Eesmärk
Sette eemaldamine veekogust korrashoiu eesmärgil. Tööde käigus eemaldatakse kaide vahelisele alale aja jooksul tekkinud sette kiht. Sette eemaldamine on vajalik avariihooldustöödeks, et tagada laevade ohutu navigeerimine. Setted kavandatakse tõsta kaile ja hiljem teisaldada Haapsalu mnt 2 (katastritunnus 62501:042:0009) kinnistule võimalusega kasutada materjali täitepinnasena. Töid teostatakse ekskavaatoriga. Töödega plaanitakse alustada esimesel võimalusel märtsis 2023, tööde lõpp on planeeritud hiljemalt 31.03.2023.
Tööde kestus on orienteeruvalt 10 päeva.
Pinnavee või põhjavee omadustele, vee elustikule või veega seotud elustikule avalduva võimaliku ebasoodsa mõju kirjeldus
Kavandatav tegevus toimub III kategooria kaitstavate liikide Cobitis taenia (hink) ja Cottus gobio (võldas) elupaigas ning Pärnu jõe hoiualal (keskkonnaregistri kood KLO2000293) , mis on arvatud üle-euroopalisse kaitsealade võrgustikku Natura 2000 Pärnu jõe loodusalana.
Maaüksusele on registreeritud II kategooria kaitsealuste nahkhiirte (parginahkhiir, Pipistrellus nathusii; põhja-nahkhiir, Eptesicus nilssonii, veelendlane, Myotis daubentonii, tiigilendlane, Myotisdasycneme, hõbe-nahkhiir Vespertilio murinus, suurvidevlane Nyctalus noctula) elupaigad.
Arvestada, et looduskaitseseaduse (edaspidi LKS) § 55 lg 6 kohaselt on keelatud kaitsealuse loomaliigi isendi püüdmine ja tahtlik häirimine paljunemise, poegade kasvatamise, talvitumise ning rände ajal. Seega tuleb mürarikkad tööd ja sette ladestamine ajastada väljapoole lindude pesitsusperioodi (01.04 -31.07). Heljumi sattumine ülemistesse veekihtidesse võib ohustada kalamarja ja kalalarve, mistõttu võivad süvendustööd häirida kalu kudeperioodil (01.04-30.06). Seetõttu on tööd kokkuvõtvalt keelatud 01.04 kuni 31.07 ja 01.09 kuni 31.12.
Allpool toodud kõrvaltingimuste täitmisel on mõju vee-elustikule väheldane.
Tegevuse käigus võib ajutiselt esineda kõrgenenud müra tase tööde piirkonnas. Sette eemaldamisega kaasneb tõenäoliselt heljumi tõus vees, kuid tegemist on ajutise mõjuga, mis pärast tööde teostamist normaliseerub.
Kinnistu registriosanumber
1798005
Tegevuskoha asukoha koordinaadid
Ruumikuju: 1 lahustükk. Nurgakoordinaadid: 6471913, 528158; 6471898, 528246.
kuva kaardil
Ruumikuju: 1 lahustükk. Nurgakoordinaadid: 6471913, 528158; 6471898, 528246.
Kõrvaltingimused
1. Töid teostada ajal, mil (maatuule puhul) tuule kiirus ei ületa 10 m/s. See aitab vältida setete edasikandumist tööde piirkonnast kaugemale.
2. Parim aeg tööde teostamiseks vee-elustikust lähtuvalt on suvine madalveeperiood (juuli kuni september). Sette ladustamistööd ei ole lubatud lindude pesitsusperioodil (aprill kuni juuli). Kokkuvõtvalt on tööd keelatud 01. aprillist kuni 31. juulini ja 01.septembrist - 31.detsembrini.
3. Sette paigutamisel kai peale on vajalik kasutada poome, et takistada selle tagasikandumist veekogusse lumesulamisvee või sademetega.
4. Kui eemaldatavad setted paigutatakse maismaale, tuleb seda teha viisil, mis välistab setete tagasi valgumise veekogusse. Välja võetud setteid ei või paigutada korduvalt üleujutatavale alale (1 m kaldajoone kõrgusväärtusest). Setted peab planeerima maapinnale võimalikult ühtlase õhukese kihina (kuni 10 cm), mis võimaldaks taimestikul kihist läbi kasvada.
5. Juhul, kui soovitakse eemaldatud sete Haapsalu mnt 2 kinnistule ladustada ning hiljem teisaldada mujale, siis tuleb uus ladustamiskoht kooskõlastada Keskkonnaametiga enne materjali teisaldamist. Eemaldatud setteid on lubatud Haapsalu mnt 2 kinnistul ladustada kuni 30.05.2023. Ladustatud setted tuleb paigutada väljaspoole Maa-ameti üleujutuste
kaardirakendusel (https://xgis.maaamet.ee/xgis2/page/app/yua) näidatud üleujutusala.
6. Kasutada tuleb ainult töökorras tehnikat, keelatud on kütte- ja määrdeainete sattumine vette ja pinnasesse. Avarii ja reostuse tekkimisel tuleb operatiivselt reostuse edasine levik tõkestada, reostus likvideerida ning teavitada sellest esimesel võimalusel Keskkonnaametit.
7. Masinate hooldustöid ja tankimist ei tohi teha ebatasasel pinnasel ja veekogule lähemal kui 10 meetrit.
8. Tööd tuleb katkestada valingvihmade korral, et vähendada võimalikku heljumi ja setete levikut veekogus ning erosiooniohtu kaldal.
9. Töid teostada lähtudes põhimõttest, mida lühema ajaga töid ellu viiakse, seda lühemalt mõjutab see vee-elustikku.
10. Tööde tegemisel ei tohi kahjustada pinnast, muuta kaldajoont ning tekitada erosiooniohtu.
11. Tööde järgselt tuleb kogu tööpiirkond korrastada.
12. Kui kavandatav tegevus (sh sette laotamine) toimub võõral maatükil, siis peab registreeringu taotleja saama nõusoleku maaomanikult.
13. Veekeskkonnariskiga tegevuse registreering ei anna õigust ehitamiseks ega ehitise kasutamiseks. Veekeskkonnariskiga tegevuse registreering ei asenda muude õigusaktide alusel nõutavaid kooskõlastusi ega lubasid.
14. Tööde järgselt tuleb kogu tööpiirkond korrastada.
Registreeringu faktiline ja õiguslik alus
Veekeskkonnariskiga tegevus registreeriti veeseaduse § 196 lg 2 p 3¹, § 198 lg 5 ja esitatud taotluse 06.03.2023 T-RVV/1017234-2 alusel.
Vaidlustamisviide
Otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul teatavaks tegemisest, esitades vaide haldusakti andjale haldusmenetluse seaduses sätestatud korras või kaebuse halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras.