr 86 „Välisõhku väljutatava süsinikdioksiidi heite arvutusliku määramise meetod“. Kasutatud KOTKAS arvutusmoodulit.

Lahustid

Lahustite kasutamisel eralduvate t/a heitmete arvutamisel on kasutatud KOTKAS arvutusmoodulit. 

Kemikaalide kasutamisel eralduvate hetkeliste heitkoguste osas on tööajad leitud vastavalt valmististe reaalsele tarbimisele. Värvisegusid ning värve, mida kasutatakse ilma segamata kasutatakse intensiivsusega 2 kg/h. Vastavalt tarbimisintensiivsusele on leitud igale kemikaalile töötundide arv. Kuna kõigi värvide/värvisegude kogused on võetud varuga, siis teoreetiline värvisegude pealekandmisaeg ületab reaalset tööaega.

Saasteainete heitkogused süsinikterase keevitamisel. MIG/MAG keevitamine

Metallide keevitamisel eralduvate saasteainete hulk sõltub keevitusviisist, keevitatava materjali omadustest, kasutatava elektroodi, traadi omadustest ja muudest keevitamisega seotud näitajatest. Keevitamisel eralduvate keevitusaerosoolide ja gaasiliste saasteainete arvutamise praktikas võetakse saasteainete eriheited (g/kg) taandatuna keevitusmaterjalide (elektroodis, traat) kulule. Traadi aasta kuluks on 17800 kg.

Andmed keevitusprotsessis eralduva keevitusaerosooli koguse ja koostise kohta on võetud ettevõttes peamiselt kasutatava keevitustraadi ohutuskaardilt. Ohutuskaart ei kajasta koguseliselt keevitusprotsessis eralduvaid heitgaase (käsitleb ainult aerosooli).

Andmed keevitusprotsessides tekkivate gaasiliste saasteainete ja nende eriheidete kohta on saadud järgmisest dokumendist:

„МЕТОДИКА РАСЧЕТА ВЫДЕЛЕНИЙ (ВЫБРОСОВ) ЗАГРЯЗНЯЮЩИХ ВЕЩЕСТВ В АТМОСФЕРУ ПРИ СВАРОЧНЫХ РАБОТАХ (ПО ВЕЛИЧИНАМ УДЕЛЬНЫХ ВЫДЕЛЕНИЙ)“ Санкт-Петербург 2000, Разработан: НИИ Атмосфера. Metoodikast on leitud sarnaste aerosooli heitmetega keevitustraat ning kasutatud selle gaasiliste heitmete andmeid.

Keevitamisprotsessist välisõhku eralduvate saasteainete summaarne heitkogus (t/a) keevitusviisist lähtuvalt arvutatakse valemiga:

Mi = gi * B*10-6 ,

kus gi – eralduva saasteaine eriheide, g/kg keevitusmaterjali kulu kohta;

B – keevitusmaterjali aastane kulu, kg;

Saasteainete hetkeline heitkogus (g/s) arvutatakse valemiga:

Gi = gi * b / ( t * 3600 ),

kus b – keevitusmaterjali maksimaalne kulu tööpäeva jooksul, kg;

t – keevitamiseks kulunud aeg tööpäeva jooksul, h;

Heitmete arvutamise aluseks oleva keevitustraadi ohutuskaart on lisatud manusena.

Kuna puurvarraste pealesulatamisel kasutatava keevitustraadi ohutuskaardil puudusid andmed eralduva keevitusaerosooli koguse ja koostise kohta, siis võeti andmed keevitusaerosooli koguse ja koostise kohta eelpool nimetatud metoodikast.

Gaasi- ja plasmalõikus

Eestis ei ole seadusandlusega kehtestatud gaasi- ja plasmalõikuse protsessidest lähtuvale välisõhu saastele saasteainete eriheite (g/kg) väärtust ega hindamismetoodikat. Andmed gaasi- ja plasmalõikusel tekkivate saasteainete ja nende eriheidete kohta on saadud järgmisest dokumendist: „МЕТОДИКА РАСЧЕТА ВЫДЕЛЕНИЙ (ВЫБРОСОВ) ЗАГРЯЗНЯЮЩИХ ВЕЩЕСТВ В АТМОСФЕРУ ПРИ СВАРОЧНЫХ РАБОТАХ (ПО ВЕЛИЧИНАМ УДЕЛЬНЫХ ВЫДЕЛЕНИЙ)“ Санкт-Петербург 2000, Разработан: НИИ Атмосфера.

Saasteainete eriheidete näitajana kasutatakse antud juhul saasteaine eriheidet (g/h) lõikepingi tööaja kohta, sõltuvalt lõigatava metalli omadustest.

Metalli lõikamisprotsessist välisõhku eralduvate saasteainete summaarne heitkogus (t/a) iga tööpingi kohta arvutatakse valemiga:

Mi = gi * t* (1-n)/100 * 10-6 ,

kus gi – saasteainete eriheide, kg/h;

t – tööpingi metalli lõikamise aeg tööpäevas, h;

n – puhastusseadme puhastusaste % ;

Saasteainete hetkeline heitkogus (g/s) arvutatakse valemiga:

Gi = gi / 3600

Haaveldamisest eralduvate saasteainete heitkoguste leidmine

Eestis ei ole seadusandlusega kehtestatud mehhaanilisele puhastusele lähtuvale välisõhu saastele saasteainete eriheite (g/kg) väärtust ega hindamismetoodikat. Metalli juga- ja abrasiivpuhastusel puhastusliivaga välisõhku eralduvate tahkete osakeste heitkoguste leidmisel on kasutatud USA Keskkonnaagentuuri vastavaid metoodilist juhendit:

Haaveldamisel eraldunud tolmu koguse leidmiseks kasutame valemit:

Mp,tah = G * q * (1 – n) *T, kus

G - on haavli kulu kg/h (kuni 500 kg/h),

q – on eriheide kg/kg haavlikulu kohta (metaahaavlite kasutamisel on osakeste eriheite väärtus 10% puhastusliiva eriheite väärtusest)

T – tööaeg h

n - püüdeseadme kasutegur (püüdeseadme efektiivsuseks on arvestatud 99,9 %).

Diislikütuse tankla 
Mahuti laadimisel ja hingamisel eralduvate saasteainete arvutuse aluseks on võetud keskkonnaministri määrus nr 31: "Naftasaaduste ja põlevkiviõli laadimisel ning hoiustamisel välisõhku väljutavate saasteainete heitkoguste määramise meetodid", Vastu võetud 01.06.2020

Diislikütuse laadimisel mahutitesse ja mahutite hingamisel välisõhku väljutatavate lenduvate orgaaniliste ühendite heitkogus (Lt) kilogrammides arvutatakse järgmist valemit kasutades:
LT = 0,001 x (ET + EH) x Q, kus
0,001 – teisendustegur grammidest kilogrammideks;
Q – laadimiskäive vaadeldaval perioodil, m3;
ET – eriheide, g/m3, käesoleva määruse lisas 4 esitatu kohaselt;
EH – eriheide, g/m3, käesoleva määruse lisas 4 esitatu kohaselt.

Et= 10.45 g/m3
Eh= 0.91 g/m3
Q= 35.3 m3
Diisli kogus: 30 t
Diisli tihedus: 0.85 t/m3
NMVOC t/a NMVOC g/s
0.0004 0.032

Sõidukitesse  diislikütuse tankimisel välisõhku väljutatavate lenduvate orgaaniliste ühendite heitkogus (LA) kilogrammides arvutatakse järgmist valemit kasutades:
LA = 0,001 x (EA + ELK) x Q, kus
0,001 – teisendustegur grammidest kilogrammideks;
Q – laadimiskäive vaadeldaval perioodil, m3;
EA – eriheide, g/m3, käesoleva määruse lisas 5 esitatu kohaselt;
ELK – eriheide, g/m3, käesoleva määruse lisas 5 esitatu kohaselt.

Ea= 1 g/m3
Elk= 0.6 g/m3
Q= 35.2 m3
laadimine: 10 m3/h
laadimisaeg: 3.5 h
  NMVOC t/a NMVOC g/s
  0.0001 0.004



Pulbervärvimisest tekkivate saasteainete heitkoguste määramine

Pulbervärvimise tootmisliinid on transportööritüüpi, milles detailid kinnitatakse transportöörikonksude külge ja veetakse läbi kogu protsessi. Pulbervärvimise protsess on praktiliselt kinnine süsteem ja jaguneb laias laastus kolmeks etapiks:

1) Eeltöötlus – detailide puhastamine töötluseks. Eeltöötluses kasutatakse määrdeainete eemaldusainet ja pesukemikaali (Bonderite CC 42). Kemikaalidest tehakse vesilahus (pesulahus) ja toode kastetakse lahusesse.

Toodet Bonderite CC 42 kasutatakse aastas mõlemal liinil kuni 1500 liitrit

2) Pulbri pihustamine – pulbervärvi suunamine pihustisse ja elektrilise laengu abil detaili pinnale. Pulbri pihustamisel nakkub elektrilise laenguga pulbervärv detaili pinnale. Töö toimub vastavas kambris. Värvi nakkumisevektiivsuseks on 95 %. 5 % värvist eraldub tolmuna või sadeneb värvikambri põrandale. Pulbervärvimiskambri väljatõmbele on paigaldatud filter püüdeefektiivsusega 96 %. Soojal aastaajal suunatakse pulbervärvimiskambri ventilatsioon õue, külmal ajal tagasi kambrisse. Käesolevas projektis on arvestatud, et kogu tööaja on ventilatsioon suunatud välisõhku.

Galvaanikast tekkivate saasteainete heitkoguste määramine

Eestis ei ole seadusandlusega kehtestatud galvaanika protsessidest lähtuvale välisõhu saastele saasteainete eriheite (g/kg) väärtust ega hindamismetoodikat. Andmed galvaanilisel töötlusel tekkivate saasteainete ja nende eriheidete kohta on saadud järgmisest dokumendist: Тищенко Н. Ф. "Охрана атмосферного воздуха. Расчет содержания вредных веществ и их распределение в
воздухе. Москва, Химия, 1991."
Galvaaniline katmine toimub kahel liinil: trummel- ja riputusliinil. Aastased saasteainete heitkogused on leitavad:

Aastane heitkogus = (Vanni pindala m2 * tööaeg (h) * eralduva kemikaali eriheide g/(h*m2))/ 106
Hetkeline kogus = (Vanni pindala (m2) * eriheide ( g/h*m2))/3600


Arvutuskäik iga saasteaine kohta juhul, kui kasutatakse arvutusmetoodikat
Lahustid

Lahustite kasutamisel eralduvate t/a heitmete arvutamisel on kasutatud KOTKAS arvutusmoodulit. Maksimaalsete g/s heitkoguste arvutamisel on kasutatud lisaks Exceli arvutusfunktsioone.

Pulbervärvimisest tekkivate saasteainete heitkoguste määramine


Pulbervärvimise tootmisliinid on transportööritüüpi, milles detailid kinnitatakse transportöörikonksude külge ja veetakse läbi kogu protsessi. Pulbervärvimise protsess on praktiliselt kinnine süsteem ja jaguneb laias laastus kolmeks etapiks:

1) Eeltöötlus – detailide puhastamine töötluseks.

Eeltöötluses kasutatakse määrdeainete eemaldusainet ja pesukemikaali (Bonderite CC 42). Kemikaalidest tehakse vesilahus (pesulahus) ja toode kastetakse lahusesse.
Toodet Bonderite CC 42 kasutatakse aastas mõlemal liinil kuni 1500 liitrit
M = 1500 * 1,03 = 1545 kg
CC 42 sisaldab fluorotsirkooniumhapet maksimaalselt 3%
Fluorotsirooniumhape = 1545*0,03 = 46,35 kg
Reaktsioonivõrrandi järgi ühe mooli fluorotsirkooniumhape kohta tekib kuus mooli vesinikfluoriidi
Mr(H2ZrF6) = 2*1 + 91 + 6*19 = 207 g/ mol
Fluorotsirkooniumhape ainehulk υ = (46,35 kg *1000) / 207 g/mol = 223,913 mol
Siis ainehulk υ = 6 * 223,9 mol = 1343,4 mol
Mr(HF) = 1+19 = 20 g/mol
Vesinikfluoriidi maksimaalne kogus, mis eraldub detailide pesemisel on:
m = 20 g / mol * 1343,4 mol = 26868 g = 0,027 tonni /aastas
Vesinikfluoriidi maksimaalne hetkeline kogus = 0,027 t/a *1000000/ (3600*8760) = 0,001 g/s
Detailide puhastamiseks kasutatakse vett. Pesemine toimub vastavas masinas (washer).

2) Pulbri pihustamine – pulbervärvi suunamine pihustisse ja elektrilise laengu abil detaili pinnale. Pulbri pihustamisel nakkub elektrilise laenguga pulbervärv detaili pinnale. Töö toimub vastavas kambris. Värvi nakkumisevektiivsuseks on 95 %. 5 % värvist eraldub tolmuna või sadeneb värvikambri põrandale. Pulbervärvimiskambri väljatõmbele on paigaldatud filter püüdeefektiivsusega 96 %. Soojal aastaajal suunatakse pulbervärvimiskambri ventilatsioon õue, külmal ajal tagasi kambrisse. Käesolevas projektis on arvestatud, et kogu tööaja on ventilatsioon suunatud välisõhku.

Galvaanikast tekkivate saasteainete heitkoguste määramine

Eestis ei ole seadusandlusega kehtestatud galvaanika protsessidest lähtuvale välisõhu saastele saasteainete eriheite (g/kg) väärtust ega hindamismetoodikat. Andmed galvaanilisel töötlusel tekkivate saasteainete ja nende eriheidete kohta on saadud järgmisest dokumendist: Тищенко Н. Ф. Охрана атмосферного воздуха. Расчет содержания вредных веществ и их распределение в воздухе. Москва, Химия, 1991.
Galvaaniline katmine toimub kahel liinil: trummel- ja riputusliinil.

Aastased saasteainete heitkogused on leitavad:

Aastane heitkogus = (Vanni pindala m2 * tööaeg (h) * eralduva kemikaali eriheide g/(h*m2))/ 106
Hetkeline kogus = (Vanni pindala (m2) * eriheide ( g/h*m2))/3600
Näiteks: Kollase passiveerimise käigus eraldub välisõhku CrO3, mille eriheide on 0,022 g/(h*m2). Vanni pindala on 3,24 m2.

5.4.2. Söödas, piimas, juurdekasvus, lootes, munades ja väljaheites sisalduva lämmastiku mass

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.3. Karjatamine (veisekasvatuses karjatamise kasutamise korral)

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.4. Sea-, veise- ja linnukasvatusest välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.5. Saasteainete püüdeseadmed ja heite vähendamise tehnoloogiaseadmed

Heite­allikas Püüdeseade
Nimetus, tüüp Arv Püüdeseadme töökorras oleku kontroll ja sagedus Püütav saasteaine
CAS nr Nimetus Projekteeritud puhastusaste Puhastusastme ühik Muu ühik
101-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 S-PAK KOTTFILTER, EU5 6 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 98 %  
102-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 S-PAK KOTTFILTER, EU5 6 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 98 %  
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 EUROMATE Toite- ja väljalaskefilter-ventilatsioonisüsteem, SCS filter, EU 3, EU5 24 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 98 %  
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 98 %  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 98 %  
PM10 Peened osakesed (PM10) 98 %  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 98 %  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 98 %  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 98 %  
104-Haavelpuhastuse kamber nr 1 PadrunFiltrid PekotekKDF, filter FV-62EXHPS 10 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 90 %  
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Filter Pekotek, EU3,EU5 7 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 98 %  
FläktGroup UV-C, EU7 3 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM10 Peened osakesed (PM10) 99 %  
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Filter Pekotek 1 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM10 Peened osakesed (PM10) 90 %  
Filter Pekotek, EU3, EU5 6 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 98 %  
FläktGroup UV-C, EU7 3 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM10 Peened osakesed (PM10) 99 %  
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 EU3,EU5, EUROMATE Toite- ja väljalaskefilter-ventilatsioonisüsteem, SCS filter 24 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 80 %  
PM10 Peened osakesed (PM10) 80 %  
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 80 %  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 80 %  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 80 %  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 80 %  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 80 %  
Plasmamasina filter, Dust Collektor Donaldson Torit DCE 1 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 90 %  
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 90 %  
110-Gaasi- ja plasmalõikuse kohtäratõmme Filterpadrun, Dust Collektor Donaldson Torit DCE 1 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 99.6 %  
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 99.6 %  
113-Pulbervärvimise ventilatsioon Filterpadrun Dust Collektor Donaldson Torit DCE 10 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 96 %  
115-Haavelduskamber nr 2 PadrunFiltrid PekotekKDF, filter FV-62EXHPS 10 Kord kvartalis hooldusja puhastus, vajadusel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 90 %  
 
Muud heite vähendamise meetmed
Töötajad kontrollivad enne töö alustamist seadmeid visuaalselt üle, veendumaks nende korrasolekus ja ohutuses. Seadmete hoolduse korraldamiseks koostatakse ettevõttes graafik (seadmete remont ja tehnoloogiline hooldus), mille eest vastutab tootmisjuht.

5.4.6. Heiteallikate prognoositav tööaja dünaamika

Heiteallikas 101-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 1
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 102-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 2
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 104-Haavelpuhastuse kamber nr 1
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 110-Gaasi- ja plasmalõikuse kohtäratõmme
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 112-Propaani põleti pulbervärvimisel
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 113-Pulbervärvimise ventilatsioon
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 114-Diiselkütuse tankla
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas 115-Haavelduskamber nr 2
Koormus Täiskoormus E-P
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 

5.4.7. Kütuse ning jäätmete või koospõletamisel välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Põletusseade
Heite­allikas 112-Propaani põleti pulbervärvimisel
Põletusseadmete arv 3
Soojus­sisendile vastav nimi-­soojus-­võimsus, MWth 1.08
Töö­tundide arv aastas 8 760
Kas soovite kasutada salvestamisel saasteainete eeltäitmist ja automaatset heitkoguste arvutamist? Jah
Püüdeseade
Püüde­seade Püütav saasteaine
CAS nr Saasteaine nimetus Projekteeritud puhastusaste, %
       
Kasutatav kütus ja jäätmed
Kasutatav kütus või jäätmed Saasteaine
Kütuse liik Väävlisisaldus, % Alumine kütte­väärtus, MJ/kg; Gaas - MJ/Nm³ Kogus aastas Välisõhku väljutatud heide Kanda vormile 5.5
Kogus Ühik CAS nr Nimetus Heitkogus
Hetkeline heitkogus Ühik Aastas Ühik
Vedeldatud naftagaas (LPG) 0 46 200 tonni PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.0005 g/s 0.00414 t
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.0005 g/s 0.00414 t
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.0005 g/s 0.00414 t
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0462 g/s 0.39376 t
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.0324 g/s 0.276 t
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.0022 g/s 0.0184 t
BC Must süsinik 0 g/s 0.000224 t
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0.000014 kg
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.0001 mg/s 0.00092 kg
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0.000002 kg
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.0001 mg/s 0.001104 kg
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0.000007 kg
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0.000138 kg
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0.000007 kg
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0.000005 kg
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0.000101 kg
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0005 µg/s 0.0046 mg
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0.000005 kg
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0.000008 kg
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0.000008 kg
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0.000008 kg
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0006 g/s 0.004692 t
124-38-9 Süsinikdioksiid 0.0186 g/s 579.79136 t
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.5
 
RM on raskmetall. Raskmetallid on järgmised metallid ja poolmetallid ning nende ühendid: plii (Pb), kaadmium (Cd), elavhõbe (Hg), arseen (As), kroom (Cr), vask (Cu), nikkel (Ni), seleen (Se), tsink (Zn), koobalt (Co), vanaadium (V), tallium (Tl), mangaan (Mn), molübdeen (Mo), tina (Sn), baarium (Ba), berüllium (Be), uraan (U).

POSid on püsivad orgaanilised saasteained, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta lisas 1 nimetatud ained ja benso(a)püreen, benso(b)fluoranteen, benso(k)fluoranteen ning indeno(1,2,3-cd)püreen.

PCDDd/PCDFd on polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid.

