Menetlus M-126827 » Taotlus T-KL/1021792 Tagasi menetluse vaatesse

Sisukord

1. Keskkonnakaitseloa taotlus

Taotlus
Taotluse number
T-KL/1021792
Taotluse liik
Keskkonnaloa taotlus
Taotleja andmed
Ärinimi / Nimi
Tartu Biogaas OÜ
Kontaktisik
Kristjan Stroom
Tegevuse ülevaade
Taotluse kokkuvõtlikult sõnastatud sisu
Muutmistaotlus esitatakse täpsustamaks käideldavate biojäätmete koguseid ja liike. Samuti täpsustatakse jäätmekäitlustoimingut (lisatakse toimingukood R3o). Käitise tootmismaht ja viis ei ole reaalselt tehnoloogiliselt muutununud.

Välisõhu osas on välja vahetatud gaasikatel ja koostootmisjaama põletusseade. Sellega seoses on ka antud põletusseadmete võimsused mõnevõrra muutunud. Samuti on täpsustatud avariiküünla võimsust, mis eelnevas taotluses oli ekslikult märgitud suuremana kui tegelik võimsus. Täpsustatud on ka heiteallika K3 asukohta.
Tegevuse kirjeldus, iseloomustus, eesmärk ja põhjendus
Ilmatsalu biometaanijaamas tegeletakse biometaani tootmisega. Protsessi vahesaaduseks on biogaas, mida toodetakse peamiselt vedel- ja tahesõnniku ning biojäätmete anaeroobse kääritamise teel. Biogaasist toodetakse omakorda biometaani.

Sisendtooraine kogus aastas on ca 120 000 tonni (sellest kuni 36 500 tonni jäätmeid ning lisaks põllumajanduslikud kõrvalsaadused nagu sõnnik, silo, põhk, aganad ning toiduainetööstuses tekkiv vadak). Sisendtoorainest tekib kuni 120 000 tonni kääritusjääki aastas.
Taotluse vormil 3.2 on võimalikud vastuvõetavate jäätmete kogused esitatud maksimaalsetena. Aastate lõikes jäätmete ja kõrvalsaaduste kogused varieeruvad ning selleks et ei tekiks mõnel aastal mõne jäätmeliigi lubatud koguse ületamist on vajalik jäätmekogused näidata taotluses varuga. Seega vormil 3.2. esitatud jäätmete kogused ei summeeru. Lisaks vormil 3.2 esitatud jäätmetele võtab käitis vastu sõnnikut, silo, põhku, aganaid, vadakut jt loodusomaseid mitteohtlike põllumajandustootmisest pärinevaid materjale ehk põllumajanduslikke kõrvalsaadusi.

Käideldavate jäätmete kogus jääb käitises alla 100 t/ööpäevas (ehk alla 36500 t/a).
Käitise aastane summaarne toorainete (st jäätmed + kõrvalsaadused) kääritusmaht ei ületa 120 000 t/a.

Saadav 50–65%-se metaanisisaldusega biogaas puhastatakse, komprimeeritakse ja jahutatakse. Biogaasi puhastamiseks kasutatakse fiiber membraane, mille eluiga 15–20 aastat.
Planeeritav biometaani aastatoodangu ligikaudne maht ja päevane tootlikkus on: 4200 tuhat m3/a ja 15342 m3/d.
Lisaks biometaani tootmisele on jaamas võimalik ka koostootmine – soojuse ja elektri koostootmine maagaasist. Koostootmisüksuse võimsus on sisseantava kütuse koguse alusel on 2,170 MW (väljundvõimsus 0,928 MWth ja 0,891 MWe).

Toorme kogumine, ettevalmistamine ja tarnimine:
Tooraine tahkel kujul transporditakse biogaasijaama juurde autotranspordiga ning ladustatakse tahke materjali vastuvõtusalvedes (2 tk). Frontaallaaduriga täidetakse kaaluindikaatoritel asetsevad tahke materjali doseerimispunkrid (2 tk) tahke substraadiga. Pikaajalist jäätmete ladustamist ei toimu. Käitluskohta transporditud tahked jäätmed jõuavad toorme hoidlast 3 tööpäeva jooksul tootmisprotsessi.
Doseerimispunkrite vahel asub pump, kus segatakse kokku tahke ja vedel substraat ning millest toimub substraadi doseerimine käärititesse.
Tahkematerjali (tahke toorme) ladustamine/hoiustamine hoidlas (tahkematerjali vastuvõtusalvedes) vastab veeseaduses esitatud sõnniku hoidmise nõuetele ja keskkonnaministri määruses nr 12 esitatud biolagunevate jäätmete ladustamisenõuetele. Hoidla (tahkematerjali vastuvõtusalved) on ehitatud lekkekindlalt – hoidla konstruktsioon tagab ohutuse ja lekete vältimise hoidla käitamisel, sealhulgas selle täitmisel ja tühjendamisel. Ühtlasi on tagatud, et sademed ja pinna- ning põhjavesi ei valguks hoidlasse. Tahkete jäätmete vastuvõtusalved on varustatud rennidega, mille tõttu toimub nõrgvee eraldamine äravoolavast pinnaseveest. Toimub nõrgvee tekke minimeerimine (vastuvõtusalved on optimaalse suurusega). Nõrgvesi ja sademevesi juhitakse eelmahutisse ja sealt käärititesse. Hoidla lähedale puudub kõrvalisetel isikutel ligipääs – tootmisterritoorium on ümbritsetud taraga. Käitises on videovalve.
Tahkematerjali vastuvõtusalved on ehitatud välja betoonvundament plaatidest, betoonelement seinad on tihendatud spetsiaalse paisuva tihendmaterjaliga.

Tooraine vedelal kujul transporditakse biogaasijaama juurde tsisternveokitega või pumbatakse mööda torustikku lähedalasuvast sigalakompleksist vedela substraadi vastuvõtukaevudesse/mahutitesse (1 olemasolev ja 1 ehitusjärgus). Vedela substraadi vastuvõtukaev on varustatud intensiivset segamist võimaldava propellerseguriga. Vastuvõtukaevust pumbatakse vedel substraat käärititesse. Kuna vedelsubstraadi kaev kaetud ning tegu on kinnise süsteemiga, siis heiteallikana seda pole arvestatud.

Metaankäärituse bioloogiline protsess toimub mahutites kahe etapina – kääritites (2 tk) ja järelkääritites (hetkel olemas üks, kuid ehitamisel on täiendav järelkääriti). Bioloogiline protsess kestab keskmiselt 35-40 päeva, mille jooksul orgaanilised ained lagunevad peaaegu täielikult.
Protsessi edukuseks on vajalik stabiilne temperatuur ja alaliselt anaeroobne keskkond. Kõik kääritid töötavad konstantsel temperatuuril. Stabiilse käärimisprotsessi tagab igapäevane toorme tarnimine, substraadi pidev lagunemine ja püsiva temperatuuri hoidmine. Soojusvahetiga tagatakse protsessi vajalik töötemperatuur vahemikus 37 °C kuni 42 °C. Toormaterjali soojendamiseks ja käärimistemperatuuri hoidmiseks kasutatakse maagaasil töötavast katlast tulenevat soojust. Metaankääritites kasutatakse segisteid, mis tagavad toorme pideva liikumise, millega takistatakse ujuvkihi tekkimist substraadi pinnale ja jääkainete kogunemist mahutite põhja. Kääriteid varustatakse värske toormega – vedel- ja tahesõnnikuga ning muu biolaguneva materjaliga. Tooret lisatakse väikestes kogustes iga päev. Kääritusmahutid tühjendatakse tsentraalpumbaga, juhtimis- ja jälgimissüsteem juhib ja kontrollib protsessi vastavalt protsessist hangitud andmetele. Kõik metaankääritid on varustatud kaitseseadmetega, mis takistavad ülerõhu ja vaakumi tekkimist. Igal kääritil on väljalaskeavad proovide võtmiseks ja avariitühjendamiseks.
Protsessis toodetakse orgaanilisest ainest hapnikuvaeses keskkonnas biogaasi, mis on 50-65%-se metaanisisaldusega. Antud gaas suunatakse enamasti biogaasi kääriti ülemises osas asuvasse gaasihoidlasse ning sealt edasi suunatakse biogaas puhastamiseks fiiber membraanidesse ning membraanpuhastamise väljundis saadakse 97%-se metaanisisaldusega biometaan, mida saab suunata gaasivõrku. Kvaliteedi mitte vastavuse korral biometaan suunatakse tagasi protsessi (mitte ei lasta võrku). Biometaani tootmise protsessis suunatakse biogaas puhastamiseks filtritesse ja kui see ei vasta peale seda ettenähtud kvaliteeditasemele, suunatakse biogaas tagasi kääritisse ning kordusprotsess (puhastamine) toimub seni, kuni vastav kvaliteet biometaani tootmiseks on saavutatud. Võib aga tekkida avariiolukord, mil biometaani tootmine ei ole võimalik ning sel juhul suunatakse biogaas avariipõletisse.
Biometaani tootmise ja tõhusa koostootmise puhul kasutatakse koostootmisjaamas maagaasi, mille abil toodetud energiat kasutatakse biometaani tootmise protsessienergiaks (soojus) ning ülejäänud energia (soojus ja elekter) müüakse võrku.

Biometaani tootmine:
Biometaani tootmiseks vajaliku protsessienergia (soojuse) saamiseks kasutatakse 0,93 MWth nimisoojusvõimsusega maagaasil töötavat katelt (heiteallikas K1 – katla korsten). Katel töötab aastaringselt vastavalt vajadusele ehk maksimaalselt 8760 tundi aastas (reaalselt u 3000 h/a) ning aastas kasutatakse maksimaalselt 1000 tuhat m3 maagaasi. Maagaasi transport toimub käitisesse mööda maaalust torustikku (paralleelne toru biometaaniga, mida transporditakse torustiku kaudu käitisest välja).

Biometaani tootmine ja tõhus koostootmine:
Käitist on võimalik käitada ka tõhusa koostootmise režiimil. Sel juhul kasutatakse maagaasil töötavat koostootmisjaama (heiteallikas K2 – koostootmisjaama korsten). Põletusseade võib töötada aastaringselt ehk kuni 8760 tundi aastas ning aastas kasutatakse 3100 tuhat m3 maagaasi. Maagaasi transport toimub käitisesse mööda maaalust torustikku (paralleelne toru biometaaniga, mida transporditakse torustiku kaudu käitisest välja). Toodetud energiat kasutatakse biometaani tootmise protsessienergiaks (soojus) ning ülejäänud energia (soojus ja elekter) müüakse võrku. Seega toimub käitises nii biometaani tootmine kui ka tõhus koostootmine.
Koostootmisjaam ei tööta samaaegselt katlaga – töötab üks või teine. Käitise käitamine koostootmise režiimil katab ära biometaani toomiseks kuluva soojusenergia vajaduse ning ülejääv müüaksegi võrku.

Avariiolukord – avariipõleti kasutamine:
Ettenägematute asjaolude tõttu võib tekkida vajadus biogaasi põletamiseks tõrvikus, kuid tegemist on sel juhul avariiolukorraga – seda ei planeerita ega ole ka ette näha. Selleks kasutatakse 1,0 MWth nimisoojusvõimsusega avariipõletit ehk tõrvikpõletit (heiteallikas K3 – avariipõleti). Avariipõleti töötab maksimaalselt 100 tundi aastas ning maksimaalselt põletatakse 24 tuhat m3 biogaasi.
Biogaasi põletamist ei planeerita. Biometaani tootmise protsessis suunatakse biogaas puhastamiseks filtritesse ja kui see ei vasta peale seda ettenähtud kvaliteeditasemele, siis suunatakse biogaas tagasi kääritisse ning kordusprotsess (puhastamine) toimub seni, kuni vastav kvaliteet biometaani tootmiseks on saavutatud. Võib aga tekkida avariiolukord, mil biometaani tootmine ei ole võimalik ning sel juhul suunatakse biogaas avariipõletisse.
Avariipõletiga ei tööta samaaegselt katel ega ka koostootmisjaam.

Seega ükski põletusseade ei tööta koos. Nii ei kattu reaalselt mitte ühegi põletusseadme hetkheide. Samas käesolevas taotluses on hinnatud lihtsustatult halvimat olukorda, kuid heiteallikad siiski peaksid korraga töötama.

Kääritusjäägi hoiustamine
Ettevõte ise kasutab kääritusjäägi hoiustamiseks kaht hoidlat: digestaadimahutit ja digestaadilaguuni. Lisaks viiakse digestaati Rahinge ja Vorbuse hoidlatesse.
Digestaat tekib biolagunevatest jäätmetest ja põllumajanduslikest kõrvalsaadustest kääritites. Kõigepealt toimub materjali kääritamine kahes kääritis (mahutavus 2*3500 m3) ja seejärel järelkääritites (olemasoleva mahutavus 2700 m3, ehitamisel täiendavalt ka teine järelkääriti 5000 m3, asukoht Raba tee 4b). Järelkääritist väljuv kääritusjääk ehk digestaat pumbatakse pumbahoonesse paigaldatud pumbaga maa-aluse torustiku kaudu digestaadi hoiustamismahutisse, mis on ringja põhiplaaniga hoidla mahutavusega 5000 m3, mis asub biometaanijaama põhikompleksi kõrval läänesuunas Raba tee 4 kinnistul (katastritunnus 83101:002:0229) (naaberkinnistul). AS Tartu Agro on andnud nõusoleku Tartu Biogaas OÜ-le isikliku kasutusõiguse seadmiseks Raba tee 4 kinnistul (katastritunnus 83101:002:0229) digestaadi hoiustamiseks kasutatava mahuti asukoha maa-alale. Seega arvatakse vastav maa-ala tootmisterritooriumi koosseisu ning vastav hoidla käitise rajatiste koosseisu. Hoiustamismahuti on ehitatud välja betoonvundament plaatidest, betoonelement seinad on tihendatud spetsiaalse paisuva tihendmaterjaliga.
Tartu Biogaas OÜ kasutab Ilmatsalu biometaanijaama tegevuse käigus tekkiva digestaadi hoiustamiseks ka laguuntüüpi hoidlat. Laguuni mahutavuseks on 14 000 m3 ning see asub linnulennult Ilmatsalu biometaanijaamast ca 7,3 km kaugusel põhjasuunas Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309). AS Tartu Agro on andnud nõusoleku Tartu Biogaas OÜ-le isikliku kasutusõiguse seadmiseks Silo (katastritunnus 83101:001:0227) ja Näkinurme (katastritunnus 83101:001:0309) kinnistutele (laguun rajatud siiski vaid Näkinurme kinnistule, kuid Silo kinnistut kasutatakse ligipääsuks). Samuti on Arvo Näkk andnud nõusoleku isikliku kasutusõiguse seadmiseks Tartu Biogaas OÜ kasuks kinnistutele Näkimäe (katastritunnus 83101:001:0308) ja Vana-Ratassepa (katastritunnus 83101:001:0235), et oleks tagatud ligipääs digestaadi laguunile. Hoiustamislaguun on ehitatud 1,5 mm paksusest HDPE kilest. Et vältida kile purunemist teravate osiste tõttu, kaeti hoiustamislaguuni põhi ja külgseinad liivapadja või alternatiivina geotekstiiliga. Hoidlate võimalike rikete kiireks avastamiseks ehitati hoidlate alla (ümber põhja perimeetri) kontrolldrenaaž, mis on ühendatud kontrollkaevuga. Laguun peab olema kaetud naturaalkoorikuga saastumise (võõrised, nt umbrohuseemned) vältimiseks ning kääritusjäägist lenduvate gaaside vähendamiseks.

Järelkääritist väljuv digestaat on ligikaudu temperatuuriga 38 °C, kuivaine sisaldusega ca 4,8% homogeenne orgaaniline väetis, mille mineraalse lämmastiku osakaal võrreldes vedel- ja tahesõnnikuga on suurenenud.

Keskkonnaloa taotlemisel ja käitise edasisel tegutsemisel lähtutakse Keskkonnaministri 10.05.2016 määrusest nr 12 "Nõuded biolagunevatest jäätmetest biogaasi tootmisel tekkiva kääritusjäägi kohta". Juhul kui vastava kääritusjäägi partii tootmiseks võetakse vastu määruse lisasse 3 mittekuuluvaid jäätmeid siis on kääritusjäägi kasutamiseks vajalik selle sertifitseerimine vastavalt määruse nr 12 nõuetele. Kui vastu võetakse ainult lisasse 3 kuuluvaid jäätmeid, siis sertifitseerimine vajalik ei ole. Vajalik on järgida määruse nr 12 nõudeid.

Olmereovee jaoks on ette nähtud kogumismahuti. Äravedu teostab Fekto OÜ. Tehnoloogiline vesi suunatakse vedela substraadi vastuvõtukaevu. Sademevesi suunatakse territooriumi lõunaalalt, kõnniteedelt ja kontori sissesõiduteelt haljastatud osadesse ja põhjaalalt (sh tooraineplatsidelt) restkaevude kaudu vedela substraadi vastuvõtukaevu.

Käitise peamised tootmisetapid on järgmised:
1. toorme tarnimine, kogumine ja ettevalmistamine;
2. biogaasi tootmine metaankäärituse abil vastavates mahutites (kääritites);
3. biogaasi kogumine ja puhastamine;
4. biometaani tootmine;
5. kääritusjäägi ehk digestaadi pumpamine digestaadi hoiustamismahutisse ja transport laguunidesse ja/või digestaadihoidlatesse.