5.4.8. Lahusteid sisaldavate kemikaalide kasutamine tegevusalade kaupa ja välisõhku väljutatud LOÜde heitkogused

Kas soovite kasutada salvestamisel automaatset heitkoguste arvutamist?
Jah
 
Heite­allikas Lahusteid sisaldav kemikaal Lahusteid sisaldava kemikaali kasutamine Välisõhku väljutatud LOÜ-de heitkogus saasteainete kaupa
Nimetus Tüüp Liik LOÜ-de sisaldus, massi % Tegevusala või tehnoloogiaprotsess Kemi­kaali kogus aastas, tonni Töö­tundide arv aastas Ohulaused (H) CAS nr Nimetus Heitkogus
SNAP kood Nimetus Hetkeline heitkogus, g/s (täpsus 0,001) Aastane heitkogus, tonni/a (täpsus vähemalt 0,0001)
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNOZINC 90 SE Veepõhine Värv 15.679 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 7.84 3 920 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.054 0.7683
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.016 0.2305
100-41-4 Etüülbenseen 0.016 0.2305
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Lahusti: TEKNOSOLV 9506 Lahustipõhine Lahusti 95.556 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 8.64 4 320 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.166 2.58
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.149 2.322
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.166 2.58
100-41-4 Etüülbenseen 0.033 0.516
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.017 0.258
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNOCRYL AQUA 2K 2520-05 Veepõhine Värv 5.733 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 4.80 2 400 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.016 0.1376
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.016 0.1376
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Muu kemikaal: TEKNOZINC 50 SE / 80 SE / 90 SE HARDENER Lahustipõhine Muu kemikaal 62 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 2.70 1 350 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.203 0.9847
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.101 0.4924
100-41-4 Etüülbenseen 0.041 0.1969
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Lahusti: TEKNOSOLV 9521 Lahustipõhine Lahusti 100 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 10.80 5 400 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.435 8.4522
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.121 2.3478
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNOPLAST PRIMER 3 Veepõhine Värv 29.067 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 21.45 8 760 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.103 3.2541
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.033 1.0283
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.032 1.0153
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.017 0.5467
100-41-4 Etüülbenseen 0.012 0.3905
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Muu kemikaal: TEKNOPLAST HARDENER Lahustipõhine Muu kemikaal 53 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 6.75 3 375 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.202 2.4503
100-41-4 Etüülbenseen 0.04 0.4901
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.04 0.4901
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.012 0.147
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNOPLAST PRIMER 7-02 Veepõhine Värv 16.875 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 3.20 1 600 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.045 0.2571
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.022 0.1286
100-41-4 Etüülbenseen 0.013 0.0771
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.013 0.0771
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Muu kemikaal: TEKNODUR HARDENER 0010 Veepõhine Muu kemikaal 21.364 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 2.20 1 100 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.055 0.2186
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.025 0.0984
123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.025 0.0984
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.014 0.0547
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNOPLAST HS 150 Veepõhine Värv 18 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.80 900 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.077 0.2492
100-41-4 Etüülbenseen 0.012 0.0374
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.012 0.0374
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: TEKNODUR COMBI 3430-05 Veepõhine Värv 26.20 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 15.12 7 560 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.084 2.2978
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.034 0.9191
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.017 0.4596
100-41-4 Etüülbenseen 0.01 0.2757
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0 0.0092
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Värv: INERTA MASTIC MIOX Veepõhine Värv 18.143 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 2.80 1 400 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.071 0.3558
100-41-4 Etüülbenseen 0.012 0.0593
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.012 0.0593
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.007 0.0336
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Muu kemikaal: INERTA MASTIC HARDENER Veepõhine Muu kemikaal 6.80 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 3 1 500 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.031 0.17
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.006 0.034
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 Lahusti: NITROLAHUSTI 646 Lahustipõhine Lahusti 98.837 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 11.18 5 590 108-88-3 Tolueen (Metüülbenseen) 0.265 5.3345
123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.114 2.2862
141-78-6 Etüülatsetaat (Etüületanaat) 0.057 1.1431
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.076 1.5241
67-64-1 Atsetoon (2-Propanoon) 0.038 0.7621
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNODUR 0050 Veepõhine Värv 30 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.50 750 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.08 0.2151
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.032 0.086
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.03 0.08
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.016 0.043
100-41-4 Etüülbenseen 0.01 0.0258
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNOCRYL 2K 2540-05 Veepõhine Värv 31.80 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 5.40 2 700 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.091 0.8888
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.037 0.3555
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.037 0.3555
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.011 0.1067
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.001 0.0107
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Muu kemikaal:TEKNODUR HARDENER 7230 Veepõhine Muu kemikaal 21.364 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 6.60 3 300 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.055 0.6558
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.025 0.2951
123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.025 0.2951
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.014 0.164
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNODUR COMBI 3430-39 Veepõhine Värv 34.846 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.82 910 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.107 0.3492
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.043 0.1397
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.021 0.0698
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.021 0.0698
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.001 0.0042
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0 0.0014
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: Teknos Teknodur combi 0550-05 Veepõhine Värv 34.846 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 16.90 8 450 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.161 4.8831
100-41-4 Etüülbenseen 0.032 0.9766
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.001 0.0293
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNOPLAST PRIMER 2 Veepõhine Värv 31.571 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.68 840 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.093 0.2827
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.036 0.1074
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.019 0.0565
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.016 0.0498
100-41-4 Etüülbenseen 0.011 0.0339
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Muu kemikaal: TEKNODUR HARDENER 0100/0200 Veepõhine Muu kemikaal 32.364 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 2.068 1 034 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.128 0.4781
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.026 0.0956
123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.026 0.0956
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: Inerta 51 Veepõhine Värv 27.40 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.74 870 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.048 0.1504
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.042 0.1308
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.048 0.1504
100-41-4 Etüülbenseen 0.014 0.0451
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: Teknoheat 650 Lahustipõhine Värv 55.727 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 3.96 1 980 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.193 1.3792
100-41-4 Etüülbenseen 0.039 0.2758
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.039 0.2758
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.039 0.2758
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNODUR COMBI 3430-02 Veepõhine Värv 26.333 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 10.80 5 400 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.091 1.773
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.036 0.7092
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.018 0.3546
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0 0.0071
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Muu kemikaal: Hardener 008 5600 Lahustipõhine Muu kemikaal 52.421 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 1.90 950 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.213 0.7281
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.043 0.1456
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.036 0.1223
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Värv: TEKNODUR COMBI 3430-40 Veepõhine Värv 29.286 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 3.92 1 960 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.094 0.6659
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.038 0.2664
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.019 0.1332
100-41-4 Etüülbenseen 0.011 0.0799
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0 0.0027
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Muu kemikaal:TEKNOCRYL hardener 2K Veepõhine Muu kemikaal 48.40 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 2.35 1 175 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.177 0.7483
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.088 0.3741
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.004 0.015
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 Teknodur Combi 3430-09 Veepõhine Värv 31.923 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 4.524 2 262 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.103 0.8377
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.041 0.3351
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.021 0.1675
100-41-4 Etüülbenseen 0.012 0.1005
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0 0.0034
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 Loctite 8031 Veepõhine Muu kemikaal 10 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.155 155 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.028 0.0155
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 Hüdraulika tihend LOCTITE 542 Veepõhine Muu kemikaal 5 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.037 37 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.014 0.0018
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 Hüdraulika tihend LOCTITE 577 Veepõhine Muu kemikaal 3 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.017 17 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.008 0.0005
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 Loctite 8031 Veepõhine Muu kemikaal 10 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.155 155 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.028 0.0155
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 Hüdraulika tihend LOCTITE 542 Veepõhine Muu kemikaal 5 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.037 37 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.014 0.0018
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 Hüdraulika tihend LOCTITE 577 Veepõhine Muu kemikaal 3 060108 - Värvi kasutamine - muu tööstuslik värvi kasutamine (nt metallitööstus) Metall-, plast-, tekstiil-, kanga-, kile- ja paberpinna katmine 0.017 17 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.008 0.0005
 
Ohutuskaart(id)

5.4.9. Lahustite kasutamisel välisõhku väljutatud LOÜde summaarsed heitkogused tegevusalade kaupa

Tegevusala, tehnoloogiaprotsess või seade Lahusti (kaasa arvatud kemikaalis sisalduv lahusti) Välisõhku väljutatud LOÜ-de summaarne heitkogus Seotud heiteallikad
Taotletav kogus, t/a LOÜ-de heide väljuvates gaasides LOÜ-de kontrollimatu heide, % lahustite sisendist LOÜ-de summaarne heide LOÜ-de summaarne heide, % lahustite sisendist LOÜ-de summaarne heitkogus Heite­allikas
Prognoositav Mõõtühik Prognoositav Prognoositav Mõõtühik Prognoositav Hetkeline, g/s (täpsus 0,001) Tonnides aastas (täpsus 0,001)
Metalli, plastmassi, tekstiili, kile, kanga ja paberi kattekihiga katmine, v.a rotatsioon-siidtrükk tekstiilile (pindade katmine) 70.657 37.021 mg C/Nm³ 0     0.169 70.657 105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2
Metalli, plastmassi, tekstiili, kile, kanga ja paberi kattekihiga katmine, v.a rotatsioon-siidtrükk tekstiilile (pindade katmine) 0.036 6.438 mg C/Nm³ 0     0.014 0.036 103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2
 
Lahustid taotletav kokku
70.693
LOÜ-d kokku (tonni aastas)
70.693
Kontrollimatu heite kirjeldus heiteallikate kaupa
 

5.4.13. Ühel tootmisterritooriumil ja sellest väljaspool paiknevate heiteallikate koosmõju