Käitise tegevuseks vajalikud tugiportsessid on järgnevad:
1. hooldus- ja remonttööde teostamine tehnoloogilistel ja abiseadmetel;
2. seadmest väljuva digestaadi üleandmine;
3. tooraine transport käitise asukohta.
Tegevusega kaasneda võivate keskkonnahäiringute (lõhn, müra, vibratsioon, tolm jne) kirjeldus
Tartu Biogaas OÜ Ilmatsalu biometaanijaam asub Tartu maakonnas Tartu linnas Ilmatsalu alevikus aadressil Raba tee 4a (katastritunnus 83101:002:0230). Lisaks kuulub tootmisterritooriumi hulka Raba tee 4 kinnistul (katastritunnus 83101:002:0229) oleva digestaadi hoiustamiseks kasutatav mahuti maa-ala, mille kasutamiseks on saadud luba. Lisaks kasutatakse digestaadi hoiustamiseks ka laguuntüüpi hoidlat, mis asub Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309). Samuti Raba tee 4b (79301:001:1106), kuhu on ehitamisel täiendav järelkääriti.
Lähim elamumaa asub biometaanijaama tootmisterritooriumi piirist ca 200 m kaugusel kirdesuunas, aadressil Pargi tee 9 (katastritunnus 83101:002:0017), kuid seal asub mitteeluhoone. Lähim elamumaal asuv eluhoone jääb käitise tootmisterritooriumi piirist ca 365 m kaugusele loodesuunda (Raba tee 11, katastritunnus: 83101:002:0181). Käitise otseste naabermaaüksuste sihtotstarve on tootmismaa ja maatulundusmaa.
Nagu eespool mainitud, siis Ilmatsalu biometaanijaama tegevuse käigus tekkiva digestaadi hoiustamiseks kasutatakse ka väljaspool käitise põhitootmisterritooriumit asuvat laguuni. Laguun asub Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309) Kardla külas Tartu linnas Tartumaal. Laguun paikneb linnulennult Ilmatsalu Ilmatsalu biometaanijaamast ca 7,3 km kaugusel põhjasuunas. Laguuni vahetus ümbruses on peamiselt maatulundusmaad. Laguunile lähim elamumaal asuv eluhoone on ca 300 m kaugusel loodesuunas laguunist ning lähim elumaja (maatulundusmaa sihtotstarbega kinnistul) ca 260 m kaugusel kirdesuunas laguunist.
Maapinna reljeef on tootmiskompleksi piirkonnas suhteliselt tasane. Territooriumil on olemas vajalikud juurdepääsuteed ja elektrivarustus.
Vastavalt keskkonnaministri määrusele nr 56 arvestatakse käitise tegevuse hinnanguliseks mõjupiirkonnaks ala vähemalt 500 m raadiuses tootmisterritooriumist või ala, mille kaugus tootmisterritooriumist võrdub kõrgeima paikse heiteallika 50-kordse kõrgusega maapinnast. Lähtudes asjaolust, et Ilmatsalu biometaanijaama kõrgeim paikne heiteallikas asub kõrgusel 8 m (8*50=400 m), siis arvestuslik mõjupiirkond on vähemalt 500 m.
Otsesesse mõjupiirkonda jäävad peamiselt Ilmatsalu aleviku tootmismaad, maatulundusmaad ja ühiskondlike ehitiste maad. Käitise otsesesse mõjupiirkonda jääb kultuurimälestistest II ms hukkunute ühishaud (registrinumber 4289), mis asub käitisest ca 480 m kaugusel kirde suunas. Looduskaitsealadest ja -objektidest jääb käitise mõjupiirkonda Ilmatsalu park (kaitseala, registrikood: KLO1200227). Käitise otseses mõjupiirkonnas ei paikne Natura 2000 alasid. Otsessse mõjupiirkonda jäävad pärandkultuuriobjektidest Tartu Näidissovhoosi keskus (registrinumber 831:PNL:006), Ilmatsalu rüütlimõisa (Ilmazahl) süda (registrinumber 831:MOA:001), Vase maja (registrinumber 831:AUT:002), Ilmatsalu mõisa meierei (registrinumber 831:MEI:003) ja Ilmatsalu mõisa moonakamaja (registrinumber 831:MOM:002).
Laguunile lähim looduse kaitseala on ligikaudu 350 m kaugusel (Näkinurme kinnistust ligikaudu 150 m kaugusel) põhjasuunas asuv Natura 2000 võrgustikku kuuluv Kärevere linnuala (EE0080371) ja Kärevere loodusala (EE0080371), millele on moodustatud Kärevere looduskaitseala (KLO1000600). Alad ulatuvad laguuni asukohast lõunast kirdesse. Laguuni asukoha piirkonnas (ca 1,35 km raadiuses) on mitmed looduskaitsealused üksikobjektid (kaitstavate liikide kasvualad ja elupaigad). Kaitstavad liigid on: Ulmus laevis (künnapuu), Iris sibirica (siberi võhumõõk), Viola uliginosa (lodukannike), Dactylorhiza fuchsii (vööthuul sõrmkäpp), Cobitis taenia (hink), Dytiscus latissimus (laiujur), Misgurnus fossilis (vingerjas), Cottus gobio (võldas). Lisaks on piirkonnas I ja II kaitsekategooriaga liike.
Laguuni asukohale lähim kultuurimälestis on ca 250 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 25 m kaugusel) loodesuunas olev asulakoht (registri nr 13008) ning 324 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 55 m kaugusel) asuv kivikalme (registri nr 13009). Kivikalme seisundiks on Kultuurimälestiste riiklikus registris märgitud „hävinud“. Kinnismälestise kaitsevöönd ulatub ka Näkinurme kinnistule. Laguuni lähiümbruses on 11 pärandkultuuriobjekti, neist kaks jäävad mõjupiirkonda: Karlaküla (vanad kohanimed; registreerimisnumber 831:KON:007) ja Puu talu (põline talukoht; registreerimisnumber 831:TAK:016).
Otseses mõjupiirkonnas ei asu saasteainete hajumistingimusi mõjutada võivaid olulisi geograafilisi ja tehnogeenseid objekte.
Ettevõttes kasutatav toore ning kääritusjääk sisaldavad lõhnavaid ühendeid. Seega käitise tegevusega (peamiselt toorme ja digestaadi hoiustamine) võib kaasneda lõhnaainete eraldumine ja hajumine. Lõhna eraldub nii toorme vastuvõtusalvedest, doseerimispunkritest kui ka digestaadi hoidlatest. Üldiselt levib Ilmatsalu biometaanijaama territooriumidel tootmistegevusele iseloomulik lõhn. Samas puuduvad hetkel kaebused töötajatelt ja ümbruskonna elanikelt (vastuvõtjatelt).
Lähimad vastuvõtjad ehk elumajad asuvad biometaanijaamast umbes 400 m kaugusel põhja- ja loodesuunas.
Biometaanijaama käitamisel on mürateke võimalik nii paiksetest heiteallikatest (tootmisprotsess) kui ka ettevõtet teenindavast transpordist. Enamasti on tekkiva müra kestvus lühiajaline, samuti toimub suur osa selle tekkest tootmishoonete siseruumides. Seega on ebatõenäoline mürast põhjustatud häiringu tekkimine väljaspool käitise tootmisterritooriumit.
Biometaanijaamas puuduvad olulised vibratsiooniallikad. Teataval määral võib vibratsiooni allikaks olla transport, mille vibratsiooni teket vähendab transpordivahendite väike liikumiskiirus. Võimaliku vibratsiooni vältimiseks hoitakse transpordivahendite liikumisteid korras.
Käitis/tegevuskoht
Nimetus
Ilmatsalu biometaanijaam
Aadress
Raba tee 4a, Ilmatsalu alevik, Tartu linn, Tartu maakond
Territoriaalkood
2050
Katastritunnus(ed)
83101:002:0230; 83101:001:0309; 79301:001:1105; 79301:001:1106
Objekti L-EST97 koordinaadid
X: 6474594, Y: 649180
Käitise territoorium
Ruumikuju: 3 lahustükki. Puudutatud katastriüksused: Näkinurme (83101:001:0309), Raba tee 4 (79301:001:1105), Raba tee 4a (83101:002:0230), Raba tee 4b (79301:001:1106). kuva kaardil
Ruumikuju: 3 lahustükki. Puudutatud katastriüksused: Näkinurme (83101:001:0309), Raba tee 4 (79301:001:1105), Raba tee 4a (83101:002:0230), Raba tee 4b (79301:001:1106).
Loa taotletav kehtivusaeg
Tähtajatu
Kehtivus aastates
Alates
 
Kuni
 
Puudutatud kohalikud omavalitsused
KOV nimetus KOV EHAK kood
Tartu linn, Tartu maakond 0793

1.1. Reovee, sh ohtlike ainete juhtimine ühiskanalisatsiooni

Ei ole asjakohane

2. Tööstusheide

2.1. Käitise tegevus ja kirjeldus

Ei ole asjakohane

2.2. Parima võimaliku tehnika (PVT) rakendamine

Ei ole asjakohane

2.3. Keskkonnatoime heitetasemed (HT)

Ei ole asjakohane

2.4. Tarbimis- ja muud keskkonnatoime tasemed (KT)

Ei ole asjakohane

2.5. Hoidlate ja mahutite kirjeldus ning kaitsemeetmed

Ei ole asjakohane

2.6. Keskkonnakaitse lisameetmed

Ei ole asjakohane

2.7. Kasutatavad ja toodetavad ained ja segud

Ei ole asjakohane

2.8. Pinnase ja põhjavee saastatuse seire

Ei ole asjakohane

2.9. Tootmise, jäätme- ja heitetekke ning heite keskkonnamõju omaseire tõhustamiseks kavandatud meetmed

Ei ole asjakohane

2.10. Avariide vältimiseks ja avarii tagajärgede vähendamiseks kehtestatud kord ja juhised käitumiseks

Ei ole asjakohane

2.11. Tegevushälbed

Ei ole asjakohane

2.12. Keskkonnamõju vältimine või vähendamine käitise sulgemise korral ja järelhoolduse meetmed

Ei ole asjakohane

2.13. Ajutised erandid kompleksloa nõuetest

Ei ole asjakohane

2.14. Lähteolukorra aruanne

Ei ole asjakohane

3. Eriosa - Jäätmed

3.1. Käitluskoht ja selle asukoha andmed

Käitluskoha andmed
Käitluskoha jrk nr 1.
Nimetus Ilmatsalu biometaanijaam
Kood JKK7800142
Aadress ja katastritunnus
Aadress Katastritunnus Objekti L-EST97 keskkoordinaadid
Tartu maakond, Tartu linn, Ilmatsalu alevik, Raba tee 4a 83101:002:0230 X: 6474598, Y: 649193
Raba tee 4b, Ilmatsalu alevik, Tartu linn, Tartu maakond 79301:001:1106 X: 6474679, Y: 649137
Tegevuskoha põhitegevusala (EMTAK) 35211 - Gaasitootmine
Käitluskohas käideldavad jäätmed Teiste (sh oma)
Jäätmekäitluskoha tegevusliik U9 - Bioloogiline töötlus
Asukoha üldiseloomustus Tartu Biogaas OÜ Ilmatsalu biometaanijaam asub Tartu maakonnas Tartu linnas Ilmatsalu alevikus aadressil Raba tee 4a (katastritunnus 83101:002:0230). Kinnistu suuruseks on 7064 m² ning maakasutuse sihtotstarve on tootmismaa (100%). Lisaks kuulub tootmisterritooriumi hulka Raba tee 4 kinnistul (katastritunnus 83101:002:0229) oleva digestaadi hoiustamiseks kasutatav mahuti maa-ala, mille kasutamiseks on saadud luba. Lisaks kasutatakse digestaadi hoiustamiseks ka laguuntüüpi hoidlat, mis asub Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309).Samuti Raba tee 4b (79301:001:1106), kuhu on ehitamisel täiendav järelkääriti.
Lähim elamumaa asub biometaanijaama tootmisterritooriumi piirist ca 200 m kaugusel kirdesuunas, aadressil Pargi tee 9 (katastritunnus 83101:002:0017), kuid seal asub mitteeluhoone. Lähim elamumaal asuv eluhoone jääb käitise tootmisterritooriumi piirist ca 365 m kaugusele loodesuunda (Raba tee 11, katastritunnus: 83101:002:0181). Käitise otseste naabermaaüksuste sihtotstarve on tootmismaa ja maatulundusmaa.
Nagu eespool mainitud, siis Ilmatsalu biometaanijaama tegevuse käigus tekkiva digestaadi hoiustamiseks kasutatakse ka väljaspool käitise põhitootmisterritooriumit asuvat laguuni. Laguun asub Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309) Kardla külas Tartu linnas Tartumaal. Laguun paikneb linnulennult Ilmatsalu Ilmatsalu biometaanijaamast ca 7,3 km kaugusel põhjasuunas. Laguuni vahetus ümbruses on peamiselt maatulundusmaad. Laguunile lähim elamumaal asuv eluhoone on ca 300 m kaugusel loodesuunas laguunist ning lähim elumaja (maatulundusmaa sihtotstarbega kinnistul) ca 260 m kaugusel kirdesuunas laguunist.
Põhjavee kaitstus määratakse tulenevalt pinnakatte paksusest ja iseloomust. Kuna pinnakatte paksus on suhteliselt suur, ~20 m, asub Ilmatsalu biometaanijaam keskmiselt kaitstud põhjaveega alal. Digestaadi hoidmiseks kasutatav laguun asub nõrgalt kaitstud põhjaveega alal.
Maapinna reljeef on tootmiskompleksi piirkonnas suhteliselt tasane. Territooriumil on olemas vajalikud juurdepääsuteed ja elektrivarustus.
Vastavalt keskkonnaministri määrusele nr 56 arvestatakse käitise tegevuse hinnanguliseks mõjupiirkonnaks ala vähemalt 500 m raadiuses tootmisterritooriumist või ala, mille kaugus tootmisterritooriumist võrdub kõrgeima paikse heiteallika 50-kordse kõrgusega maapinnast. Lähtudes asjaolust, et Ilmatsalu biometaanijaama kõrgeim paikne heiteallikas asub kõrgusel 8 m (8*50=400 m), siis arvestuslik mõjupiirkond on vähemalt 500 m.
Otsesesse mõjupiirkonda jäävad peamiselt Ilmatsalu aleviku tootmismaad, maatulundusmaad ja ühiskondlike ehitiste maad. Käitise otsesesse mõjupiirkonda jääb kultuurimälestistest II ms hukkunute ühishaud (registrinumber 4289), mis asub käitisest ca 480 m kaugusel kirde suunas. Looduskaitsealadest ja -objektidest jääb käitise mõjupiirkonda Ilmatsalu park (kaitseala, registrikood: KLO1200227). Käitise otseses mõjupiirkonnas ei paikne Natura 2000 alasid. Otsessse mõjupiirkonda jäävad pärandkultuuriobjektidest Tartu Näidissovhoosi keskus (registrinumber 831:PNL:006), Ilmatsalu rüütlimõisa (Ilmazahl) süda (registrinumber 831:MOA:001), Vase maja (registrinumber 831:AUT:002), Ilmatsalu mõisa meierei (registrinumber 831:MEI:003) ja Ilmatsalu mõisa moonakamaja (registrinumber 831:MOM:002). Laguunile lähim looduse kaitseala on ligikaudu 350 m kaugusel (Näkinurme kinnistust ligikaudu 150 m kaugusel) põhjasuunas asuv Natura 2000 võrgustikku kuuluv Kärevere linnuala (EE0080371) ja Kärevere loodusala (EE0080371), millele on moodustatud Kärevere looduskaitseala (KLO1000600). Alad ulatuvad laguuni asukohast lõunast kirdesse. Laguuni asukoha piirkonnas (ca 1,35 km raadiuses) on mitmed looduskaitsealused üksikobjektid (kaitstavate liikide kasvualad ja elupaigad). Kaitstavad liigid on: Ulmus laevis (künnapuu), Iris sibirica (siberi võhumõõk), Viola uliginosa (lodukannike), Dactylorhiza fuchsii (vööthuul sõrmkäpp), Cobitis taenia (hink), Dytiscus latissimus (laiujur), Misgurnus fossilis (vingerjas), Cottus gobio (võldas). Lisaks on piirkonnas I ja II kaitsekategooriaga liike. Laguuni asukohale lähim kultuurimälestis on ca 250 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 25 m kaugusel) loodesuunas olev asulakoht (registri nr 13008) ning 324 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 55 m kaugusel) asuv kivikalme (registri nr 13009). Kivikalme seisundiks on Kultuurimälestiste riiklikus registris märgitud „hävinud“. Kinnismälestise kaitsevöönd ulatub ka Näkinurme kinnistule. Laguuni lähiümbruses on 11 pärandkultuuriobjekti, neist kaks jäävad mõjupiirkonda: Karlaküla (vanad kohanimed; registreerimisnumber 831:KON:007) ja Puu talu (põline talukoht; registreerimisnumber 831:TAK:016).
Otseses mõjupiirkonnas ei asu saasteainete hajumistingimusi mõjutada võivaid olulisi geograafilisi ja tehnogeenseid objekte.
Ettevõttes kasutatav toore ning kääritusjääk sisaldavad lõhnavaid ühendeid. Seega käitise tegevuse käigus (toorme ja digestaadi hoiustamisel) võib kaasneda lõhnaainete eraldumine ja hajumine. Lõhna eraldub nii toorme vastuvõtusalvedest, doseerimispunkritest kui ka digestaadi hoiustamismahutitest. Üldiselt levib Ilmatsalu biometaanijaama territooriumidel tootmistegevusele iseloomulik lõhn. Samas puuduvad hetkel kaebused töötajatelt ja ümbruskonna elanikelt (vastuvõtjatelt).
Lähimad vastuvõtjad ehk elumajad asuvad biometaanijaamast umbes 400 m kaugusel põhja- ja loodesuunas.
Biometaanijaama käitamisel on mürateke võimalik nii paiksetest heiteallikatest (tootmisprotsess) kui ka ettevõtet teenindavast transpordist. Enamasti on tekkiva müra kestvus lühiajaline, samuti toimub suur osa selle tekkest tootmishoonete siseruumides. Seega on ebatõenäoline mürast põhjustatud häiringu tekkimine väljaspool käitise territooriumit.
Biometaanijaamas puuduvad olulised vibratsiooniallikad. Teataval määral võib vibratsiooni allikaks olla transport, mille vibratsiooni teket vähendab transpordivahendite väike liikumiskiirus. Võimaliku vibratsiooni vältimiseks hoitakse transpordivahendite liikumisteid korras.
Jäätmekäitluskoha tehniline kirjeldus
Kirjeldus
  1. Biometaanijaam asub Tartu maakonnas Tartu linnas Ilmatsalu alevikus aadressil Raba tee 4a (katastritunnus 83101:002:0230). Kinnistu suuruseks on 7064 m² ning maakasutuse sihtotstarve on tootmismaa (100%). Lisaks on käitise territooriumiks ka Raba tee 4b kinnistu (79301:001:1106). Kinnistu suuruseks on 4690 m² ning maakasutuse sihtotstarve on tootmismaa (100%).  Käitise otseste naabermaaüksuste sihtotstarve on tootmismaa ja maatulundusmaa. Territooriumil on olemas vajalikud juurdepääsuteed ja elektrivarustus.

    2. Keskkonnaministri 10.05.2016 määruse nr 12 „Nõuded biolagunevatest jäätmetest biogaasi tootmisel tekkiva kääritusjäägi kohta“ § 5 lg 1 kohaselt peab biolagunevate jäätmete ladustamiskoht olema:
    1) ümbritsetud taraga;
    2) varustatud valveseadmetega või ööpäevaringse valvega;
    3) vettpidava pinnakattega;
    4) nõrgvee ja sademevee kogumise süsteemiga.

    Antud juhul on käitise territoorium ümbritsetud aiaga ning varustatud valveseadmetega. Kõrvalistele isikutele ligipääs territooriumile puudub. Ladustamine toimub kinnistes mahutites ja tahkete jäätmete puhul betoneeritud alal. Tahkematerjali vastuvõtusalved on ehitatud välja betoonvundament plaatidest, betoonelement seinad on tihendatud spetsiaalse paisuva tihendmaterjaliga. Ühtlasi on tagatud, et sademed ja pinna- ning põhjavesi ei valguks hoidlasse. Ladustuskohad on seega vettpidava pinnakattega ning sademevete eest kaitstud. Tahkete jäätmete nõrgveed suunatakse koos jäätmetega kääritusprotsessi. Vedeljäätmete ladustamine toimub üksnes kinnises mahutis. 

    Jäätmete ladestamist jäätmeseaduse mõistes käitises ei toimu. Vastuvõtumahutitest suunatakse jäätmed 3 tööpäeva jooksul kääritusprotsessi. 

    3. Tahkete jäätmete vastuvõtusalved on varustatud rennidega, mille tõttu toimub nõrgvee eraldamine äravoolavast pinnaseveest. Toimub nõrgvee tekke minimeerimine (vastuvõtusalved on optimaalse suurusega). Nõrgvesi ja sademevesi juhitakse eelmahutisse ja sealt käärititesse.

    4.Veevarustus on lahendatud ühisveevärgi baasil. Vett tarbitakse ainult töötajate olmetarbeks. Olmereovee jaoks on ette nähtud kogumismahuti. Äravedu teostab vastav teenusepakkuja.

    5. Vedela toorme vastuvõtmine ja hoidmine toimub kinnises vastuvõtumahutis, tahke toorme (sõnnik, puu- ja köögiviljade tööstuse jm  tootmisjäägid) vastuvõtmine ja ajutine hoidmine toimub betoneeritud vastuvõtusalvedes. Vastuvõtusalvede ala suurus on 866 m2. 2 m täituvuse korral on üheaegne hoiustatava materjali kogus 1732 m3. 

    6. Käitluskoha lahtiolekuaeg:  täiskoormusel E-P
Seotud failid
 
Aastased käitlusmahud ja ülesseatud käitlusvõimsused
Jäätmekäitlustehnoloogia Toiming Tegelik (t/a) Maksimaalne (t/a)
Anaeroobne kääritamine R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus 120 000 120 000
Digestaadi kasutuselevõtt R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid 120 000 120 000

3.2. Andmed jäätmeliikide ja -koguste ning jäätmete kavandatava liikumise kohta kalendriaasta jooksul

Jrk nr 1.
Käitluskoha nimetus Ilmatsalu biometaanijaam
Jäätmeliik Sissetulek kokku Sissetulek (t/a) Väljaminek antakse teistele ettevõtjatele Väljaminek (t/a)
Tekib Saadakse teistelt (ettevõtjatelt, asutustelt, isikutelt) Taaskasutatakse Kõrvaldatakse
Kogus R-kood Kogus D-kood
02 01 03 - Taimsete kudede jäätmed 30 000   30 000   30 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
30 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 03 05 - Reovee kohtpuhastussetted 3 000   3 000   3 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
3 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 05 01 - Tarbimis- või töötlemiskõlbmatud materjalid 18 000   18 000   18 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
18 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 05 02 - Reovee kohtpuhastussetted 18 000   18 000   18 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
18 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 07 04 - Tarbimis- või töötlemiskõlbmatud materjalid 2 000   2 000   2 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
2 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 03 04 - Tarbimis- või töötlemiskõlbmatud materjalid 5 000   5 000   5 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
5 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 03 01 - Pesemis-, puhastamis-, koorimis-, tsentrifuugimis- ja separeerimissetted 1 000   1 000   1 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
1 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
20 02 01 - Biolagunevad jäätmed 500   500   500 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
500 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 06 01 - Tarbimis- või töötlemiskõlbmatud materjalid 4 000   4 000   4 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
4 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 01 01 - Pesemis- ja puhastamissetted 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 01 06 - Loomaväljaheited, virts ja sõnnik (sealhulgas reostunud allapanu), eraldi kogutud ja mujal käideldud vedelad farmiheitmed 200   200   200 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
200 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 04 03 - Reovee kohtpuhastussetted 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 04 99 - Nimistus mujal nimetamata jäätmed 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 06 03 - Reovee kohtpuhastussetted 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 07 01 - Toorme pesemisel, puhastamisel ja mehaanilisel töötlemisel (peenestamisel ja jahvatamisel) tekkinud jäätmed 500   500   500 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
500 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 07 02 - Piirituse destilleerimisjäägid 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
20 01 08 - Biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
20 01 25 - Toiduõli ja -rasv 2 000   2 000   2 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
2 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
20 03 02 - Turgudel tekkinud jäätmed 100   100   100 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
100 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 05 98 - Vadak 20 000   20 000   20 000 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
20 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
19 06 05 - Taimsete ja loomsete jäätmete anaeroobsel töötlemisel tekkinud vedelik 120 000 120 000   120 000 120 000 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  
02 02 04 - Reovee kohtpuhastussetted 500   500   500 R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus  
500 R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid  

3.3. Jäätmekäitlustoimingute ja tehnoloogia iseloomustus

Jrk nr Jäätmekäitlustoimingu nimetus Toimingu kood Jäätmekäitlustoimingu kirjeldus Tehnilise varustuse kirjeldus Lisadokumendid, joonised, skeemid
1. Anaeroobne kääritamine R12o - jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus Jäätmete taaskasutamisele eelnev bioloogiline töötlus. Taotluses on kajastatud jäätmetabelis 3.2 kõik teoreetiliselt vastuvõetavad jäätmeliigid . Reaalselt iga-aastaselt kõiki neid jäätmeliiki vastu ei võeta, samuti ei võeta kõiki jäätmeliike vastu maksimaalkogustes. Summaarne käitise käitlusmaht ei ületa 120 000 t/a, sealjuures käideldavate biolagunevate jäätmete kogus ei ületa 36 500 t/a. Lisaks biolagunevatele jäätmetele kääritatakse sõnnikut ja põllumajanduslikku kõrvalsaadusi nagu põhk, silo, aganad, vadak jms.

Biogaasi reaktoris toimub enamasti anaeroobne mesofiilne protsess temperatuuri vahemikus 35 – 42°C. Protsessi käigus toodetakse orgaanilisest ainest hapnikuvaeses keskkonnas biogaasi. Saadav 50–65%-se metaanisisaldusega biogaas puhastatakse, komprimeeritakse ja jahutatakse. Biogaasi puhastamiseks kasutatakse fiiber membraane, mille eluiga 15–20 aastat.
Planeeritav biometaani aastatoodangu ligikaudne maht ja päevane tootlikkus on: 4200 tuhat m3/a ja 15342 m3/d.
Lisaks biometaani tootmisele on jaamas võimalik ka koostootmine – soojuse ja elektri koostootmine maagaasist.

Käärituse tulemusel tekib kääritusjääk ehk digestaat.
.
Biolagunevate jäätmetest anaeroobse kääritamise teel biogaasi tootmine. Metaankäärituse bioloogiline protsess toimub mahutites – kääritites (2 tk) ja järelkääritis.
2. kääritusjäägi kasutamine R3o - bioloogiline ringlussevõtt, sealhulgas kompostimine ja muud bioloogilised muundamisprotsessid Digestaadi kogumine ja edasine käitlus:
Käärituse läbinud sõnniku-, silo- ja biojäätmete segu moodustab kääritusjäägi ehk digestaadi, mida on selle omadustest tingituna võimalik kasutada mullaviljakuse tõstjana põllumajandussaaduste tootmisel. Tekkinud digestaat suunatakse kääritusjäägi hoidlatesse, kust seda võetakse kasutusele põllumajanduses väetisena.

Keskkonnaloa taotlemisel ja käitise edasisel tegutsemisel lähtutakse Keskkonnaministri 10.05.2016 määrusest nr 12 "Nõuded biolagunevatest jäätmetest biogaasi tootmisel tekkiva kääritusjäägi kohta". Juhul kui võetakse vastu määruse lisasse 3 mittekuuluvaid jäätmeid siis on kääritusjäägi kasutamiseks vajalik selle sertifitseerimine vastavalt määruse nr 12 nõuetele. Kui vastu võetakse ainult lisasse 3 kuuluvaid jäätmeid, siis sertifitseerimine vajalik ei ole. Vajalik on järgida määruse nr 12 nõudeid.

Käitises tekkiv kääritusjääk ei ole seega eelneva põhjal jääde, vaid toode/väetis. Kääritusjäägi hoiustamist ei käsitleta seega kui jäätmete ladustamist.
Kääritusjäägi hoidlad
 
Selgitus ringlussevõtu ja taaskasutamise sihtarvude saavutamise kohta
 

3.4. Jäätmete ladustamine kalendriaasta jooksul

Vorm ei ole asjakohane, sest jäätmete ladestamist jäätmeseaduse mõistes käitises ei toimu. Vastuvõtumahutitest suunatakse jäätmed 3 tööpäeva jooksul kääritusprotsessi.

3.5. Keskkonnariski vähendamise meetmed

Keskkonnariski suurust mõjutavad tegurid
Kirjeldus
Keskkonnariskide tekkimise suurust mõjutavad kaugus veekogudest, hoidlate katmine ning nende vastavus nõuetele, toorme ja abimaterjalide kasutamise optimeerimine, veekasutuse optimeerimine, jäätmetekke minimeerimine ja nende kõrvaldamine ettenähtud käitlusega (sh taaskasutamine), välisõhu saaste vältimine või vähendamine tootmise optimeerimise kaudu ning hoidlate katmisega, reovee tekke vähendamine, tarbetu veekasutuse vältimine, lekete ja avariide vältimine ning nende kiire likvideerimine.
 
Meetmed keskkonnariski vähendamiseks
Jrk nr Meede/Tegevus Meetme kirjeldus Meetme rakendamiseks kavandatav tehnika Meetme rakendamise tähtaeg
1. Kemikaalide säästlik kasutamine Kemikaalide kasutamise optimeerimine. Kemikaalide kasutuskoguste järgimine. Pidev
2. Abimaterjalide säästlik kasutamine Kasutatavate abimaterjalide kasutamise optimeerimine. Kvaliteetsete abimaterjalide hankimine. Pidev
3. Vee säästlik kasutamine Pesuvee taaskasutus. Pesuvee suunamine tootmisprotsessi (kääritisse). Pidev
4. Vee säästlik kasutamine Veetarbimise optimeerimine. Lekkevabad torustikud. Pidev
5. Välisõhu saaste vältimine või vähendamine Hoidlad kaetud naturaalkoorikuga. Vedela toorme hoiustamise hoidla ning digestaadi hoiustamise hoidlad on kaetud naturaalkoorikuga. Pidev
6. Energia ja kütuse tõhus kasutamine Energiasäästlike tehnikate ja võtete rakendamine. Seadmete korrapärane kontroll ja hooldus. Pidev
7. Jäätmete korduskasutamiseks ettevalmistamine Taaskasutatavate jäätmete eraldi kogumine ja tagastamine. Taaskasutatavate jäätmete eraldi kogumine ja tagastamine võimalikult suures mahus. Pidev
8. Jäätmetekke minimeerimine Segaolmejäätmete tekke minimeerimine. Korduskasutatavate pakendite kasutamine. Pidev
9. Jäätmete kõrvaldamine Keskkonnahoidlik jäätmekäitlus. Jäätmekäitluse rakendamine käitises vastavalt kehtivatele nõuetele. Pidev
10. Reovee tekke vähendamine Tarbetu veekasutuse vältimine. Lekete vältimine. Pidev
11. Pinnase kaitse Pinnasereostuse vältimine. Lekete ja avariide vältimine. Pidev
12. Pinna- ja põhjavee kaitse Reostusjuhtumite vältimine. Lekkekindlad hoidlad, mahutid ja torustikud. Lekete ja avariide vältimine ja kiire likvideerimine. Pidev
13. Lõhna vältimine või vähendamine Lõhnaainete lendumise vähendamine hoidlatest ja laotamisel. Efektiivne toorme käitlemine, vedelmaterjali hoidlal ja digestaadi hoiustamise hoidlatel naturaalkoorik, konstruktsioonide regulaarne puhastamine, laotamiseks sobiva ilma valimine. Pidev
14. Muud asjakohased meetmed Töötaja pädevuse tagamine. Juhendamine ja koolitus. Pidev
 

3.6. Jäätmekäitluse alustamisel ja lõpetamisel rakendatavad tervise- ja keskkonnakaitsemeetmed, sealhulgas jäätmekäitluskohtade järelhoolduse kava

Jrk nr 1.
Käitluskoha nimetus Ilmatsalu biometaanijaam
Tegevus Meetme kirjeldus Meetme rakendamine Failid
Jäätmekäitluse alustamine Territooriumi ettevalmistamine. Enne jäätmekäitluse alustamist.
Jäätmekäitluse lõpetamine Käitise sulgemisele eelnevalt töötatakse välja täpsed tervise- ja keskkonnakaitselised meetmed ning koostatakse jäätmekäitluskohtade järelhoolduse kava. Enne jäätmekäitluse lõpetamist.
 

3.7. Jäätmekäitluses rakendatavate tehnoloogiaprotsesside ja tehnilise varustatuse võrdlus parima võimaliku tehnikaga

Jrk nr 1.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Juhtimine
Tehniline varustatus Keskkonnajuhtimissüsteemi järgimine.
Parim võimalik tehnika I. juhtkond on pühendunud;
II. ettevõttes rakendatakse keskkonnapoliitikat, mis muu hulgas hõlmab käitise keskkonnatoime pidevat parandamist - hoitakse ennast kursis uusimate seaduste ja määrustega ning enda tegevusvaldkonnas tehnika arenguga;
III. ettevõttes toimub pidevalt käitise ajakohastamine ja parimate tehnikate rakendamine, mistõttu toimub pidevalt ka planeerimine ja kehtestamine koos finantsplaneerimise ja investeeringutega;
IV. Käitises toimub tegevus kinnitatud meetodite ning protseduuride ja voodiagrammide kohaselt: a) selgitatud on struktuurid ja vastutus - igal töökohal töötab vastava väljaõppe saanud töötaja, iga valdkonna esindaja vastutab enda vastutusala eest; b) toimub töötajate värbamine ja väljaõpe - töökohtade tekkimisel viiakse läbi avalikud konkurssid töökohtade täitmiseks, vajadusel viiakse käitises kohapeal või koolitusl läbi töötajate väljaõpped; teadlikkuse ja pädevuse väljaselgitamine - enne töölevõtmist läbivad potentsiaalsed töötajad katseaja; c) toimub omavahel tihe suhtlemine - toimuvad koosolekud; d) toimub töötajate kaasamine - tomivad koosolekud; e) lisaks dokumentatsioonile toimub kogu süsteemi pidev automaatkontroll, mille andmed salvestatakse ning säilitatakse vastavalt protseduurides sätestatule - elektrinäidud salvestatakse automaatselt kaugleondurite põhjal, biogaasitootmine toimub arvuti teel ning on selle kaudu ka kontrollitav; f) toimuvad tõhusad protsessijuhtimised - iga valdkonda juhib ja selle tegevuse eest vastutab vastava eriala spetsialist; g) hoolduskavad - iga-aastaselt teostatakse seadmete ja rajatiste hooldust - kääritites toimub automaatkontroll pidevalt, lisaks toimub ülejäänud seadmete ja rajatiste pidev kontroll ja vajadusel hooldus; h) ettevõttes on välja töötatud eriolukordade juhend õnnetusjuhtumiteks - kasutusel on juhendid juhtudeks, kui peaks purunema kääriti või mõni muu mahuti, kui toimub elektrikatkestus või kui toimub tulekahju; i) täidetakse käitise tegevust reguleerivate Eesti Vabariigi keskkonnaalaste õigusaktide nõudeid, kaasa arvatud aruandluskohustust - iga kvartal esitatakse Keskkonnaametile käitises tekkivate saasteainete heitkogused;
V. toimub tulemuslikkuse kontrollimine ja vajadusel parandusmeetmete kasutusele võtmine: a) teostatakse seireid ja viiakse vajadusel läbi mõõtmisi - seiratakse arvutuslikult tekkivate saasteainete heitkoguseid; b) kasutusel on parandus- ja ennetusmeetmed; c) toimub tehnoloogiaprotsesside ning sisendite ja väljundite (vood) dokumenteerimine - dokumenteeritakse veekulu, reovee teke, prügi kogused, elektrikulu, toorme kulu, biogaasi teke; d) Keskkonnaameti poolne kontroll tegevuse kohta;
VI. juhtkonna poolt hinnatakse iga-aastastel koosolekutel keskkonnajuhtimissüsteemi ja selle jätkuvat sobivust, piisavust ja tõhusust;
VII. ettevõte hoiab end kursis vastavas valdkonnas toimuva tehnika arenguga - uuritakse sarnase tegevusega firmade käekäike ja osaletakse vajadusel konverentsidel;
VIII. arvestatakse keskkonnamõjuga - kasutatakse võimalikult keskkonnasõbralikke meetmeid;
IX. toimub korrapäraste sektorisiseste võrdlusanalüüside tegemine - võrreldakse erinevate biogaasijaamaade tootlikkust ja efektiivsust;
X. toimub jäätmevoogude haldamine (dokumenteerimine ja jälgimine) - saatekirjades kajastatakse tekkivate ja üleantavate jäätmete liike ja koguseid;
XI. toimub reovee- ja heitgaasivoogude inventuur (dokumenteerimine ja jälgimine) - reoveemahuti täitmusisel tellitakse teenusena selle tühjendamineja purgimine; kvartaalselt hinnatakse saasteainete teket ja kogust;
XII. rakendatakse jääkide haldamise kava (dokumenteerimine) - kõik ettevõtte enda poolt teostatud veod (tooraine sisse ja digestaat välja) registreeritakse veokijuhtide päeva lehtedel, muud veod registreeritakse veoselehtede või kuu arvete alusel. Eeltoodud info koondatakse kuupõhisesse tooraine ja digestaadi tabelisse;
XIII. ettevõttes on välja töötatud eriolukordade juhend õnnetusjuhtumiteks - kasutusel on juhendid juhtudeks, kui peaks purunema kääriti või mõni muu mahuti, kui toimub elektrikatkestus või kui toimub tulekahju;
XIV. lõhnahäiringutaset vastuvõtjate juures ei ületata (ptk 12.1), seega pole lõhnaaine esinemise vähendamise kava kohaldatav;
XV. käitise tegevusest põjustatud tööstusmüra ja vibratsioon ei ületa hinnanguliselt vastava mürakategooriaga alal müra liigile kehtestatud normatiivseid tasemeid, seega ei ole müra ja vibratsiooni tekke vähendamise kava kohaldatav.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 1. Üldise keskkonnatoime parandamiseks on PVT rakendada ja järgida keskkonnajuhtimissüsteemi, mis hõlmab kõiki järgmisi omadusi:
I. juhtkonna, sh kõrgema juhtkonna pühendumus;
II. juhtkonna poolt sellise keskkonnapoliitika määratlemine, mis muu hulgas hõlmab käitise keskkonnatoime pidevat parandamist;
III. vajaliku korra, eesmärkide ja sihttasemete planeerimine ja kehtestamine koos finantsplaneerimise ja investeeringutega;
IV. korra rakendamine, pöörates erilist tähelepanu järgmistele aspektidele: a) struktuur ja vastutus; b) värbamine, väljaõpe, teadlikkus ja pädevus; c) suhtlemine; d) töötajate kaasamine; e) dokumentatsioon; f) tõhus protsessijuhtimine; g) hoolduskavad; h) valmisolek hädaolukorraks ning hädaolukorras tegutsemine; i) vastavus keskkonnaalastele õigusaktidele;
V. tulemuslikkuse kontrollimine ja parandusmeetmete võtmine, pöörates erilist tähelepanu järgmistele aspektidele: a) seire ja mõõtmine; b) parandus- ja ennetusmeetmed; c) dokumenteerimine; d) sõltumatu (võimaluse korral) sise- või väliskontroll, et teha kindlaks, kas keskkonnajuhtimissüsteem toimib kavatsuste kohaselt ning kas seda rakendatakse ja järgitakse nõuetekohaselt;
VI. keskkonnajuhtimissüsteemi ja selle jätkuva sobivuse, piisavuse ja tõhususe hindamine kõrgema juhtkonna poolt;
VII. puhtama tehnoloogia arengu jälgimine;
VIII. uue käitise projekteerimisel käitise tulevase sulgemise keskkonnamõjuga ning kogu selle kasutusaja jooksul avalduva keskkonnamõjuga arvestamine;
IX. korrapäraste sektorisiseste võrdlusanalüüside tegemine;
X. jäätmevoogude haldamine;
XI. reovee- ja heitgaasivoogude inventuur;
XII. jääkide haldamise kava;
XIII. õnnetusjuhtumitega tegelemise kava;
XIV. lõhnaaine esinemise vähendamise kava;
XV. müra ja vibratsiooni tekke piiramise kava.
 