Heite­allikate numbrid plaanil või kaardil Saasteaine Õhu­kvaliteedi tase
CAS nr Nimetus Summaarne hetkeline heitkogus M Ühik Keskmistamisaeg Õhu­kvaliteedi piir- või siht­väärtus Ühik Maksimaalne arvutuslik õhukvaliteedi tase väljaspool tootmisterritooriumi, ∑Cm Suhe Cm / Keskmistamisaeg
105 67-64-1 Atsetoon (2-Propanoon) 0.038 g/s 1 tund 1 050 µg/m³ 45.484 0.043
24 tundi 350 µg/m³ 5.675 0.016
105, 106 100-41-4 Etüülbenseen 0.08 g/s 1 tund 600 µg/m³ 49.075 0.082
24 tundi 200 µg/m³ 6.123 0.031
105 108-88-3 Tolueen (Metüülbenseen) 0.265 g/s 1 tund 600 µg/m³ 317.194 0.529
24 tundi 200 µg/m³ 39.575 0.198
105, 106 123-86-4 n-Butüülatsetaat 0.291 g/s 1 tund 1 950 µg/m³ 136.453 0.07
24 tundi 650 µg/m³ 17.025 0.026
105 141-78-6 Etüülatsetaat (Etüületanaat) 0.057 g/s 1 tund 3 000 µg/m³ 68.227 0.023
24 tundi 1 000 µg/m³ 8.512 0.009
112, 103, 108, 110; HEIT0005227; HEIT0005226 630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.691 g/s 8 tundi 10 000 µg/m³ 75.636 0.008
103, 108, 110 7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 0.905 mg/s 24 tundi 1 µg/m³ 0.089 0.089
1 aasta 0.15 µg/m³ 0.01 0.067
112 7446-09-5 Vääveldioksiid 0.001 g/s 1 tund 350 µg/m³ 0.132 0
24 tundi 125 µg/m³ 0.09 0.001
101, 102 7647-01-0 Vesinikkloriid 0.007 g/s 1 tund 600 µg/m³ 2.53 0.004
24 tundi 200 µg/m³ 0.622 0.003
112, 103, 108, 110; HEIT0005227; HEIT0005226 10102-44-0 Lämmastikdioksiid 1.118 g/s 1 tund 200 µg/m³ 173 0.865
1 aasta 40 µg/m³ 15.841 0.396
105, 106 Aromaatsed Aromaatsed süsivesinikud 0.76 g/s 1 tund 600 µg/m³ 608.055 1.013
24 tundi 200 µg/m³ 75.865 0.379
1 aasta 5 µg/m³ 6.199 1.24
108, 112, 105, 106, 103, 114; HEIT0005227; HEIT0005226 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 1.783 g/s 1 tund 5 000 µg/m³ 1 386.281 0.277
24 tundi 2 000 µg/m³ 174.699 0.087
112, 104, 115 PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.001 g/s 1 aasta 25 µg/m³ 0.02 0.001
112, 103, 108, 104, 115 PM10 Peened osakesed (PM10) 0.016 g/s 24 tundi 50 µg/m³ 2.50 0.05
1 aasta 40 µg/m³ 0.314 0.008
105, 106 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 0.416 g/s 1 tund 300 µg/m³ 242.982 0.81
24 tundi 100 µg/m³ 30.316 0.303
 
Koosmõju kirjeldus
Saasteainete hajumise arvutustes on arvestatud kõiki ca 500 m piirkonnas asuvaid koosmõju avaldada võivaid heiteallikaid vastavalt KOTKAS heiteallikate registri 13.05.2022 a seisule.

Hajumisarvutustes on arvestatud järgmiste heiteallikatega (lisaks Hanza Mechanics Narva AS heiteallikatele):

HEIT0005226 Joala 42 korsten; PHRR/330203 Narva Gate OÜ

HEIT0005227 Tehase 3 korsten; PHRR/330203 Narva Gate OÜ

Heiteainete hajumise modelleerimisel arvestati, et kõik heiteallikad töötavad pidevalt 100% koormusega. Gaas/plasmalõikuse puhul arvestati, et korraga töötavad 3 pinki (üks laserlõikus, üks gaasilõikus ja üks plasma lõikus), seega arvestati heiteallika nr 108 juhul ainult 1 plasmapingiga. Näiteks hetkeliseks lämmastikdioksiidi väärtuseks võeti 0.3322 g/s, teoreetilises olukorras, kus töötavad kõik pingid samaegselt oleks hetkeliseks väärtuseks 0,6619 g/s.
Samuti arvestati, et korraga töötab ainult üks värvikamber (105). Koosmõjus ületatakse aromaatsete süsivesinike korral tunnise ja aastase keskmistamisaja piirväärtust. Hajumisarvutustest nähtub, et ületamine toimub territooriumil sihtotstarbega 100% transpordimaa. Kuna BTEX-i piirväärtusteks on benseeni piirväärtused, siis on raske mahutada ühe kemikaali piires 3 oma piirväärtustega ainet. Eraldi võetuna ksüleeni, etüülbenseeni ja tolueeni piirväärtusi ei ületata.
Keskkonnaministri 27.12.2016 määruse §18 kohaselt koostati saasteainete hajumiskaardid nende saasteainete kohta, mille arvutuslik sisaldus on suurem kui 30% piirväärtusest või sihtväärtusest.

5.4.14. Saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi seire

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.15. Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang

Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang
Käitis kasutab oma töös kemikaale, mis võivad teoreetiliselt põhjustada lõhnahäiringut. Modelleeritud saasteainete kontsentratsioonid välisõhus jäävad allapoole saasteainete teadaolevaid lõhnalävesid. Ksüleeni lõhnaläveks on 0.38 ppm ehk 1650 µg/m³, mudeldatud arvutuste tulemuseks on saadud 1h kontsentratsiooniks 242.982 µg/m³. Sellest lähtuvalt ei ole oodata käitise tegevusega seonduvat lõhnaemissiooni tasemel, mis võiks põhjustada lõhnahäiringuid.

Käitise poolt põhjustatud heitmed on väikesed ning ei suuda olulisel määral mõjutada piirkonna õhukvaliteeti sh lõhnahäiringute teket. Sellest lähtuvalt ei ole oodata käitise tegevusega seonduvat lõhnaemissiooni tasemel, mis võiks põhjustada lõhnahäiringuid.

Käitise territooriumil on olemas ka 2.5 m3 mahuti diislikütuse hoiustamiseks, mis võib teoreetiliselt põhjustada lühiajalisi lõhnahäiringuid mahutisse laadimisel või tankimisel. Põlevkiviõli laadimine mahutisse toimub kiirusega 10 m3/h. Diisli laadimiseks kuluva aja saame kütuse koguse (m3) jagamisel diisli laadimise kiirusega. Sellest järeldub, et põlevkiviõli laadimiseks kulub 35.3/10=3.53 h, edasi arvutame protsendi järgmiselt (3.53/8760)*100 = 0,04%. Eelnevast tulenevalt moodustab teoreetiline lõhnahäiring kuni 0,04 % (aastas).

5.4.16. Õhukvaliteedi taseme määramise kirjeldus

Õhukvaliteedi taseme määramise kohtade loetelu mõõtmiste korral ja mõõtetulemused

Mõõtmisi ei ole teostatud.

Välisõhu kvaliteedi taseme määramise hajumisarvutusprogrammid

Hajumisarvutuste tegemisel lähtuti keskkonnaministri 27.12.2016 määrusest nr 84, mille järgi võib õhukvaliteedi arvutuslikuks hindamiseks kasutada Gaussi, Euleri, Lagrange’i või muudel samaväärsetel algoritmidel põhinevaid arvutusprogramme, mis vastavad määruse nr 84 § 17 lg 1 p 1 kuni 4 esitatud nõuetele.
Saasteainete atmosfääris hajumise arvutuseks on kasutatud US-EPA poolt välja töötatud Gaussi difusioonivõrrandil põhinevat arvutusmudelit Aermod. Mudelit kasutati tarkvara AERMOD View abil, mis on toodetud Lakes Environmental Software poolt. Hajuvusarvutuste teostamisel lülitati käitise tootmisterritooriumi ulatuses arvutus välja.

Arvutamiseks valitud meteoaasta
2019-2021
Kasutatud meteoroloogiliste parameetrite loetelu

Piirkonna meteoroloogilisi tingimustena kasutati Narva ilmavaatlusjaama andmeid. Arvutustes kasutati kolmel järjestikusel aastal (2019-2021) mõõdetud meteoroloogilisi andmeid (õhutemperatuurid, tuule kiirused, suunad, pilvisus ja sajuhulgad 1 tunnise resolutsiooniga).

Parameetrite loetelu:

  • Õhutemperatuur
  • Õhuniiskus
  • Õhurõhk
  • Sademed
  • Tuul: suund, kiirus
  • Päikesepaiste kestus
Meteoroloogiliste parameetrite mõõtepunktide asukohad
Narva meteoroloogiajaam:

Laius: N 59°23´22´´
Pikkus: E 28°06´33´´
Vaatlusväljaku kõrgus merepinnast: 28,17 m (EH2000)
Viide meteroloogilise mudeli andmetele

Aermod tarkvaraga kliimaandmete kasutamiseks töödeldi neid AERMOD tarkvara mooduliga AERMET. Kliimaandmed saadi avalikust andmebaasist, mis on kättesaadav ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/noaa Nn ülemise kihi kliimaandmed genereeriti AERMET mooduli abil.

Viide kasutatud topograafiliste sisendandmete kohta

Maapinna kõrgusandmete arvestamiseks kasutati tarkvara moodulit AERMAP ning andmed pärinevad Maa-ameti vastavast andmebaasist, mis on kättesaadav https://geoportaal.maaamet.ee/index.php?lang_id=1&page_id=607#tab3. Kasutati 5 m võrgustikuga andmeid.

Fooniandmete kirjeldus (koosmõjusse kaasatavad käitised, seireandmed)

Hajuvusarvutustel on arvestatud käitisest ca 500 m raadiusesse jäävaid heiteallikad. Heiteallikate parameetrid ja heitkogused on võetud KOTKAS heiteallikate registrist, seisuga 13.05.2022.

Ümbritseva piirkonna välisõhu kvaliteedi taseme muutumine pärast heiteallika töölerakendamist

Hanza Mechanics Narva AS on olemasolev ettevõte, mis omab keskkonnakompleksluba. Loa muutmise käigustoimub heiteallikate parameetrite ja välisõhku väljutatavate saasteainete ja nende heitkoguste täpsustamine.

Mudeldatud hajumisarvutuse kaardid

Määruse nr 84 § 181 lõike 1 kohaselt koostatakse hajumiskaardid saasteainete kohta, mille arvutuslik sisaldus väljaspool käitise tootmisterritooriumi piiri on koosmõjus suurem kui 30% piirväärtusest või sihtväärtusest, mis on kehtestatud AÕKS § 47 lõike 1 ja 2 alusel. Hajuvusarvutusi ei teostatud saasteainete osas, mille heitkogus jääb alla 1 kg/a. Hajuvusarvutused näitavad, et ühegi saasteaine kontsentratsioon koosmõjus ei ole suurem kui 30%. Kaardid on koostatud suurimat saasteainete kontsentratsioonide kohta.

5.4.17. Järeldused ja ettepanekud

Välisõhku väljutatavate saasteainete otsesel mõõtmisel või arvutuslikult saadud õhukvaliteedi taseme maksimaalväärtuste vastavus atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 alusel kehtestatud saasteainete õhukvaliteedi piirväärtustele väljaspool tootmisterritooriumi ja käitist ümbritsevas piirkonnas olevate elumajade juures.
Koosmõju hindamisest selgus, et koosmõjus võidakse ebasoodsatel ilmastikutingimustel ületada saasteaine grupile BTEX kehtestatud aasta keskmistamisaja piirväärtust. Hajumisarvutustest nähtub, et ületamine toimub territooriumil sihtotstarbega 100% transpordimaa. Kuna BTEX-i piirväärtusteks on võetud ainult benseeni piirväärtused, on raskemahutada ühe aine piires 3 oma piirväärtustega ainet. Eraldi võetuna ksüleeni, etüülbenseeni ja tolueeni piirväärtusi eiületata.
Ksüleeni korral on koosmõju maksimaalne kontsentratsioon 242.982 ΣCm μg/m3 ehk 81 % ksüleeni 1 tunni piirväärtusest. Maksimaalne kontsentratsioon tekib naaber territooriumil otstarbega 100% ärimaa.
Tolueeni korral on maksimaalne kontsentratsioon 317.194 ΣCm μg/m3 ehk 52,9% 1 h piirväärtusest. Maksimaalnekontsentratsioon tekib naaber territooriumil otstarbega 100% ärimaa. Täpsemaid andmeid võib leidahajuvuskaartidelt.
Teiste saasteainete maksimaalsed kontsentratsioonid, mis on üle 30% kehtestatud piirväärtustest, jäävad Hanza Mechanics AS tootmisterritooriumile.
Müra esinemisel hinnang atmosfääriõhu kaitse seaduse § 56 lõike 4 alusel kehtestatud välisõhus leviva müra normtasemetele vastavuse kohta
Käitise tegevusest tulenevalt ei ole oodata välisõhus leviva müra ületamist. Seadmed asuvad tootmisterritooriumil asuva tootmishoone siseruumides. Seadmete töö puhul ei ole korrektse hoolduse korral oodata ülenormatiivseid müratasemeid, mis võiks kanduda hoonest väljapoole.
Heiteallikad ja saasteained, mille osakaal on välisõhu saastatuse tekitamises suurim
Suurima osakaalu välisõhu saastatuse tekitamises annavad heiteallikad nr 105,106, 103, 108, 110 ja 112. Arvestades olukorda, kus antud heitallikad töötavad koos naaberkäitistega on lämmastikdioksiidi kontsentratsioon 1 h - 173 ΣCmμg/m3 ja aastane kontsentratsioon 15,8 ΣCm μg/m3, ksüleen 1 h on 242.982 ΣCm μg/m3 ning 24 tunnine kontsentratsioon on 30.316 ΣCm μg/m3, tolueeni tunnine kontsentratsioon on 317.194 ΣCm μg/m3. Aromaatsete süsivesinike tunnine kontsentratsioon on 608.055 ΣCm μg/m3 ning 1 a kontsentratsioon on 6.199 ΣCm μg/m3.
Ettepanekud õhusaasteloaga kehtestatavate saasteainete heitkoguste kohta ning rakendatavate saasteainete heite, müra ning lõhnaaine esinemise vähendamise meetmete kohta
Meetmeid ei ole vaja rakendada. Hanza Mechanics Narva AS tegevus ei põhjusta läheduses nii lõhna- egamürahäiringuid.
Ettepanekud välisõhku väljutatavate saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi omaseireks ning seirejaama asukohaks
Omaseire vajadus puudub. Vajalik on jälgida välisõhu saasteainete heitme ja heiteallikatega seotud seadmete korrasolekut.
Kvartaalselt hinnatakse tootmistegevusest lähtuvate saasteainete heitkoguseid arvutuslikult mille alusel esitatkse saatsetasu deklaratsioon.
Ettepanekud saasteainete heitkoguste vähendamiseks ebasoodsate ilmastikutingimuste esinemise korral
Piirväärtust ei ületata, meetmeid ei ole vaja rakendada.
Informatsioon tegevusega kaasneda võiva muu keskkonnahäiringu kohta keskkonnaseadustiku üldosa seaduse § 3 tähenduses. St et ehk lisaks sellele, et tegevusega võib avalduda ebasoodne mõju eelkõige välisõhule, tuleb LHK projektis märkida (kui asjakohane) muud keskkonnahäiringud, mis võivad konkreetse tegevuse tagajärjel tekkida. Näiteks ebasoodne mõju inimese varale või kultuuripärandile.
Muude keskkonnahäiringute esinemise tõenäosus on väike. Ei ole oodata muid ebasoodsaid mõjusid.
Muud heite vähendamise meetmed
Muid heitmete vähendamis meetmeid ei rakendata.
Kontrollimatu heite kirjeldus heiteallikate kaupa
Kontrollimatuid heiteid ei teki.