Jrk nr 2.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Juhtimissüsteemi rakendamine - tooraine
Tehniline varustatus Kogu tegevus toimub vastavate protseduurireeglite järgi, sh jäätmete tooraine peale- ja mahalaadimine. Tooraine kvaliteeti kontrollitakse visuaalselt pidevalt ning lisaks käitise territooriumile ka piisava sagedusega tooraine tarnija juures. Pideva kontrolli ning iga aastase hoolduse käigus kontrollitakse, et kasutusel ei oleks amortiseerunud osi, sh voolikuid, ventiile, ühendusi jne. Vedelsõnniku süsteem on kinnine ning otseses ühenduses biogaasireaktoriga.
Erineva tooraine segamine toimub vastavalt automaatsüsteemile ning ainult õigetes vahekordades.
Parim võimalik tehnika a) Toimub koostöö toorme (sõnniku jm biolagunevate materjalide) tarnijatega toorme koostise kvaliteedi tagamiseks. Toimub pidev suhtlus ja on koostatud lepingud toorme tarnijatega; b) On kehtestatud ja rakendatud jäätmete vastuvõtmise kord, jäätmeproovide võtmine kas toorme tarnija või biogaasijaama poolt; c) käitises on jäätmetele loodud keskkonnanõutele vastavad asukohad, peetakse arvestust jäätmete koguse, hoidlate olukorra ja jäätmete omadusel (sorteeritakse vastavalt vajdusele); d) Jälgitakse, et väljundile oleks kehtestatud ja rakendatud kvaliteedi juhtimise süsteem; e) toimub jäätmete sorteerimine ja õigete hoidlate tagamine; f) toimub jäätmete sorteerimine vastavalt nende koostisele; g) toimub tahkete sisendjäätmete sortimine
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 2. Selleks et parandada käitise üldist keskkonnatoimet, on PVT kasutada kõiki järgmisi meetodeid:
a) Jäätmete iseloomustamise korra ning jäätmete eelneva heakskiitmise korra kehtestamine ja rakendamine; b) Jäätmete vastuvõtmise korra kehtestamine ja rakendamine; c) Jäätmete jälgimise süsteemi ja inventuuri kasutuselevõtt ja rakendamine; d) Väljundi kvaliteedi juhtimise süsteemi kehtestamine ja rakendamine; e) Jäätmete eraldatuse tagamine; f) Jäätmete kokkusobivuse tagamine enne nende segamist või jäätmesegude koostamist; g) Tahkete sisendjäätmete sortimine
 
Jrk nr 3.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Juhtimissüsteemi rakendamine - reovee- ja heitgaasivoogude inventuuri pidevalt ajakohastatav süsteem
Tehniline varustatus Ettevõttes seiratakse reoveevooge ja heitgaasivooge
Parim võimalik tehnika Kasutusel on reovee- ja heitgaasivoogude inventuuri pidevalt ajakohastatav süsteem, kus i) tooraine kvaliteeti kontrollitakse visuaalselt pidevalt ning lisaks käitises toimuvale kontrollile, kontrollitakse piisava sagedusega tooraine koostist ka tarnija juures;
ii) vajaduse korral on seal kajastatud teave reoveevoogude omaduste kohta;
iii) on esitatud teave heitgaasivoogude omaduste kohta - kvartaalselt hinnatakse tekkivaid saasteaineid ja nede koguseid.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 3. Selleks et hõlbustada õhku ja vette paisatava heite vähendamist, on PVT luua reoveeja heitgaasivoogude inventuuri pidevalt ajakohastatav süsteem, mis on osa keskkonnajuhtimissüsteemist ja mis hõlmab kogu järgmist teavet:
i) teave käideldavate jäätmete omaduste ja jäätmekäitlusprotsesside kohta, sealhulgas: a) protsesside lihtsustatud vooskeemid, milles on näidatud heite päritolu; b) protsessi integreeritud meetodite ning reovee või heitgaaside nende tekkekohas puhastamise kirjeldused, sealhulgas selliste meetodite ja puhastamise tulemuslikkus;
ii) teave reoveevoogude omaduste kohta, näiteks: a) voolukiiruse, pH, temperatuuri ja elektrijuhtivuse keskmised väärtused ning nende muutlikkus; b) asjakohaste ainete (nt KHT ja orgaanilise süsiniku kogusisaldus, lämmastikuühendid, fosfor, metallid, prioriteetsed ained/mikrosaasteained) keskmine kontsentratsioon ja heitkogus ning nende muutlikkus; c) andmed biokõrvaldatavuse kohta (nt BHT, BHT ja KHT suhe, Zahni-Wellensi test, bioloogilise inhibeerimise (nt aktiivmuda inhibeerimise) võime);
iii) teave heitgaasivoogude omaduste kohta, näiteks: a) voolukiiruse ja temperatuuri keskmised väärtused ja nende muutlikkus; b) asjakohaste ainete (nt orgaanilised ühendid, POSid, nt PCBd) keskmine kontsentratsioon ja heitkogus ning nende muutlikkus; c) süttivus, alumine ja ülemine plahvatuspiir, reaktsioonivõime; d) muude selliste ainete sisaldus, mis võivad mõjutada heitgaasi puhastamise süsteemi või käitise ohutust (näiteks hapnik, lämmastik, veeaur, tolm).
 
Jrk nr 4.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Jäätmete ladustamine
Tehniline varustatus Tooraine ladustamine toimub piisavalt kaugel veekogudest võimalikult kompaktsel alal. Vedela substraadi mahuti on kinnine. Tahke substraadi ladustamiseks on ette nähtud spetsiaalsed kogumissalved.
Parim võimalik tehnika a) Ettevõttes on kasutusel üks vedela substraadi vastuvõtukaev, kolm tahke materjali vastuvõtusalve, digestaadi hoiustamise hoidlad, käärimismahutid ja järelkäärimise mahuti. Mahutite täpsemad andmed on toodud vastavates peatükkides; b) kõik mahutid on optimaalse mahutavusega; c) Lähimad toormete vastuvõtusalved või vastuvõtukaev asuvad reovee äravoolutorustikust ca 15 m kaugusel, veekogudest ca 550 m kagusel ja puurkaevust ca 225 m kaugusel. Digestaadimahuti asub reovee äravoolutorustikust ca 75 m kaugusel, veekogudest ca 635 m kagusel ja puurkaevust ca 310 m kaugusel. Digestaadilaguun asub reovee äravoolutorustikust ca 170 m kaugusel, veekogudest ca 300 m kagusel ja puurkaevust ca 250 m kaugusel. Vastuvõtukaev/salved ja digestaadihoidlad on pikemal ladestamisel kaetud isetekkelise koorikuga. Hoidlad on ehitatud selliselt, et sademed ja pinna- ning põhjavesi ei valguks hoidlatesse. Samuti on hoidlad ja -rennid lekkekindlad. Hoidlate lähedale puudub kõrvalisetel isikutel ligipääs, samuti on hoidlate seinad piisavalt kõrged või ümbritsetud aiaga, et sinna võiks sattuda loom; d) ohtlike jäätmete ladustamiseks on eraldi konteinerid.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 4. Selleks et vähendada jäätmete ladustamisega seotud keskkonnariske, on PVT kasutada kõiki järgmisi meetodeid: a) Ladustamiskohtade optimeerimine; b) Piisav ladustamismaht; c) Ladustamistoimingute ohutus; d) Eraldi koht pakendatud ohtlike jäätmete ladustamiseks ja käitlemiseks.
 
Jrk nr 5.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Jäätmete käitlmeine ja teisaldamine
Tehniline varustatus Kasutusel on lekkekindlad mahutid. Toimub pidev kontroll seadmete ja tarindite üle.
Parim võimalik tehnika — jäätmeid käitlevad ja teisaldavad eriõppe saanud töötajad;
— jäätmete käitlemine ja teisaldamine on nõuetekohaselt dokumenteeritud;
— lekete vältimiseks on kasutusel hooldatud ja kontrollitud sedmed ja mahutid.
Toimub seadmete ja mahutite visuaalne ja digitaalne kontroll;
— erinava tooraine segamine toimub vastavalt automaatsüsteemile ning ainult õigetes vahekordades.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 5. Selleks et vähendada jäätmete käitlemise ja teisaldamisega seotud keskkonnariske, on PVT kehtestada käitlemise ja teisaldamise kord ning seda rakendada. Käitlemise ja teisaldamise korra eesmärk on tagada, et jäätmeid käideldakse ja viiakse asjaomastesse ladustamisvõi käitluskohtadesse ohutult. See hõlmab järgmist:
— jäätmeid käitlevad ja teisaldavad pädevad töötajad;
— jäätmete käitlemine ja teisaldamine on nõuetekohaselt dokumenteeritud, need toimingud kinnitatakse enne nende elluviimist ning neid kontrollitakse pärast nende elluviimist;
— meetmeid võetakse lekete vältimiseks, tuvastamiseks ja vähendamiseks;
— jäätmete segamisel ja jäätmesegude koostamisel (nt tolmjate/pulbriliste jäätmete imemisel) rakendatakse toimingu ja kavandamisega seotud ettevaatusabinõusid.
 
Jrk nr 6.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Õhkuheite seire
Tehniline varustatus Bioloogilisel töötlemisel eralduvate saastainete ja põletusseadmetest pärinevate saasteainete seiramine
Parim võimalik tehnika Käitises seiratakse jäätmete biloogilisel töötlemisel eralduvate ainete ja põletusseadmetest pärinevate saasteainete heitkoguseid (arvutuslikult). Vastavad kogused on toodud eraldiseisvates peatükkides.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 8. PVT on suunatud õhkuheite seire vähemalt PVT järeldustes esitatud sagedusega ja kooskõlas EN-standarditega. EN-standardite puudumise korral seisneb PVT selliste ISO, riiklike või muude rahvusvaheliste standardite kohaldamises, millega tagatakse samaväärse teadusliku tasemega andmete saamine.
 
Jrk nr 7.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Lõhnaaine heide
Tehniline varustatus Lõhnaaine seire organoleptiliselt ja arvutuslikult
Parim võimalik tehnika Lõhna heidet jälgitakse organoleptiliselt ja lisaks leitakse lõhnaühendite heitkogused arvutuslikult kompleksloa koostamisel.
Lõhnakaebuste registreerimine ja analüüs.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 10. PVT on korrapäraselt jälgida lõhnaaine heidet. Kohaldatavus on piiratud juhtudega, kui eeldatakse lõhnaaine levikut tundlikule alale ja/või see oht on põhjendatud.
 
Jrk nr 8.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Vee, energia ja tooraine tarbimine ning jääkide ja reovee teke
Tehniline varustatus Tarbitava vee, energia ja tooraine koguste ning jääkide ja reovee tekke koguse dokumenteerimine
Parim võimalik tehnika Ettevõttes jälgitakse vähemalt kord aastas vee, energia ja tooraine aastast tarbimist ning jääkide ja reovee aastast teket.
Vesi ja reovesi – dokumenteeritud sisseostetavate arvetena.
Tooraine – märgitakse tooraine tabelis ja veokijuhtide lehtedel.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 11. PVT on jälgida vähemalt kord aastas vee, energia ja tooraine aastast tarbimist ning jääkide ja reovee aastast teket.
 
Jrk nr 9.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Lõhnaaine heide
Tehniline varustatus Viibeaja minimeerimine
Parim võimalik tehnika Toormeid hoitakse vastuvõtumahutites ning kääritusjääki digestaadimahutites nii vähe aega kui võimalik.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 13. Lõhnaaine heite vältimiseks, või kui see ei ole võimalik, siis selle vähendamiseks on PVT kasutada üht või mitut allpool nimetatud meetodit: a) Viibeaja minimeerimine ; b) Keemiline töötlemine; c) Aeroobse töötlemise optimeerimine
 
Jrk nr 10.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Õhku jõudev hajusheide
Tehniline varustatus Lõhnaainete lendumise vähendamine hoidlatest
Parim võimalik tehnika a) ettevõttes on heiteallikaid optimaalne arv; b) digestaadihoidlaid täidetakse alt poolt; c) hoidlate rajamisel on kasutatud korrosioonikindlaid materjale; d) vedelaid jäätmeid hoiustatakse kinnises mahutis, tahketele jäätmetele ja digestaadile tekib peale koorik; e) ei kohaldu; f) seadmete ja mahutite pidev kontroll; g) seadmete ja tootmisterritooriumi puhastamine; h) ei kohaldu.
Laguuni puhul on kasutatud korrosioonikindlat kilet, hoidlate puhul on kasutatatud korrosioonikindlat betooni.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 14. Õhku jõudva hajusheite – eelkõige tolmu, orgaaniliste ühendite ja lõhnaaine – vältimiseks, või kui see ei ole võimalik, siis selle vähendamiseks on PVT kasutada allpool nimetatud meetodite asjakohast kombinatsiooni: a) Võimalike hajusheite allikate arvu minimeerimine; b) Eriti pihkumiskindlate seadmete valimine ja kasutamine; c) Korrosioonitõrje; d) Hajusheite piiramine, kogumine ja puhastamine; e) Niisutamine; f) Hooldus; g) Käitlus- ja ladustamiskohtade puhastamine; h) Pihkumise avastamise ja kõrvaldamise (LDAR) programm
 
Jrk nr 11.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Tõrvikpõleti kasutamine
Tehniline varustatus Tõrvikpõleti kasutamine biogaasi väljavoolu takistamiseks
Parim võimalik tehnika a) Gaasitorustikule on rajatud gaasipõleti; b) Gaasipõleti põletab gaasi avariiolukorras nagu näiteks jaama rike ja väldib tarbimata biogaasi väljavoolu. Põletil on injektsioonpõleti ja sädelahendusega süütesüsteem.
Kasutatakse kuni 100 tundi aastas. Uus gaasisüsteem dokumenteerib kogu ära kasutatava gaasi tunni kaupa.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 15. PVT on kasutada tõrvikpõletamist ainult ohutuse tagamiseks või ebatavaliste töötingimuste korral (nt käivitamine, seiskamine), rakendades mõlemat allpool kirjeldatud meetodit: a) Asjakohane käitise projekteerimine; b) Käitise töö korraldamine
 
Jrk nr 12.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Tõrvikpõletusel tekkiv heide
Tehniline varustatus Tõrvikpõletusel tekkiva heite vähendamine
Parim võimalik tehnika a) Biogaasi põletamine ja kasutatavad põletid on selliselt projekteeritud ja ehitatud, et kogu gaas põletatakse jääkideta ära ning välisõhku lõhnavaid saasteaineid ei suunata; b) Käitises toimub tõrvikpõletamise rakendamise korral selle seire ja andmete salvestamine.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 16. Tõrvikpõletamisel (kui tõrvikpõletamine on vältimatu) tekkiva õhkuheite vähendamiseks on PVT rakendada mõlemat allpool kirjeldatud meetodit: a) Tõrvikpõletusseadmete nõuetekohane projekteerimine; b) Seire ja andmete salvestamine kui osa tõrvikpõletamise juhtimisest
 
Jrk nr 13.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Müra ja vibratsioon
Tehniline varustatus Müra ja vibratsiooni vältimine ja vähendamine
Parim võimalik tehnika a) Põhiliselt töötavad seadmed siseruumides, hooned asuvad elumajadest eemal; b) Seadmete ning hoidlate regulaarne kontroll ja hooldus ning optimaalsete töörežiimide valimine; c) Kasutatakse vähest müra tekitavad seadmed; d) Põhiliselt töötavad seadmed siseruumides. Vibratsiooni teket vähendab transpordivahendite väike liikumiskiirus, võimaliku vibratsiooni vältimiseks hoitakse transpordivahendite liikumisteid korras.; e) Hooned asuvad elumajadest eemal
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 18. Müra ja vibratsiooni vältimiseks, või kui see ei ole võimalik, siis nende vähendamiseks on PVT kasutada üht või mitut allpool nimetatud meetoditest: a) Seadmete ja hoonete sobiv paigutus; b) Töökorralduslikud meetmed; c) Vähest müra tekitavad seadmed; d) Müra ja vibratsiooni leviku tõkestamise vahendid; e) Müra leviku tõkestamine
 