5.4.18. Lisad

LHK projekti täiendavad andmed
Tuulteroos on lisatud manusena.
LHK projekti lisad

5.4.19. Tehnoloogilised äkkheited (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.20. Välisõhus leviv müra (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane.

5.5. Heiteallikad ning saasteainete aasta ja hetkelised heitkogused heiteallikate kaupa

Heiteallikas Välisõhku väljutatud saasteaine
CAS nr Nimetus Heite liik Heitkogus Äkkheite keskmine prognoositav kontsentratsioon, mg/Nm³ Kanda vormile 5.6
Hetkeline Aastas
Kogus Mõõtühik Kogus Mõõtühik
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.028 g/s 0.0178 t  
112-Propaani põleti pulbervärvimisel PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0005 g/s 0.00414 t  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) Tavaheide 0.0005 g/s 0.00414 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0005 g/s 0.00414 t  
10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.0462 g/s 0.39376 t  
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.0324 g/s 0.276 t  
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.0022 g/s 0.0184 t  
BC Must süsinik Tavaheide 0 g/s 0.000224 t  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks Tavaheide 0 mg/s 0.000014 kg  
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks Tavaheide 0.0001 mg/s 0.00092 kg  
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks Tavaheide 0 mg/s 0.000002 kg  
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks Tavaheide 0.0001 mg/s 0.001104 kg  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks Tavaheide 0 mg/s 0.000007 kg  
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks Tavaheide 0 mg/s 0.000138 kg  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks Tavaheide 0 mg/s 0.000007 kg  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks Tavaheide 0 mg/s 0.000005 kg  
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks Tavaheide 0 mg/s 0.000101 kg  
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid Tavaheide 0.0005 µg/s 0.0046 mg  
50-32-8 Benso(a)püreen Tavaheide 0 mg/s 0.000005 kg  
205-99-2 Benso(b)fluoranteen Tavaheide 0 mg/s 0.000008 kg  
207-08-9 Benso(k)fluoranteen Tavaheide 0 mg/s 0.000008 kg  
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen Tavaheide 0 mg/s 0.000008 kg  
7446-09-5 Vääveldioksiid Tavaheide 0.0006 g/s 0.004692 t  
124-38-9 Süsinikdioksiid Tavaheide 0.0186 g/s 579.79136 t  
105-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 1 1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) Tavaheide 0.203 g/s 11.1898 t  
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 1.151 g/s 49.1043 t  
100-41-4 Etüülbenseen Tavaheide 0.041 g/s 2.2735 t  
123-86-4 n-Butüülatsetaat Tavaheide 0.114 g/s 4.6824 t  
108-88-3 Tolueen (Metüülbenseen) Tavaheide 0.265 g/s 5.3345 t  
141-78-6 Etüülatsetaat (Etüületanaat) Tavaheide 0.057 g/s 1.1431 t  
67-64-1 Atsetoon (2-Propanoon) Tavaheide 0.038 g/s 0.7621 t  
Aromaatsed Aromaatsed süsivesinikud Tavaheide 0.508 g/s 18.798 t  
106-Märgvärvimise värvikambri ventilatsioon nr 2 123-86-4 n-Butüülatsetaat Tavaheide 0.177 g/s 5.8687 t  
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) Tavaheide 0.213 g/s 8.5053 t  
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.557 g/s 21.5527 t  
100-41-4 Etüülbenseen Tavaheide 0.039 g/s 1.5376 t  
Aromaatsed Aromaatsed süsivesinikud Tavaheide 0.252 g/s 10.0429 t  
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.028 g/s 0.0178 t  
103-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks Tavaheide 0.0191 mg/s 0.60 kg  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks Tavaheide 0.0004 mg/s 0.012 kg  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks Tavaheide 0.0004 mg/s 0.012 kg  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks Tavaheide 0.0019 mg/s 0.06 kg  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks Tavaheide 0.0004 mg/s 0.012 kg  
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.0018 g/s 0.056 t  
10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.0016 g/s 0.052 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0003 g/s 0.0084 t  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0003 g/s 0.0084 t  
108-Tootmisruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks Tavaheide 0.8491 mg/s 47.522 kg  
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks Tavaheide 0.0038 mg/s 0.12 kg  
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks Tavaheide 0.0038 mg/s 0.12 kg  
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks Tavaheide 0.0191 mg/s 0.60 kg  
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks Tavaheide 0.0038 mg/s 0.12 kg  
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.0796 g/s 4.937 t  
10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.3322 g/s 20.874 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0027 g/s 0.084 t  
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0219 g/s 1.379 t  
101-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 1 1308-38-9 Kroom(III)oksiid (Dikroomtrioksiid) Tavaheide 0.0198 mg/s 0.624 kg  
7747-40-7 Kaaliumkloriid Tavaheide 0.009 g/s 0.27 t  
7647-01-0 Vesinikkloriid Tavaheide 0.006 g/s 0.187 t  
7664-93-9 Väävelhape Tavaheide 0.023 g/s 0.723 t  
1310-73-2 Naatriumhüdroksiid Tavaheide 0.003 g/s 0.085 t  
102-Galvaanika ruumi üldventilatsiooni korsten nr 2 1310-73-2 Naatriumhüdroksiid Tavaheide 0.0246 g/s 0.777 t  
7647-01-0 Vesinikkloriid Tavaheide 0.0013 g/s 0.042 t  
7747-40-7 Kaaliumkloriid Tavaheide 0.0043 g/s 0.135 t  
7664-39-3 Vesinikfluoriid Tavaheide 0.001 g/s 0.028 t  
1308-38-9 Kroom(III)oksiid (Dikroomtrioksiid) Tavaheide 0.0198 mg/s 0.624 kg  
104-Haavelpuhastuse kamber nr 1 PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0175 g/s 0.552 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0061 g/s 0.193 t  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) Tavaheide 0.0003 g/s 0.0096 t  
110-Gaasi- ja plasmalõikuse kohtäratõmme PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.001 g/s 0.033 t  
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks Tavaheide 0.0369 mg/s 1.1633 kg  
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.4411 g/s 13.911 t  
10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.6022 g/s 18.992 t  
113-Pulbervärvimise ventilatsioon PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0028 g/s 0.09 t  
114-Diiselkütuse tankla NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.036 g/s 0.0005 t  
115-Haavelduskamber nr 2 PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0.0175 g/s 0.552 t  
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0.0061 g/s 0.193 t  
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) Tavaheide 0.0003 g/s 0.0096 t  
 
Kontrollimatu heite kirjeldus heiteallikate kaupa
Tööstusheite seaduse § 115 lõike 2 tähenduses kontrollimatut heidet ei esine.
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.6
 
RM on raskmetall. Raskmetallid on järgmised metallid ja poolmetallid ning nende ühendid: plii (Pb), kaadmium (Cd), elavhõbe (Hg), arseen (As), kroom (Cr), vask (Cu), nikkel (Ni), seleen (Se), tsink (Zn), koobalt (Co), vanaadium (V), tallium (Tl), mangaan (Mn), molübdeen (Mo), tina (Sn), baarium (Ba), berüllium (Be), uraan (U).