Jrk nr 14.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Vetteheide
Tehniline varustatus Veetarbimise optimeerimine, tekkiva reovee koguse vähendamine ning pinnasesse- ja vetteheite vältimine
Parim võimalik tehnika a) survepesuri kasutamine pindade puhastamisel; b) ei kohaldu; c) käitise teed ja ladustamisalad on asfalteeritud; d) kääritamismahutid on varustatud ülevooluanduritega; e) käitise ladustamisalad on asfalteeritud; f) Olmereovee jaoks on ette nähtud kogumismahuti. Tehnoloogiline vesi suunatakse vedela substraadi vastuvõtukaevu. Sademevesi suunatakse territooriumi lõunaalalt, kõnniteedelt ja kontori sissesõiduteelt haljastatud osadesse ja põhjaalalt (sh tooraineplatsidelt) restkaevude kaudu vedela substraadi vastuvõtukaevu.; g) Sademevesi suunatakse territooriumi lõunaalalt, kõnniteedelt ja kontori sissesõiduteelt haljastatud osadesse ja põhjaalalt (sh tooraineplatsidelt) restkaevude kaudu vedela substraadi vastuvõtukaevu.; h) Pideva kontrolli ning iga aastase hoolduse käigus kontrollitakse, et kasutusel ei oleks amortiseerunud osi, sh voolikuid, ventiile, ühendusi jne; i) Olmereovee jaoks on ette nähtud kogumismahuti. Tehnoloogiline vesi suunatakse vedela substraadi vastuvõtukaevu.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 19. Veetarbimise optimeerimiseks, tekkiva reovee koguse vähendamiseks ning pinnasesse- ja vetteheite vältimiseks, või kui see ei ole võimalik, siis selle vähendamiseks on PVT kasutada allpool nimetatud meetodite asjakohast kombinatsiooni: a) Veemajandus; b) Vee ringlusse võtmine; c) Läbilaskmatud pinnad; d) Meetodid, millega vähendatakse paakide ja anumate ülevoolu ning lekete tõenäosust ja mõju; e) Kaetud kohad jäätmete ladustamiseks ja töötlemiseks; f) Reovee eraldamine; g) Sobiv äravoolutaristu; h) Projekteerimine ja hooldus, mis võimaldab lekkeid tuvastada ja kõrvaldada; i) Sobiv puhversäilitusmaht
 
Jrk nr 15.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Õnnetus- ja vahejuhtumite keskkonnamõju
Tehniline varustatus Õnnetus- ja vahejuhtumite keskkonnamõju ärahoidmine ja piiramine
Parim võimalik tehnika a) käitisesse ei saa siseneda võõrad inimesed, käitises on kasutusel tuletõrjesüsteem, juurdepääs kontrollseadmetele on ainult selleks lubatud inimestel; b) olemas juhised õnnetusjuhtumite korral tegutsemiseks; c) õnnetus- ja vahejuhtumite registreerimise päeviku pidamine
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 21. Et ära hoida või piirata õnnetus- ja vahejuhtumite keskkonnamõju, on PVT kasutada kõiki allpool nimetatud meetodeid osana õnnetusjuhtumitega
tegelemise kavast: a) Kaitsemeetmed; b) Juhusliku/tahtmatu heite haldamine; c) Õnnetus- ja vahejuhtumite registreerimise ja hindamise süsteem
 
Jrk nr 16.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Toormete kasutamine
Tehniline varustatus Materjalide asendamine jäätmetega
Parim võimalik tehnika Biogaasi tootmiseks kasutatakse teiste ettevõtete jäätmeid.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 22. Et kasutada materjale tõhusalt, on PVT asendada materjalid jäätmetega.
 
Jrk nr 17.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Energiatõhusus
Tehniline varustatus Energia tõhus kasutamine
Parim võimalik tehnika a) Toimub tegevuse täpne energiatarbimise määratlemine ja arvutamine; b) Energiabilansi andmete kajastamine - jälgitakse etappide kaupa kui palju kulub mingiks tegevuseks energiat.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 23. Energia tõhusaks kasutamiseks on PVT kasutada mõlemat allpool esitatud meetodit: a) Energiatõhususkava; b) Energiabilansi andmed
 
Jrk nr 18.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Pakendite korduskasutamine
Tehniline varustatus Pakendite korduskasutamine
Parim võimalik tehnika Kütusemahutid, kemikaalide mahutid on korduvkasutatavad.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 24. Et vähendada kõrvaldatavate jäätmete kogust, on PVT maksimeerida pakendite korduskasutamist osana jääkide haldamise kavast
 
Jrk nr 19.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Jäätmete bioloogiline töötlemine
Tehniline varustatus Lõhnaaine heite vähendamine jäätmete bioloogilisel töötlemisel
Parim võimalik tehnika Tooraine kvaliteeti kontrollitakse visuaalselt pidevalt ning lisaks käitise territooriumile ka piisava sagedusega tooraine tarnija juures.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 33. Et vähendada lõhnaaine heidet ja parandada üldist keskkonnatoimet, on PVT valida sisendjäätmeid
 
Jrk nr 20.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Jäätmete bioloogiline töötlemine
Tehniline varustatus Reovee tekke ja veekasutuse vähendamine jäätmete biloogilisel töötlemisel
Parim võimalik tehnika a) Tahkete jäätmete vastuvõtusalved on varustatud rennidega, mille tõttu toimub nõrgvee eraldamine äravoolavast pinnaseveest; b) Ei kohaldu; c) Toimub nõrgvee tekke minimeerimine (vastuvõtusalved on optimaalse suurusega)
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 35. Reovee tekke ja veekasutuse vähendamiseks on PVT kasutada kõiki allpool nimetatud meetodeid: a) Reovee eraldamine; b) Vee ringlusse võtmine; c) Nõrgvee tekke minimeerimine
 
Jrk nr 21.
Jäätmekäitlustoiming/-tehnoloogia Jäätmete anaeroobne töötlemine
Tehniline varustatus Õhkuheite vähendamine jäätmete anaeroobsel töötlemisel
Parim võimalik tehnika Rakendatakse automaatset seiresüsteemi, mille käigus tagatakse kääritusmahuti stabiilne toimimine, minimeeritakse võimalus tomimisega seotud probleemideks.
Samuti jälgitakse kääritatava materjali pH-d ja aluselisust, kääritusmahuti töötemperatuuri ja koormust, biogaasi kogust, koostist ja rõhku ning vedeliku ja vahu taset.
Võrdlus parima võimaliku tehnikaga KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
BAT 38. Et vähendada õhkuheidet ja parandada üldist keskkonnatoimet, on PVT jälgida ja/või kontrollida jäätmete ja protsesside põhinäitajaid
 

3.8. Hädaolukordade tekkimise võimaluste selgitused ja võimalike hädaolukordade korral rakendatavad meetmete kirjeldused

Vorm ei ole asjakohane.

3.9. Andmed prügila ja/või jäätmehoidla kavandatud mahutavuse kohta

Ei ole asjakohane

3.10. Prügila ja/või jäätmehoidla asukoha kirjeldus, selle hüdrogeoloogiline ja geoloogiline iseloomustus

Ei ole asjakohane

3.11. Lisad

Vorm ei ole asjakohane.

4. Eriosa - Vesi

4.1. Veekasutuse ja veeheite üldkirjeldus

Ei ole asjakohane

4.2. Veevõtt

4.2.1. Veevõtt pinnaveekogust

Ei ole asjakohane

4.2.2. Veevõtt põhjaveekihist

Ei ole asjakohane

4.2.4. Põhjavee täiendamine, ümberjuhtimine või tagasijuhtimine

Ei ole asjakohane

4.3. Saateainete juhtimine suublasse sh heitveega, sademeveega, kaevandusveega, jahutusveega ja vesiviljeluses tekkiva veega

Ei ole asjakohane

4.3.2. Heitvee ja teisi vett saastavate ainete suublasse juhtimine

Ei ole asjakohane

4.4. Veekogu süvendamine, puhastamine, põhja pinnase ja tahkete ainete paigutamine (sh kaadamine), rajamine laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused.

4.4.1. Veekogu süvendamine, tahkete ainete paigutamine, kaadamine ning vee füüsikalised, keemilised, bioloogilised omadused ja veerežiim

Ei ole asjakohane

4.4.2. Veekogu rajamine, laiendamine, likvideerimine ning märgala ja kaldajoonega seotud tegevused

Ei ole asjakohane

4.4.3. Veekogu kemikaalidega puhastamine

Ei ole asjakohane

4.5. Veekogu paisutamine või hüdroenergia kasutamine

Ei ole asjakohane

4.7. Vesiviljelus

Ei ole asjakohane

4.8. Laeva teenindamine, remontimine või lastimine

Ei ole asjakohane

5. Eriosa - Välisõhk

5.1. Heiteallikad

Heite­allikas Väljuvate gaaside parameetrid Tegevusala, tehnoloogiaprotsess, seade
Heiteallika keskkonnaregistri kood Nr plaanil või kaardil Nimetus L-EST97 koordinaadid Ava läbi­mõõt, m Väljumis­kõrgus, m Joon­kiirus, m/s Tempera­tuur, °C SNAP kood Lisategevuse SNAP
HEIT0007471 S1 Tahkematerjali vastuvõtusalved X: 6474611, Y: 649212 12.40 2 0.10 8 100903 - Sõnnikukäitlus (lämmastikuühendid) - tahesõnnikukäitlus
HEIT0007472 S2 Tahkematerjali doseerimispunkrid X: 6474606, Y: 649185 10.10 4 0.10 8 100903 - Sõnnikukäitlus (lämmastikuühendid) - tahesõnnikukäitlus
HEIT0009109 S3 Digestaadi hoiustamislaguun X: 6481699, Y: 650106
X: 6481741, Y: 650179
  2 0.10 8 100902 - Sõnnikukäitlus (lämmastikuühendid) - vedelsõnnikukäitlus
HEIT0009110 S4 Digestaadi hoiustamismahuti X: 6474548, Y: 649111
X: 6474574, Y: 649141
  4 0.10 8 100902 - Sõnnikukäitlus (lämmastikuühendid) - vedelsõnnikukäitlus
HEIT0007474 K1 Katla korsten X: 6474590, Y: 649217 0.30 8 5.69 180 010103b - Soojuselektrijaamad - põletusseade < 20 MW (katlad)
HEIT0007473 K2 Koostootmisjaama korsten X: 6474576, Y: 649222 1.10 8 1.31 180 010105 - Soojuselektrijaamad - paiksed mootorid
HEIT0009111 K3 Avariipõleti X: 6474569, Y: 649200 0.80 6 4.27 900 091006 - Muu jäätmekäitlus - biogaasi tootmine

5.2. Käitise kategooria

Nende tegevusalade EMTAK koodid, millele luba taotled
3511 - Elektrienergia tootmine
Põletusseade
Jah
Põletus­seadme summaarne soojus­sisendile vastav nimi­soojus­võimsus, MWth
4.47
Kütuse liik Kütuseliigi täpsustus Kütuseliigi aastakulu
Kogus Ühik
Biogaas   2 024 tuh. Nm³
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul)   4 100 tuh. Nm³

Keskmise võimsusega põletus­seade
Jah
Keskmise võimsusega põletusseadmed
Heiteallika kood Soojus­sisendile vastav nimi­soojus­võimsus, MWth Keskmise võimsusega põletusseadmete arv Eeldatav töötundide arv aastas Keskmine koormus, % Käitamise alguskuupäev Kasutatav kütus või jäätmed
Kütuse liik Kütuseliigi aastakulu
Kogus Ühik
Koostootmisjaama korsten (K2) - HEIT0007473 2.17 1 8 760 90
01.07.2022
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul) 3 100 tuh. Nm³
Biogaas 2 000 tuh. Nm³
 
Suure võimsusega põletus­seade
Ei
Orgaaniliste lahustite (kaasa arvatud kemikaalides sisalduvate lahustite) kasutamine
Ei
Nafta­saaduste, muude mootori- või vedel­kütuste, kütuse­komponentide või kütuse­sarnaste toodete laadimine (terminal või tankla)
Ei
Seakasvatus
Ei
Veisekasvatus
Ei
Kodulinnukasvatus
Ei
E-PRTR registri kohustuslane
Ei
Kasvuhoone­gaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi kohustuslane
Ei

5.3. Kasutusest eemaldatud heiteallikad

Ei ole asjakohane

5.4. Lubatud heitkoguste projekt (LHK projekt)

5.4.1. Üldandmed

Lubatud heitkoguste projekti koostaja
Nimi
LEMMA OÜ
Registrikood/isikukood
11453673
Postiaadress
Harju maakond, Tallinn, Kristiine linnaosa, Värvi tn 5, 10621
Telefon
+372 5059914
E-posti aadress
Sissejuhatus
Viited õigusaktidele, juhendmaterjalidele ja kasutatud kirjandusele
KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/1147, 10. august 2018, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL alusel jäätmekäitluse parima võimaliku tehnika (PVT) alased järeldused.
Atmosfääriõhu kaitse seadus (RT I, 21.12.2019, 3. „Atmosfääriõhu kaitse seadus1“. Riigikogu seadus, vastu võetud 15. juuni 2016. aasta) ja selle rakendusaktid.
Lubatud heitkoguste projekt koostatakse vastavalt keskkonnaministri määruses nr 56 (RT I, 25.10.2019, 1 „Keskkonnaloa taotlusele esitatavad täpsustavad nõuded ja loa andmise kord ning keskkonnaloa taotluse ja loa andmekoosseis”) esitatud nõuetele ja andmekoosseisule.
Heitkoguste leidmiseks on võetud arvesse käsiraamatus "Biogaasi tootmine ja kasutamine. Käsiraamat" (Eesti Põllumeeste Keskliit, Tartu 2009) välja toodud saasteainete kontsentratsioonid, mis tulenevad läbi viidud uuringust. Uuringu andmed on täpsemalt välja toodud teadusartiklis "Methane, nitrous oxide and ammonia emissions during storage and after application of dairy cattle and pig slurry and influence of slurry treatment", Barbara Amon, Vitaliy Kryvoruchko, Gerhard Moitzi, Thomas Amon, Sophie Zechmeister-Boltenstern; 2002).
Heitkoguste arvutamisel lähtutakse tooraine/kääritusjäägi viibeajast hoidlates. Metoodika kooskõlastus Keskkonnaameti poolt on antud 15.05.2020 nr DM-106791-14.
Saasteainete eraldumise kiirus sõnnikuhoidla pinnalt esitatakse hinnangulisena. Kuna saasteained eralduvad loomuliku protsessina, siis on kiirused väga väikesed. Eeldatakse, et saasteainete eraldumise kiirus on 0,1 m/s.
Põletusprotsessidest väljutatavate saasteainete heitkogused arvutatakse keskkonnaministri määruses nr 59 (RT I, 22.03.2019, 9. „Põletusseadmetest ja põlevkivi termilisest töötlemisest välisõhku väljutatavate saasteainete heidete mõõtmise ja arvutusliku määramise meetodid“. Keskkonnaministri 24. novembri 2016. aasta määrus nr 59) esitatud eriheitel põhinevat metoodikat kasutades (eriheited maagaasi kohta). Vääveldioksiidi (SO2) heitkogused arvutatakse keskkonnaministri määruse nr 59 järgi kütuse väävlisisaldusest lähtudes. Toodetav biogaas on oma omadustelt sarnane maagaasile, sisaldades süsivesinikühendeid, mille põhiliseks komponendiks on metaan. Kütus koosneb peamiselt 60% metaanist ja 40% süsihappegaasist. Samas arvestatakse, et biogaasis võib olla kuni 300 ppm ehk 0,03% H2S-i ning eeldatakse, et sama kogus eraldub peale biogaasi põlemist välisõhku põletusseadmetest vääveldioksiidina (SO2).
Põletusseadmetest välisõhku väljutatava CO2 heitkogus arvutatakse vastavalt keskkonnaministri määrusele nr 86 (RT I, 08.03.2019, 6) „Välisõhku väljutatava süsinikdioksiidi heite arvutusliku määramise meetodid1“, vastu võetud Keskkonnaministri poolt 27. detsembril 2016. aastal.
Suitsugaaside joonkiiruse arvutamisel arvestatakse keskkonnaministri määruses nr 59 (RT I, 22.03.2019, 9. „Põletusseadmetest ja põlevkivi termilisest töötlemisest välisõhku väljutatavate saasteainete heidete mõõtmise ja arvutusliku määramise meetodid“. Keskkonnaministri 24. novembri 2016. aasta määrus nr 59) esitatud andmeid: kütuse kuivaine stöhhiomeetrilisel põlemisel tekkiv ligikaudne kogus kuivi suitsugaase energiaühiku kohta on 0,25 Nm3/MJ.
Õhukvaliteeti hinnatakse vastavalt keskkonnaministri määrusele nr 84 (RT I, 08.12.2017, 7 „Õhukvaliteedi hindamise kord1”. Keskkonnaministri 27. detsembri 2016. aasta määrus nr 84) ning piir- ja sihtväärtuste arvestamisel on lähtutud keskkonnaministri määrusest nr 75 (RT I, 06.03.2019, 12. „Õhukvaliteedi piir- ja sihtväärtused, õhukvaliteedi muud piirnormid ning õhukvaliteedi hindamispiirid1“. Keskkonnaministri 27. detsembri 2016. aasta määrus nr 75).
Välisõhus levivat lõhna on hinnatud vastavalt 06.07.2023 määrusele nr 37 "Lõhnaaine esinemise hindamise kord, hindamisele esitatavad nõuded ja lõhnaaine esinemise häiringutasemed"
Lähteandmed, mille alusel on esitatud tootmismaht, kütusekulu ja muud andmed
Tootmismahtu on hinnanud Tartu Biogaas OÜ spetsialistid. Tehnoloogia ja sellega seotud saasteainete heitkoguste hindamise juures ning tootmistegevuses kasutatavate materjalide (toore, abimaterjalid, kemikaalid, kütusekulu jne) koguste juures on tuginetud Tartu Biogaas OÜ spetsialistide hinnangutele.
Kasutatava tehnoloogia ja tehnika kirjeldused ning tööprotsesside kirjeldused on koostanud Tartu Biogaas OÜ spetsialistid. Käesolevas taotluses on suuresti lähtutud Severitas OÜ poolt 2020 koostatud keskkonnaloa taotlusest.
Uue koostootmisjaama gaasimootori tehniliste andmete osas on lähtutud seadme tootja poolsetest andmetest (tehnilise info fail lisatud), kus on kirjeldatud ka suitsugaaside vastavus keskmise võimsusega põletusseadme nõuetele.
Lähteandmete failid
Käitise asukoha kirjeldus
Käitise asukoha kirjelduses esitatakse heiteallika(te) asukoha kirjeldus
Käitiseks on biometaanijaam ja rajatised Raba tee 4a kinnistul (katastritunnus 83101:002:0230) Ilmatsalu alevikus Tartu linnas Tartumaal
ning digestaadi hoiustamise laguun Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309) Kardla külas Tähtvere vallas Tartumaal. Kuna digestaadi hoiustamismahuti, kuhu pumbatakse järelkääritist väljuv digestaat, asub läänesuunas Raba tee 4 kinnistul (katastritunnus 83101:002:0229), siis see osa naaberkinnistu maa-alast, kus hoidla asub, arvatakse käitise tootmisterritooriumi koosseisu ning hoidla arvatakse käitise kompleksi rajatiste koosseisu (Kaart 1, joonis 1 ja joonis 2).
Biometaanijaama kompleksi põhiterritooriumi, Raba tee 4a kinnistu, sihtotstarbeks on tootmismaa (100%). Kinnistu pindala on 7064 m2, millest 6401 m2 on looduslik rohumaa, 177 m2 ehitiste alune maa ning 663 m2 jääb muu maa alla.
Biometaanijaama põhiterritoorium on piiratud põhjast, läänest ja idast Raba tee 4 kinnistuga (katastritunnus 83101:002:0229). Raba tee 4 kinnistu on tootmismaa (100%) sihtotstarbega maaüksus. Kinnistu pindala on 8,36 ha, millest looduslikku rohumaad 1,42 ha, õuemaad 3,07 ha, ehitiste alust maad 1,28 ha ning 3,87 ha jääb muu maa alla, sh 0,16 ha veealust maad. (Kinnistu pindalast ca 4406 m2 on arvatud biometaanijaama tootmisterritooriumi koosseisu.)
Tootmisterritooriumi koosseisu arvatav digestaadi hoiustamiseks kasutatava hoidla maa-ala Raba tee 4 kinnistust (katastritunnus 83101:002:0229) piirneb läänesuunas Pärna tee kinnistuga (katastritunnus 83101:001:0666). Lõunast on kogu territoorium piiratud Koolipõllu kinnistuga (katastritunnus 83101:002:0195). Koolipõllu kinnistu on maatulundusmaa (100%) sihtotstarbega maaüksus. Kinnistu pindala on 38,3 ha, millest haritavat maad on 37,8 ha ning muud maad 0,5 ha, sh veealust maad 0,5 ha.
Lähim elamumaa asub biometaanijaama tootmisterritooriumi piirist ca 200 m kaugusel kirdesuunas, aadressil Pargi tee 9 (katastritunnus 83101:002:0017), kuid seal asub mitteeluhoone. Lähim elamumaal asuv eluhoone jääb käitise tootmisterritooriumi piirist ca 365 m kaugusele loodesuunda (Raba tee 11, katastritunnus: 83101:002:0181). Käitise otseste naabermaaüksuste sihtotstarve on tootmismaa ja maatulundusmaa.
Biometaanijaama kompleksi asukohale lähim looduskaitsealune ala on Ilmatsalu park, mis asub linnulennult ligikaudu 300 m kaugusel kirdes, Ilmatsalu aleviku keskuses. Käitisest ligikaudu 2 km kaugusele põhja jäävad Kärevere looduskaitseala Ilmatsalu sihtkaitsevöönd (Kärevere looduskaitseala kuulub ka Natura 2000 võrgustikku Kärevere linnualana) ja Tähtvere piiranguvöönd.
Biometaanijaama tegevuse käigus tekkiva digestaadi hoiustamiseks kasutatakse ka väljaspool käitise põhitootmisterritooriumit asuvat laguuni. Laguun asub Näkinurme kinnistul (katastritunnus 83101:001:0309) Kardla külas Tartu linn Tartumaal. Laguun paikneb linnulennult Ilmatsalu biometaanijaamast ca 7,3 km kaugusel põhjasuunas. Laguuni vahetus ümbruses on peamiselt maatulundusmaad. Laguunile lähim elamumaal asuv eluhoone on ca 300 m kaugusel loodesuunas laguunist ning lähim elumaja (maatulundusmaa sihtotstarbega kinnistul) ca 260 m kaugusel kirdesuunas laguunist.
Tootmistegevuses eralduvad saasteained väljutatakse välisõhku Raba tee 4a, Raba tee 4 ja Näkinurme kinnistutel asuvatest toorme ja digestaadi hoiustamise mahutitest ning tootmistegevuse käigus kasutatavatest põletusseadmetest eralduvad saasteained väljutatakse Raba tee 4a kinnistul olevatest korstnatest (Kaart 2, joonis 1 ja joonis 2):
• Tahkematerjali vastuvõtusalved kõrgusega 2 m maapinnast, arvutusliku diameetriga 12,4 m, joonkiirusega 0,1 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 8 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega S1;
• Tahkematerjali doseerimispunkrid kõrgusega 4 m maapinnast, arvutusliku diameetriga 10,10 m, joonkiirusega 0,1 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 8 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega S2;
• Digestaadi hoiustamislaguun kõrgusega 2 m maapinnast, arvutusliku diameetriga 79,79 m, joonkiirusega 0,1 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 8 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega S3;
• Digestaadi hoiustamismahuti kõrgusega 4 m maapinnast, arvutusliku diameetriga 20 m, joonkiirusega 0,1 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 8 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega S4;
• Katla korsten kõrgusega 8 m maapinnast, diameetriga 0,3 m, joonkiirusega 5,69 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 180 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega K1;
• Koostootmisjaama korsten kõrgusega 8 m maapinnast, diameetriga 1,1 m, joonkiirusega 1,31 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 180 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega K2.
• Avariipõleti kõrgusega 6 m maapinnast, diameetriga 0,8 m, joonkiirusega 4,27 m/s, väljuvate gaaside temperatuur on 900 °C ning heiteallikate asendiplaanil on tähistatud tähisega K3.
Käitise asukoha kaart sobivas, kuid mitte väiksemas kui 1:20 000 mõõtkavas
Heiteallikate asendiplaan või koordinaatidega skeem, kuid mitte väiksemas kui 1:5000 mõõtkavas
Saasteainete hajumistingimusi mõjutavad olulised geograafilised ja tehnogeensed objektid
Vastavalt keskkonnaministri määrusele nr 56 arvestatakse käitise tegevuse hinnanguliseks mõjupiirkonnaks ala vähemalt 500 m raadiuses tootmisterritooriumist või ala, mille kaugus tootmisterritooriumist võrdub kõrgeima paikse heiteallika 50-kordse kõrgusega maapinnast. Lähtudes asjaolust, et Ilmatsalu biometaanijaama kõrgeim paikne heiteallikas asub kõrgusel 8 m (8*50=400 m), siis arvestuslik mõjupiirkond on vähemalt 500 m.
Otsesesse mõjupiirkonda jäävad peamiselt Ilmatsalu aleviku tootmismaad, maatulundusmaad ja ühiskondlike ehitiste maad. Käitise otsesesse mõjupiirkonda jääb kultuurimälestistest II ms hukkunute ühishaud (registrinumber 4289), mis asub käitisest ca 480 m kaugusel kirde suunas. Looduskaitsealadest ja -objektidest jääb käitise mõjupiirkonda Ilmatsalu park (kaitseala, registrikood: KLO1200227). Käitise otseses mõjupiirkonnas ei paikne Natura 2000 alasid. Otsessse mõjupiirkonda jäävad pärandkultuuriobjektidest Tartu Näidissovhoosi keskus (registrinumber 831:PNL:006), Ilmatsalu rüütlimõisa (Ilmazahl) süda (registrinumber 831:MOA:001), Vase maja (registrinumber 831:AUT:002), Ilmatsalu mõisa meierei (registrinumber 831:MEI:003) ja Ilmatsalu mõisa moonakamaja (registrinumber 831:MOM:002).
Laguunile lähim looduse kaitseala on ligikaudu 350 m kaugusel (Näkinurme kinnistust ligikaudu 150 m kaugusel) põhjasuunas asuv Natura 2000 võrgustikku kuuluv Kärevere linnuala (EE0080371) ja Kärevere loodusala (EE0080371), millele on moodustatud Kärevere looduskaitseala (KLO1000600). Alad ulatuvad laguuni asukohast lõunast kirdesse. Laguuni asukoha piirkonnas (ca 1,35 km raadiuses) on mitmed looduskaitsealused üksikobjektid (kaitstavate liikide kasvualad ja elupaigad). Kaitstavad liigid on: Ulmus laevis (künnapuu), Iris sibirica (siberi võhumõõk), Viola uliginosa (lodukannike), Dactylorhiza fuchsii (vööthuul sõrmkäpp), Cobitis taenia (hink), Dytiscus latissimus (laiujur), Misgurnus fossilis (vingerjas), Cottus gobio (võldas). Lisaks on piirkonnas I ja II kaitsekategooriaga liike.
Laguuni asukohale lähim kultuurimälestis on ca 250 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 25 m kaugusel) loodesuunas olev asulakoht (registri nr 13008) ning 324 meetri kaugusel (Näkinurme kinnistust ca 55 m kaugusel) asuv kivikalme (registri nr 13009). Kivikalme seisundiks on Kultuurimälestiste riiklikus registris märgitud „hävinud“. Kinnismälestise kaitsevöönd ulatub ka Näkinurme kinnistule. Laguuni lähiümbruses on 11 pärandkultuuriobjekti, neist kaks jäävad mõjupiirkonda: Karlaküla (vanad kohanimed; registreerimisnumber 831:KON:007) ja Puu talu (põline talukoht; registreerimisnumber 831:TAK:016).
Maapinna reljeef on tootmiskompleksi piirkonnas suhteliselt tasane. Territooriumil on olemas vajalikud juurdepääsuteed ja elektrivarustus.
Saasteainete hajumistingimusi mõjutavaid olulisi geograafilisi või tehnogeenseid objekte mõjupiirkonnas ei ole.
Ilmastikutingimuste iseloomustus
Tuulteroos, fail
Lisa 6: tuulteroos.jpg
Saasteainete heitkoguste määramise kirjeldus
Saasteainete heitkoguste mõõtmistulemused, mis on aluseks heitkoguste määramisel ja mõõtepunktide kirjeldus
Arvutusmetoodikad, mis on aluseks heitkoguste määramisel

*Heiteallika ja heite parameetrite määramine
Vastavalt atmosfääriõhu kaitse seaduse § 19 lõige 1 alusel on heiteallikas saasteaineid, müra, infra- või ultraheli välisõhku väljutav objekt. Heiteallika parameetrid määratakse käitises iga objekti põhiselt. Lähtuvalt keskkonnaministri määrusest nr 56 võib konkreetse tegevusala või tehnoloogiaprotsessi sarnaste parameetritega heiteallikad, näiteks mitme ventilatsiooniavaga ventilatsioonisüsteem, grupeerida koondallikaks. 
Saasteainete eraldumise kiirus sõnnikuhoidla pinnalt esitatakse hinnangulisena. Kuna saasteained eralduvad loomuliku protsessina, siis on kiirused väga väikesed. On eeldatud, et saasteainete kiirus pindallikalt jääb alla 0,1 m/s. 
Saasteainete väljumistemperatuur on ligilähedane välistemperatuuriga.
Lähtuvalt keskkonnaministri määruses nr 59 esitatud andmetest arvestatakse suitsugaaside joonkiiruse arvutamisel, et kütuse kuivaine stöhhiomeetrilisel põlemisel tekkiv ligikaudne kogus kuivi suitsugaase energiaühiku kohta on 0,25 Nm3/MJ.

*Heitkoguste leidmiseks on võetud arvesse käsiraamatus "Biogaasi tootmine ja kasutamine. Käsiraamat" (Eesti Põllumeeste Keskliit, Tartu 2009) välja toodud saasteainete kontsentratsioonid, mis tulenevad läbi viidud uuringust. Uuringu andmed on täpsemalt välja toodud teadusartiklis "Methane, nitrous oxide and ammonia emissions during storage and after application of dairy cattle and pig slurry and influence of slurry treatment", Barbara Amon, Vitaliy Kryvoruchko, Gerhard Moitzi, Thomas Amon, Sophie Zechmeister-Boltenstern; 2002. 
Heitkoguste arvutamisel lähtutakse tooraine/kääritusjäägi viibeajast hoidlates.
Täpsemad arvutuskäigud toodud eraldi manustatud failis.

*Põletusseadmetes kasutatavast kütusest (kütuse põletamisest) välisõhku väljutatavate saasteainete heitkoguste arvutamise metoodika
Põletusprotsessidest väljutatavate saasteainete heitkogused arvutatakse keskkonnaministri määruses nr 59 esitatud eriheitel põhinevat metoodikat kasutades (eriheited maagaasi kohta). Vääveldioksiidi (SO2) heitkogused arvutatakse keskkonnaministri määruse nr 59 järgi kütuse väävlisisaldusest lähtudes. 
Maagaasi põletamisest väljutatakse saasteained välisõhku katla korstnast ja koostootmisjaama korstnast, biogaasi põletamisest väljutatakse saasteaineid avariipõletist. Biometaanijaamas on kasutusel katel nimisoojusvõimsusega 0,97 MWth, aastas põletatakse kuni 1000 tuhat m3 maagaasi. Lisaks on käitises biogaasimootor nimisoojusvõimsusega 1,5 MWth ning aastas põletakse seal kuni 3100 tuhat m3 maagaasi  ning avariipõleti 2 MWth nimisoojusvõimsusega. Katel on vajalik biometaani tootmiseks vajaliku protsessienergia (soojuse) saamiseks, et hoida kääritites vajalikku temperatuuri. Avariipõleti põletab gaasi avariiolukorras (näiteks biometaanijaama rikke korral) ja väldib tarbimata biogaasi väljavoolu atmosfääri. Avariipõletis põletatakse eeldatavalt biogaasi 24 tuhat m3/a. 
Võttes arvesse, et ükski põletusseade ei tööta üheaegselt, siis aastased heitkoguseid tegelikkuses ei summeeru. 
Põletusseadmete heite arvutamisel on kasutatud KOTKAS arvutusmoodulit. Biogaasi põletamise heited on võrdsed maagaasi põletamisel tekkivate heidetega. 

*Lõhna heite hindamise metoodika
Lõhnaainetest tulenevat lõhnahäiringut reguleerib keskkonnaministri määrus RT I, 29.12.2016, 51, „Lõhnaaine esinemise hindamise kord, hindamisele esitatavad nõuded ja lõhnaaine esinemise häiringutasemed“. Lõhnaainetele on kehtestatud piirväärtus, mis on seotud lõhnaainete ajalise esinemissagedusega aasta lõikes, milleks on 15% aasta lõhnatundidest. See tähendab, et kui lõhnaaineid esineb aastas alla 15% kogu aasta lõhnatundidest, siis seda ei loeta häirivaks. Nö lõhnatunni ja astronoomilise tunni vahe on selles, et üks lõhnatund on teoreetiline suurus, mille juures eeldatakse, et kui välimõõtmistel tehti kindlaks, et lõhn esines mõõtepunktis 10 minutilise perioodi jooksul rohkem kui 50% ajast, siis loetakse see lõhnatunniks. Seega lõhnatund ei pruugi tegelikkuses ühtida astronoomilise tunniga, aga see võetakse eelduseks lõhnaaine esinemissageduse hindamisel. 
Lõhna tugevuse väljendamiseks on kasutusel Euroopa lõhnaühik (OUe), mis on selline lõhnaainete kogus, mis aurustumisel 1 m3 neutraalsesse gaasi kutsub lõhnaeksperdis esile füsioloogilise reageeringu ehk lõhna tuvastamise. Lõhna kontsentratsioon 1 OUe/m3 on tuvastatav 50% lõhnaekspertidest. Kuna otseselt pole lõhnaainete mõõtmisi käitises läbi viidud, leiti lõhnaainete hetkelised heitkogused arvutuslikul teel. 

Arvutuskäik iga saasteaine kohta juhul, kui kasutatakse arvutusmetoodikat

Saasteainete heitkoguste arvutamine heiteallikast K1 väljutatava lämmastikdioksiidi (NO2) näitel
NO2, g/s = 10astmes–3 x põletusseadme nimisoojusvõimsus sisseantava kütusekoguse põhjal, MWth x i-nda saasteaine eriheide, g/GJ = 0,001 x 0,97 MWth x 42,8 g/GJ = 0,042 g/s
NO2, t/a = 10astmes–6 x kütusekulu vaadeldaval perioodil, GJ x i-nda saasteaine eriheide, g/GJ = 0,000001 x 1000 tuhat m3 x 34 MJ/Nm3 x 42,8 g/GJ = 1,4552 t

Toodetav biogaas on oma omadustelt sarnane maagaasile, sisaldades süsivesinikühendeid, mille põhiliseks komponendiks on metaan. Kütus koosneb peamiselt 60% metaanist ja 40% süsihappegaasist. Samas arvestatakse, et biogaasis võib olla kuni 300 ppm ehk 0,03% H2S-i ning eeldatakse, et sama kogus eraldub peale biogaasi põlemist välisõhku põletusseadmetest vääveldioksiidina (SO2).

Vääveldioksiidi (SO2) heitkoguste arvutamise näide heiteallika K3 näitel
SO2, g/s = 20 x põletusseadme nimisoojusvõimsus sisseantava kütusekoguse põhjal, MWth x väävlisisaldus kütuse tarbimisaines, massiprotsent / kütuse alumine kütteväärtus, MJ/Nm3 = 20 x 2 MWth x 0,03 % / 21,6 MJ/Nm3 = 0,056 g/s
SO2, t/a = 0,02 x kütusekulu vaadeldaval perioodil, tuhat m3 x väävlisisaldus kütuse tarbimisaines, massiprotsent = 0,02 x 24 tuhat m3 x 0,03 % = 0,014 t/a

Süsinikdioksiidi heitkogused leiti vastavalt allpool kirjeldatule.
Kütusekulu arvutati ümber teradžaulidesse, TJ järgmist valemit kasutades:
B1= B x Qri x n, kus
B1 – ümberarvutatud kütusekulu, TJ;
B – kütusekulu, m3;
Qri – kütuse kütteväärtus, MJ/m3;
n – suhtarv.
Kütuste oksüdatsioonikoefitsient on (Kc) on 1.
Korrutades põletatud kütuse tegeliku süsiniku koguse kütuse oksüdatsioonikoefitsiendiga, arvutati tegelik süsinikuheide (M c) gigagrammides (GgC), kasutades järgmist valemit:
M c = 10 -3 x B1 x qc x Kc, kus
B1 – kütusekulu, TJ;
qc – süsiniku eriheide, tC/TJ;
Kc – oksüdatsioonikoefitsient.
Eri kütuseliigi põlemisel välisõhku väljutatav CO2-heide (M CO2) arvutati gigagrammides (GgCO2), kasutades järgmist valemit:
M CO2 = M c x 3,664, kus
M c – süsinikuheide, GgC.
Näide K1 puhul:
B1= 1000000 x 34 = 34000000 TJ
Süsiniku eriheide (qc) maagaasi puhul on 15,3 tC/TJ.
Oksüdatsioonikoefitsient (Kc) on 1.
M c = 10 -3 x 34000000 x 15,3 * 1 = 520200 GgC
M CO2 = 520200 x 3,664 = 1906012,8 = 1906,013 t/a


Heiteallikatel arvutati lõhnaaine hetkeline heitkogus järgmise valemiga:
Q = qi x S, kus
Q on lõhnaaine hetkeline heitkogus (OU/s);
qi – vastava valdkonna eriheide, mis on esitatud Keskkonnaministri 27.12.2016 määrus nr 81 „Lõhnaaine esinemise hindamise kord, hindamisele esitatavad nõuded ja lõhnaaine esinemise häiringutasemed” lisas; 
S – pindallika pindala (m²).
Kuna sõnnikuhoidlate puhul pole eelpool mainitud määruses eriheidet toodud, siis lõhna hindamiseks kasutati Saksamaal kasutatavaid eriheiteid (VDIStandard: VDI 3894 Blatt 1: Emissionen und Immissionen aus Tierhaltungsanlagen Haltungsverfahren und Emissionen Schweine, Rinder, Geflügel, Pferde, 2011) . Sõnniku puhul on "halvimaks" eriheiteks 7 OU/s/m2.
Lõhna heite hindamisel arvestati, et vedelsubstraadihoidlad/digestaadihoidla on kaetud vedelas faasis koorikuga (nt põhuga), mille puhul heide väheneb 20-70% (VDI-Standard: VDI 3894 Blatt 1: Emissionen und Immissionen aus Tierhaltungsanlagen Haltungsverfahren und Emissionen Schweine, Rinder, Geflügel, Pferde, 2011). 
Näide S1 puhul:
Q = 3 x 120,76 = 362,29 ouE/s.