POSid on püsivad orgaanilised saasteained, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta lisas 1 nimetatud ained ja benso(a)püreen, benso(b)fluoranteen, benso(k)fluoranteen ning indeno(1,2,3-cd)püreen.

PCDDd/PCDFd on polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid.

5.6. Välisõhku väljutatavate saasteainete loetelu ja nende taotletavad heitkogused aastas

CAS nr Nimetus Heitkogus aastas
Kogus Mõõtühik
100-41-4 Etüülbenseen 3.8111 t
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 40.31176 t
108-88-3 Tolueen (Metüülbenseen) 5.3345 t
123-86-4 n-Butüülatsetaat 10.5511 t
124-38-9 Süsinikdioksiid 579.79136 t
1308-38-9 Kroom(III)oksiid (Dikroomtrioksiid) 1.248 kg
1310-73-2 Naatriumhüdroksiid 0.862 t
1330-20-7 Ksüleen (dimetüülbenseen) 19.6951 t
141-78-6 Etüülatsetaat (Etüületanaat) 1.1431 t
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0.000008 kg
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0.000008 kg
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0.000008 kg
50-32-8 Benso(a)püreen 0.000005 kg
630-08-0 Süsinikmonooksiid 19.18 t
67-64-1 Atsetoon (2-Propanoon) 0.7621 t
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0.132014 kg
7439-96-5 Mangaan ja ühendid, ümberarvutatuna mangaaniks 49.2853 kg
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.00092 kg
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0.132005 kg
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.001104 kg
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0.000002 kg
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0.132007 kg
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0.660007 kg
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0.000138 kg
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.004692 t
7647-01-0 Vesinikkloriid 0.229 t
7664-39-3 Vesinikfluoriid 0.028 t
7664-93-9 Väävelhape 0.723 t
7747-40-7 Kaaliumkloriid 0.405 t
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0.000101 kg
Aromaatsed Aromaatsed süsivesinikud 28.8409 t
BC Must süsinik 0.000224 t
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 70.7115 t
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0046 mg
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 2.61854 t
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.48254 t
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.02334 t

6. Eriosa - Maapõu

6.1. Maavara kaevandamine

Ei ole asjakohane

6.2. Graafilised lisad ja lisadokumendid

Ei ole asjakohane

7. Teave keskkonnamõju hindamise eelhinnangu andmiseks

Tegevuse täpsustus, füüsilised näitajad ning asjakohasel juhul lammutustööde kirjeldus
Tegevuse täpsem kirjeldus koos füüsiliste näitajatega on toodud alapunkti "Tegevuse kirjeldus, iseloomustus, eesmärk ja põhjendus" all.
Tegevuse asukoha ja eeldatava mõjuala kirjeldus
Asukoha ja mõjuala kirjeldus on toodud alapunkti "Asukoha üldiseloomustus" all.
Tegevusega oluliselt mõjutatavate keskkonnaelementide kirjeldus
Pinnas, pinna- ja põhjavesi
Käitise väliterritooriumilt ja katustelt ärajuhitav sademevesi suunatakse Narva Vesi AS-i sademeveekanalisatsiooni.

Toormed ja abimaterjalid ladustatakse tootmishoonetes sees või vastavatel
ladestuspindadel väliterritooriumil. Kemikaale hoiustatakse
originaalpakendites (sh tünnides, IBC konteinerites, kanistrites, vaatides, kaubaalustel vms) vastavalt materjali omadustele.
Galvaanika vannid asuvad ruumis, mis on varustatud betoneeritud lekkepüüdmisvanniga võimalike avariiolukordade tarbeks.
Välditakse erinevate materjalide segunemist muude ainetega. Keskkonnaohtlike ainete hoiukohad ei asu veekogude, puurkaevude ega ka äravoolutorustike vahetus läheduses. Hoiukohtade betoneeritud aluspind välistab lekke või mahuti purunemise tõttu toormete, abimaterjalide (sh kemikaalide) või ohtlike ainete sattumise pinnasesse ja pinna- ning põhjavette.

Käitise territooriumil ega sellega vahetult piirneval alal ei ole veekogusid. Lähim veekogu on Narva veehoidla umbes 300 m kaugusel lõunasuunal, loodesuunalasuvad Paemurru tiigid (Kadastiku t).

Veehaaret HANZA Mechanics Narva AS ei oma. Veevarustuseks on veetud liin naaberettevõttest, mis vahendab vett Narva linna vee-ettevõtjalt. Samuti ei paikne käitise alal ega selle kontaktvööndis puurkaeve. Territoorium asub pindmise reostuse eest nõrgalt kaitstud põhjaveega ala.

Kokkuvõtvalt võib järeldada, et korrektsel tegutsemisel (st kemikaalide hoiustamisel selleks ettenähtud kohtades) ei ole oodata ohtlike kemikaalide ladustamisest ja käitlemisest tuleneda võivat ohtu vesikeskkonnale ega pinnasele. Kemikaalide hoidlate konstruktsioonist (sh betoneeritud katete olemasolust) tulenevalt on takistatud ka õnnetusjuhtumi korral maapinnale sattuvate kemikaalide pääs keskkonda (st takistatud võimalikku
keskkonnareostust põhjustavate ainete imbumine pinnasesse ning sealt edasi põhjavette).
Teave kavandatava tegevusega eeldatavalt kaasneva olulise keskkonnamõju kohta
Nagu ka eelpool toodud kirjeldusest järeldub, ei ole korrektsel tegutsemisel (st kemikaalide hoiustamisel selleks ettenähtud kohtades) oodata ohtlike kemikaalide ladustamisest ja käitlemisest tuleneda võivat ohtu vesikeskkonnale ega pinnasele.

Taotluse punktist 5.4.14. "Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang
Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang" järeldub, et käitis kasutab oma töös kemikaale, mis võivad teoreetiliselt põhjustada lõhnahäiringut, kuid modelleeritud saasteainete kontsentratsioonid välisõhus jäävad allapoole saasteainete teadaolevaid lõhnalävesid.

Käitise poolt põhjustatud heitmed on väikesed ning ei suuda olulisel määral mõjutada piirkonna õhukvaliteeti sh lõhnahäiringute teket. Sellest lähtuvalt ei ole oodata käitise tegevusega seonduvat lõhnaemissiooni tasemel, mis võiks põhjustada lõhnahäiringuid.

Taotluse punktis 5.4.16 on toodud järeldus, et käitise tegevusest tulenevalt ei ole oodata välisõhus leviva müra ületamist. Seadmed asuvad tootmisterritooriumil asuva tootmishoone siseruumides. Seadmete töö puhul ei ole korrektse hoolduse korral oodata ülenormatiivseid müratasemeid, mis võiks kanduda hoonest väljapoole.

Ettepanekuid saasteainete heitkoguste vähendamiseks ebasoodsate ilmastikutingimuste esinemise korral ei ole vaja rakendada, kuna ületamist ei toimu.

Galvaanikatsehhis kasutusel olnud vesi puhastatakse enne kanalisatsiooni juhtimist. Kanalisatsiooni juhitud ainete sisaldus on jäänud analüüsiaktidele tuginedes piirmääradest allapoole.
Kavandatava tegevuse erisused ja meetmed
Aluseks võttes juba kehtivat keskkonnakompleksluba, mis on käitisele välja antud, 2018 koostatud "HANZA Mechanics Narva AS aruannet" ja käesoleva taotluse materjale, ei ole vajalik kehtestada tegevusele erisusi ja meetmeid.

8. Taotluse lisad

Nimetus Manus
Hanza tootmiskompleksi asendiplaan
Hanza tootmiskompleksi asukohakaart
Riigilõiv
Keskkonnaameti kiri 16.03.2022 nr DM-117648-2
ISO 9001; ISO 14001 ja ISO 45001 sertifikaat