5.4.2. Söödas, piimas, juurdekasvus, lootes, munades ja väljaheites sisalduva lämmastiku mass

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.3. Karjatamine (veisekasvatuses karjatamise kasutamise korral)

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.4. Sea-, veise- ja linnukasvatusest välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.5. Saasteainete püüdeseadmed ja heite vähendamise tehnoloogiaseadmed

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.6. Heiteallikate prognoositav tööaja dünaamika

Heiteallikas Tahkematerjali vastuvõtusalved (S1) - HEIT0007471
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Tahkematerjali doseerimispunkrid (S2) - HEIT0007472
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Digestaadi hoiustamislaguun (S3) - HEIT0009109
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Digestaadi hoiustamismahuti (S4) - HEIT0009110
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Katla korsten (K1) - HEIT0007474
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Koostootmisjaama korsten (K2) - HEIT0007473
Koormus
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 100
Märts 100
Aprill 100
Mai 100
Juuni 100
Juuli 100
August 100
September 100
Oktoober 100
November 100
Detsember 100
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 
Heiteallikas Avariipõleti (K3) - HEIT0009111
Koormus Täiskoormus E-P
Lisainfo heiteallika tööaja kohta  
Kuude tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Jaanuar 100
Veebruar 1
Märts 1
Aprill 1
Mai 1
Juuni 1
Juuli 1
August 1
September 1
Oktoober 1
November 1
Detsember 1
Päevade tööaja dünaamika protsentides hetkelisest heitkogusest
Kellaaeg E - R L P
00 - 01 100 100 100
01 - 02 100 100 100
02 - 03 100 100 100
03 - 04 100 100 100
04 - 05 100 100 100
05 - 06 100 100 100
06 - 07 100 100 100
07 - 08 100 100 100
08 - 09 100 100 100
09 - 10 100 100 100
10 - 11 100 100 100
11 - 12 100 100 100
12 - 13 100 100 100
13 - 14 100 100 100
14 - 15 100 100 100
15 - 16 100 100 100
16 - 17 100 100 100
17 - 18 100 100 100
18 - 19 100 100 100
19 - 20 100 100 100
20 - 21 100 100 100
21 - 22 100 100 100
22 - 23 100 100 100
23 - 24 100 100 100
 

5.4.7. Kütuse ning jäätmete või koospõletamisel välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Põletusseade
Heite­allikas Katla korsten (K1) - HEIT0007474
Põletusseadmete arv 1
Soojus­sisendile vastav nimi-­soojus-­võimsus, MWth 0.93
Töö­tundide arv aastas 8 760
Kas soovite kasutada salvestamisel saasteainete eeltäitmist ja automaatset heitkoguste arvutamist? Jah
Püüdeseade
Püüde­seade Püütav saasteaine
CAS nr Saasteaine nimetus Projekteeritud puhastusaste, %
       
Kasutatav kütus ja jäätmed
Kasutatav kütus või jäätmed Saasteaine
Kütuse liik Väävlisisaldus, % Alumine kütte­väärtus, MJ/kg; Gaas - MJ/Nm³ Kogus aastas Välisõhku väljutatud heide Kanda vormile 5.5
Kogus Ühik CAS nr Nimetus Heitkogus
Hetkeline heitkogus Ühik Aastas Ühik
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul) 0 34 1 000 tuh. Nm³ PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.0004 g/s 0.0153 t Jah
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.0004 g/s 0.0153 t Jah
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.0004 g/s 0.0153 t Jah
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0398 g/s 1.4552 t Jah
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.0279 g/s 1.02 t Jah
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.0019 g/s 0.068 t Jah
BC Must süsinik 0 g/s 0.001 t Jah
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0005 g/s 0.0173 t Jah
124-38-9 Süsinikdioksiid 0.0142 g/s 1 906.0128 t Jah
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0.0001 kg Jah
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.0001 mg/s 0.0034 kg Jah
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.0001 mg/s 0.0041 kg Jah
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0.0005 kg Jah
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0 kg Jah
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0.0004 kg Jah
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0005 µg/s 0.017 mg Jah
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0 kg Jah
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Jah
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Jah
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0 kg Jah
Põletusseade
Heite­allikas Koostootmisjaama korsten (K2) - HEIT0007473
Põletusseadmete arv 1
Soojus­sisendile vastav nimi-­soojus-­võimsus, MWth 2.17
Töö­tundide arv aastas 8 760
Kas soovite kasutada salvestamisel saasteainete eeltäitmist ja automaatset heitkoguste arvutamist? Ei
Püüdeseade
Püüde­seade Püütav saasteaine
CAS nr Saasteaine nimetus Projekteeritud puhastusaste, %
       
Kasutatav kütus ja jäätmed
Kasutatav kütus või jäätmed Saasteaine
Kütuse liik Väävlisisaldus, % Alumine kütte­väärtus, MJ/kg; Gaas - MJ/Nm³ Kogus aastas Välisõhku väljutatud heide Kanda vormile 5.5
Kogus Ühik CAS nr Nimetus Heitkogus
Hetkeline heitkogus Ühik Aastas Ühik
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul) 0 34 3 100 tuh. Nm³ PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.001 g/s 0.0474 t Jah
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.001 g/s 0.0474 t Jah
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.001 g/s 0.0474 t Jah
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0929 g/s 4.5111 t Jah
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.0651 g/s 3.162 t Jah
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.0043 g/s 0.2108 t Jah
BC Must süsinik 0 g/s 0.003 t Jah
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0011 g/s 0.0538 t Jah
124-38-9 Süsinikdioksiid 0.0332 g/s 5 908.6397 t Jah
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0.0002 kg Jah
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.0002 mg/s 0.0105 kg Jah
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.0003 mg/s 0.0126 kg Jah
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0.0001 kg Jah
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0.0016 kg Jah
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0.0001 kg Jah
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0.0001 kg Jah
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0.0012 kg Jah
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0011 µg/s 0.0527 mg Jah
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0.0001 kg Jah
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0.0001 kg Jah
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0.0001 kg Jah
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0.0001 kg Jah
Biogaas 0.03 21.60 2 000 tuh. Nm³ PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.001 g/s 0.0194 t Ei
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.001 g/s 0.0194 t Ei
PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.001 g/s 0.0194 t Ei
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0929 g/s 1.849 t Ei
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.0651 g/s 1.296 t Ei
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.0043 g/s 0.0864 t Ei
BC Must süsinik 0 g/s 0.001 t Ei
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0.0001 kg Ei
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.0002 mg/s 0.0043 kg Ei
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0 kg Ei
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.0003 mg/s 0.0052 kg Ei
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0 kg Ei
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0.0006 kg Ei
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0 kg Ei
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0 kg Ei
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0.0005 kg Ei
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0011 µg/s 0.0216 mg Ei
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0 kg Ei
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Ei
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Ei
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0 kg Ei
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0011 g/s 0.022 t Ei
124-38-9-bio Süsinikdioksiid biomassist 0.0332 g/s 2 421.7574 t Jah
Põletusseade
Heite­allikas Avariipõleti (K3) - HEIT0009111
Põletusseadmete arv 1
Soojus­sisendile vastav nimi-­soojus-­võimsus, MWth 1
Töö­tundide arv aastas 100
Kas soovite kasutada salvestamisel saasteainete eeltäitmist ja automaatset heitkoguste arvutamist? Ei
Püüdeseade
Püüde­seade Püütav saasteaine
CAS nr Saasteaine nimetus Projekteeritud puhastusaste, %
       
Kasutatav kütus ja jäätmed
Kasutatav kütus või jäätmed Saasteaine
Kütuse liik Väävlisisaldus, % Alumine kütte­väärtus, MJ/kg; Gaas - MJ/Nm³ Kogus aastas Välisõhku väljutatud heide Kanda vormile 5.5
Kogus Ühik CAS nr Nimetus Heitkogus
Hetkeline heitkogus Ühik Aastas Ühik
Biogaas 0.03 21.60 24 tuh. Nm³ PM-sum Tahked osakesed, summaarsed 0.0005 g/s 0.0002 t Jah
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.0005 g/s 0.0002 t Jah
PM10 Peened osakesed (PM10) 0.0005 g/s 0.0002 t Jah
10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.0428 g/s 0.0222 t Jah
630-08-0 Süsinikmonooksiid 0.03 g/s 0.0156 t Jah
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.002 g/s 0.001 t Jah
BC Must süsinik 0 g/s 0 t Jah
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks 0 mg/s 0 kg Jah
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks 0.0001 mg/s 0.0001 kg Jah
7440-43-9 Kaadmium ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna kaadmiumiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-38-2 Arseen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna arseeniks 0.0001 mg/s 0.0001 kg Jah
7440-50-8 Vask ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna vaseks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-66-6 Tsingiühendid, ümberarvutatuna tsingiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-47-3 Kroomi (VI) ühendid, ümberarvutatuna kroomiks 0 mg/s 0 kg Jah
7440-02-0 Nikkel ja lahustavad ühendid, ümberarvutatuna nikliks 0 mg/s 0 kg Jah
7782-49-2 Seleen ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna seleeniks 0 mg/s 0 kg Jah
7446-09-5 Vääveldioksiid 0.0005 g/s 0.0003 t Jah
124-38-9-bio Süsinikdioksiid biomassist 0.0153 g/s 29.0611 t Jah
PCDD/PCDF Polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid 0.0005 µg/s 0.000259 mg Jah
50-32-8 Benso(a)püreen 0 mg/s 0 kg Jah
205-99-2 Benso(b)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Jah
207-08-9 Benso(k)fluoranteen 0 mg/s 0 kg Jah
193-39-5 Indeno(1,2,3-cd)püreen 0 mg/s 0 kg Jah
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.5
Maagaas ja biogaas on koostootmisjaamas alternatiivkütused. Mõlemat korraga ei kasutata. Kuna valdavalt toodetakse biogaasist biometaani, siis KTJ töötab valdavalt maagaasil.
RM on raskmetall. Raskmetallid on järgmised metallid ja poolmetallid ning nende ühendid: plii (Pb), kaadmium (Cd), elavhõbe (Hg), arseen (As), kroom (Cr), vask (Cu), nikkel (Ni), seleen (Se), tsink (Zn), koobalt (Co), vanaadium (V), tallium (Tl), mangaan (Mn), molübdeen (Mo), tina (Sn), baarium (Ba), berüllium (Be), uraan (U).

POSid on püsivad orgaanilised saasteained, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta lisas 1 nimetatud ained ja benso(a)püreen, benso(b)fluoranteen, benso(k)fluoranteen ning indeno(1,2,3-cd)püreen.

PCDDd/PCDFd on polüklooritud dibenso-p-dioksiinid ja dibensofuraanid.

5.4.7.1. Keskmise võimsusega põletusseadme heite piirväärtused

Seotud heite­allikas Koostootmisjaama korsten (K2) - HEIT0007473
Vanus Uus seade
Seadme liik Gaasimootor
Identsete põletusseadmete arv ühel heiteallikal 1
Soojus­sisendile vastav nimi­soojus­võimsus, MWth 2.17
Kütuse liik koos selle osakaaluga (%) Saasteained
Saasteaine nimetus Heite piirväärtus, mg/Nm3 Prognoositav heite kontsentratsioon, mg/Nm3 Piirväärtuse rakendamise algus Piirväärtuse rakendamise lõpp
Maagaas (välja arvatud vedelal kujul) - 100 NOₓ 95 95
20.12.2018
 
Biogaas - 100 SO₂ 40 40
20.12.2018
 
NOₓ 190 95
20.12.2018
 
 

5.4.8. Lahusteid sisaldavate kemikaalide kasutamine tegevusalade kaupa ja välisõhku väljutatud LOÜde heitkogused

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.9. Lahustite kasutamisel välisõhku väljutatud LOÜde summaarsed heitkogused tegevusalade kaupa

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.10. Muudest tegevustest välisõhku väljutatud saasteainete heitkogused

Heite­allikas Välisõhku väljutatud saasteaine
CAS nr Nimetus Heitkogus Kanda vormile 5.5
Hetkeline Aastas
Kogus Ühik Kogus Ühik
Tahkematerjali vastuvõtusalved (S1) - HEIT0007471 7664-41-7 Ammoniaak 0.003 g/s 0.324 t Jah
74-82-8 Metaan 0.056 g/s 5.776 t Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) 0.056 g/s 0.08 t Jah
OU Lõhnaaine 0 g/s 362.29 OU Jah
Tahkematerjali doseerimispunkrid (S2) - HEIT0007472 7664-41-7 Ammoniaak 0.003 g/s 0.046 t Jah
74-82-8 Metaan 0.056 g/s 0.825 t Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) 0.0008 g/s 0.011 t Jah
OU Lõhnaaine 0 g/s 120.18 OU Jah
Digestaadi hoiustamislaguun (S3) - HEIT0009109 7664-41-7 Ammoniaak 0.426 g/s 13.439 t Jah
74-82-8 Metaan 2.179 g/s 68.73 t Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) 0.125 g/s 3.935 t Jah
OU Lõhnaaine 0 g/s 28 001.08 OU Jah
Digestaadi hoiustamismahuti (S4) - HEIT0009110 7664-41-7 Ammoniaak 0.152 g/s 4.80 t Jah
74-82-8 Metaan 0.778 g/s 24.546 t Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) 0.045 g/s 1.405 t Jah
OU Lõhnaaine 0 g/s 1 759.29 OU Jah
 
Põhjendus andmete edasi mittekandmise kohta tabelisse 5.5
 

5.4.11. Tehnoloogilised äkkheited

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.12. Välisõhus leviv müra

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.13. Ühel tootmisterritooriumil ja sellest väljaspool paiknevate heiteallikate koosmõju

Heite­allikate numbrid plaanil või kaardil Saasteaine Õhu­kvaliteedi tase
CAS nr Nimetus Summaarne hetkeline heitkogus M Ühik Keskmistamisaeg Õhu­kvaliteedi piir- või siht­väärtus Ühik Maksimaalne arvutuslik õhukvaliteedi tase väljaspool tootmisterritooriumi, ∑Cm Suhe Cm / Keskmistamisaeg
K1, K2, K3, HEIT0000960, HEIT0011582 630-08-0 Süsinikmonooksiid 1 g/s 8 tundi 10 mg/m³ 0.162 0.016
K1, K2, K3, HEIT0000960, HEIT0011582 7446-09-5 Vääveldioksiid 0.358 g/s 1 tund 350 µg/m³ 13.731 0.039
24 tundi 125 µg/m³ 5.967 0.048
K1, K2, K3, HEIT0000960, HEIT0011582 10102-44-0 Lämmastikdioksiid 0.359 g/s 1 tund 200 µg/m³ 44.727 0.224
1 aasta 40 µg/m³ 3.23 0.081
K1, K2, K3, HEIT0011582, HEIT0011582, HEIT0011584 NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid 0.044 g/s 1 tund 5 000 µg/m³ 5.281 0.001
24 tundi 2 000 µg/m³ 2.575 0.001
K1, K2, K3, HEIT0011582 PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) 0.007 g/s 1 aasta 25 µg/m³ 0.035 0.001
K1, K2, K3, HEIT0011582 PM10 Peened osakesed (PM10) 0.007 g/s 24 tundi 50 µg/m³ 0.108 0.002
1 aasta 40 µg/m³ 0.035 0.001
 
Koosmõju kirjeldus
Tulenevalt keskkonnaministri määrusest nr 84 („Õhukvaliteedi hindamise kord1”. 27. detsember 2016) lähtutakse heiteallikate koosmõju hindamisel väljaspool käitise tootmisterritooriumi asetsevate, kuid käitise hajumisarvutuse piirkonda jäävate õhusaasteluba, keskkonnakompleksluba või registreeringut omavate käitiste andmetest ja vajaduse korral välisõhu seirejaama andmetest.
Hajumisarvutuse piirkonnaks on piirkond, mis ulatub alani, kus on tagatud saasteaine sisalduse vastavus atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 lõigete 1 ja 2 alusel kehtestatud piirväärtusele või sihtväärtusele, kuid vähemalt 500 m raadiuses käitise igast heiteallikast.
Hajumisarvutuste piirkonda, milleks on minimaalselt 500 m, jäävad keskkonnaameti KOTKAS infosüsteemist saadud andmete kohaselt Ilmre OÜ (L.ÕV.TM-52487) ja SW ENERGIA OÜ (HEIT0011582) heiteallikad , mille andmeid on koosmõju arvutamisel arvesse võetud. Andmeid arvestati KOTKAS Airviro koosmõju arvutuses automaatselt.
Hajumisarvutuste käigus selgitati välja halvimate hajumistingimustega olukord, kus saasteainete arvutuslik kontsentratsioon välisõhus on maksimaalne.

Hajumiskaardid koostati nendele saasteainetele, mille koosmõju maksimaalne tekkiv arvutuslik õhukvaliteedi tase väljaspool tootmisterritooriumi moodustab vähemalt 30% õhukvaliteedi taseme piirvõi sihtväärtusest, kuna väiksemate väärtuste puhul on saasteainete kontsentratsioonid välisõhus väga väikesed ning neid pole mõistlik, visuaalse võrreldavuse huvides, kaardil näidata.
Hajumisarvutuste tulemusena selgus, et maksimaalne tekkiv õhukvaliteedi tase ei ületa maapinna lähedases õhukihis saasteainetele kehtestatud piirväärtusi ei väljaspool territooriumi ega lähimate elumajade juures. Käitise tootmisterritooriumil ja sellest väljaspool paiknevate heiteallikate koosmõju tulemusena selgus, et heiteallikatest väljutatavate saasteainete puhul ei teki olulist koosmõju.
Saasteaine maksimaalsed kontsentratsioonid käitise põhikompleksi juures tekivad põletusseadmete kohal.

5.4.14. Saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi seire

Saasteainete heitkoguste ja müra seire
Heiteallikas Seiratav näitaja Seire sagedus Saasteaine
CAS nr Nimetus Selgitused (vajaduse korral)
Koostootmisjaam Saasteaine iga kolme aasta tagant 630-08-0 Süsinikmonooksiid

Vastavalt Keskkonnaministri 05.11.2017 määrus nr 44 „Väljaspool tööstusheite seaduse reguleerimisala olevatest põletusseadmetest väljutatavate saasteainete heite piirväärtused, saasteainete heite seirenõuded ja heite piirväärtuste järgimise kriteeriumid” Lisa 3 

10102-44-0 Lämmastikdioksiid

Keskkonnaministri 05.11.2017 määrus nr 44 „Väljaspool tööstusheite seaduse reguleerimisala olevatest põletusseadmetest väljutatavate saasteainete heite piirväärtused, saasteainete heite seirenõuded ja heite piirväärtuste järgimise kriteeriumid” Lisa 3

 
 

5.4.15. Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang

Lõhnaaine võimaliku esinemise hinnang
Lõhnaainete esinemis hindamist reguleerib kliimaministri määrus nr 37. Lõhnaainele on kehtestatud piirnorm – lõhnaaine häiringutase, mis on sageduspõhine.
Ilmatsalu biometaanijaama puhul kasutatav toore ning kääritusjääk sisaldavad lõhnavaid ühendeid. Lõhnaaine allikateks on tahke toorme hoiustamismahutid ja digestaadilaguun ja -mahuti. Seega käitise tegevusega võib kaasneda lõhnaainete eraldumine ja hajumine. Lõhna eraldub nii toorme vastuvõtusalvedest, doseerimispunkritest kui ka digestaadi hoiustamismahutitest. Üldiselt levib Ilmatsalu biometaanijaama territooriumidel tootmistegevusele iseloomulik lõhn. Samas puuduvad hetkel kaebused töötajatelt ja ümbruskonna elanikelt (vastuvõtjatelt).
Lähimad vastuvõtjad ehk elumajad asuvad biometaanijaamast umbes 400 m kaugusel loode suunas.
Siinkohal tuleb juhtida tähelepanu sellele, et lõhna tugevuse osas on tegemist suhteliste hinnangutega. Lõhna aisting on väga individuaalne ning sõltub väga erinevatest aspektidest – vastuvõtja ehk inimese sugu, vanus, tundlikkus lõhnade suhtes, harjumus lõhna suhtes jne.
Lõhnahäiring võib tekkida eelkõige hajumise seisukohalt ebasobivate ilmastikuolude kokkulangemisel. Kuna lõhna aistingu tingib teatud kontsentratsioon saasteainet, siis on võimalik hinnata lõhna levikut kontsentratsioonide järgi.
Selleks, et tekkivad kontsentratsioonid ja hajumine oleksid võimalikult väikesed ning et tegevusest lähtuv lõhn häiriks võimalikult vähe töötajaid ja käitise lähedal asuvaid elanikke, tuleks rakendada ja järgida parimat võimalikku tehnikat ning juhtimissüsteeme.
Lõhna häirivuse hindamiseks on leitud lõhnatundide protsentuaalne esinemissagedus. Lõhnatundide esinemise sageduse tõenäosus on esitatud joonistel. Nendelt lähtub, et 0,25 OUe/m3 lõhna kontsentratsiooni juures ei toimu lõhnatundide 15% piirmäära ületamist vastuvõtja juures.

5.4.16. Õhukvaliteedi taseme määramise kirjeldus

Õhukvaliteedi taseme määramise kohtade loetelu mõõtmiste korral ja mõõtetulemused
Välisõhu kvaliteedi taseme määramise hajumisarvutusprogrammid

Saasteainete hajumise hindamiseks maapinnalähedases õhukihis tekkiva saastatuse taseme (õhukvaliteedi) hindamiseks kasutatakse KOTKAS AirViro arvutiprogrammi .

Arvutamiseks valitud meteoaasta
2022
Kasutatud meteoroloogiliste parameetrite loetelu

Saasteainete levikut mõjutavad järgmised meteoroloogilised näitajad: tuule suund, tuule kiirus, pilvisus, temperatuur, päikesekiirgus, rõhk, vihm, niiskus. Neid näitajaid on kasutatud ka saasteainete hajumise modelleerimisel.

Meteoroloogiliste parameetrite mõõtepunktide asukohad

Hajumisarvutusprogammi AirViro kasutatavateks meteoroloogiajaamadeks on Tallinna, Aseri, Tartu ja Pärnu meteoroloogiajaamad. Käitisele lähim on Tartu meteoroloogiajaam (Külitse).

Viide meteroloogilise mudeli andmetele

Vastavalt KOTKAS Airviro seadistusele

Viide kasutatud topograafiliste sisendandmete kohta

Vastavalt KOTKAS Airviro seadistusele

Fooniandmete kirjeldus (koosmõjusse kaasatavad käitised, seireandmed)

Tulenevalt keskkonnaministri määrusest nr 84 lähtutakse heiteallikate koosmõju hindamisel väljaspool käitise tootmisterritooriumi asetsevate, kuid käitise hajumisarvutuse piirkonda jäävate õhusaasteluba, keskkonnakompleksluba või registreeringut omavate käitiste andmetest ja vajaduse korral välisõhu seirejaama andmetest. Hajumisarvutuse piirkonnaks on piirkond, mis ulatub alani, kus on tagatud saasteaine sisalduse vastavus atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 lõigete 1 ja 2 alusel kehtestatud piirväärtusele või sihtväärtusele, kuid vähemalt 500 m raadiuses käitise igast heiteallikast.
Käitise kõrgeim heiteallikas on 8 m, mille kohaselt oleks käitise mõjupiirkond 8*50 = 400 m, seega on võetud hajumisarvutuste piirkonnaks vähemalt 500 m. Selles raadiuses asuvad KOTKAS registri andmetel Ilmre OÜ (L.ÕV.TM-52487) ja SW Energia (PHRR/519146) heiteallikad ning neid on koosmõju arvutamisel arvesse võetud.

Ümbritseva piirkonna välisõhu kvaliteedi taseme muutumine pärast heiteallika töölerakendamist

Tegemist on olemasoleva toimiva käitisega, mistõttu olulist mõju välisõhu kvaliteedi muutumisele ei ole.

Mudeldatud hajumisarvutuse kaardid

Lähtuvalt keskkonnaministri määrusest nr 84 koostatakse saasteaine hajumiskaart iga saasteaine kohta, mille arvutuslik sisaldus väljaspool käitise tootmisterritooriumi piiri on suurem kui 30% atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 lõigete 1 ja 2 alusel saasteainele kehtestatud piir- või sihtväärtusest, ning vajaduse korral on rakendatud keskmistamisaegade kohta protsentiile. 
Kui saasteaine arvutuslik sisaldus väljaspool käitise tootmisterritooriumi piiri on suurem kui 30% kehtestatud piir- või sihtväärtusest, siis on hajumisarvutuste tulemuste visualiseerimiseks esitatud hajumiskaardid. 
Kaartide koostamiseks on kasutatud KOTKAS Airviro programmi.
Hajumisarvutuste tulemusena selgus, et Tartu Biogaas OÜ Ilmatsalu biometaanijaama heiteallikate poolt tekkiv maksimaalne õhukvaliteedi tase ei ületa maapinna lähedases õhukihis saasteainetele kehtestatud piirväärtusi ei väljaspool tootmiskompleksi territooriumi ega lähimate elumajade juures. Tootmiskompleksi tootmisterritooriumil paiknevate heiteallikate ja väljaspool tootmisterritooriumi 500 m raadiuses asuvate käitiste heiteallikate koosmõju tulemusena selgus, et heiteallikatest väljutatavatel saasteainetel ei teki olulist koosmõju. 30 % piirväärtusest ühegi saasteaine puhul ei saavutata. 

5.4.17. Järeldused ja ettepanekud

Välisõhku väljutatavate saasteainete otsesel mõõtmisel või arvutuslikult saadud õhukvaliteedi taseme maksimaalväärtuste vastavus atmosfääriõhu kaitse seaduse § 47 alusel kehtestatud saasteainete õhukvaliteedi piirväärtustele väljaspool tootmisterritooriumi ja käitist ümbritsevas piirkonnas olevate elumajade juures.
Arvutuslikult saadud hajumisarvutuste tulemuste võrdlusel keskkonnaministri määruses nr 75 välja toodud piir- ja sihtväärtustega selgub, et põletusseadmetest väljutatavate saasteainete maksimaalsed tekkivad kontsentratsioonid maapinnalähedases õhukihis ei ületa vastavatele saasteainetele kehtestatud piirväärtusi väljaspool tootmisterritooriumi.
Lõhna häirivuse hindamiseks on leitud lõhnatundide protsentuaalne esinemissagedus. Lõhnatundide esinemise sageduse tõenäosus on esitatud joonistel. Nendelt lähtub, et 0,25 OUe/m3 lõhna kontsentratsiooni juures ei toimu lõhnatundide 15% piirmäära ületamist vastuvõtja juures.
Lähimate elumajade juures saasteainete maksimaalsed tekkivad kontsentratsioonid maapinnalähedases õhukihis ei ületa saasteainetele kehtestatud piir- või sihtväärtusi. 0,25 OUe/m3 lõhna kontsentratsiooni juures lõhnatundide 15% piirmäära ületamist elumajade juures ei toimu.
Müra esinemisel hinnang atmosfääriõhu kaitse seaduse § 56 lõike 4 alusel kehtestatud välisõhus leviva müra normtasemetele vastavuse kohta
Müra tekib käitist teenindavast transpordist ning tehnoloogiliste seadmete tööajal, kuid ei põhjusta eeldatavalt normtaseme ületamist ning on tootmistegevuses seadmete käitamisel ja transpordivahendite tööajal loomulik osa. Seega on ülenormatiivse müra levik väljaspoole tootmisterritooriumi piiri vähetõenäoline.
Heiteallikad ja saasteained, mille osakaal on välisõhu saastatuse tekitamises suurim
Saasteainetest on välisõhu saastatuse tekitamises suurim osakaal lämmastikdioksiidil, mille suurim kontsentratsioon välisõhus on põhjustatud põletusseadmete tööst.
Ettepanekud õhusaasteloaga kehtestatavate saasteainete heitkoguste kohta ning rakendatavate saasteainete heite, müra ning lõhnaaine esinemise vähendamise meetmete kohta
Arvutuslikult saadud hajumisarvutuste tulemuste võrdlusel keskkonnaministri määruses nr 75 välja toodud piir- ja sihtväärtustega selgub, et põletusseadmetest väljutatavate saasteainete maksimaalsed tekkivad kontsentratsioonid maapinnalähedases õhukihis ei ületa vastavatele saasteainetele kehtestatud piirväärtusi väljaspool tootmisterritooriumi. Lähimate elumajade juures saasteainete piir- ja sihtväärtusi samuti ei ületata.
Kuigi saasteainete puhul kehtestatud piir- ja sihtväärtusi väljaspool tootmisterritooriumi ei ületata, on võimalik õhukvaliteedi parendamist saavutada parimat võimalikku tehnikat, keskkonnaalaseid nõudeid ning head tootmistava rakendades ja järgides. Ka seadmete regulaarne kontroll ja hooldus ning optimaalsete töörežiimide valimine aitavad vältida ja vähendada saasteainete heidet välisõhku.
Muuhulgas rakendatakse heite vältimiseks ja vähendamiseks erinevaid tehnikaid:
*puhtuse jälgimine tootmisterritooriumidel;
*toorme pidev etteanne ning segatud substraadi doseerimine kääritisse (toormehoidlate täituvuse vältimine);
*digestaadi hoiustamishoidlate laotamiseelne tühjendamine viiakse läbi jälgides tuule suunda ja tugevust;
*vedelmaterjali etteandemahutil ja digestaadi hoiustamise hoidlatel jälgitakse naturaalkooriku seisukorda, vajadusel kaetakse tekkinud lõhed;
*toorme ja digestaadi veol arvestatakse vajadusel ilmastikutingimusi (eelkõige sõnnikuveol käitise territooriumile ja territooriumisiseselt ning digestaadi väljaveol);
*digestaadi laotuskoht ja -aeg valitakse arvestades ilmastikutingimustega ja elamute paiknemisega;
*seadmete profülaktiline hooldus.
Ilmastikutingimusi tuleks jälgida ka toorme sisseveol käitise torritooriumile ja võimalusel ka tahkematerjali etteandel doseerimispunkritesse ning digestaadi väljaveo ja laotamise ajal, et nendest tegevustest lähtuv lõhn häiriks võimalikult vähe käitise ja laotuspindade lähedal asuvaid elanikke. Seega tuleks jälgida tuule suunda ja võimalusel vältida laotamist sellisel ajal, kui tuul kannab lõhna elumajade suunas.
Käitise tegevusega võib kaasneda lõhnaainete eraldumine ja hajumine. Siinkohal tuleb juhtida tähelepanu sellele, et lõhna tugevuse osas on tegemist suhteliste hinnangutega. Lõhna aisting on väga individuaalne ning sõltub väga erinevatest aspektidest – vastuvõtja ehk inimese sugu, vanus, tundlikkus lõhnade suhtes, harjumus lõhna suhtes jne. Üldiselt levib Ilmatsalu biometaanijaama territooriumidel tootmistegevusele iseloomulik lõhn. Samas puuduvad hetkel kaebused töötajatelt ja ümbruskonna elanikelt (vastuvõtjatelt).
Lõhnahäiring võib tekkida eelkõige hajumise seisukohalt ebasobivate ilmastikuolude kokkulangemisel. Kuna lõhna aistingu tingib teatud kontsentratsioon saasteainet, siis on võimalik hinnata lõhna levikut kontsentratsioonide järgi. Selleks, et tekkivad kontsentratsioonid ja hajumine oleksid võimalikult väikesed ning et tegevusest lähtuv lõhn häiriks võimalikult vähe töötajaid ja käitise lähedal asuvaid elanikke, tuleks (nagu eelnevalt juba nimetatud) rakendada ja järgida parimat võimalikku tehnikat ning juhtimissüsteeme.
Müra tekib seadmete tööajal, kuid ei põhjusta eeldatavalt normtaseme ületamist.
Ettepanekud välisõhku väljutatavate saasteainete heitkoguste, lõhna, müra ja õhukvaliteedi omaseireks ning seirejaama asukohaks
Seadmete ning hoidlate regulaarne kontroll ja hooldus ning optimaalsete töörežiimide valimine.
Ettepanekud saasteainete heitkoguste vähendamiseks ebasoodsate ilmastikutingimuste esinemise korral
Tuleks jälgida tuule suunda ja võimalusel vältida toorme (eelkõige sõnniku) sissevedu käitise torritooriumile, digestaadi laotamist ning ka võimalusel tahkematerjali etteannet doseerimispunkritesse sellisel ajal, kui tuul kannab lõhna elumajade suunas.
Informatsioon tegevusega kaasneda võiva muu keskkonnahäiringu kohta keskkonnaseadustiku üldosa seaduse § 3 tähenduses. St et ehk lisaks sellele, et tegevusega võib avalduda ebasoodne mõju eelkõige välisõhule, tuleb LHK projektis märkida (kui asjakohane) muud keskkonnahäiringud, mis võivad konkreetse tegevuse tagajärjel tekkida. Näiteks ebasoodne mõju inimese varale või kultuuripärandile.
Käitises kasutusel olev tehnika ja seadmed ning rakendatavad töövõtted tagavad tekkiva negatiivse keskkonnamõju leevendamise sellisel määral, et nii sotsiaalse kui ka looduskeskkonna kvaliteet tegevuskohas ei ületa taluvusläve.
Muud heite vähendamise meetmed
 

5.4.18. Lisad

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.19. Tehnoloogilised äkkheited (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane.

5.4.20. Välisõhus leviv müra (kuni 31.12.2023)

Vorm ei ole asjakohane. Tehnoloogiliste seadmete ja transpordivahendite tööajal tekib küll müra, kuid mis ei põhjusta eeldatavalt normtaseme ületamist ning on tootmistegevuses seadmete käitamisel ja transpordivahendite tööajal loomulik osa. Seega pole müra levikut taotlusmaterjalides pikemalt käsitletud ja hinnatud.

5.5. Heiteallikad ning saasteainete aasta ja hetkelised heitkogused heiteallikate kaupa

Heiteallikas Välisõhku väljutatud saasteaine
CAS nr Nimetus Heite liik Heitkogus Äkkheite keskmine prognoositav kontsentratsioon, mg/Nm³ Kanda vormile 5.6
Hetkeline Aastas
Kogus Mõõtühik Kogus Mõõtühik
Digestaadi hoiustamislaguun (S3) - HEIT0009109 7664-41-7 Ammoniaak Tavaheide 0.426 g/s 13.439 t   Jah
74-82-8 Metaan Tavaheide 2.179 g/s 68.73 t   Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) Tavaheide 0.125 g/s 3.935 t   Jah
OU Lõhnaaine Tavaheide 0 g/s 28 001.08 OU   Ei
Digestaadi hoiustamismahuti (S4) - HEIT0009110 7664-41-7 Ammoniaak Tavaheide 0.152 g/s 4.80 t   Jah
74-82-8 Metaan Tavaheide 0.778 g/s 24.546 t   Jah
10024-97-2(t) Dilämmastikoksiid (tööstus) Tavaheide 0.045 g/s 1.405 t   Jah
OU Lõhnaaine Tavaheide 0 g/s 1 759.29 OU   Ei
Katla korsten (K1) - HEIT0007474 PM-sum Tahked osakesed, summaarsed Tavaheide 0 g/s 0.015 t   Jah
PM2,5 Eriti peened osakesed (PM2,5) Tavaheide 0 g/s 0.015 t   Jah
PM10 Peened osakesed (PM10) Tavaheide 0 g/s 0.015 t   Jah
10102-44-0 Lämmastikdioksiid Tavaheide 0.04 g/s 1.455 t   Jah
630-08-0 Süsinikmonooksiid Tavaheide 0.028 g/s 1.02 t   Jah
NMVOC Mittemetaansed lenduvad orgaanilised ühendid Tavaheide 0.002 g/s 0.068 t   Jah
BC Must süsinik Tavaheide 0 g/s 0.001 t   Ei
7446-09-5 Vääveldioksiid Tavaheide 0.001 g/s 0.017 t   Jah
124-38-9 Süsinikdioksiid Tavaheide 0.014 g/s 1 906.013 t   Jah
7439-92-1 Plii ja anorgaanilised ühendid, ümberarvutatuna pliiks Tavaheide 0 mg/s 0 kg   Ei
7439-97-6 Elavhõbe ja ühendid, ümberarvutatana elavhõbedaks